Идва зима мразовита, всяка плетките заплита! - НОВА тема 99

  • 38 482
  • 730
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 683
Благодаря Ви! Имам едно макраме, обаче е памучно. И всичко подобно, което откривам е от памук. Навсякъде гледам, че ги плетат от полиестер, може би е по-устойчив, не съм много наясно. 😃 Нещо такова искам да направя:

# 571
  • Мнения: 6 454
Памукът ще стои по-благородно от всеки изкуственяк. Изделието от памук ще е по-тежко,  логично,  но за килим това  не е проблем.

# 572
  • Мнения: 47 993
Абсолютно
В чужбина гледам доста плетат с акрил и полиестер, поне по клиповете Simple Smile. За памук единствено прането ако те притеснява и държиш на полиестер, иначе и аз мисля, че с памук ще е по-добре
Аз сега плета с памучен от Александър

# 573
  • Бургас
  • Мнения: 754
..

Последна редакция: пт, 05 мар 2021, 16:11 от Хриси9092

# 574
  • Мнения: 683
Точно прането ме притеснява, че с две малки деца ще се случва често. 😃 Ще пробвам с памук, това червеното ми изглежда добре, ще разгледам за цветове. Благодаря!

# 575
  • Мнения: 6 454
Видът на крайното изделие е различен при различен състав прежда. Ето при един и същи модел разликата се вижда с просто око ( снимките са от Ravelry, не са мои)
75% вълна

микс вълна, лен, акрил

100% акрил


Да не говорим за комфорта при носене и усещането за мекота, топлина, структура.

# 576
  • на малък остров в океана
  • Мнения: 1 478
Единствените прежди, които купувам с изкуствени влакна, са чорапените.
Иначе всичко, което плета е 100% естествени материи. Вълна, памук, алпака, лен. И дрехи така купувам, не носим изкуствени материи, с изключение на връхните дрехи.
Освен цената, други предимства не намирам за себе си.

# 577
  • Мнения: 9 903
Ализе дива е твърде тънка за килими. Съвсем друго е предназначението й.
Още един глас за натуралните материи, и 100 % памук за килим.

# 578
  • Мнения: 448
Здравейте на всички!
Такъв полиефирен шнур в Бг няма. Да от него много плетат  килими . Не съм много на вътре, но мисля че е няколко причини - по-леки и една  идея по-лесно се плете от памучна прежда със същата дебелина. По-принцип плетене на една кука с дебела прежда е голям, ама много голям труд. И тези килими са тежечки и вече след 50 см диаметър предстивите какво е натоварване на ръцете. И затова те са много скъпи се продават.
Ето на бързо  намерих пример , килим от 100% памук цената 150 лв, а размера не е голям. А също обърнете внимание на дебелина  на куката , аз съм с  кука 3 турска рафия  плела и ръцете тръгват на кино. Аз не отговарям  никой , но мисля за начинаещ, дано да не мине мерака.

# 579
  • Мнения: 683
Благодаря на всички. Аз също предпочитам естествени материи, досега съм плела основно с такива, като изключим един акрил, който беше за декоративна възглавница. За килима не ми е от особена важност материята, няма да лежа на него. Wink Ще пробвам с памучно макраме, ще покажа ако ми се получи.

# 580
  • Бургас
  • Мнения: 754
Значи никой не говори за 100% акрил и все пак зависи какво ще се плете. Повечето прежди са с примеси, защото плетивото става много по-хубаво.
100% вълна дебелата прежда е за одеала или чорапи, или е прекалено тънка.
Ако изплетете от памук това нещо няма вдигане.
Ако искате да си изплетете бански, да ви питам с каква прежда ще го изплетете.
Ализе дива е прекрасна прежда и за килим, защото няма да тежи, няма да се завалва...
И за сетен път се убеждавам, че влезе ли нов човек в бг група, винаги е пренебрегван дори да има 50г опит, тези изплели две шапчици са велики

# 581
  • Мнения: 6 905
Не разбирам от килимчета и плетене на 1 кука, но имам представа от шнуровете, покрай плетене на макрамета.

Памукът, както са казали и другите, е доста тежък, а полиестерът е много по-лек, крайчетата се разтапят със запалка, за да не се разбриждат, залепят се към плетивото, докато това е невъзможно при памука. Пере се много по-лесно от памука. Предполагам затова го предпочитат в ЕТСИ. Ако дадеш някакъв линк, може и да се ориентирам какви шнурове са ползвали.

Има най-различни полиестерни шнурове - има много гъсто изплетени, има и по-рехави.
Ето едни 4мм , по-рехави в Ем Арт. https://www.emart.bg/p/poliesteren-shnur-4-mm-ednocveten-za-torbichki-100m-205202 От подобен сложих в торбата на раницата, като направих и стопери. А украсата е плетена от навосъчен шнур. Ако искаш, върни се няколко страници и ги разгледай.

У нас има най-различни дебелини полиестерни шнурове, както и няколко магазина, в които могат да се намерят различни шнурове. Най-често, по-дебелите могат да се намерят при въжетата. Там и цените са по-нормални.
Паола Аполоня, имат хубав асортимент, но и цените им са хубави. По-голямата част от шнуровете могат да се намерят и на -добри цени.  https://www.paola-apologna.com/shnurove-i-v-zheta
Има едни корейски шнурове, изглеждат много елегантни, но не се връзват стабилно на макраме. Има и сатенирани шнурове.
Ето за сравнение с шнура в Ем Арт, това 5 мм въже на Паола Аполоня. https://www.paola-apologna.com/shnurove-i-v-zheta/rope-5mm/v-zhe … rkoaz-1met-r.html Вижда се разликата в оплетката на въжето, а това има огромно значение за крайния вид на изделието. Т.е. зависи какво ще прави човек, за да си подбере оплетка.

Цитат
Поздравление от мен за желанието и ентусиазма ви и дбре дошла сред нас. Изпращам ви линк с подходящи материали за плетене на килим.
https://martenici-petya.com/?catalog/view/67
Тези памучни шнурове не ги препоръчвам. Много са твърди и жилави, трудни за работа, като канап са, не стоят така красиво, както полиестерните, или от памучна прежда. Подходящи са по-скоро за връзване на опаковки и др. Нямат нищо общо с памучните прежди.

Цитат
Ето тук предлагат прежди за килими https://www.pleta.bg/bg/new-yarn/by-purpose/carpet-yarn/

А тук са набутали де що прежди предлагат. По-голямата част въобще не а подходящи.

Като решиш дали ще ползваш някакъв шнур, мога ти кажа  къде можеш да  на сносна цена.
На женския пазар има специализиран магазин за въжета - в уличката до цветята на разсади по средата, там също има добри неща.

# 582
  • Мнения: 683
Благодаря за насоките. Не съм от София, затова търся онлайн. Тези въжета изглежда са точно това, което търся, но за 1.40лв. метър ми идва скъпо. Този, който показах е модел от етси, в описанието пише че разхода е около 1000 метра. Този, който ми показахте от емарт също изглежда добре, а и цената му е приемлива. Ще отида до магазина им да погледна цветовете. Simple Smile

# 583
  • Мнения: 47 993
В Александър има https://alexanderyarn.com/produkt/%D1%8F%D1%80%D0%BD-%D0%B0%D1%8 … 0%B8%D1%86%D0%B8/
И на мен лично никак не ми е трудно да плета с голяма кука и разни такива неща, панери, чанти, планирала съм и килимче
Ячка съм си Wink

# 584
  • Мнения: 683
Аз си купих тишърт прежда и дебела кука с идеята да си плета кашпи за цветята, но ми е много трудно. Мисля, че много стегнато ги започвам и от там идва проблема. А и самият плат не е разтеглив и ме затруднява още повече. Абе имам още мнооого, много да уча. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт