Не пропускайте година без цитонамазка! Това може да ви коства живота! Тема № 53

  • 45 729
  • 743
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 4 872
Здравейте,
Бях 3 А група след лечение,минах на 2
2 години не съм правила цито от страх
Ии забравих кога е най-удачно да се прави преди или след цикъла?
Цитонамазка може да се прави по всяко време, но най-прецизно е до 10 дни след цикъл.

# 151
  • Мнения: 52
Момичета, не знам и аз вече! Както казахте, ако е направен от кадърен лекар вероятно няма да има риск при бъдещо износване на плода, но лекарите ми се струват,че са такава мафия и гледат как да те режат по-бързо. После никаква отговорност не носят.  Моят, като го питах ми каза, " Ами стараем се да няма усложнения, но е възможно...". Колкото до трансформационната зона, именно, взема се материал от там и ако е видима на колпоскопа, защо абразио, тя четката не влиза в канала, а само в тази зона. На колпоскопията обаче трябва да е отбелязано, че тази граница се вижда, при някои жени не може да се види, тогава се налага!
При мен се наложи след месец взимане на повторна цитонамазка, за да сверим резултата, след още един още веднъж сверихме.... Все пак е онкогинеколог, би трябвало да е добър, нали?

# 152
  • Мнения: 4 872
Цитат
 тя четката не влиза в канала, а само в тази зона

 Четката влиза в канала толкова, доколкото е необходимо, за да даде информация за клетките там и индикира при проблем.  Зоната на трасформация така или иначе представлява мястото, където "се срещат"  двата епитела, изграждащи маточната шийка, съответно клетките, имали необходимото време да регенерират или дегенерират ще се появят в резултата. Това е идеята на по-дългия период за вземане на контролна цитонамазка. При съмнение за начина на  пробовземането, адекватност на материала или каквото и да било друго опасение,  е логично да се рискува /да се заложи на/ с по-скорошна нова цитонамазка. И все пак изследването се прави с единствена цел профилактика на рака на маточната шийка. Не се прави за диагностика или лечение на инфекции, хронични възпаления или други гинекологични проблеми.
Същото е и с колпоскопа. Има цел и дава резултат в определен обхват.
 Винаги има и изключения, но масово и двете изследвания дават нужните резултати- цитологията за скриниг, а  колпоскопията - за изясняване на индикиралите случаи.
 Биопсията и абразиото са в съвсем друга графа манипулации.
Hands V

# 153
  • Мнения: 22
Здравейте, мацки. Търсех точната тема , но май няма такава активна. Имам нужда от мнение по следния въпрос. 
От три дни усетих неприятна миризма и променливо "бяло" течение. Купих една паста от аптеката без рецепта. Снощи започнах лечението (вероятно е гъбична инфекция) , но днес имам розово зацапване .. според мен не е нормално?!  Не знам,  дали да продължа терапията (тридневна е) или да се обадя на гинеколог в понеделник? Ще се радвам да ми пишете . Благодаря предварително и се извинявам, ако темата ми не е за тук . Simple Smile Всичко добро .

# 154
  • Мнения: 98
Здравейте, мацки. Търсех точната тема , но май няма такава активна. Имам нужда от мнение по следния въпрос. 
От три дни усетих неприятна миризма и променливо "бяло" течение. Купих една паста от аптеката без рецепта. Снощи започнах лечението (вероятно е гъбична инфекция) , но днес имам розово зацапване .. според мен не е нормално?!  Не знам,  дали да продължа терапията (тридневна е) или да се обадя на гинеколог в понеделник? Ще се радвам да ми пишете . Благодаря предварително и се извинявам, ако темата ми не е за тук . Simple Smile Всичко добро .
За мен е недопустимо да се лекувате сама и търсите мнение в интернет.Мнение след определени резултати и изследвания  да, но не и когато имате проблем който може да реши само лекар(лично мнение)

# 155
  • Мнения: 4 872
Yasminef , каква е пастата?

# 156
  • Пловдив
  • Мнения: 481


gin4e32, споделяла ли си резултата от предходната цитонамазка? Провеждали ли сте терапия някаква? Метапластичните клетки ли  породиха някакви притеснения?
В резултата ти ми прави впечатление наличието на clue sells, които са индикация за бактерилана вагиноза. Тя от своя страна, както и всякаква друга инфекция или дисбаланс,  е потенциален фактор за вдигане на групата и е добре да бъде потвърдена или отхвърлена,  съответно да се лекува. В самият резултат е отбелязано да се проведе противовъзпалителна терапия.
[/quote

Marisa K,резултат от първата цитонамазка(стъкълце) цитирам:НИЛМ,обострен,неспецифичен хроничен възпалетелен процес с реактивни,включително метапластични епителни промени.
Това накара АГ да пусне течнобазирна цито.Терапия след течната цито,промивки с разтвор Биг ванеле.

# 157
  • Мнения: 488
Здравейте на всички, включвам се с моята история до момента, защото съм адски притеснена (меко казано) и искам да знам дали някой друг има подобна история и може да ме успокои. Бременна съм в 20 г.с., на 28 год, съм, бременността ми протича до момента чудесно, никакви проблеми и т.н. Всичките ми изследвания са супер, аз се чувствам добре, НО излезе резултатът ми от рутинната цитонамазка при бременност. За мой най-голям шок резултатът е Група 3Б... веднага си знаех, че това не е добър резултат, зачетох се в интернет и ми се изправиха косите. Някакви предракови състояния, просто изпаднах в шок, разтреперих се... та аз съм бременно все още младо момиче... Confused До момента цитонамзката ми винаги е била в нормата. Не съм имала проблеми, симптоми, преди години веднъж съм имала гъбички candida след едно море и с това се изчерпват моите гинекологични тревоги. Веднага писах на АГ, тя каза, че не било толкова притеснително, при бременни често находките се описвали като по-лоши, отколкото са и винаги имало промяна в резултата от цитонамазката. Каза, че ще ме прегледа с колпоскоп и ако нещо трябва да се предприеме, ще бъде след като родя. Другата седмица съм на преглед, но до тогава просто ще умра от притеснение... Дали може резултатът да е някаква грешка? Да е повлиян от бременността, от факта, че ми взеха цитонамазката късничко (към 17-18 г.с.) и по четката имаш кръв? Моля се да е някаква грешка Confused

# 158
  • Мнения: 2 824
Важно е да си спокойна.
Не съм сигурна какво отклонение може да даде цитонамазка при бременност, но аз бях вече бременна без да знам, когато ми излезе 3б резултат след профилактичен преглед. Последва колпоскоп и биопсия, резултатът ЦИН 1 получих, когато вече имах положителен тест. Казаха ми, че нищо няма да предприемаме докато не родя. След като родих цитонамазките ми са 1-2 група, т.е. при мен е настъпило обратно развитие.
Слушай си лекаря и опитай да продължиш своята спокойна и лека бременност. После ще се прецени.

# 159
  • Мнения: 488
Важно е да си спокойна.
Не съм сигурна какво отклонение може да даде цитонамазка при бременност, но аз бях вече бременна без да знам, когато ми излезе 3б резултат след профилактичен преглед. Последва колпоскоп и биопсия, резултатът ЦИН 1 получих, когато вече имах положителен тест. Казаха ми, че нищо няма да предприемаме докато не родя. След като родих цитонамазките ми са 1-2 група, т.е. при мен е настъпило обратно развитие.
Слушай си лекаря и опитай да продължиш своята спокойна и лека бременност. После ще се прецени.


Много благодаря за успокоителните думи! Не съм на себе си последните дни... А прегледът с колпоскоп може ли да навреди на бременността? Успокоително е, че процесът може да тръгне и наобратно и вие сте се изчистили след раждането. Надявам се, ако има нещо и при мен да стане така. Аз сметнах веднага, че едва ли не няма спасение и ме очаква нещо ужасно Confused

# 160
  • Мнения: 2 824
Не би трябвало да има никакви проблеми да те видят с колпоскоп, разбира се, ако няма някакви противопоказания, за които ти обаче не споменаваш (нямаш разкритие, контракции, скъсена шийка, серклажи или каквото и да е).
Всичко ще бъде наред. Наистина за сега никой не би предприел нищо, освен ако не е животозастрашаващо. Ще се изчака да родиш и ако се налага нещо тогава.

# 161
  • Мнения: 52
Цитат
 тя четката не влиза в канала, а само в тази зона

 Четката влиза в канала толкова, доколкото е необходимо, за да даде информация за клетките там и индикира при проблем.  Зоната на трасформация така или иначе представлява мястото, където "се срещат"  двата епитела, изграждащи маточната шийка, съответно клетките, имали необходимото време да регенерират или дегенерират ще се появят в резултата. Това е идеята на по-дългия период за вземане на контролна цитонамазка. При съмнение за начина на  пробовземането, адекватност на материала или каквото и да било друго опасение,  е логично да се рискува /да се заложи на/ с по-скорошна нова цитонамазка. И все пак изследването се прави с единствена цел профилактика на рака на маточната шийка. Не се прави за диагностика или лечение на инфекции, хронични възпаления или други гинекологични проблеми.
Същото е и с колпоскопа. Има цел и дава резултат в определен обхват.
 Винаги има и изключения, но масово и двете изследвания дават нужните резултати- цитологията за скриниг, а  колпоскопията - за изясняване на индикиралите случаи.
 Биопсията и абразиото са в съвсем друга графа манипулации.
Hands V
Какво имаш предвид, че са в друга графа манипулации?

# 162
  • Мнения: 22
Yasminef , каква е пастата?



Kadefungin 3 .
В Германия.  
Пастата ми е предписвана и преди години от гинеколог . За да отида на преглед обаче,  ще трябва да чакам минимум 1 месец . Затова попитах фармацевт и тя ми даде тази паста.
Гинеколог посещавам на всеки шест месеца заради конизация преди 2 години. Лек ден .

Последна редакция: вт, 23 фев 2021, 12:04 от Yasminef

# 163
  • Мнения: 82

Момичета здравейте,излезна ми хистологията от конизация миналата сряда. Според вас много ли е лоша?

Здравейте, говорих с лекаря, той ми обясни ,че ще се наложи  още една конизация със скалпел този път. Чудя се, когато проблема е толкова на вътре, върха на конуса който са махнали, успяват ли при реконизация да изрежат  всичко до здраво? Има ли някой минал по този път?

# 164
  • Мнения: 3 123
Здравейте, момичета, влизам с малко странен въпрос. Днес минах преглед с колпоскоп при др. Иван Димитров, много съм доволна, препоръчвам го с две ръце! Колпоскопа беше наред и на ехографа видяхме доминантен фоликул, 20 мм. Док знае, че опитваме за бебе и ми каза да действаме. Но сега се замислих, заради това, с което ме намаза преди колпоскопа, може ли още днес да имаме контакти? Мисля, че щеше да ме предупреди ако не може, но реших пак да попитам ако някои знае със сигурност.
Бъдете здрави 🍀

Общи условия

Активация на акаунт