Скандинавски филми и сериали - Тема 3

  • 74 518
  • 813
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 3 124
Аз четох някъде, че шведският, датският и норвежкият се считат за взаимно разбираеми езици. Аз уча за удоволствие шведски и наскоро се учудих колко му прилича норвежкият (говоримо). С датския приликата май е по-лесно доловима в писмения език, говоримо е по-труден заради произношението.

Аз завърших първия сезон на Deadwind и уж не се вживявах толкова, колкото на "Моста", но последните два епизода ме натъжиха. Сега си почивам с много сладко датско сериалче на семейно-училищна тематика в Нетфликс - "Rita".
Рита е разведена майка на три деца и преподавателка в обикновено квартално училище. Много динамично се преплитат ситуации от училищния живот и семейните й проблеми. Непретенциозен и забавен, в същото време интелигентно поднесен - много ми допада!

# 91
  • Мнения: 11 328
Изгледах исландския крими сериал от 8 епизода the Valhalla murders.
Мрачен, в темпо, с добра история, добра камера и музика.
Препоръчвам. Има го в нетфликс.
Не бях гледала нищо исландско досега и бях запленена

# 92
  • Бургас
  • Мнения: 16 447
Вчера изгледах първи сезон на ,,Пролетен прилив,,. Хареса ми.
Днес продължавам с втори.
Верно,че много цветен е филма. Учудващо за скандинавците.

# 93
  • Мнения: 2 241
И на мен по-бавничко ми върви Deadwind, не е така зарибяващ като Мостът наистина, но продължавам да гледам по някоя серия през ден-два.

Харесва ми звученето на скандинавските езици, дори на исландския, обаче имената... Особено на дъщерята на Андри в Trapped, в първия сезон не бях обърнала внимание, но във втория тя имаше по-съществено участие и баща й като й вика непрекъснато: ТОРХИЛДУР, ТОРХИЛДУР, всеки път ме напушваше на смях.Laughing И с това гърлено "р", още по-страшно звучи. Даже се зачудих дали произлиза от бог Тор, та проверих и наистина - значи нещо като "битката на Тор". Сигурно това е последното име, което бих избрала за момиче.Grin

# 94
  • Мнения: 2 891
Във втори сезон аз се омотах в роднинските връзки и всички имена с -ур. Единствено ме спаси, че като споменат някого, следващата сцена почва с него.
За името на момичето не се усетих, но от Викингур предположих, че с тази наставка имената стават като нашите Добромир, Мирослав и подобни. Вероятно не съм права, да не се подразнят филолози и лингвисти 🙂

# 95
  • Мнения: 2 241
За -ур и аз не съм се замисляла, само се сещам, че във фамилните имена -сон значи син, а -дотир значи дъщеря.

# 96
  • Чукарландия
  • Мнения: 4 512
Започвам с първи сезон. 🤗

# 97
  • Мнения: 6 346
Приятно гледане! Simple Smile За мен първият сезон е по-хубав, макар че и вторият беше ОК, но без финала.

# 98
  • Чукарландия
  • Мнения: 4 512
Бях сложила на дневен ред за гледане Karppi, но никъде все още го няма с бг субтитри. А най - дразнещо ми е да е с руско озвучаване или руски субтитри. Ще чакам да се появят български субтитри.

# 99
  • Мнения: 2 241
Довърших Deadwind/Karppi, в един момент ми потръгна, всъщност вторият сезон ми хареса повече от първия, което рядко се случва.

С кой сериал бихте препоръчали да продължа първо, Forbrydelsen или Springfloden?

Иначе на София Филм Фест ще има ретроспектива на Томас Винтенберг покрай последния му филм Another Round/Druk/Още по едно. Негов любим ми е Festen/The Celebration (1998) и по-малко Kollektivet/The Commune (2016). А Jagten/The Hunt пак с Мадс беше доста обсъждан навремето, но не помня в тази или в друга тема. Така и не съм гледала Курск(2018), но не съм и сигурна, че искам.
Филмите ще могат да се гледат и онлайн, и на кино.
https://siff.bg/bg/articles/svetovniyat-hit-oshte-po-edno-na-tom … -sofiya-film-fest

# 100
  • Мнения: 4 479
Oх, руското озвучаване е най-кошмарното, което съм чувала някога. Аз, мисля, го гледах в Нетфликс, но на италиански език.

# 101
  • Мнения: 6 346
Noirette, Forbrydelsen и Springfloden са много различни според мен, най-малкото защото Springfloden е по-колоритен (откъм картина), докато Forbrydelsen ми напомня на първите сезони на "Мостът" по това, че картината е някак мрачна, все едно гледаш през зелено-сив филтър или нещо такова. Аз сега гледам втория сезон на Forbrydelsen, т.е. не съм го изгледала още целия, а Springfloden съм го изгледала, а съм чела и третата книга от поредицата. Моите лични пристрастия са към Springfloden, той ми се струва и малко по-нестандартен от Forbrydelsen. Но така или иначе, и двата са много добри представители на този жанр. Ако аз се колебаех, може би щях да започна с по-краткия, защото и друг път съм правила така - оставям по-дългия за накрая. В случая по-краткият е Springfloden - 2 сезона по 10 епизода всеки.

# 102
  • Мнения: 2 241
Благодаря, Cioccolata! Springfloden ще е значи, по-краткото винаги е на почит при мен, а и да се разнообразя с нещо по-цветно.

# 103
  • Мнения: 11 328
Аз изгледах и Bordertown и се изкефих, че не беше толкова мрачен. Сорьонен ми хареса много, толкова откачен по своему.

# 104
  • Чукарландия
  • Мнения: 4 512
Започвам с първи сезон. 🤗


Отказах се - след първия епизод, всички останали, които ги качват са с руско озвучаване и български субтитри. Е, не. Въобще не ми харесва така. Изгледах почти цялата поредица за Аника Бенгсон, може да не са много силни сюжетно, но поне слушам шведски и ми е драго.
И вече наистина не знам какво да гледам. А ми се гледа. 😉

Общи условия

Активация на акаунт