Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 29

  • 20 966
  • 761
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 209
Имам въпрос относно венозната упойка.. три месеца след естествено раждане се оказва, че имам някаква тъкан долу, която си расте и утре ще я премахнат с електронож под венозна упойка. Предупредих лекаря, че кърмя, но той не се впечатли особено. Трябва ли да се интересувам точно какви ще са съставките на упойката или те като цяло не пречат на кърменето? Все пак и след епидурални и спинални след раждане можем да кърмим..
сега остава и тази манипулация да ми прецака така любимото кърмене :/

# 76
  • Мнения: 7 776
Под венозна, имаш предвид обща венозна анестезия предполагам?
http://www.e-lactancia.org/breastfeeding/general-anesthesia/product/
Съвместима е и обикновено майката може да кърми веднага щом я пусне упойката. Но ако искаш питай какво точно ще ползват да проверим. В правото си си да изискаш от анестезиолога това инфо,нарича се информиран избор и подписваш съгласие,за това,тъй че без срам си питай. Да не говорим, че е редно да тестват за алергии към съответния медикамент преди упойката...
А нужно ли е да е обща? От любопиство това,не е нужно да отговаряш, обикновено спинална ползват за манипулации гинекологични.

# 77
  • Мнения: 209
Благодаря много, Кактусче!
Лекарят каза венозна упойка (няма да съм в съзнание), като спомена, че ще е за макс 20 минути..
утре ще питам анестезиолога да потвърди за кърменето! Самата манипулация не ме плаши, а това, че може да се наложи да изцеждам, а нито бебето обича шишета, нито гърдите ми помпата 😩

# 78
  • Мнения: 539
Здравейте, бебка е на 6м10дни и я захранвам от 2 седмици, като до тогава беше изключително кърмена. Не съм заместила още цяло хранене, давам на обяд 50-80гр зеленчуково пюре и следобяд 20-50 гр плодово, като след тях дохранвам от едната гърда, а на другите хранения яде от двете. От няколко дни обаче между обедното и зеленчуковото хранене се препълва едната гърда и боли. Да я изцеждам ли и само до облекчение ли или колкото нормално би сукала? Или да премахна следобедния плод докато не заместя обедното хранене? Целта ми е да кърмя колкото може по-дълго време, до сега не съм имала проблеми освен в първите дни. Тя е 8800гр, роди се 3300 и има добър апетит за пюрета и кърма

# 79
  • Мнения: 816
Здравейте, аз искам да се включа към горният пост . Като се замести изцяло едно хранене - трябва ли да се изцеждаме ? Поне в началото може би ? Като нямам никакъв режим , спи на гърда и тогава си похапва повече. Иначе предлагам на някакви интервали и ако иска яде.

# 80
  • Мнения: 4 436
Кактусче, има общи упойки, които не са интубационни, те са леки и слез 30 мин жената може да си тръгва, образно казано. С такива упойко се взимат яйцеклетки при инвитро или се шие клед естествено раждане.
За препълването, щом усещате болка изцедете марко, колкото да спре болката. За 2 седмизи захранване да стигнете до 2 храниния, малко е бързо... Въвежда се постепенно и на 1 хранене, когата гърдите се нагодят към това и като бебето свикне с храната, тогава се пристъпва към въвеждане на храна на второ хранене. И тук не говоря за заместване на хранене, да се има предвид.

# 81
  • Мнения: 7 776
Благодаря много, Кактусче!
Лекарят каза венозна упойка (няма да съм в съзнание), като спомена, че ще е за макс 20 минути..
утре ще питам анестезиолога да потвърди за кърменето! Самата манипулация не ме плаши, а това, че може да се наложи да изцеждам, а нито бебето обича шишета, нито гърдите ми помпата 😩
Е щом ще е кратко,не мисля,че ще имаш проблем, най-много 1-2 хранения да изпуснеш в най-лошия случай,ако примерно се забавят нещо нещата. Но аз задължитерно бих искала тест за алергии, ако не са ми предложили или правили преди.
Здравейте, аз искам да се включа към горният пост . Като се замести изцяло едно хранене - трябва ли да се изцеждаме ? Поне в началото може би ? Като нямам никакъв режим , спи на гърда и тогава си похапва повече. Иначе предлагам на някакви интервали и ако иска яде.
По принцип заместването на храненето би следвало да става плавно (с темпото на детето и плавното увеличаване на количеството твърда храна) и в тоя случай бебето постепенно ще отказва да се дохранва с мляко от гърдата и ще спре в един момент да иска след обяда да суче. Така и гърдите постепенно ще свикнат и няма да има напрежение.
Ако обаче гърдите са твърди, напрегнати и препълнени - изцеждане само до облекчение на болката.
Здравейте, бебка е на 6м10дни и я захранвам от 2 седмици, като до тогава беше изключително кърмена. Не съм заместила още цяло хранене, давам на обяд 50-80гр зеленчуково пюре и следобяд 20-50 гр плодово, като след тях дохранвам от едната гърда, а на другите хранения яде от двете. От няколко дни обаче между обедното и зеленчуковото хранене се препълва едната гърда и боли. Да я изцеждам ли и само до облекчение ли или колкото нормално би сукала? Или да премахна следобедния плод докато не заместя обедното хранене? Целта ми е да кърмя колкото може по-дълго време, до сега не съм имала проблеми освен в първите дни. Тя е 8800гр, роди се 3300 и има добър апетит за пюрета и кърма
От едната гърда - една и съща ли е? Или редуваш лява-дясна?  Щом се препълва - изцеди мъничко до облекчение на болката и може компрес със зеле да си направиш. За предлагането и заместването си е личен избор на стратегия - аз лично съм предлагала по много пъти на ден и колкото детето изяде и предлагах гърда сред това за си дояде. Но аз не замествала хранения, детето само си ги замести, когато беше готово. Може би е важно да уточним дългосрочната цел - дълго кърмене до 1 год, до 1год и половина, до 2,до естествено отбиване?  Ако е примерно целта до годинка - тогава замествания на цели хранения. Ако е дългосрочно кърмене до 2 годинки, може процеса да се води от детето.
Кактусче, има общи упойки, които не са интубационни, те са леки и слез 30 мин жената може да си тръгва, образно казано. С такива упойко се взимат яйцеклетки при инвитро или се шие клед естествено раждане.
За препълването, щом усещате болка изцедете марко, колкото да спре болката. За 2 седмизи захранване да стигнете до 2 храниния, малко е бързо... Въвежда се постепенно и на 1 хранене, когата гърдите се нагодят към това и като бебето свикне с храната, тогава се пристъпва към въвеждане на храна на второ хранене. И тук не говоря за заместване на хранене, да се има предвид.
Мерси, Ваня, не знам подробности за венозните и ми стана интересно. Значи при всички случаи Вики ще е ок да си кърми.

# 82
  • Мнения: 539
Кактус, различна гърда, която е наред. Ще изцеждам, когато усетя напрежение и болка, то ден с ден не си прилича колко изяжда, макар че има някакъв режим на хранене през деня+две кърмения през нощта.

# 83
  • Мнения: 7 776
Ще се урегулира, не се тревожи.

# 84
  • София
  • Мнения: 616
След първото ми раждане се наложи да ме шият с краткотрайна венозна анестезия, та ме приспаха. Още преди да се свестя, неонатологът ми тикаше бебето да го кърмя. Така че едва ли има проблем да се кърми с този  тип упойки.

# 85
  • Мнения: 790
Здравейте, кърмя първородното си дете от 4 дни. Не съм достатъчно запозната кое и защо се прави. В болницата ми казаха 10 мин на едната гърда и 10 на другата. Имах си коластра и бебчо се хранеше, днес обаче забелязах че дяснята ми гърда се поду за няколко часа, малкия не иска да суче от нея защото зърното е твърдо. По съвет на приятелка направих топъл компрес, включих помпа за 5-6 мин и после студен компрес. Това го повторих още веднъж, зърното не е така твърдо, но пък гърдата е все още твърда. Не знам това ли са нещата, които да направя. В по-късното ядене на бебчо мисля и тази гърда да му предложа.

# 86
  • Мнения: 7 776
Прочетете първи пост на темата, има закован текст с базисно описание какво правим и как кърмим едно новородено бебе. Топъл компрес може да правите само 5-10 мин преди кърмене, давате тази гърда на бебето в момента приоритетно да суче от нея, ако бебето я отказва,цедите с помпата до облекчение на напрежението и болкатй. Като преди да я дадете направете следното, за да омекотите ареолата и зърното, ако все още са твърди
https://www.google.com/amp/s/xedra.wordpress.com/2010/06/16/rps/amp/

Още ли сте в болницата? По какъв начин родихте? Имаше ли вливания поради някаква причина? Бебето при Вас ли е и на какъв интервал от време го храните в момента?

# 87
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 281
Здравейте, аз пак идвам с въпрос, относно акото. Днес се изходи различно от друг път и леко ме притесни. Вчера и онзи ден ядох Тирамису и се чудя дали не е от маскарпонето. Освен това на една бузка й се появи лека  зачервена грапавина, но не изключвам да е от ваксината която сложихме миналата седмица, или от студа.
Скрит текст:

# 88
  • Мнения: 7 776
Кое точно те притеснява? Акото ми изглежда нормално. За грапавината - явно си страда от лека форма на АД.

# 89
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 281
Притеснява ме, че има доста жилки слуз, но може би личат повече, защото е по- гъсто от обикновено.
Оффф, да идва вече шестия месец и лека- полека да започна да захранвам, че вече ми омръзна да инспектирам акита 😂
Казват, че след захранването изчезвала слузта, дано да е така.

Общи условия

Активация на акаунт