Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? - Тема 51

  • 36 345
  • 760
  •   1
Отговори
# 60
  • Sofia
  • Мнения: 310
В България няма СЪЗдаден бизнес. Има даден бизнес.

# 61
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
payla777, условията по ипотечно кредитиране са почти изравнени при банките, по-скоро въпросът е при Вашия конкретен профил на кредитополучател, как биха Ви финансирали банките. Също значение има сумата, която ще искате. Колкото по-висок доход доказвате и колкото повече пари искате, толкова по-добри условия ще Ви дадат. Добре да вземете оферти от няколко банки и да ги сравните, като не е много лесно самото сравняване, защото всяка банка по свой си начин ги изготвя, включвайки или не включвайки някои разходи. Първите получени оферти не са окончателни от тях може да се договорят и по-добри условия, но това се случва най-често, като започне да се разглежда в детайли кредитополучателят и конкретния имот/ тип, оценка, отговаря ли на исканите пари и т.н./

Относно пазара на недвижими за изминалата година мога да кажа, че удържа фронта до последно. Малко повече бяха продавачите през 4 то тримесечие. Имотите се продаваха в рамките на месец ...два..., когато са на пазарни цени. Имаше и няколко, които определено ме изненадаха с цената, която постихнаха. Купувачите стигаха до сделка или в рамките на месец или 3-4-6 месеца, поради липса на желаното жилище, като в повечето случаи не беше толкова въпрос на бюджет. Т.е. или веднага намират това, което желаят и купуват, а ако го няма търсенето продължава с месеци. Все още е малко предлагането на жилище с акт 16, което предпоставка да се поддържат ценовите нива без промяна. Прави ми впечатление, че нови имоти излизат повече западните квартали и много малко в Източни и Южни райони. Нито панелни, нито тухлени/ с акт 16/ или ЕПК жилища имат достатъчно предлагане, за да задоволи търсенето.
Новата година започна традиционно с нова доза купувачи,  но това е така всяка година след празниците и семейните събирания. Явно е традиционен момент на равносметка и планиране.

Последна редакция: пн, 11 яну 2021, 11:34 от tomeva

# 62
  • Мнения: 244
В добавка по темата за кредита, препоръчвам ползването на кредитен консултант - на мен ми препоръчаха една жена, от която бях много доволна. Първо направихме среща, където й обясних всичко - заплата, какво търся, до колко пари, колко имам за самоучастие, тя ми изготви сравнителна оферта от 4 банки, отделно аз бях взела оферта преди това от пета банка. Много добре се вижда сравнението на скритите разходи, тип застраховки, пазарна оценка на имота, все дребни неща, но си има разлики. Когато се спрях на едната оферта, консултантката беше с мен на всяка стъпка - за попълване на всичките страници документи, при подписването на договора с банката, дори при изповядването при нотариуса. Получих от нея и полезни съвети за самата покупко-продажба.

# 63
  • Мнения: 3 589
Новата година започна традиционно с нова доза купувачи,  но това е така всяка година след празниците и семейните събирания.

.....и окрилени от късметите в новогодишната баница за Нов дом 😀 Мъжът ми така януарски се засили за нова кола. Щом му било писано, кой е той да спори със съдбата 😃

# 64
  • Мнения: 41 061
Ох, Марио, просто нямам вече мерак да ти обяснявам някои неща. И нека си права ти,  а ако аз съм видяла друго, то е зрителна измама. Всичко е на дъното, икономиката едва диша, всички просят и носят дрипи и се хранят от кофите за боклук. Така е, сега доволна ли си? По-добре ли ти стана?

# 65
  • Мнения: 971
Главите ни не са само за красота, а и да четем и да мислим с тях, за да направим в личен план най-доброто за себе си и семействата си. Да се твърди, че икономиката процъфтява, държавата ни е супер, всички карат нови коли и купуват апартаменти е  популизъм, себелюбие, лицемерие , ограниченост, дениализъм и снобизъм. За съжаление иронията, чувството за превъзходство и самочувствието пречат на баланса или т.нар. асертивност при изразяване и са белег за комплекси и ниска култура. Поста по-горе ми звучи като заяждане и неумение човек да се изразява с факти. По-добре ли ни става като иронизираме и усмиваме другите и става ли някаква смислена дискусия? Каква според теб е икономиката ни в момента и накъде върви пазарът на НИ - обясни ни.

# 66
  • Мнения: 18 575
Главите ни не са само за красота, а и да четем и да мислим с тях, за да направим в личен план най-доброто за себе си и семействата си. Да се твърди, че икономиката процъфтява, държавата ни е супер, всички карат нови коли и купуват апартаменти е  популизъм, себелюбие, лицемерие , ограниченост, дениализъм и снобизъм. За съжаление иронията, чувството за превъзходство и самочувствието пречат на баланса или т.нар. асертивност при изразяване и са белег за комплекси и ниска култура. Поста по-горе ми звучи като заяждане и неумение човек да се изразява с факти.. По-добре ли ни става като иронизираме и усмиваме другите и става ли някаква смислена дискусия?

Никой не твърди такова нещо. Но и не всичко е леш.
Колкото по-бързо се възстановим, толкова по--малки ще бъдат щетите.
----------------
В друга тема потребителка ме обвини, че съм писала как от короната всички са забогатели Simple Smile
Не може всичко, което не ни изнася, да бъде довеждано до някакви абсурдни крайности.

# 67
  • Мнения: 41 061
Главите ни не са само за красота, а и да четем и да мислим с тях, за да направим в личен план най-доброто за себе си и семействата си. Да се твърди, че икономиката процъфтява, държавата ни е супер, всички карат нови коли и купуват апартаменти е  популизъм, себелюбие, лицемерие , ограниченост, дениализъм и снобизъм. За съжаление иронията, чувството за превъзходство и самочувствието пречат на баланса или т.нар. асертивност при изразяване и са белег за комплекси и ниска култура. Поста по-горе ми звучи като заяждане и неумение човек да се изразява с факти. По-добре ли ни става като иронизираме и усмиваме другите и става ли някаква смислена дискусия? Каква според теб е икономиката ни в момента и накъде върви пазарът на НИ - обясни ни.

Там е работата, че това червеното никой никога не го е казвал. Просто някои ни вменяват, че сме го казали.

Иронията е последното, което му остава на човека, ако десет пъти е писал с факти и аргументи. И накрая какво друго му остава?

А Мария какво точно обясни с аргументи и факти? Тя просто сипе едни и същи приказки, защото това вижда или така вижда и после обобщава.

Та ако попрочетеш малко назад може и да си спестиш нуждата да пишеш такива неща.

# 68
  • Мнения: 3 807
Това от днес:
"Всеки втори продавач на жилище е готов да свали първоначално обявената от него цена, за да се стигне до сделка, научи „Монитор“.

Наско Атанасов от „Виктория инвест“ потвърждава, че над половината от продавачите обикновено се съгласяват да свалят известна сума от обявената офертна цена. „Обикновено отстъпката е в рамките на до 8-10 на сто, не повече“, уточни той и добавя, че в много редки случаи тя е и по-голяма, но тогава става дума за продавач, притиснат от обстоятелствата да намери бързо купувач.

Според него не бива да се забравя, че много от офертите са на доста високи цени в момента и не отговарят на състоянието на пазара. „Около една четвърт от офертите за продажба са с надути цени. Това е и една от причините при пазарлъка те да се намаляват."

"Атанасов прогнозира, че увеличаването на безработицата най-вероятно ще доведе до намаляване на търсенето. „При всички положения ще се отрази и на кредитирането. Само в ИТ сектора има бурно развитие по време на пандемията. В повечето от останалите има спад и се усеща намаляване на оборотите и освобождаване на хора. При тези условия
би трябвало да се очаква спад на цените на жилищата“

"Константин Пандов от ЕППИ смята, че няма достатъчно оферти на пазара, за които купувачите да се съгласят да сключат сделка, а се предлагат много надценени имоти. „Например средната цена на офертите за тристайни панелки в кв. „Стрелбище“ по сайтовете е 116 000 евро, а сделките се сключват на ниво под 95 000 евро. Предложенията с пазарни цени се продават бързо, без да се налага да се правят големи отстъпки."

"Най-търсени и с повече клиенти са имотите в по-ниския ценови сегмент - до 90 000 евро. В столицата отдавна няма оферти за под 40 000 евро. От друга страна над 150 000 евро сделките не са много“, обяснява брокерът.

Други брокери смятат, че през миналата година при новото строителство почти не е имало отстъпки от цените. „При останалите сегменти отстъпката, която правеха продавачите, бе в рамките на 1000-2000 евро и до 5000 евро, ако имотът е по-скъп. Подобни намаления обаче не са резултат на кризата, свързана с пандемията“, пояснява Полина Стойкова от Bulgarian properties."

# 69
  • Мнения: 41 061
"Всеки втори продавач на жилище е готов да свали първоначално обявената от него цена, за да се стигне до сделка, научи „Монитор“.
... над половината от продавачите обикновено се съгласяват да свалят известна сума от обявената офертна цена. Обикновено отстъпката е в рамките на до 8-10 на сто, не повече....в много редки случаи тя е и по-голяма, но тогава става дума за продавач, притиснат от обстоятелствата да намери бързо купувач.

Това е баш като "Намери млада булка метлата зад вратата" Grinning
Също толкова грандиозно откриване на топлата вода, колкото и едно друго заглавие от днес, че някой бил доказал, че високите токчета са секси...

Даването на някаква отстъпка е толкова обичайна практика, че купувачите може даже да откажат иначе изгодна покупка, ако не им се даде някаква отстъпка, просто от инат. Но пък знаейки това, продавачите си слагат една надбавка над желаната цена, че да могат после да дадат отстъпка и пак да си получат своето. Практика стара като света... Някога, преди десетилетия, в една от най-големите индустриални фирми в България, се бях научила, че търговците им получават бонус на база на постигнатата отстъпка от офертната цена. А колко е реалната цена никой не знаеше, но и не се интересуваше - дали ще е 100 000 или 110 000 нямаше значение, стига да има дискаунт. И, нали се сещаш колко гладко вървеше бизнесът?  Всичко минаваше по ноти Wink   
И тук е същото - всеки си взема своето, но с бонус приятното чувство, че е бил добър търговец.

# 70
  • Мнения: 2 315
10%? Егати смешния пазар. По-света повече от 1-2% се смята за компромис.

# 71
  • Мнения: 18 575
Четете докрай Simple Smile
Последният абзац противоречи на първия.
"Други брокери смятат, че през миналата година при новото строителство почти не е имало отстъпки от цените. „При останалите сегменти отстъпката, която правеха продавачите, бе в рамките на 1000-2000 евро и до 5000 евро, ако имотът е по-скъп. "

# 72
  • Мнения: 41 061
Да, защото смесва два типа продавачи - строителите и вторичният пазар. А разлика има. Което не пречи и двете да са верни, просто за дадения сегмент.

# 73
  • София
  • Мнения: 4 668
Към последните 2 мнения, 100% съм съгласен.
Добавям, че говорят за "надценени панелки" и 10те % може и да са за тях само.
А при НС и строежи няма отстъпки. Това е и информацията, идваща директно от купуващи съфорумци. А при останалото НС 1-2%.
Няма изненади.
Просто опит за  интересно заглавие и начало на статията, за да привлече интерес.
А и дори там, ако се чете между редовете, 1/2 от продавачите НЕ правят отстъпка.

# 74
  • Мнения: 1 715
Скрит текст:
Това от днес:
"Всеки втори продавач на жилище е готов да свали първоначално обявената от него цена, за да се стигне до сделка, научи „Монитор“.

Наско Атанасов от „Виктория инвест“ потвърждава, че над половината от продавачите обикновено се съгласяват да свалят известна сума от обявената офертна цена. „Обикновено отстъпката е в рамките на до 8-10 на сто, не повече“, уточни той и добавя, че в много редки случаи тя е и по-голяма, но тогава става дума за продавач, притиснат от обстоятелствата да намери бързо купувач.

Според него не бива да се забравя, че много от офертите са на доста високи цени в момента и не отговарят на състоянието на пазара. „Около една четвърт от офертите за продажба са с надути цени. Това е и една от причините при пазарлъка те да се намаляват."

"Атанасов прогнозира, че увеличаването на безработицата най-вероятно ще доведе до намаляване на търсенето. „При всички положения ще се отрази и на кредитирането. Само в ИТ сектора има бурно развитие по време на пандемията. В повечето от останалите има спад и се усеща намаляване на оборотите и освобождаване на хора. При тези условия
би трябвало да се очаква спад на цените на жилищата“

"Константин Пандов от ЕППИ смята, че няма достатъчно оферти на пазара, за които купувачите да се съгласят да сключат сделка, а се предлагат много надценени имоти. „Например средната цена на офертите за тристайни панелки в кв. „Стрелбище“ по сайтовете е 116 000 евро, а сделките се сключват на ниво под 95 000 евро. Предложенията с пазарни цени се продават бързо, без да се налага да се правят големи отстъпки."

Скрит текст:
"Най-търсени и с повече клиенти са имотите в по-ниския ценови сегмент - до 90 000 евро. В столицата отдавна няма оферти за под 40 000 евро. От друга страна над 150 000 евро сделките не са много“, обяснява брокерът.

Други брокери смятат, че през миналата година при новото строителство почти не е имало отстъпки от цените. „При останалите сегменти отстъпката, която правеха продавачите, бе в рамките на 1000-2000 евро и до 5000 евро, ако имотът е по-скъп. Подобни намаления обаче не са резултат на кризата, свързана с пандемията“, пояснява Полина Стойкова от Bulgarian properties."
Според мен пък това показва всичко. Всички съфорумници, които си правят изводи за цените на база на офертните цени от сайтовете за имоти, имат изкривена представа. Защо ли? Защото в тези сайтове остават обикновено такива обяви, които не могат да се продадат, на вторичен пазар, следователно са надценени.

Общи условия

Активация на акаунт