Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? - Тема 51

  • 36 340
  • 760
  •   1
Отговори
# 210
  • София
  • Мнения: 4 192
Хоум ту ю. Онзи ден ми бяха пуснали писмо в кутията и ме убеждаваха, че сега е моментът да си продам апартамента.

Иначе всяка шефка на фирма има финансовата способност да купи явно подценен имот, къде и е проблемът?

И не само собственици на агенции и брокерите го правят, когато имат възможност. Доста хора познавам, който резервират на зелено, а на по-късен етап продават, някои са брокери, а за някои им е 2-ра професия. А, ако има и някой отказал се купувач, току виж се освободил имот в почти готова сграда.
Няма лошо да използваш информацията, контактите си и ресурсите, за да правиш сделки. Има хора, които си вървят в комплект със строителната фирма и във всяка нова сграда купуват апартаменти. След акт 16 продават.
Томева, нали знаеш, че да се прави това законово след първата препродажба започва едно ходене по мъките - дори трябва да се регистрираш като физическо лице по ДДС. Данъците са страшни и не могат да компенсират 5-10% разлика в цената. За да вършиш такава дейност трябва да си много в сивата икономика и да стискаш палци да не те набарат. Защото данъчната ревизия на физически лица е в пъти по-тежка.

# 211
  • Мнения: 41 034
За 1 или 2 сделки с НИ годишно не ти искат регистрация по ДДС, прави се изключение, защото е ясно, че всяка сделка е над лимита. Колко сделки са търпими обаче е малко обтекаемо, не е дефинирано точно (или поне не беше, когато съм проучвала). За 1 твърдо няма изискване, даже и за две, за повече май зависи как те нарочат.
А данък след 3-тата година няма. Ако се изповяда на А 14, докато го довършат минава още година, а после може да  се изчакат още две, да се довърши и да се чака, или да се дава под наем за малко.

# 212
  • София
  • Мнения: 4 192
Написах след първата. Оттам нататък си в нарушение, защото вече втората ти сделка може да се приеме по буквата на закона че ти е дейност с цел печалба. Преди беше пет години срока между покупката и продажбата в която дължиш данък между разликата между покупна и продажна цена. Сега може и на 3 да са го намалили.
По ДДС си длъжен да се регистрираш след втората такава продажба в рамките на година. Иначе те проверяват и те съсипват. Имат си алгоритми вече и търсят много лесно, особено ако нямаш някой да те крие...

# 213
  • Мнения: 41 034
Ще настоя отново, че си в грешка и даже и за две продажби не те санкционират, ако няма улики, че го вършиш професионално. Ето чети, ако искаш:

https://www.capital.bg/biznes/konsult/2017/07/17/3008375_danuchn … _nedvijimi_imoti/

Пет години е за земеделска земя, за апартамент е три. И е така от много време.

# 214
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Въобще не стигат до нотариално изповядване, а препродават на ПД. Продавач в нот. акт е строителната фирма. Имат си договорки помежду си, може имотът да е платен дори на 100% още на зелено или само частично. Те си знаят, това не се прави със случайни хора и от едната и от другата страна.

Последна редакция: вт, 19 яну 2021, 08:36 от tomeva

# 215
  • София
  • Мнения: 4 192
Това няма значение че е на договор, а не на нотариален акт. Гледа се движението на парите. Дебнат точно такива риби

# 216
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Когато погнат всички сделки изповядани на данъчни оценка, тогава няма да има значение.

# 217
  • Мнения: 2 802
Айде и ние като хамериканците с фиксирани лихви за 30 год
https://www.postbank.bg/Mortgage-Loans/FixedRateMortgage

на пръв поглед звучи добре, но като се замисли човек има уловка.

# 218
  • Мнения: 2 811
А що не дава друга опция в падащото, освен 10 години? И предполагам лихвата ще е по-висока, защото ще е фиксирана.

# 219
  • София
  • Мнения: 4 668
Бтв, при американците, мисля лихвата е фиксирана само за период от 5г. После има предоговаряне + опция за смяна на банката. Която е скъпа, трябва нова ипотека, нотариус и тн.
В смисъл със сигурност я има тази опция. Само не знам дали има и опция над 5г фиксирана л.

# 220
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 167
Е това вече е гаранция, че банките ще изкарат повече от 30г, че в едно по-раншно време не се знаеше коя кога ще се гътне 😅

# 221
  • Мнения: 2 802
Не знам, но долу в * пише че лихвата е между 2.99 и 4.99, което вероятно е уловката.

При 10г вероятно лихвата ще е 2.99% но таксите ще компенсират понеже вероятно и заема няма да е голям като размер.

При 30г вероятно лихвата ще е 4.99%, което си е кожодерство при все че към момента има лихви 2.55%.

Според мен са си направили сметката да получат добра възвращаемост за масовия профил, но ако някой иска да тегли много голям кредит за 10 години с 3% лихва ще може изкяри от условията.

В Америка са си фиксирана лихва, ама там банката много по-бързи изземва и продава имота и не губи. Не съм сигурен но може май да се рефинансирасамо веднъж и е скъпо, заслужава си само при рязко падане на лихви, както стана 2020.

Ефибуш - гаранция няма, ако банката се гътне, друга ще й купи дълга и пак ще плащаш Simple Smile

Странно че тази оферта е лимитирана за 1 месец и то баш когато свършва мораториума Simple Smile

Последна редакция: вт, 19 яну 2021, 19:24 от Gogo1979

# 222
  • Мнения: 41 034
Аз не разбирам какво те учудва - да държиш еднаква лихва 30 години си е риск и той трябва да бъде покрит. Нищо не е безплатно, нали? И нищо лошо няма да има и такава опция - фиксирана лихва. Може за някого това да е ценно и да си струва някой процент отгоре. Ако не му харесва да си вземе плаваща.

Тази застраховка много ми прилича на валутните клаузи в договорите с по-голяма продължителност. Когато се договаря цена във валута, различна от валутата на производителя, може да се процедира по два начина:
- твърда цена, но тя се заплата с някакво увеличение.
- уговорка, че ако курсът се промени повече от Х%, тогава крайната цена се преизчислява съответно.
Веднъж рискът се поема от купувача, веднъж от продавача, но цената се плаща все от купувача.

Подобно е и когато се сключва договор с много голяма продължителност (строежа на АЕЦ например). Дава се една цена, но та е валидна само за първата година и после всички плащания от там нататък се увеличават пропорционално на някакъв инфлационен индекс. А ако клиентът иска твърда цена няма проблем - вдигат всичко с 10% и нещата заспиват.  Та винаги клиентът плаща за риска, но не винаги интересът на клиента  е еднакъв. В някои случаи твърдата цена и предвидимостта си струват рисковата премия.

Последна редакция: вт, 19 яну 2021, 19:41 от Черна станция

# 223
  • Мнения: 25 655
Моля за съвет по следния въпрос:
Продава се жилище в един град и с парите + ипотека се купува жилище в друг град. Вероятно ще има няколкомесечен период между двете сделки.
Въпросът ми е продажбата в левове или в евро да бъде, в брой или по банков път – с цел да се намалят разходите при сделките. Кой е по-изгодният вариант?

# 224
  • Мнения: 41 034
Плащанията в лева са и по-бързи, и по-евтини. А за краткото време на сделката риск от промяна на курса няма. Обичайно цената е в евро, но се плаща в лева по курса на БНБ.
А в брой все едно не може - незаконно е. Даже при продажбата купувачът да е съгласен, не се знае дали после при купуването продавачът ще е съгласен да ви вземе кеша. И трябва да се внася в банка, да се декларира, ще се види  че има кешово плащане...

Общи условия

Активация на акаунт