Нашите орхидеи – тема 32

  • 29 664
  • 756
  •   1
Отговори
# 90
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Знам, че катлеята е топлолюбива. Ако е на тераса, възможно е да не й понася ниската температура.

# 91
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Ауу Вещи много полезно инфо. Ще преместя моята Катлея в кухнята на хладилника. Там е доста по топло от сегашното място където е с поне 2-3 гр. по хладно. Не, че нещо и има и жълтее, но никакво развитие няма. Изкара три нови стръкчета, не знам как се казват точно и толкова. За цъфтеж си мечтая, но едва ли ще е тази година.

# 92
  • Варна
  • Мнения: 1 951
В една от фейсбук групите го прочетох това - катлея е орхидея от първия ред - демек иска много топлина и светлина. Нямам много категоричен опит с този вид - имам само две. Това, което подозирам е, че като вади новите булби трябва да се полива Много , после като узреят, поливането да намалее, за да направят цветоноси. Не съм сигурна дали е така, но знам, че миналата година преди да замина на екскурзия за 10дни катлеята ми беше с нови булби, зелена, обгрижвана старателно от мен, а като се върнах беше с изкарал цветонос, за първи път, в резултат грижите на сина ми ( разбирай полята е веднъж в ден преди да се върнем и евентуално още веднъж като се чухме и му напомних). Та това са ми наблюденията...
Ноооо, като че ли повечето орхидеи, поне при мен, като цъфнат не харесват да бъдат поливани. Забелязала съм, че цветовете увяхват по- бързо, когато биват поливани по време на цъфтеж. Също съм забелязала цъфнали ... катлеи, примерно, на които булбите са зверски сбръчкани. И дендробиумът цъфти през зимата, когато е студено и се полива рядко.... абе- не знам, все още се чудя и аз...
За да не е само дрънканици, да ви покажа Черната перла Sunglasses

# 93
  • Мнения: 991
Ехаа,прекрасна е!😍

# 94
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Вещи прелестна перла Heart Eyes

Да разбирам ли, че новите булби цъфтят лятото? Колко често поливаш като няма цъфтеж? Аз моята я поливам на две седмици
Новите булби са от лятото, две са с едно листо което още не се разтворило и една с две листа, но нея не я подпрях и малко е килната надолу. Взех я прецъфтяла напролет.
Това с цъфналите фалчета и аз съм го забелязала, че колкото по малко ги поливаш толкова по дълъг е цъфтежа.

# 95
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Майче, не поливам на определен период - сега зимата гледам да го правя като преценя, че има нужда - колкото когато прави нови булби да се развиват нормално. Те имат резерв от старите булби (нали те хранят новите) , като видя, че старите започват да пооклюмват, поливам и те се изпъват. Че иначе се страхувам да не им дойде в повече поливането и да залинеят.... Все още се уча Blush
Ами катлеята, за която говоря, цъфтя три пъти в рамките на една година, в различни сезони (при мен е от лятото на 2019). Подозирам, че това се дължи до известна степен на инерцията и торенето при търговеца,  но след като приключи цъфтежа, започва формирането на новите булби, 2-3месеца докато пораснат и пак цъфтят.... та така. За жалост последната булба котаракът я сдъвка и сега започна отначало да прави нова, та ще чакам малко повече . Летните булби или ще цъфнат, или ще започнат да формират нови булби. В групите една жена беше споделила, че няколко месеца е чакала да се формира цветоноса и да цъфне нейната катлея, така че ще трябва да чакаме Hug

# 96
  • Мнения: 79
Impala, доста е красива твоята орхидея!

Месечинка виторога, благодаря за ценната информация. Голяма красавица е твоята орхидея!!

Sunny29, wow, невероятна красота си имаш у вас!

BЕЩИЦА, нямам думи за невероятната красота, която отглеждаш вкъщи!!! Поздравления!!


Малко и от мен - една орхидея Катасетум оранжева, но не може да се сравнява с вашата красота момичета:





# 97
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Катасетумът е изумителен вид Heart
А жълтият разкош на заден план ми грабна погледа безкомпромисно Heart Eyes

# 98
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Вещи на моята Катлея листата на старите булби са леко набръчкани


Тук напредвам план се виждат новичките.

Тази провисналата и другата в ляво хванала съм ги с миши опашки Stuck Out Tongue Winking Eye
Виждат ми се тънки недохранени. Ти ториш ли я често, аз два три пъти. И поливането отново ли е с накисване, някъде бъркам.
И ако не съм вече прекалено нахална ще може снимки на твоята Катлея. Благодаря Hug

# 99
  • Мнения: 79
За много години! Бъдете здрави и вие и цветята Gift Heart
Тази година не съм писала още, радвам се на вашите цъфнали красавици. Моите все още ги чакам.
Но сега имам проблем с катлеята. Ето това пожълтяване се получи за два дни. На първата снимка има и кафяво петно, на загниване ми прилича. От какво може да е?

Скрит текст:
 



beauty_magnolia, според мен проблема на твоята орхидея се корени в корените и.
Извади я от саксията,  почисти корените от корите/пръстта с течаща вода и ги огледай. Изрежи всичко изгнило, измии ги пак с вода и леко мини изрязаните места с памуче, напоено в кислородна вода.

Но не мога да дам гаранция, че това ще помогне на орхидеята ти. Само силно се надявам!!

# 100
  • Мнения: 5 129
Скрит текст:
За много години! Бъдете здрави и вие и цветята Gift Heart
Тази година не съм писала още, радвам се на вашите цъфнали красавици. Моите все още ги чакам.
Но сега имам проблем с катлеята. Ето това пожълтяване се получи за два дни. На първата снимка има и кафяво петно, на загниване ми прилича. От какво може да е?

Скрит текст:
 



beauty_magnolia, според мен проблема на твоята орхидея се корени в корените и.
Извади я от саксията,  почисти корените от корите/пръстта с течаща вода и ги огледай. Изрежи всичко изгнило, измии ги пак с вода и леко мини изрязаните места с памуче, напоено в кислородна вода.

Но не мога да дам гаранция, че това ще помогне на орхидеята ти. Само силно се надявам!!

Благодаря за съвета, GirlintheRain Flowers Hibiscus Имам притеснения като я извадя дали ще мога после да я върна успешно пак в саксията. Корените изглеждат доста.
Това ми е първата катлея, миналата година я купих намалена и си изглеждаше много добре до скоро. Винаги е била на топло, поливам я рядко, за да не прекаля и да я погубя. Нищо не съм променяла в грижите, освен че котето я намери за много вкусна и си хапна от листата й. Затова се принудих да я занеса на работа и ... започнаха проблемите.

# 101
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Не смея да твърдя, но една жена ми каза, че орхидеите били отровни за котки и поради тази причина майка и била и дала да гледа цялата си колекция, защото имала котка. От миналата година се оглеждам за домашен любимец и страшно обичам котки, но това че може да се отрови животинчето ме спира и се насочваме към куче.

# 102
  • Мнения: 14 786
На мен ми останаха очите в черната! 😍🖤 Уникат! Дано някога намеря и се сдобия с такава екзотична красавица.

# 103
  • София
  • Мнения: 10 309
А някой да е намирал гъби в орхидеите си? Трябва ли да обработя с нещо?


# 104
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 049
такъв въпрос е имало и преди. Simple Smile и гъбки е имало.
достатъчно влага за гъби означава прекалено много влага за орхидеята.

Общи условия

Активация на акаунт