Нашите орхидеи – тема 32

  • 29 663
  • 756
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 134
Здравейте според вас това мини ще може ли да цъфне. От къде мога да намеря саксия за мини орхидея за да я присадя

# 76
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Защо искаш да я пресаждаш? Минитата си растат в такива саксии, не им трябват по-големи. А този цветонос ми се струва с изсъхващ връх. Или ще събуди спяща пъпка (с минита не ми се е случвало, но може да има и такива) или ще пусне нов при благоприятни условия.

# 77
  • Мнения: 134
Искам да я пресадя защото праста ми се струва малко

# 78
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 992
Субстрата в повечето случаи са кори. Пръст евентуално може да се ползва само за земни орхидеи (които живеят в земята). Минито, което искаш да присадиш се слага в кори, защото е епифитно (живее по дърветата и се захваща за кората им).
Според мен няма нужда от пресаждане, още повече че всяко преместване за растението е огромен стрес и по-скоро може да загине отколкото да му е добре.

# 79
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Искам да я пресадя защото праста ми се струва малко
Отглеждала ли си фаленопсис досега?

# 80
  • Мнения: 134
Не за първи път

# 81
  • София
  • Мнения: 771
"Не за първи път" или "Не, за първи път" ???
Липсата на пунктуация в този случай води до провоположни изводи

# 82
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Орхидеите нямат нужда от големи саксии, минитата съвсем. Моето е купувано преди 5-6 години и не е пресаждано. Расте, цъфти, само корените му станаха доста големи. Но дори и сега не ми се разбутва:

# 83
  • Мнения: 15 028
При мен минитата не издържат много.  Но имам сега едно цъфтящо за втори път при мен.

# 84
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Да бях с друг акъл и опит преди година и половина и моето мини щеше да е живо. Ама аз тогава, не тясно му е, поне знаех, че не трябва да го пресаждаме в пръст Stuck Out Tongue Winking Eye. Няма да забравя майка ми колко доволно ми показа преисадената в пръст орхидея, която и бях подарила. Борбена беше пусна едно листо и си замина след два месеца.

# 85
  • Пловдив
  • Мнения: 1 033
Здравейте, аз нямам нови цветоноси на големите орхидеи, само на една 3 спящи пъпки, защо се получава така? Иначе листата и корените са много добре. Обаче пък минитата всички (9 бр.) са с цветоноси и вече правят пъпки, като цъфнат ще кача снимки.

# 86
  • Мнения: 15 028
Като изключим две минита,  които гледам на село, останалите орхидеи гледам една до друга. Най-старата ми орхидея е на 7 години и за тези години е спирала да цъфти само 2-3 месеца. Постоянно изкарва нови цветоноси. Имам една орхидея от 3 години, подариха ми я цъфтяща, прецъфтя и 3 години само на листа кара. Ей сега чак излезе един цветонос. Та защо орхидеите не цъфтят, не винаги може да се отговори. За мен зависи от самото растение.

# 87
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
Моите всичките са марули. Една имам с две пъпки и това е. Дендробиумите ми кейки пускат, вместо цвят, явно не съм добра стопанка, ама каквото - такова. Едно мини го уморих, сложих на водно и сега вади бебе. При мен е по-скоро санаториум. Joy

# 88
  • Мнения: 6 388
И аз смятам, че по-често е до растението, отколкото до условията и грижите.
Имам един фаленопсис, който наесен "преборих" да пусне цветонос за пръв път от 2016 г. насам. Друг обаче се върна към марулените си навици - цъфтял е само веднъж, а е при мен от 2015 г.
Най-голямото ми мъчение обаче е брасадата. Не можем да се спогодим и това е. Мисля, че наближава времето да се разведем заради непреодолими различия Joy

# 89
  • Мнения: 5 129
За много години! Бъдете здрави и вие и цветята Gift Heart
Тази година не съм писала още, радвам се на вашите цъфнали красавици. Моите все още ги чакам.
Но сега имам проблем с катлеята. Ето това пожълтяване се получи за два дни. На първата снимка има и кафяво петно, на загниване ми прилича. От какво може да е?

Скрит текст:
 

Общи условия

Активация на акаунт