Месечни и целеви помощи за деца (детски надбавки) - инфо, документи, ВЪПРОСИ - 14

  • 62 202
  • 738
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 232
Здравейте.Мога ли да ползвам данъчното облекчение за деца, за голямата ми дъщеря, която на 23.10.22 год. навърши 18 години?

mama_na_nana благодаря. А детските за 2023 година ще ги взимам ли и за нея.Трябва ли да пускам документи за тях.
Тя е в 12 клас.

# 691
  • Мнения: 12 129
Докато не довърши средно образование, взимате. Обикновено последния месец, за който изпращат детски на абитуриентите е юни.(получавт се в юли) В първите му дни са последните матури за випуска. След това автоматично ги спират. Няма нужда да ги уведомявате или нещо друго.

# 692
  • София
  • Мнения: 941
Здравейте! Искам да попитам, възможно ли е да получаваме детски във България, при положение, че мъжа ми се осигурява в Англия? Тук общия ни доход(това, върху което ме осигуряват мен) е 1700лв. С две деца сме.

# 693
  • Мнения: 12 034
В България има подоходен критерий за детските. Мисля, че в момента таванът е 610 лева на човек на месец.  И Вие и мъжът Ви трябва да покажете доходи за една година назад.

# 694
  • София
  • Мнения: 941
Той не е осигурен във България. Само моя доход година назад не се ли смята? Него ако “водим”  безработен?

# 695
  • Мнения: 2 072
Той не е осигурен във България. Само моя доход година назад не се ли смята? Него ако “водим”  безработен?
Критерият е доход 12 месеца назад на Вас и мъжа Ви, разделен на броя членове в семейството. На един адрес ли се сте по регистрация?

От 1 април 2022 всички семейства със средномесечен доход на човек от 510 лв. ще имат право на надбавки. Хората с доход от 510,01 до 610 лв. ще получават 80% от размера на надбавката.

Сумата на месечните помощи за отглеждане на едно дете става 50 лв. За две деца сумата е 110 лв.

# 696
  • Мнения: 2 885
Той не е осигурен във България. Него ако “водим”  безработен?
В Англия безработен ли е? Ако да, то подавайте за детски. Ако ли не, то имайте малко достойнство и не бъдете поредните нечестни хора, които източват държавата Sad

# 697
  • Мнения: 12 034
Естествено, че ще дадете и неговия доход, без значение къде се осигурява, ако сте разведени - издръжката, която трябва да плаща. В Англия и на помощи да е, пак трябва да ги декларира като доход. Аз съм самотен родител по документи и се факто, но от две години и половина не вземам детски, защото доходът ми надхвърля тавана. А вие при двама родители, единият работещ в чужбина искате детски и шмекерувате.

# 698
  • Мнения: 292
Здравейте! Знаете ли кога ще преведат втората част - 150 лв. от помощта за осмокласници?

# 699
  • Мнения: 12 034
Миналата година имах първокласник, втората част от парите преведоха през март месец.

# 700
  • Мнения: 702
Естествено, че ще дадете и неговия доход, без значение къде се осигурява, ако сте разведени - издръжката, която трябва да плаща. В Англия и на помощи да е, пак трябва да ги декларира като доход. Аз съм самотен родител по документи и се факто, но от две години и половина не вземам детски, защото доходът ми надхвърля тавана. А вие при двама родители, единият работещ в чужбина искате детски и шмекерувате.
издръжката, определена от съда, не трябва да влиза в дохода ви при изчисляване на детски надбавки.

# 701
  • София
  • Мнения: 941
Той не е осигурен във България. Него ако “водим”  безработен?
В Англия безработен ли е? Ако да, то подавайте за детски. Ако ли не, то имайте малко достойнство и не бъдете поредните нечестни хора, които източват държавата Sad

Не съм тръгнала да източвам държавата! Държавата само нас “източва” по-скоро Grinning
Мъжа ми се осигурява на минималното в Англия и дори и с неговия доход, пак ще имаме право на надбавки!
Благодаря на всички за отговорите! Ще отида на място в Социално подпомагане и ще разпитам подробно! Relieved

# 702
  • Мнения: 2 885

Не съм тръгнала да източвам държавата! Държавата само нас “източва” по-скоро Grinning


Държавата- това сме ние.

Аз като цяло смятам, че детските трябва да са за всички български деца. Пък който не иска, да не подава. Както е в момента помощта за първокласници и осмокласници.

Последна редакция: нд, 05 фев 2023, 13:59 от Mia Rulana

# 703
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 475
При помощта за осмокласници, трябва ли пак да се подава заявление или е достатъчно това, което подадох през октомври и ни изплатиха първата част.

# 704
  • Варна
  • Мнения: 3 889
При помощта за осмокласници, трябва ли пак да се подава заявление или е достатъчно това, което подадох през октомври и ни изплатиха първата част.
Не се подава ново.

Общи условия

Активация на акаунт