Работа с полимерна глина

  • 13 084
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 444
Здравей! Като за начало ти трябва полимерна глина, аз купувах на Fimo, понеже се води хубава като качество. Отделните цветове могат да се смесват. Също така трябва да купиш и краен лак, с който да лакираш готовата фигурка. За залепване на изделието към чашата аз използвах епоксидна смола. Може да купиш и някои инструменти, въпреки че аз не съм използвала кой знае какви, но нещо от рода на точкатор за маникюр ми вършеше работа, зависи какво ще правиш. Има и специални лепила за залепване на отделните части на фигурката една към друга, но ако глината не е застояла и е все още мека, едва ли ще има нужда от тях. Като купуваш глината, се опитай да разбереш дали е с подходяща консистенция, не трябва да е нито много мека, защото лепне и трудно се обработва, нито много твърда. Фигурката се оформя върху чашата и заедно с нея се поставя във фурната на ниска температура, мисля за около 20-30 минути, но виж опътването на опаковката. След това изчакваш да изстине и отлепяш фигурката от чашата.Може да минеш фигурката с шкурка, там където ще лепиш, за да се свърже по-здраво. След това, при смолата има едно малко шишенце втвърдител, с което се смесва тя, в съотношение, написано на опаковката. Ако е за една-две чаши, може да направиш по-малко количество готова за употреба смола, защото останалото ще е неизползваемо. Намазваш със смолата фигурката откъм изшкурената част и притискаш към чашата известно време. След това я оставяш да стегне. Накрая лакираш с крайния лак фигурката. За магазин в София не мога да помогна, но обикновено полимерна глина има по магазините за художествени материали. Епоксидна смола- от железарията.
Това е. Надявам се да съм помогнала.

# 16
  • Мнения: 17
Здравей! Като за начало ти трябва полимерна глина, аз купувах на Fimo, понеже се води хубава като качество. Отделните цветове могат да се смесват. Също така трябва да купиш и краен лак, с който да лакираш готовата фигурка. За залепване на изделието към чашата аз използвах епоксидна смола. Може да купиш и някои инструменти, въпреки че аз не съм използвала кой знае какви, но нещо от рода на точкатор за маникюр ми вършеше работа, зависи какво ще правиш. Има и специални лепила за залепване на отделните части на фигурката една към друга, но ако глината не е застояла и е все още мека, едва ли ще има нужда от тях. Като купуваш глината, се опитай да разбереш дали е с подходяща консистенция, не трябва да е нито много мека, защото лепне и трудно се обработва, нито много твърда. Фигурката се оформя върху чашата и заедно с нея се поставя във фурната на ниска температура, мисля за около 20-30 минути, но виж опътването на опаковката. След това изчакваш да изстине и отлепяш фигурката от чашата.Може да минеш фигурката с шкурка, там където ще лепиш, за да се свърже по-здраво. След това, при смолата има едно малко шишенце втвърдител, с което се смесва тя, в съотношение, написано на опаковката. Ако е за една-две чаши, може да направиш по-малко количество готова за употреба смола, защото останалото ще е неизползваемо. Намазваш със смолата фигурката откъм изшкурената част и притискаш към чашата известно време. След това я оставяш да стегне. Накрая лакираш с крайния лак фигурката. За магазин в София не мога да помогна, но обикновено полимерна глина има по магазините за художествени материали. Епоксидна смола- от железарията.
Това е. Надявам се да съм помогнала.

Здравейте! Благодаря за съветите. Чак сега виждам отговора ви. Днес пообиколих някакви магазини и си взех лепило. ,,Лепилото за полимерна глина на Cernit може да бъде използвано както при току-що направена фигурка, така и при вече изпечена (дори  и изпичането да е било преди време). Слепените детайли се притискат леко един към друг и се изчаква, за да прилепнат плътно, след което трябва да бъдат изпечени на 130 С и максимум за 30 минути. Това се прави независимо дали преди това детайлите са били изпечени.

Лепилото на Cernit може да бъде използвано както за залепване на детайли от полимерна глина едни към други, така и при залепването им към различни порести и непорести материали, като отново изпичането е задължително." Това е описанието за него от интернет. Според жената в магазина мога директно да си правя и лепя върху чашата и после да печа и да не отлепвам след това, а като изстине да лакирам. Какво мислите вие за това?
Другия ми въпрос е...взех си глина от физически магазин на Ем Арт и доколкото видях глината е на тяхна марка. Нямаше бял цвят и от друг магазин си купих на друга марка, на която пише, ще се пече на 130 градуса. А тази на Ем Арт от 110-130 градуса. И се чудя ако сложа и от двете марки на 130 градуса. Да не прегоря другата, която е 110-130 градуса?
И последно как да си я следя и да разбера дали е готова без да прегори, тъй като четох, че ако прегори е много отровна и се надявам да не се стига до там?
Благодаря за вниманието!! 😊

# 17
  • Мнения: 444
Щом продавачката е казала, че може да се използва така лепилото, а и на упътването пише, пробвай по този начин. За глината ми се струва, че не би трябвало да загори, заради малката разлика в градусите, но все пак за всеки случай можеш да наглеждаш фурната. След изпичане, обикновено цветовете стават малко по-тъмни, но ако забележиш по време на печене, че цвета започва значително да се променя, може би това е знак, че прегарят.
Казват, че не е желателно да се пече полимерна глина в същата фурна, където се приготвя храна, но ако няма друга възможност, може да се измие фурната след изпичането. Според някои мнения, които съм чела из интернет, съвременната полимерна глина не отделя токсични частици при печене, така че и аз не съм сигурна каква е истината.

# 18
  • Мнения: 8 952
Аз пека на към 130 градуса.

Не съм правила чаши и затова не мога да кажа с какво се лепи.

Последните години си купувам глина от он-лайн магазин Проанима. Имат много цветове. Не съм попадала на ужасно мека глина. По принцип купувам Софт, за да ми е по-мека. Но понякога и тя ми идва твърда. Има и специален смекчител за глина. А последното ми разрешение - купувам глина, която е за деца, тя вече ми е приятно мекичка. Че иначе ме заболяват ръцете да я меся докато омекне за работа.

# 19
  • Мнения: 7
Здравейте предприемчиви момичета.Майченство съм в Англия и от няколко дни ми се върти мисълта да започна да се занимавам, с дегорациики върху чашки и лъжички.Боса съм в работата с полимерна глина ,но в същото време обичам поправите работи и мисля ,че ще се справя,но тук идват и въпросите ми.
1.Моля направете ми списък с всичко необходимо което трябва да си закупя.
2.Посъветвайте ме тънкостите на занаята.
3.Моля ,кажете вие къде збъркахте ,зада не згафя и аз.
4.И ще ви прикача снимки ,на това което аз избрах съвсем символично ,без да разбирам съвсем нещичко,просто незнам дали съм избрала подходящите неща и какво още ми е необходимо.

# 20
  • Мнения: 8 952
Мама38, успех пожелавам в начинанието!
Добре изглежда това, което е показано на снимките.
Не ми е позната точно тази полимерна глина, но като асортимент от цветове е добре.
Аз работя с Фимо. Фимо софт е по-мека и я предпочитам.

Аз, честно казано, нямам опит с декориране на чаши. Т.е. не мога да дам съвет с какво се лепи. Иначе ползвам едно течно лепило на Фимо и предполагам, че с него.

Моите инструменти съм си събрала от различни места - ползвам някои инструменти за маникюр, някои за сладкарство. То в работата ще стане ясно от какво ще има нужда.
Задължително - макетно ножче!
Ето такива инструменти за точки са доста полезни:
https://www.bing.com/images/search?view=detailV2&ccid=ZoPqSzGX&i … hist=0&ajaxserp=0

В Алиекспрес продават много силиконови молдове, с помощта на които се правят доста успешни фигурки от полимерна глина, подходящи за чаши.

Друг съвет, който ми хрумва да дам - аз използвам в работата си с глина сенки за очи  и сухи пастели, за да придам нюанс на вече готовите елементи.

Общи условия

Активация на акаунт