Притеснения за матурите

  • 2 482
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Не знам дали са основателни или не. Бях си взела книжки с тестове и решавах минали матури и имам такива резултати.  

По бел имам между 4.00-4,30
По история имам 3.50- 4,20 на различните тестове
За да е по-ясно , имам между 50-55  точки по бел и 41- 53 от 100.
Почнах да се притеснявам, че на истинските ще имам 2. Разбира се, че имам още материал и по двата предмета. Не знам. Sad Тия, които завършват 12 клас успешно и минават и пробните и после на истинските имат 2 не ми излизат от главата...Може ли да ми кажете дали трябва да се притеснявам или просто започвам да имам параноя.

Последна редакция: вт, 19 яну 2021, 15:07 от Не се сърди, човече

# 1
  • Мнения: 473
Имате още няколко месеца до матурите и материал за вземане. След като приключите вече с нужните теми, ще имаш други резултати и ще видиш, че твоите притеснения са неоснователни!

# 2
  • Мнения: 8
Имате още няколко месеца до матурите и материал за вземане. След като приключите вече с нужните теми, ще имаш други резултати и ще видиш, че твоите притеснения са неоснователни!
А за сегашните резултати основателни ли са?

# 3
  • Мнения: 8 944
Вместо да се притесняваш, вземи да си преговориш материала. Има електронни учебници на всички издателства и може без проблем да ги прегледаш.
Не съм чула някой да има 2 на матура. Това ще е някой, който изобщо не си е направил труда. Щом те притеснява, че не разполагаш с нужните знания към момента, очевидно ти пука и ще направиш нужното, за да се подготвиш.

Има достатъчно време!

# 4
  • Мнения: 8
Вместо да се притесняваш, вземи да си преговориш материала. Има електронни учебници на всички издателства и може без проблем да ги прегледаш.
Не съм чула някой да има 2 на матура. Това ще е някой, който изобщо не си е направил труда. Щом те притеснява, че не разполагаш с нужните знания към момента, очевидно ти пука и ще направиш нужното, за да се подготвиш.

Има достатъчно време!

Втори път минавам учебника по история и изкарах такъв резултат. Затова се притесних. Права сте има време

# 5
  • Мнения: 6 586
В такава ситуация, аз бих потърсила учител, който да прецени къде са пропуските и да се изчистят.
Освен това, действащите учители са запознати с формата на ДЗИ и ще Ви посъветват на какво да обърнете специално внимание.
Успех!

# 6
  • Мнения: 473
Имате още няколко месеца до матурите и материал за вземане. След като приключите вече с нужните теми, ще имаш други резултати и ще видиш, че твоите притеснения са неоснователни!
А за сегашните резултати основателни ли са?

Тук има значение към какъв резултат се стремиш и какви оценки ще ти бъдат задоволителни.

# 7
  • Мнения: 8
Имате още няколко месеца до матурите и материал за вземане. След като приключите вече с нужните теми, ще имаш други резултати и ще видиш, че твоите притеснения са неоснователни!
А за сегашните резултати основателни ли са?

Тук има значение към какъв резултат се стремиш и какви оценки ще ти бъдат задоволителни.

Всичко между 4.00- 4.50 ми е цел. Ще се радвам на такава оценка и на двата предмета.

# 8
  • Мнения: 1 119
Първо, защо ще държите матура по История? Това е една от най-гадните матури! Има си после кандидатстудентски испит, ако ще кандидатствате хуманитарни науки.

Най-здравословно е БЕЛ и Английски език или езикът, който учите. Също така по-лесна матура е тази по География или Философия.

Всеки има притеснение преди матурите. Обикновено - неоснователно. Част от човешката психология е да се притесняваме преди важно събитие.
Променете си системата на учене! Тази явно не работи. Няма да Ви помогне на висите над учебника. Трябва да запомняте. Таблици, различни цветове, асоциации (например автор - творба) и т.н.

Но помислете дали сте се насочили към правилната матура. Никой по история не съм чула да е изкарал 6 на МАТУРА.

# 9
  • Мнения: 8
Първо, защо ще държите матура по История? Това е една от най-гадните матури! Има си после кандидатстудентски испит, ако ще кандидатствате хуманитарни науки.

Най-здравословно е БЕЛ и Английски език или езикът, който учите. Също така по-лесна матура е тази по География или Философия.

Всеки има притеснение преди матурите. Обикновено - неоснователно. Част от човешката психология е да се притесняваме преди важно събитие.
Променете си системата на учене! Тази явно не работи. Няма да Ви помогне на висите над учебника. Трябва да запомняте. Таблици, различни цветове, асоциации (например автор - творба) и т.н.

Но помислете дали сте се насочили към правилната матура. Никой по история не съм чула да е изкарал 6 на МАТУРА.

Ориентирах се съм матура по история понеже предмета се учи с четене. Не е както по химия, математика (крайно слаби мой страни) . Освен това, преди години бях спечелила няколко конкурса свързани с историята.
Иначе сте прав/права за висенето над учебника. Иначе на мен не ми трябва отлична оценка. 4 и нещо ще е добре за мен.
Мисля, че в мен е грешката, защото пренебрегвам последния въпрос и не развивам темите. Тоест развивам някои , но не всички.

# 10
  • Мнения: 473
Всичко между 4.00- 4.50 ми е цел. Ще се радвам на такава оценка и на двата предмета.

Резултатите, които изкарваш не са зле щом се целиш към 4 - 4.50. Аз смятам, че след няколко месеца ще имаш желаните оценки, но трябва да се опиташ да разбираш нещата, а не да ги зубриш. Ако веднъж разбереш дадена тема, след това вече ще я знаеш, поне при мен е така, а Историята не е изобщо лек предмет. Ако решиш с наизустяване да се явиш на матурите ще ти е трудно... Видях, че си писала, че не развиваш последните въпроси, а трябва, защото те ще бъдат в голям плюс към оценката ти!

Последна редакция: вт, 19 яну 2021, 19:44 от bubanka

# 11
  • Мнения: 8
Знам, че има предварителни изпити в университетите. На примерните матури , които аз решавам имам между 4.00- 4,40 по български и 3,50-4.20 по история. Според Вас добре идея ли ще е да пробвам да отида на такъв изпит плюс английски?

# 12
  • Мнения: 149
Има голяма разлика между матурата по история и изпитите в университета. (Говоря от опит за СУ)
В университета се изисква доста по-голяма обща култура.  Как развиваш третия модул от матурите? Някой оценява ли го, или си само на първите два модула и гледаш ключа с верните отговори? Това не е изпитът в университета! 
Ако подготовката ти по история в момента е за 3.50 на примерна матура, то не мисля, че имаш нужните знания, с които да имаш повече от слаб 2 на писмената разработка в университета.
Трябва да видиш уроци при някого и той да види как разработваш третия модул, за да го оцени. Мога аз да ти дам насоки, ако ми пратиш как развиваш въпрос от трети модул, но не съм учител още и няма да ти дам реална представа като точки, а по-скоро да ти критикувам писането на темата.


http://history.kabinata.com/themes/index.htm

Тук има развити теми за университета, които са на средно ниво. Прочети една средновековна, една от османско владичество и една след Освобождението. Ако не са ти ясни повече от 70% от нещата, то не мисля, че има смисъл да се явяваш на предварителни изпити.

Може да пробваш обаче. Fortuna fаvet fortibus.

Последна редакция: вт, 19 яну 2021, 21:32 от Aurelia7

# 13
  • Мнения: 8
Има голяма разлика между матурата по история и изпитите в университета. (Говоря от опит за СУ)
В университета се изисква доста по-голяма обща култура.  Как развиваш третия модул от матурите? Някой оценява ли го, или си само на първите два модула и гледаш ключа с верните отговори? Това не е изпитът в университета! 
Ако подготовката ти по история в момента е за 3.50 на примерна матура, то не мисля, че имаш нужните знания, с които да имаш повече от слаб 2 на писмената разработка в университета.
Трябва да видиш уроци при някого и той да види как разработваш третия модул, за да го оцени. Мога аз да ти дам насоки, ако ми пратиш как развиваш въпрос от трети модул, но не съм учител още и няма да ти дам реална представа като точки, а по-скоро да ти критикувам писането на темата.


http://history.kabinata.com/themes/index.htm

Тук има развити теми за университета, които са на средно ниво. Прочети една средновековна, една от османско владичество и една след Освобождението. Ако не са ти ясни повече от 70% от нещата, то не мисля, че има смисъл да се явяваш на предварителни изпити.

Може да пробваш обаче. Fortuna fаvet fortibus.

Миналата година ходих на уроци и развивах някои от темите.  Там тя (учителката) ми каза, че са много добре, макар и не перфектни. Проблемът е, че не съм развила всички теми. Те са 60. И не ги знам всичките... Ще се стегна и ще започна да пиша тези, които не съм довършила. Не знам дали ще ми стигне времето, обаче. 
Иначе в тези университети, които споменах изпита е само тест и няма тема.

Иначе ти история ли учиш?

# 14
  • Мнения: 149
В сферата на историята съм, да. Ти към кой университет и специалност се насочваш?

Общи условия

Активация на акаунт