Съпругата ми се промени след второто дете

  • 4 220
  • 85
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: X
Скрит текст:
Скрит текст:
Аертон, звучиш като мъж на който му пука. Аз изкарах една десет годишна депресия сама. В смисъл преодолях всичко сама, без психолог, може би единствено на работата съм си позволявала да си изразявам неудовлетворението от живота. Когато децата порастнаха и станаха малко по-самостоятелни и аз се оправих от самосебе си. За мен ключът със справянето със сивото ежедневие е да намирате време един за друг, но това трябва и двамата да го искате.  
Аз малко се спасявам сама. В смисъл преди да затворят всичко, намирах начини да излизам, сега като отворят заведенията, мисля, че пак ще е така. Просто няма универсални рецепти за щастие - това което един го правят щастлив, друг не. С годините се научих, че моето щастие не е щастието на хората около мен, но какво да се прави, такъв е живота.
А теб какво те прави щастлив? Започни от себе си!
Да, пука ми. Затова се и престраших да се регистрирам в сайта и да споделя за проблема си. Получих полезни съвети и мнения, които ми помагат до погледна ситуацията от друг ъгъл. Благодаря ви!!!
Искам да помогна на жената до мен, но вероятно не правя нещата по правилния начин. Истината е, че съм ГОЛЯМ инат и  ЕГО, но се опитвам да преглъщам и подтискам това- в името на семейството. Аз имам стабилни устои и дори нещо малко ме прави щастлив, което не важи за съпругата ми. Тя е по-крехък човек, много емоционален, раним... Жалкото е, че човека, в който се влюбих, вече го няма..или е дълбоко скрит, а аз не мога да налучкам правилия път, за да го намеря и извадя отново на повърхността. Наистина няма универсални рецепти- всеки разбира по своему щастието и го търси там, къде счита, че би го намерил. В последно време съм по-реален и тя реагира на това мое мнение- не иска да приеме, че нещата няма да са същите..т.н. (става въпрос за Ковид кризата и живот след пандемията: липсата на свободен живот, пътувания, забавления..). Вероятно с това също съм я "дозабил".. Ху ноус??

Че кой иска да го приеме това?
Аз не го приемам!  И вярвам, че нормалността ще се върне.
Негативизъм върху негативизъм..Защо?!
Тръпки ме побиват като някой очертае нещата така, че той трябва да ми помага.
Жената със сигурност има обяснение какво става, което ни е спестено.

Последна редакция: чт, 21 яну 2021, 00:59 от Анонимен

# 31
  • София
  • Мнения: 2 849
Аз препоръчвам повече смях и забавления, по-лекомислен подход. Понякога колкото повече задълбаваме в проблема, толкова по-тегаво става. Човек не може да се бори за чувствата на другите, каквото и да става. Ако има любов, нещата ще се оправят рано или късно. Ако няма - нищо не може да се направи. Смятам, че съпругът трябва да се опита да се държи по-лежерно, по-спокойно и весело, а не да показва тревога и натрапчива грижа. Да погледне и да показва нещата от смешната страна, все едно няма проблем. Знам че не е лесно, но защо да не опита. Просто на тая жена може би й трябва да се чувства леко, да не е напрегната, да не е наблюдавана и анализирана. Може би се страхува от живота, как ще се справи, депресирана е и в този момент сериозни разговори за ситуацията, няма как да помогнат. Ако съпругът й покаже забавната част от живота, не в смисъл на някакви приключения,  а на омаловажаване на проблемите, ако я увери, че нищо не си заслужава тревогите, че нещата понякога се оправят от самосебе си, че безпокойствата й са буря в чаша вода, може би най-сетне тази жена ще се усмихне и успокои.

Последна редакция: ср, 20 яну 2021, 09:41 от Клер

# 32
  • Мнения: 13
Скрит текст:
Скрит текст:
Аертон, звучиш като мъж на който му пука. Аз изкарах една десет годишна депресия сама. В смисъл преодолях всичко сама, без психолог, може би единствено на работата съм си позволявала да си изразявам неудовлетворението от живота. Когато децата порастнаха и станаха малко по-самостоятелни и аз се оправих от самосебе си. За мен ключът със справянето със сивото ежедневие е да намирате време един за друг, но това трябва и двамата да го искате.  
Аз малко се спасявам сама. В смисъл преди да затворят всичко, намирах начини да излизам, сега като отворят заведенията, мисля, че пак ще е така. Просто няма универсални рецепти за щастие - това което един го правят щастлив, друг не. С годините се научих, че моето щастие не е щастието на хората около мен, но какво да се прави, такъв е живота.
А теб какво те прави щастлив? Започни от себе си!
Да, пука ми. Затова се и престраших да се регистрирам в сайта и да споделя за проблема си. Получих полезни съвети и мнения, които ми помагат до погледна ситуацията от друг ъгъл. Благодаря ви!!!
Искам да помогна на жената до мен, но вероятно не правя нещата по правилния начин. Истината е, че съм ГОЛЯМ инат и  ЕГО, но се опитвам да преглъщам и подтискам това- в името на семейството. Аз имам стабилни устои и дори нещо малко ме прави щастлив, което не важи за съпругата ми. Тя е по-крехък човек, много емоционален, раним... Жалкото е, че човека, в който се влюбих, вече го няма..или е дълбоко скрит, а аз не мога да налучкам правилия път, за да го намеря и извадя отново на повърхността. Наистина няма универсални рецепти- всеки разбира по своему щастието и го търси там, къде счита, че би го намерил. В последно време съм по-реален и тя реагира на това мое мнение- не иска да приеме, че нещата няма да са същите..т.н. (става въпрос за Ковид кризата и живот след пандемията: липсата на свободен живот, пътувания, забавления..). Вероятно с това също съм я "дозабил".. Ху ноус??

Че кой иска да го приеме това?
Аз не го приемам!  И вярвам, че нормалността ще се върне.
Негативизъм върху негативизъм..Защо?!
Тръпки ме побиват като някой очертае нещата така, че той трябва да ми помага.
Жената със сигурност има обяснение какво става, което ни е спестено.

Съгласен съм, че негативното е било в повече за нея. Твърде е възможно да съм постигнал обратен ефект с това. Не съм казвал, че с това и помагам; даже излиза обратното. Нищо не съм спестил от това, което аз виждам и знам. Иначе какъв е смисъла да търся решение, чийто изход предрешавам- безсмислено е! Давам максимално точна информация (субективна, разбира се), за да видя нещата от друга гледна точка и намеря решение. Целта ми е да спася това, което започна преди 16г като приказка.. искам си го обратно!!!

Последна редакция: чт, 21 яну 2021, 00:59 от Не се сърди, човече

# 33
  • Мнения: X
Ама тия 16 години не са минали неусетно. За нещо си затваряш очите.
Тя какво казва?

# 34
  • Мнения: 35 152
Няма как да искате човек да не се промени за 16 години! Толкова път е извървяно, а сега сте в съвсем друга ситуация, спрямо тогава. Едно е всеки да живее при родителите си и да сте хахо хихи, да нямате ангажименти. Друго е вие сега да сте родителите и всичката отговорност и ангажименти да са на вашите плещи.
Огромна разлика има между това да сте само двамата, са сте с едно дете или да сте с две деца.

# 35
  • Мнения: X
То и този натиск да си какъвто си бил преди 16 години, да било като "приказката едно време", търсенето на "човека, който вече го няма или е скрит" е егати и депресиращото. Стегни се малко, живееш в някаква тъпа носталгия. Животът и хората се развиват, ти също не си същият, какъвто си бил преди 16 години. Надявам се, че не ѝ ги приказваш тези неща.

# 36
  • Мнения: 13
Ама тия 16 години не са минали неусетно. За нещо си затваряш очите.
Тя какво казва?

И да, и не. Проблемите датират от 3г приблизително. До раждането на сина ни, всичко беше прекрасно, но от тогава нещо забуксувахме.. опитвам се да намеря причината за това - първо в себе си. Може би свикнах с това, тя да бъде даденост в ежедневието ми, не и казвам всеки ден, че е прекрасна, красива.. Въпреки, че го правя, но вероятно не толкова честно, колкото на нея би и се искало. Затова като че ли се насочвам към семеен консултант, за да може 3 човек (авторитет) да погледне нещата обективно и да ни "светне" къде бъркаме. Какво мислите за това?

# 37
  • София
  • Мнения: 62 595
Как няма да забуксува, вече сте родители и част от розовите картинки от рекламите за усмихнати и безгрежни мама, татко и дете са разбити. Най-често проблемът е в сблъсъка между очакванията и реалността - очакванията към себе си, към ситуацията, към партньора, към детето, към роднините, към... света. Обикновено човек много добре знае какъв е проблемът, но не смее или не иска да го каже, а другият гледа много да не пита, защото може резултатът да е катастрофален - ако се разбере какви са очакванията, ще се разбере и в кои части никога не могат да се срещнат и връзката може да се провали. Затова първият въпрос е - наистина ли искаш да знаеш?

# 38
  • Мнения: 9 963
Артеон, поздравления, че търсиш решение за вас!
Аз пък го разбирам какво иска - колкото и да се променяме през годините, най-ценното е да запазим топлината и лекотата в отношенията.

# 39
  • Мнения: 13
Как няма да забуксува, вече сте родители и част от розовите картинки от рекламите за усмихнати и безгрежни мама, татко и дете са разбити. Най-често проблемът е в сблъсъка между очакванията и реалността - очакванията към себе си, към ситуацията, към партньора, към детето, към роднините, към... света. Обикновено човек много добре знае какъв е проблемът, но не смее или не иска да го каже, а другият гледа много да не пита, защото може резултатът да е катастрофален - ако се разбере какви са очакванията, ще се разбере и в кои части никога не могат да се срещнат и връзката може да се провали. Затова първият въпрос е - наистина ли искаш да знаеш?

Благодаря за мнението и съветите!
Родители сме от почти 11г и това е най-голямата криза пред  която сме се изправяли. Не гледам реклами и съм далеч от романтиката- аз съм реален човек. Аз не знам какъв е проблема, но искам да знам. Не се страхувам, нито крия. Искам да знам своите грешки и слабости- за да опитам да ги поправя, за да съхраня семейството си. Аз питам, но отговор няма.. Питам я защо е агресивна с мен почти през цялото време- отговор: "Аз съм виновна"-? Това как да го разбирам?? КАК? Ако аз съм причината- искам да знам, а не да тъна в размисли и страсти. Не съм на 20г. Искам да знам!

# 40
  • Мнения: 35 152
А дали не може проблема да идва от децата? В смисъл- нещо там да кучщца и това да я напряга?

# 41
  • София
  • Мнения: 62 595
И след отговора "аз съм виновна" млъква? Казва ли нещо повече? Не си длъжен да го пишеш тук, за себе си си отговори на въпроса.

# 42
  • Мнения: 9 963
Тук няма смисъл да се гадае.
Артеон, хубаво е да се опиташ да я предразположиш към разговор. Семеен консултант също е добро решение, но това го казвам от впечатления по филми. Не съм ползвала и не зная има ли ефективни в България.
Стискам ти палци да успееш!

# 43
  • Мнения: 13
А дали не може проблема да идва от децата? В смисъл- нещо там да кучщца и това да я напряга?

Благодаря за мнението!
Дъщеря ни е тинейджърка- расте като гъба, но на акъл- моето малко сладко момиченце Simple Smile Тя е чудесна, както и сина ни. Прекрасни деца са! Той е много по-привързан към майка си, имам усещане, че на моменти я задушава, но пък все повече иска да играе с мен (и аз с него!!!). Излизаме, играем и се забавляваме.
Има напрежение в нея, което на моменти изригва към мен- недоволство и напрежение. Бих описал ситуацията като "загубени в превода". Тежи и всичко- работа, къщи, децата, аз.. на моменти се чудя защо правим нещата много сложни, като те са лесни и могат да бъдат съвсем не сложни. Защо се получава така?
=============
И след отговора "аз съм виновна" млъква? Казва ли нещо повече? Не си длъжен да го пишеш тук, за себе си си отговори на въпроса.

Казва, че тя си е такава, много емоционална и първична като реакция. Чувства се "задушена" от задачи, очаквания, отговорности.. По-лабилна е и всяко малко нещо може да обърне колата. Дразни се понякога от реакциите ми (и с право!), дразни се на децата.. Напрежение с една дума, а това твори атмосферата вкъщи. Искам да и помогна, да променя нещата за двама ни. Ако не става и аз съм причина за тази нейна реакция и държание- готов съм да си тръгна, дори и да взема децата (ако тя прецени). Не бягам от отговорност, искам да намеря решение, но не на всяка цена.

Последна редакция: ср, 20 яну 2021, 12:12 от Arteon

# 44
  • Мнения: 9 963
Така описано ми хрумва депресия или влюбване. Но пак е гадаене, с което не мисля, че ти правя услуга.

Общи условия

Активация на акаунт