Пак за яслата - вече не знам какво да правя

  • 2 103
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 722
При какви условия пазят мястото в яслата? Ако си плащам таксата? Или трябва детето да я посещава поне отвреме навреме. Така като ви чета май наистина ще взема жена, може би на половин ден, а пък евентуално напролет /като е към 2 годинки/ ще пробвам пак да го дам.

# 16
  • Мнения: 1 455
Аз бих изчакала да мине зимата и тогава на ясла.Засега мисля,че е по добре детегледачка. А в яслата малки ли са децата в групата? Нас първо ни сложиха в първа група при най-малките и той много плака,до момента в който не го прехвърлиха при големите деца.Успех!

# 17
  • Мнения: 2 757
Според мен децата са различни, всяка майка трябва да си опознае детето и да се съобрази с особеностите на характера му. Съвет от други дали детето ти ще понесе ясла, колко ще боледува, колко време ще се адаптира е безсмислено да искаш. Сама си прецени и направи избор между дете и работа. Иначе ако можеш да си го позволиш и според мен детегледачка е най-добрият вариант за вас (ако я понесе детето разбира се). Аз за себе си съм си решила, че поне до 2 годишен няма да го пращам на ясла. След това ще си помисля и ще преценя.

# 18
  • Мнения: 7 474
Вземи жена, щом е започнал с боледуването така или иначе ще си все в болничен - просто няма смисъл Wink Дъщеря ми след три подобни месеца в ясла, стигна до вадене на сливици и др. усложнения, които сега не ни позволяват да ходим и на градина  ooooh!

# 19
  • Мнения: 268
Мястото в яслата се пази докато си плащате яслата. Но за да не се налага ново издаване и представяне на медицинско, трябва да има няколко дни посещаемост в месеца.
Когато Ави беше на 1г. и 4м. не се адаптира нито към гледачка, нито към ясла. На 1г. и 9м. тръгна на ясла без проблем при психическата адаптация. А болестите - изкара за 2 месеца 5 вируса без прекъсване /и оттогава до сега / - 3 месеца не се е разболявала, като последният месец е вече на градина.

# 20
  • Мнения: 4 414
не се ли плащаше 1/2 такса, щом не ходи детето? може би е най-добре да питаш в самата ясла при какви условия и колко време ще му пазят мястото.
успех!

# 21
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Питай самата ясла, но мисля че когато се представя бележка от лекар не се плаща такса, а иначе половин такса.
Абе отиди и питай направо, кажи че детето ти е болно, но ще посещава ясла и какво да направиш за да го запазят.

# 22
  • Мнения: 1 547
Anita 79, ако имаш дори и минимална възможност да наемеш детегледачка, направи го! За бръмбарчетата до 3 годинки най-важните неща са домът, сигурността и контактът с родителите. Нуждата от общуване с други деца /особено пък с по 30 накуп/ идва по-късно. Много добър вариант е да намериш подходяща жена и да водиш детето у тях, например. По този начин то ще сменя средата, няма да се привързва прекалено, ще натрупва разнообразни впечатления от деня, а в същото време ще се радва на персонално внимание и домашна обстановка. Тази схема има и финансови предимства, понеже бавачката е в собствения си дом, не са необходими средства за храна, транспорт и т.н. Би могла да се комбинираш с още 1-2 приятелки и така хем ще плащате символични суми, хем децата ви ще си правят компания. Лично съм изпробвала гореописаното, дава отлични резултати  Peace

# 23
  • Мнения: 1 072
Мястото в нашата ясла го пазят един календарен месец и след това те изписват и край - пак на опашката без предимство за следващия път. Няма значение дали си готова да плащаш пълна такса, за да ти пазят мястото. Мисля, че навсякъде е различно - където има много деца явно се самозабравят и си мислят, че са хванали господ за шлифера, поставят всякакви условия (повече или по-малко основателни). Провери за твоя конкретен случай как е. И пак, помисли, но по-добре е гледачка, поне засега... според мен, де.

# 24
  • Мнения: 32
Анита 79, аз също съм си поставяла въпроса ясла или ..., какви са другите алтернативи. Моето момченце е на година и два месеца и аз си мисля да започвам работа до 2 месеца, но реших да наема детегледачка, някоя жена от квартала. Аз съм ти колежка, но с целодневна заетост/на 8 часов работен ден, с пътя кажи го 10 часа извън къщи/.Засега ми се струва, че детето не се нуждае чак толкова от контакти с други деца, въпреки че навън се виждаме с негови връсници трудно е да се каже, че  играят заедно.Знам, че може би и яслата има предимства, но ако финансовата нужда не е  толкова голяма, смятам че е добре поне малко да порастне. Като наближи 2-рата годинка ще видя дали психически е готов да се включи в групата на себеподобните малчовци.

# 25
  • Мнения: 934
Анита, педиатърката ти според мен е права - детето е в стрес. А стресът води до болести, защото отслабва имунната система и прави организма уязвим.
Лично според мен повечето хора пращат малки деца на ясли по необходимост. И казват, че е хубаво, но най-хубавото му е това, че е евтино - няма какво да се лъжем. Ако за държавни ясли се плащаше колкото за частни или за гледачка, колко родители щяха да ги предпочитат?
Ако на детето му харесва и свиква лесно добре - но иначе? Струва ли си да му причиняваш такъв стрес, при положение, че имаш и друга възможност?
Лично аз на твое място бих си потърсила гледачка, с която детето да свикне постепено, за да може да и има доверие. Даже може да си я "разделяш" с друга майка - хем по-евтино, хем и детенцето ще има с кой да си играе. Или пък си потърси частна ясла, с малко деца и много индивидуално внимание.

# 26
  • Мнения: 6 206
Анита, Спасчо е с гледачка от шестмесечен, така че съм наясно и с яслите и гледачките или поне така си мисля. Simple Smile
Не се отчайвай толкова бързо, това е нормално, разбира се, че ще е стресирано детето, как няма да е. И теб да те оставят на Марс и да ти казват, че следобяд ще дойдат да вземат, няма да ти е спокойно.
В началото винаги има момент на разболяване и моя ходи три дни и се разболя.
Но важното е, че свикна. Успокой се, нека оздравее, пробвай пак.
И най-важното бъди спокойна, говори му на него, колко е хубаво, повтаряй го и ще си повярваш и ти.
Всичко ще бъде наред!

# 27
  • Мнения: 1 840
Със сигурност детегледачката е по-добрия вариант - пробвала съм, моите деца понесоха присъствието й вкъщи много добре, сутрин ме изпращаха с усмивка на работа, нито веднъж не се разплакаха за мен и дори много се привързаха към нея. Пък и тя беше много добра жена - много ги занимаваше, непрекъснато им измисляше някакви игри, четеше им приказки и стихотворения. Пък и въобще не боледуваха, а и да са болни - тя пак ги гледа и не се налагаше аз да отсъствам от работа. В момента бабите ми са на разположение. Жената беше пенсионерка, плащах й 200 лв. на месец за 9 часа на ден, като събота и неделя почиваше, а когато имаше нужда да ги гледа след работно време или през уикенда, й плащахме почасово по 2 лв. на час - и ние доволни, и тя доволна. Яслата за толкова малко дете за мен не е приемлива, не само заради честото боледуване, а най-вече заради стреса, който изживява детето. И аз съм била дете и много добре си спомням колко "хубаво" беше в детската градина. Не, мерси!!!

# 28
  • Мнения: 1 722
Още по-объркана станах. Действително болшинството ме съветвате да наема детегледачки. Но има и такива, които смятат, че прекалено рано се отказвам. Дали да не пробвам още веднъж или пък примерно 2-3 дни в седмицата да е на ясла, останалите с жена у дома?

# 29
  • Мнения: 934

И най-важното бъди спокойна, говори му на него, колко е хубаво, повтаряй го и ще си повярваш и ти.

Извинявайте за оффа, знам, че Каспър не е имала това предвид, но...горното изречение ми навява силни комунистическо-социалистически асоциации Mr. Green Хората повтарят като обезумели колко е хубаво, докато накрая почнат да си вярват. С какво е заслужило горкото дете такова отношение? Очевидно не му е хубаво според мен.

Общи условия

Активация на акаунт