Мухъл, плесен...или каквото е :(

  • 3 558
  • 51
  •   1
Отговори
  • Мнения: 74
Здравейте, момичета. От около месец сме в ново жилище ии почти веднага, след нанасяне забелязахме мухъл на една от стените (имаме две външни, в последствие се появи и по втората). Снощи, както си чистех и прибирах бебешките дрешки -отварям шкафа и виждам прикаченото на снимката (дори не знам мухъл, плесен или какво е)... 



Сблъсквала ли се е някоя от вас с подобен ужас и какво бихте ме посъветвали?

# 1
  • София
  • Мнения: 38 476
Това са няколко вида мухъли.
Намери в интернет фирма, която се занимава с това и я викни. Тоя звяр няма да го оправиш със Саво и белина.
И, за малко дете е много опасно да живее до такова нещо.

# 2
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Абсолютно вярно. Черния мухъл е токсичен и е вредно детето да вдишва спори. Извикайте фирма или запретни ръкави и мини всичко с белина

# 3
  • Мнения: 74
Абсолютно вярно. Черния мухъл е токсичен и е вредно детето да вдишва спори. Извикайте фирма или запретни ръкави и мини всичко с белина


Почистих всичко, но сякаш не ми се струва достатъчно, след тази гледка. Най-лошото е, че дори не е ясно от къде идва това нещо. Ще се обърна към фирма, за да е сигурно, че е дезинфекцирано качествено, но може би и след това трябват мерки, кото изключим проветряването... Влагоабсорбатор или други предложения?

И другият ми въпрос, който дори не е за тук... Трябва ли да направим някакви изследвания на бебка, при това положение? Може би ще ви се стори глупаво, но наистина съм страшно объркана.

# 4
  • София
  • Мнения: 38 476
Каква е сградата?
Има ли неостъклени балкони под/над вас.

# 5
  • Мнения: 74
Каква е сградата?
Има ли неостъклени балкони под/над вас.


Няма балкони. Двуетажна сграда, като под нас са търговски помещения. Единственото, което предполага таткото е некачествена изолация...

# 6
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Попитай съседите. Възможно, ако е нов строеж, да е още в процес на съхнене. Живяла съм в такава квартира. Всичко беше мокро.

# 7
  • Мнения: 9 525
каква е влажността?

# 8
  • Варна
  • Мнения: 25 239
То и да чистите пак ще се появи, това е брутално много влага, за да се получи такова чудо. Живели сме в нов блок, и ние имахме жесток конденз, влага, мухъл, но чак мебели да мухлясат така... Докато не решите проблема с влагата цяла зима ще е така Confused Електрически влагоуловител си вземете като за начало.

# 9
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Съветвам те да провериш следните неща (някои са просто въпроси, които аз си задавам):

- това горна част на шкафа ли е, задна или чекмедже?
- спазили ли сте предписанията за разполагане на мебели при нови строителство (отстояние от стената)?
- поддържате ли Т по-висока от 21-22° в помещението?
- проветрявате ли редовно?
- живеете ли на място с висока влажност?
- какви са предписанията на строителя за пълното изсъхване на строежа (на нас ни казаха ориентировъчно поне 5 години)?
- повишена ли е влажността на въздуха в тази стая спрямо останалите в апартамента (изключая кухнята и банята/баните)?
- предвидена ли е вентилация някаква (визирам основно тези вентилации при новите сгради с висока енергийна ефективност)
- огледахте ли вече стени и под - има ли видимо петна, повишена влажност някъде, разширили се фуги на паркет...?
- ако видимо няма нищо - измерихте ли стените с влагомер, евентуално дори проста термокамера или пък професионален термометър за повърхности (нз правилно ли превеждам името на уреда) дали има някакви особености?

И последно:

--> ако под влагоабсорбатор визирате нещо такова:



или нещо такова на цена до около 200-300лв от строителните супермаркети:



а показаният мухъл се е появил за няма месец, то никое от тези няма да ви помогне.

Повечето неща са формулирани като въпроси, но ви дават идеи за следващите стъпки, които можете да предприемете.

# 10
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Оо, на мен ми мухлясваха дрехите в гардероба, беше ад.
Да не говорим как започнаха да ме болят ставите.
А бях на 21 и докато не се изнесохме го имах този проблем
Може би климатик би свършил работа от тези мобиилните....
но после филтрите трябва да се почистят

И си вземете уред за измерване на влага

# 11
  • Мнения: 9 525
ние сме до река и при нас е мега влага. следим влажността и взехме електрически влагоуловител. яко помпа водица Wink иначе проветряваме, държим студено и т.н., но не помага.

# 12
  • Мнения: 5 262
Прилича на недобре изолирана външна стена и шкаф допрян на нея и на конденз

# 13
  • Мнения: 2 895
А с какво се топлите, и колко често проветрявате помещението?

# 14
  • Мнения: 19 848
Ако сушите пране в стаята, не проветрявате често или има голям конденз (от дограма/изолацип), мухълът е неизбежен. Много свеж въздух и проветряване, за да не се трупа пак мухъл след почистването му. И никога не сушете пране в стаята.

Общи условия

Активация на акаунт