Мухъл, плесен...или каквото е :(

  • 3 556
  • 51
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 12 760
Ужасна гледка!
Едва ли на детенцето нещо вече му е станало само за месец.
Все пак бих преместила детето и дрешките му в друга стая, докато не се реши окончателно проблемът. Отнякъде идва или е идвала влага.

# 16
  • Мнения: 16 871
От опит ви казвам, че с проветряване няма да си решите проблема. Ние си купихме полу- професионален влагоабсорбатор и сме много доволни.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 25 238
Така е, винаги съм се изумявала на съвети от рода на "проветрявай". То трябва нон стоп да е широко отворено, за да изчезне кондензът, а влагата така или иначе няма да се махне с вълшебна пръчка. Абе първата зима в такова жилище е ад, после всяка следваща е малко по-добре.

# 18
  • Мнения: 10
Брат ми имаше мухъл по две външни стени, боядиса ги с боя за влажни помещения(баня) и повече не се появи.

# 19
  • Мнения: 74
Благодаря за съветите, момичета. На първо време слагаме изолация отдолу -веднага видяхме ефект по отношение на % влажност, но със сигурност, това няма да е достатъчно... Имаме и още един казус, с мокет сме и както можете да се сетите, тези гъби (т.нар. от мен), са се развили между него и долните части на леглата. Според таткото трябва да го оставим само да изсъхне, аз съм на мнение, че трябва до се пере, ако това въобще е достатъчно?

# 20
  • Мнения: 16 871
Трябва да се третира с препарат и после пране. Аз не бих го остила така. То като изсъхне ще продължава да мирише, да не говорим за останалите мръсотии.

# 21
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Благодаря за съветите, момичета. На първо време слагаме изолация отдолу -веднага видяхме ефект по отношение на % влажност, но със сигурност, това няма да е достатъчно...

Цветка
, не си правите услуга. Стените ви още не са изсъхнали при ново строителство, а и има някаква друга причина да имате такава влага в помещението. Ако "затапите" всичко с изолация, същият мухъл ще се развива отдолу, докато не се реши изначалният проблем.

За мокети и килими, знам, че се перат, но с уреди, които никой нормален човек няма вкъщи, иначе оставали спори на съответните гадини, които били вредни. Не говоря за миризмата - все някога ще се измирише, но съм чувала, че е вредно.

Така или иначе за сушенето не могат да останат килими по пода, все ще ги махнете. Един мокет при махането му вече вероятно ще е завинаги съсипан, или?

# 22
  • Мнения: 492
Мокетът за съжаление трябва да се махне, да се почисти подът и изсъхне и килимът изпран и сух да се сложи.

# 23
  • Мнения: 12 760
Благодаря за съветите, момичета. На първо време слагаме изолация отдолу -веднага видяхме ефект по отношение на % влажност, но със сигурност, това няма да е достатъчно... Имаме и още един казус, с мокет сме и както можете да се сетите, тези гъби (т.нар. от мен), са се развили между него и долните части на леглата. Според таткото трябва да го оставим само да изсъхне, аз съм на мнение, че трябва до се пере, ако това въобще е достатъчно?
По-рано имах  алергия от прах и тогава изчезнаха всички завеси и килими / мокети от  подовете.
Това е най-лесно за поддържане. Ние сме с паркет, но близки имат  плочки и под тях подово отопление, в офиса пак сме така - гранитогрес и подово отопление.
Та според мен, хвърляйте ги тия мокети. Те ще са развъдник на спори и гадост.

# 24
  • Мнения: 19 848
Мухъл не се мокри, не се пере, така го стимулирате допълнително. По-добре хванете сешоара и сушете, после напръскайте с препарат и оставете да се проветри добре.
Няма какво да се възмущавате за проветряването в темата. Кислородът, течението, движението на въздуха убива гъбите или поне не им дава почва да се развиват. Затова е добре да се проветрява добре стаята. Ако има утежняващи обстоятелства като конденз, пране в стаята, мокри стени, разбира се, че нищо няма да помогне.

# 25
  • Мнения: 2 895
Месечинка, влизала съм в домове на хора, които с месеци не проветряват зимата за да не избяга топлото. Няма да казвам на какво мирише в тях, затова за мен е много важно проветряването при влага в помещението, а и не само.

# 26
  • Мнения: 16 871
Аз не казвам да не проветрява, но това няма да помогне, трябват други мерки - качествена изолация, влагоабсорбатор, например.
От опит и дълга борба с мухъл го казвам.

# 27
  • Мнения: 6 764
Много позната за мен ситуация, това, което показвате на гърба на картината в предния ни апартамент ставаше на гърбовете на всички гардероби, секции, шкафове. Имахме брутална влага и студения сезон беше голямо предизвикателство. Яко чистене постоянно, проветряване до колкото може, не сушете пране, като готвите, ползвайте абсорбатора. Посъветвайте се със специалист по отношение на качествата на дограмата ви. Инвестирайте в качествени стъклопакети и дограма с клапи за отвеждане на влагата. Купете си ел. влагоабсорбатор и го ползвайте. Всякакви дрехи, които прибирате през сезоните, задължително слагайте в пакети, които се вакумират, за да не се наложи да ги хвърлите като дойде новия сезон и ги откриете плесенясали. Ако имате ракли под легла, отваряйте и проверявайте редовно. Това мога да дам като съвети.
Ние не открихме трайно решение, а само някакви подобряващи леко ситуацията методи. Вече не живеем в това жилище, просто нивото на влага беше далеч далеч над стандартното и това почна да влияе лошо и на детето. Сега, живеейки сред нормална за всеки един дом влага, си давам сметка какъв кошмар беше. Дори щорите ми мухлясваха 😒 Просто строителството, положението на апартамента и липсата на съседи около нас се оказаха неразрешим проблем.
Пожелавам ви да се справите с проблема.

# 28
  • Мнения: 74
Благодаря за съдействието на всички Hug Опитваме се лека-полека да поправим пораженията, защото в интерес на истината, при нас е само по пода (това, което съм снимала, е долната част на шкафче от детското легло...нашата спалня също само там е проблемна). Сложиха изолация, днес махаме мокета и може би ще го заменим с паркет, обадихме се на фирма за сезинфекция... И в крайна сметка, ако отново се появи (което, разбирам от вашите коментари, е почти неизбежно), ще търсим ново жилище.

# 29
  • Мнения: 16 871
Аз като стара свекърва,  но пак да кажа- вземете си хубав влагоуловител. Разликата е огромна. Ние сравнително на скоро взехме, полу професионален и сме много доволни.

Общи условия

Активация на акаунт