Кой управлява бюджета вкъщи?

  • 20 052
  • 521
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 40 857
Преди време се шокирах, когато за пръв път прочетох за тези финансови модели, делящи парите в семейството. У нас всеки от родителите ми (карти нямаше) си слагаше заплатата в една кутия и всеки вземаше от нея като му потрябват. Като създадох собствено семейство и ние бяхме така. После нещата се усложниха с появата на карти, сметки и прочее, но запазихме принципа. Сега вече свикнах и чета без да се шокирам за разните финансови политики в семействата, не ми харесва, но явно това е бъдещето. Чудя се детето ми как ще го кара...

Иначе въпросът с децата е много гаден потенциален капан. При почти сигурен недостиг на пари за топ образование за всяко дете я единият родител ще дърпа за своите, я детето му ще го намрази, ако дава за другите и няма за него... Според мен родител с дете трябва да си търси друг подобен за да са наравно. Ако не са така има риск. Иначе знам семейство, където единият е дошъл с дете от предишен брак и после нямат свое дете. И доведеното се гледа като свое, ама там е друго. Но ако единият идва с 1 - 2 деца, а после си правят и едно общо е много трудно.

# 46
  • София
  • Мнения: 11 987
Ако бях останала без мъж с деца,нямаше да разваля комфорта на децата си и да прибера друг мъж докато не пораснат.Ама си мисля,че никой не е длъжен да издържа че чужди деца.Всеки си решава.

Сериозно ли щеше да се лишиш от общуване с партньор за 15-18 години?

# 47
  • Мнения: 40 857
Ако бях останала без мъж с деца,нямаше да разваля комфорта на децата си и да прибера друг мъж докато не пораснат.Ама си мисля,че никой не е длъжен да издържа че чужди деца.Всеки си решава.

Сериозно ли щеше да се лишиш от общуване с партньор за 15-18 години?

Щеше да го кара на гадже, това е ясно и нормално. И е правилното според мен, но ако може сама да си издържа децата, а жени в такова положение често търсят мъж заради финансовата помощ. Иначе при достатъчно пари децата не са проблем, недостигът пали страсти.

# 48
  • Sofia
  • Мнения: 4 475
Не разбирам какво значи да е общо всичко. Аз получавам заплата по карта и той също. Парите не се събират на купчина, за да вземаме от тях и да ги харчим. Той плаща сметките, пари в брой тегли веднъж месечно. Аз пазарувам обикновено за храна, нещо за децата и за мен. Моята заплата е три пъти по-малка от неговата. Как точно да делим по равно? Апартаментът, в който живеем, той го купи и е на негово име. Много ми е странно като вземат да ми говорят, как е общ, защото аз също живея в него, влагам труд и прочие. Ами не е общ, не е мой, той го купи, защото изкарва много повече от мен.

# 49
  • Мнения: 5 001
Не разбирам какво значи да е общо всичко. Аз получавам заплата по карта и той също. Парите не се събират на купчина, за да вземаме от тях и да ги харчим. Той плаща сметките, пари в брой тегли веднъж месечно. Аз пазарувам обикновено за храна, нещо за децата и за мен. Моята заплата е три пъти по-малка от неговата. Как точно да делим по равно? Апартаментът, в който живеем, той го купи и е на негово име. Много ми е странно като вземат да ми говорят, как е общ, защото аз също живея в него, влагам труд и прочие. Ами не е общ, не е мой, той го купи, защото изкарва много повече от мен.
Може да е на негово име,но щом е купен след брака половината е твой.

# 50
  • Мнения: 1 033
Преди време се шокирах, когато за пръв път прочетох за тези финансови модели, делящи парите в семейството. У нас всеки от родителите ми (карти нямаше) си слагаше заплатата в една кутия и всеки вземаше от нея като му потрябват. Като създадох собствено семейство и ние бяхме така. После нещата се усложниха с появата на карти, сметки и прочее, но запазихме принципа. Сега вече свикнах и чета без да се шокирам за разните финансови политики в семействата, не ми харесва, но явно това е бъдещето. Чудя се детето ми как ще го кара...

Иначе въпросът с децата е много гаден потенциален капан. При почти сигурен недостиг на пари за топ образование за всяко дете я единият родител ще дърпа за своите, я детето му ще го намрази, ако дава за другите и няма за него... Според мен родител с дете трябва да си търси друг подобен за да са наравно. Ако не са така има риск. Иначе знам семейство, където единият е дошъл с дете от предишен брак и после нямат свое дете. И доведеното се гледа като свое, ама там е друго. Но ако единият идва с 1 - 2 деца, а после си правят и едно общо е много трудно.
 

Да това вече е не е нормално, но всеки с разбиранията си. Ако има доведени деца някак си е приемливо да делят, като съквартиранти. Незнам. Много сложна ситуация.

# 51
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 277
Аз управлявам бюджета.
Плащам всичко-сметки,данъци,застраховки,храна,ремонти,разходи за детето,за двете коли,организирам почивките.С неговите пари.
Моите пари отиват в обща спестовна сметка.
Когато няма кредити не е трудно да се спестява.

# 52
  • Мнения: 40 857
Не разбирам какво значи да е общо всичко. Аз получавам заплата по карта и той също. Парите не се събират на купчина, за да вземаме от тях и да ги харчим. Той плаща сметките, пари в брой тегли веднъж месечно. Аз пазарувам обикновено за храна, нещо за децата и за мен. Моята заплата е три пъти по-малка от неговата. Как точно да делим по равно? Апартаментът, в който живеем, той го купи и е на негово име. Много ми е странно като вземат да ми говорят, как е общ, защото аз също живея в него, влагам труд и прочие. Ами не е общ, не е мой, той го купи, защото изкарва много повече от мен.

E и? Нали сте семейство? Какво като изкарва повече? А и апартамент, купен по време на брака, е общ по закон. А и не става дума да делите, то и какво им за делене? Става дума с общите пари да се покриват всички нужди, а каквото остане да се инвестира и да е на името и на двамата. Какво толкова сложно има?
С това прецизно делене да не вземе да каже мъжът ти, че понеже по време на секс ти свършваш по 2 пъти, а той по веднъж, за да сте наравно му се полага любовница? Wink

Последна редакция: ср, 03 фев 2021, 21:17 от Не се сърди, човече

# 53
  • София
  • Мнения: 38 476
Последно сме така:
Неговата карта
Моята карта
Обща карта за заем и сметки.
Но все още аз следя кое кога трябва да се плаща и му напомням. Трудно е за следене, защото сега взимаме по малко пари всяка седмица и плащаме каквото можем.
А преди всичко беше ясно - на 1 и на 15 число.

# 54
  • Мнения: 215
А има ли тук (и дали съществува по принцип изобщо) поне една, която живее при мъжа си, почива си (не ходи на работа), той се грижи за сметки пазаруване всичко и й дава джобни. И как ги наричате такива жени? И такива мъже. И такива семейства изобщо?

# 55
  • Мнения: 40 857
А има ли тук (и дали съществува по принцип изобщо) поне една, която живее при мъжа си, почива си (не ходи на работа), той се грижи за сметки пазаруване всичко и й дава джобни. И как ги наричате такива жени? И такива мъже. И такива семейства изобщо?

Майки в майчинство?
Домакини, които вече са се наработили?
Богати наследнички с инвестиции и дивиденти?

Не са само държанките вариант.

# 56
  • Мнения: 12 473
Аз периодично съм така..)
 Особено от пандемията насам.
Но и много му помагам работно, щото не мога без работа да стоя..)

# 57
  • Мнения: 4 170
Вечната тема. Аз съм фен на разделените бюджети и всеки да си разполага с парите, които получава. Не си представям да питам мъж - може ли да си купя чанта например.

А защо да трябва да го питаш, даже и да са ви общи сметките?
От друга страна ако нямате пари за тока,  не е ли добре да поговорите, а не да купуваш скъпа чанта, само защото са твои парите.
Ами знам, че е егоистично, но не обичам да ходя с мъже, на които им свършват парите. Grinning
А и те едва ли биха ме издържали като характер.

# 58
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 277
Gentleman1,познавам такива семейства.
Семейни приятели сме.Добре живеят.
Не съм чула нито мъжете да се оплачат,нито жените.

Мъжете не им дават джобни всеки ден.Дали са им карти.
Мъжете не правят нищо,освен да ходят на работа.Няма ги месеци наред.
Жените не работят ,но се оправят с къщата,пазаруването,сметките и децата.
Така че не бих казала ,че си почиват.

Как наричам такива жени?
Това са обикновени жени-майки и домакини.

# 59
  • София
  • Мнения: 38 476
Особено тази година хич не беше лека задача да си майка на две деца.

Общи условия

Активация на акаунт