Кой управлява бюджета вкъщи?

  • 20 158
  • 521
  •   1
Отговори
# 450
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 641
Стига, де, дори дъщеря ми има бюджет, а е на 16 и получава някакви мижави джобни и нещо по- едро по Коледа и на РД. Има ли приходи и разходи, има бюджет, що се правите на ощипани и твърдите, че нямате такъв?! Затова посъветвах да се прочете поне значението на думата.

# 451
  • Мнения: 5 292
Ами, общ бюджет би трябвало да е: твоите приходи плюс моите приходи, нали така? Ами, ние не знаем колко са ни общите приходи - ако искаш вярвай, ако искаш си мисли, че лъжа. От 16 години сме женени, мъжът ми не знае колко заплата съм взела този месец. Не ме е питал; знае, че взимам някакви бонуси от време навреме. Иначе си оправих една баня в България и му показах вчера снимки. Вика: "Много хубаво е станало!" Smile

# 452
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 641
Но има приходи. И ММ не знае каква заплата вземам, никога не е знаел, не е в това въпросът.

# 453
  • Мнения: 9 553
Така е,какви доходи си докарвате трябва да бъде тайна като рецептата на кока-кола! Stuck Out Tongue Closed Eyes

# 454
  • Мнения: 5 292
Заглавието подвежда малко, нали питат кой управлява бюджета.. Та аз си го представям така: сядат двамата, казват какво имат и колко редовно влиза от заплати и единият започва да разпредля за какво и кога ще се дават пари, а другият му ги превежда или дава в брой.

Тайна ще е, ако ме питат и не казвам. Аз нямам проблем да кажа, обаче явно не е тема, която да е интересна за дискусии. Всеки дом с неговите си правила. Все пак тук пишем и хора от различни генерации, така че.. Не може да сме еднакви.

Скрит текст:
ПП Конкретен пример с въпросната баня. Решила съм, че мога да я ремонтирам с мои средства в момента. Оттук нататък има разлика между: "Искам да ремонтирам банята, ще ми трябват толкова пари; мислиш ли, че мога да ги дам?" (мъжът ми управлява бюджета) и "Ще си ремонтирам банята." (разполагам свободно с моите спестявания)

Последна редакция: сб, 03 апр 2021, 13:30 от Ли Лу

# 455
  • Мнения: 18 962
В първия пост се пита в кого стоят парите Simple Smile
Нашият случай не е такъв и никога не съм била в положението мъж да ми държи парите или аз - неговите. В този смисъл общ бюджет нямаме.
Вече, ако плащането на сметки и данъци се смята за общ бюджет - имаме.

# 456
  • Мнения: 12 473
Нашия бюджет смятам, че аз го управлявам - щото на всяко 1-2 число от месеца му казвам, че на 5-то се плаща наема, а на 10-то  лизинга. Към  20-то му казвам за тока също. Той ми оставя пари и аз ги плащам. Или пък казва - сега съм затруднен, другата седмица мога. И тогава аз ги плащам. И понеже сме в ремонт на апартамент - всичко там се доналива непрестанно - който и когато има.

# 457
  • Мнения: 5 292
Ангелче, най-добре да ти даде една втора кредитна карта, вързана за неговата сметка и ти директно да плащаш. Женска солидарност Wink Relaxed

# 458
  • София
  • Мнения: 10 356
Скрит текст:
Е как да нямате бюджет? Не е по графи, но като вземете заплата не отделяте ли първо за сметките, за наема, за заема, сума за храна и каквото остане за джобни?

Това абсолютно никога не сме го правили, а сме от 20+ години заедно, женени от 18 и никога не сме имали дебати свързани с пари. Всеки харчи за каквото прецени, големи хора сме и всеки има глава на раменете. Има някакво негласно съглашение, кой кои сметки или данъци плаща.
Т.е. сте се "наговорили" кой коя сметка (по вид потребление) да плаща и после? Всеки си харчи остатъка сам за себе си или? А почивки и разходи по деца с на кого парите ги плащате и как определяте това, ако нямате бюджет? Струва ми се, че просто нямате общ бюджет, а си живеете като съквартиранти - делите сметките и после кой каквото му остане за него си е.

Интересни съквартиранти, 25г. Заедно с дете, апартамент, къща Simple Smile)))
Защо трябва да се наговаряме? Скъпия се показа мъж от самото начало и никога не би поискал да платя сметка, съответно никога не съм плащала сметките или данъци за които той се е грижил. От моя страна плащам сметките които са се появили с годините и аз съм подписвала договорите, като училището на детето, сметки за мобилни телефони, интернет и т.н.
Какво да се разбираме за почивките, обикновено на място плащаме всичко, ако е предварително закупена оферта, този който я е харесал, плаща, май само когато трябва да се обмени валута, тогава единият отива обменя и дели по равно това, което е обменил. Дрехи от като се събрахме купувам аз, никак не обича ходенето по магазини. Дневни на детето дава този от който ги поиска, никога не сме смятали кой дава повече и кой колко изкарва, след като парите ни стигат, не виждам смисъл.

Последна редакция: сб, 03 апр 2021, 20:31 от nad_tab

# 459
  • Мнения: 12 958
Всичките последно писали са от тези, на които им стигат парите и им остават.  Освен ако не смятат да се занимават със спестяване, така че да се появи напрежение при покриване на разходите, при такива семейства няма и причина за кой знае какви домашни драми, свързани с пари.

Съвсем различно е, ако разходите са повече от приходите. Тогава се налага да се ограничават разходи и се налага да се броят "стотинките". Ето тогава става интересно и се налага да има управление на бюджета. Налага се да се търсят резерви и няма начин единият да си купи спонтанно скъпарска въдица, другият и той спонтанно скъпарски часовник, ако няма да стигнат за текущите разходи.

Ние сме минали и през двата сценария, та имам идея и за двата.

# 460
  • София
  • Мнения: 3 224
Дори и да остават пари, колкото по-отговорно се гледа на бюджета, толкова повече ще останат в крайна сметка. ММ плащаше залудо Амазон прайм повече от година, върви си нещо там автоматично и нали остават, няма проблем уж.
Бюджетът бил да кажеш на парите си къде да отидат, а не да се чудиш къде са отишли.

# 461
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Аз също пазарувам мъжки дрехи, просто все пак по-често минавам през магазини или поглеждам в сайтове и намирам по-готини неща.

Бюджетът се самоуправлява, понеже всякакви сметки се теглят автоматично, не се налага да го мислим ежеседмично / -дневно / -месечно или някой да прави нещо активно. Определени неща в 90% от случаите купувам аз (храна, препарати, да кажем), в други - той (каквото потрябва от Амазон). В даден момент изравняваме разходите (общите), личните разходи всеки си ги решава сам, което не значи, че не се консултираме, особено ако другият разбира отдаденото нещо. Примерно, никога не бих си купила техника без мнението на личния ми консултант Stuck Out Tongue Winking Eye. Бих могла да изчета няколко десетки ривюта, за да взема решението сама, но не го считам за нужно, особено знаейки, че досега толкова хора (далеч не само аз) за толкова години не са получили неадекватен съвет и винаги благодарят за добрите идеи на моя приятел, та... 😃

# 462
  • София
  • Мнения: 39 167
Такааа, анализ 2021.
Аз управлявам бюджета, щото няма кой друг.
Така нареченият ми съпруг участва на 50/ в семейния бюджет.
Това е.

# 463
  • Мнения: 14
За мен семейство, в което има мои и твои пари не е истинско такова. Парите са общи, независимо кой колко изкарва и се харчат за кефа на цялото семейство.
 Все едно да държа сметка на жената, че нейния фризьор е 100лв, а моя 10. Важното е, че тя се чувства добре, когато се върне от салона, а аз ще си я харесвам и с побеляла и рошава грива.

# 464
  • Мнения: 177
Бях я забравил тази тема вече. Едно мъжле, за теб, обаче за много жени не е така. В повечето семейства, парите на мъжа са общи, тези на жената си са нейни. По статистики Women account for 85% of all consumer purchases, което ще рече, че в 80-90% от семействата жените управляват бюджета. Тези неща включват

91% New Homes

66% PCs

92% Vacations

80% Healthcare

65% New Cars

89% Bank Accounts

93% Food

93% OTC Pharmaceutica

Това нещо за пореден път доказва, че мъжът след брака няма думата за нищо и жената си прави каквото иска с него, разбира се с малки изключения.

Общи условия

Активация на акаунт