Индукционни котлони, тема N2

  • 25 800
  • 716
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 40 885
Не мога да разбера точно за какви краченца става дума, но няколко милиметра по принцип не са фатални, макар че може и да се отразят на КПД-то. Според мен плътно е най-добре.

Класически уок не може да се ползва на керамичен плот (без значение индукционен или не), но има специално направени тигани за целта:

https://www.tehnomix.bg/uok-tigan-tefal-28-sm-gv5-talent-pro-induction

# 256
  • Мнения: 6 876
Тавата леко повдигната на тези издутини ще работи, уока не. Аз имам газов плот и индукционен котлон, предимството на индукционния е че има таймер и че загрява една идея по-бързо. Обаче има разни недостатъци, които не ми допадат и ако трябва да избирам само едното ще определено избера газ.

# 257
  • Манчестър
  • Мнения: 2 484
Здравейте, на нас тепърва ни предстои довършване и обзавеждане на жилище и наскоро се замислих за индукция, понеже аз съм фен на газта, но жена ми се притеснява. Изчетох цялата тема и научих много - благодаря за което. Останаха ми обаче няколко въпроса:
1. съдовете за готвене задължително ли трябва плътно да прилягат към плота, за да работи? Примерно имаме голяма тава, която е на 3 "крачета" - малки издутини, които я повдигат на 1-2мм над повърхността, на която е поставена. Такава тава би ли вършила работа с индукция?
2. Подобно на горния въпрос - има ли изобщо начин да се готви на индукция с уок примерно? Не, че всеки ден готвим в уок или тази тава, но не ми допада идеята, че ще дадем 1000лв за плот, който няма да може всичко..

По темата с окабеляването - не е майтап работа преди време като се нанасях в квартирата едва не се запалих, защото някой мозък беше решил, че 4 квадрата кабел е достатъчен за "мост" (шина) между бушоните в таблото.. Като тръгнем да го правим мисля да пробягам всички кабелни канали и ако е възможно ще сменя всичко с 4мм кабели..

И за финал хвана ми окото този: https://www.aeg.bg/kitchen/cooking/hobs/induction-hob/ike64471fb/
основно заради PowerSlide функцията му, някой има ли опит с нея и мнение дали си заслужава цената?

Какво точно прави Power Slide функцията?

The Third, кое отчиташ като недостатъци на индукцията? Аз след 20 г само на газ минах на индукция и абсурд да мина пак на газ.

# 258
  • Мнения: 6 876
Не мога да нагрея както трябва чугунения тиган за да пека пържоли. Също така когато пък искам нещо да го нагрявам слабо започва едно включване и изключване, което ме дразни, регулирането е с импулси макс-нула. С две думи на газ имам по-голям контрол върху нагряването.

# 259
  • Мнения: 22 862
Нямам аз такъв проблем с моята индукция.Степените са от 1 до 9 с половинки между тях, имам и бууст на всеки котлон, с който запалих олио в една тенджера.

# 260
  • Мнения: 40 885
Тези недостатъци са на конкретни модели, не принципни.

# 261
  • Мнения: 9 174
котлона ми им от 1 до 10 степени..чугуна го слагам на 10 и буквално след минута е запушил чак..трябва да намаля на 3 , за да не изгоря на въглен всичко

# 262
  • Мнения: 6 876
И на моя ако го сложа на макс чугуна ще се нагрее бързо и ще запуши, но след това ще се задейства защитата от прегряване и ще изключи. Дори и на по-ниска степен да го сложа пак се нагрява до степен да изключи защитата само дето ще стане по-бавно. А на газ го нямам този проблем. И аз пека пържоли точно на силно нагрят котлон, изобщо не ми изгарят, а стават перфектни, то точно това е идеята на чугуна - да се нагрее силно и да започне да излъчва за да пече вътрешността на пържолата с инфрачервени лъчи без да я изсушава. Ако не е силно нагрят няма да го има това излъчване.

# 263
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 742
И на моя ако го сложа на макс чугуна ще се нагрее бързо и ще запуши, но след това ще се задейства защитата от прегряване и ще изключи. Дори и на по-ниска степен да го сложа пак се нагрява до степен да изключи защитата само дето ще стане по-бавно. А на газ го нямам този проблем. И аз пека пържоли точно на силно нагрят котлон, изобщо не ми изгарят, а стават перфектни, то точно това е идеята на чугуна - да се нагрее силно и да започне да излъчва за да пече вътрешността на пържолата с инфрачервени лъчи без да я изсушава. Ако не е силно нагрят няма да го има това излъчване.
Ами извинявай ама при теб е проблема. При мен защитата не се задейства.

# 264
  • Мнения: 6 876
Ми да и затова ако трябва да избирам между индукционен и газ ще избера газ, защото при газ такива проблеми няма.

# 265
  • Sofia
  • Мнения: 2 366
Определено индукционния котлон е най-добрия вариант, сравнявано с газов и керамичен (с нагревател) към днешна дата. Просто жертвайте старите съдове за готовене, а ако се избирате нов индукционен котлон - вземете нещо качествено, за да не страдате не от самата технология, а лошото качество на марката/модела.

Всички потенциални проблеми сме ги дискутирали много пъти и всичко опира до навици и свикване. Както примерно много пъти се е твърдяло, че не можеш да си свариш нормално мляко или пък, че ще загори със сигурност. Всички тези неща са глупости, но е факт, че съм виждал много евтини, ниско качество индукционни котлони, които работят лошо, но това е валидно за всякакъв уред от много нисък клас. А и последните години има известен напредък в начина на работа на тези котлони, така, че нещо, което сте си купили преди 5-10 години спрямо днешните плотове е чувствително подобрено.

# 266
  • Мнения: 6 876
Тигана ми е Lodge. Смяташ, че с някакъв друг чугунен тиган ще има разлика ли? Дай ми пример за качествен индукционен котлон който няма да изключва.

# 267
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 742
Ами моя,.Бош не изключва.
Колко човека ти казахме вече, ти отричаш. Проблема е индивидуален за теб. Аз имам стар чугунен тиган, който тежи 12 килограма (доста голям) щом в него се запали олио, значи не изключва защитата. А и грешка щеше да даде.

# 268
  • Пловдив
  • Мнения: 1 052
Аз съм с плот на AEG. За първи път чувам за такъв проблем. Никога не ми е изключвал котлона. Не заменям индукцията с нищо друго.

# 269
  • Мнения: 6 876
Ами моя,.Бош не изключва.
Колко човека ти казахме вече, ти отричаш. Проблема е индивидуален за теб. Аз имам стар чугунен тиган, който тежи 12 килограма (доста голям) щом в него се запали олио, значи не изключва защитата. А и грешка щеше да даде.
Какво отричам?

Общи условия

Активация на акаунт