Нашите цветя - обща тема 6

  • 22 756
  • 748
  •   1
Отговори
# 705
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Каквото стане, Phloxx. Pеших просто да експериментирам. Аз имам още 17 орхидеи, който са в добро състояние и са цъфнали в момента. Тези двете са само такива. Иначе нищо по тях не е меко. Започват да се съживяват. Не знам дали ще оживеят, но за сега изглеждат добре. Иначе те не са целите във вода, а само връхчетата на по-дългите корени. Има една немска група в FB и тя е само за такива орхидеи, които ги гледат във вода и трябва да ти кажа, че си вървят чудесно, цъфтят обилно, и няма проблем. Но водата е само малко на дъното и само връхчетата на по-дългите корени са в нея.
Направих ти сега снимка на една от вече здравите орхидеи. Тази и тя беше такава. Сега само на две листата в горната част има малко като изгоряло, но е намазано със сода бикарбонат. Това "изгоряло" ли е, какво е, не знам, но си го има от много отдавна, листата бяха още малки, не знам, но така е повече от половин година и не се разпространява. Затова си мисля, че може и да е като коричка, където махнах повредената част.



P.S. Phloxx, допълвам тук, да не пиша нов пост. Hе, знам, не мисля, че това е гъбично заболяване. Ако беше такова, едва ли щеше да пусне нови въздушни корени и ново листо отгоре. Ще видим, след известно време ще си каже. Thinking Каквото стане. Blush

Последна редакция: вт, 09 мар 2021, 22:52 от Venetta

# 706
  • Мнения: 5 503
Анжела, добре дошла Grinning
Хайде сега да те питам. Виждам, че сама си оформяш бонзаите. От младо растение ли започваш, или от семенце?
Адениума как го докара до цъфтеж, ториш ли с нещо?

Венета, и аз имам орхита на водно отглеждане, но съм забелязала, че ако някоя си е била от магазина с гъбично заболяване и не съм забелязала, тя рязко се влошава от водата. Дано твоите се оправят, много е приятно да съживиш цвете Grinning

# 707
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 472
vannq88, супер са, особено първите боабабчета вече станали! Green HeartАз се  разрових в интернета но няма в момента налични растения, обаче си поръчах семенца, да видим какво ще стане, някакъв полу-случаен сайт, дано пратят нещо, имаха стотици разновидности та се изкуших Thinking

MagniМ, много е красиво това цъфналото, екзотика. Но огромната елегантна "зелка" до него ме впечатли ужасно. Колко е голямо това зеленото?

Натуся, честити хубавци в саксии! Хубаво е човек да има ботаническа градина под ръка.

Angela61, тези ацери нещо специално ли им се прави да живеят в такива малки саксии? Ние утепахме един на двора, обаче за вътре са идеални, както бавно растат Satisfied Ако има чалъм някакъв бих пробвала да ги гледам вътре. Това последното какво е, с прясно отрязания ствол?

У нас има подарено гинко бонзайче, изглежда щастливо, пуска клонки, но не смея да го пипам. Гледах филмче как им се режат корените, изглежда лесно, обаче всеки който е гледал истински бонзай твърди че е ужасно сложно. Засега само го храним и поим.

# 708
  • Мнения: 3 648
MagniМ, много е красиво това цъфналото, екзотика. Но огромната елегантна "зелка" до него ме впечатли ужасно. Колко е голямо това зеленото?
Точно това от снимката не е много голямо. Около половин метър да е диаметъра му. Обикновено стигат доста впечатляващи размери, но в момента намирам само тези снимки в архива си
Драконов агаве с цвят:




Аз имам мини версии в 2-3 саксии. Много лесно се захваща. Simple Smile

# 709
  • Бургас
  • Мнения: 16 447
Днес видях цъфнала магнолия, много красива.



Захваща ли се от клонче?

Добре дошла на Анжела! Много красиви цветя имаш!

Агавето е супер! Мутант 😍

# 710
  • Мнения: 3 648
Крац, не е мутант. Съвсем нормално си е.
Скрит текст:
Как искам всички любителки на сукуленти и кактуси да ми дойдете на гости Sad

# 711
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 051
Хайде сега да те питам. Виждам, че сама си оформяш бонзаите. От младо растение ли започваш, или от семенце?
Адениума как го докара до цъфтеж, ториш ли с нещо?
  

Бонсаите (повечето) ги купувам оформени и на тази база продължавам да ги гледам. От семе е твърде бавно, а и се ориентирам все още кои видове могат да оцелеят при моите условия (много горещо и сухо лятото). За сега със сигурност са фикусите.
Другите ще ги пробвам, някои не оцеляха.
Адениума го купих вече такъв, поливам много по малко и съм му сложила тор с бавно освобождаване (на български не знам как се казва). Едни топченца са, които 6  месеца подхранват растението. Също е на най-осветеното място (върху печката 😁). Обича светлината. Изобщо гледа се като суколентно, каквото си е в действителност.
 Angela61, тези ацери нещо специално ли им се прави да живеят в такива малки саксии? Ние утепахме един на двора, обаче за вътре са идеални, както бавно растат Satisfied Ако има чалъм някакъв бих пробвала да ги гледам вътре. Това последното какво е, с прясно отрязания ствол?
Бонсаите им се подрязват корените до 1/3 през около 2 г за да образува мрежа от коренчета, като се оформят постепенно като разтворени пръсти на ръката, така нареченото небари. Също се намалява короната. Изобщо корона и корени са взаимно свързани. Ако намалиш корените, трябва да намалиш и листната маса. Има периоди когато става подрязването. Обикновено малко преди да се разелени дървото.
Фикус женшен (какъвто имаш) е лесен и много не иска грижи. Аз имам два. Единия го купих от Лидл, а другия сватята ми го подари, че се премести да живее на друго място и нямаше къде да го сложи. Той нещо не върви много добре, но го мъча да се съвземе, да видим дали ще се оправи. Падат му някои листа и засуши един клон.
На една от снимките ви показах едно малко фикусче (мое дело) него го завъдих от клонка, която отрязах от майчиното дръвче, че растеше в неправилна посока.
Асерите имат нужда от отцедлив субстрат и изискват вода слаба на минерали и калций.  Аз му слагам един вид минерална вода със суха утайка 26, което е много малко. Повечето са с 200 към 300 единици.
Това с отрязания ствол е дъб. На горе имаше стъбло и корона, които бяха изсъхнали напълно, но явно корените са здрави и имаше издънки. Ще пробвам да видя какво ще стане, тъй като дъбовете са трудно поддатливи за бонсаи.

Последна редакция: вт, 09 мар 2021, 23:16 от Angela61

# 712
  • Мнения: 56
Здравейте признавам си нищо не разбирам от цветя и постоянно ми умират 😒😃 ММ ми подари една много красива теменужка за 8-ми март (мисля че е външна защото е в малка саксиика а в такива знам че обикновено се продават за разсад) кажете ми какво да правя и как да я отглеждам правилно защото много искам да си я запазя 🙂😊 Не знам сорта какъв е но предполагам се отглежда както всички останали😃

# 713
  • Мнения: 5 503
Карз, магнолията се захваща от клонка, но не отрязана. Прави се отвод - някоя клонка близо до земята, се заравя в средната си част и се фиксира да не изскочи от земята. След време заровеното се вкоренява, и тогава може да се отреже от голямото растение и да се засади.
Ако няма клонки на ниско, може клончето да се завие в сфагнум, който обаче се завива в нещо и постоянно се поддържа влажен. Пак се вкоренява в сфагнума. Аз не съм пробвала още, тия работи само ги четох преди време Grinning

Венета, а содата с каква цел се слага? Аз през лятото пръсках в градината със силен разтвор на сода против листни въшки, някои по-нежни листа изгоряха от нея.

Последна редакция: вт, 09 мар 2021, 23:47 от Phloxx

# 714
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 051
Този метод ми прилича на прилагания за бонсаи. Изрязва се пръстен от кората на клонката на дървото, слага му се  субстрат на това място и се пристяга за да се задържи на това място и след няколко месеца поникват коренчета и тогава клонката може да се отреже и живее самостоятелно и да се оформи като бонсаи. До тогава се храни от голямото дърво.
Такава магнолия я гледах преди няколко дни, много ми харесва, но някак не я виждам за бонсай. Доста е храстовидна, тоест с много стъбла като храст.

# 715
  • Мнения: 5 503
Магнолиите зависи от вида и как се подведе, стават храсти или истински огромни дървета. И са доста капризни, сигурно ще е трудно да се направи бонзай. От друга страна пък, кореновата система е плитка, почти на повърхността са корените.
Забелязала съм, че жега и силно слънце не им понася добре, предпочитат хлад и влага.

# 716
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Phloxx, със содата трябва да се внимава, че тя изгаря. Аз това го бях споменала веднъж, не знам дали си го виждала/чела. Утре, но едва вечерта, ще потърся къде си бях копирала текста и ще ти кажа, как точно се прилага. Трябва да ти кажа, че доста растения си спасих с нея. Някои не успях, но повечето оживяха. Миналата година направих смес от вода, сода и препарат за миене на чинии и така преборих памуклийките. Содата обаче беше малко повече и по-младите листа изгоряха по края. Всъщност тези изгаряния по орхидеята може да са от содата, но иначе содата не позволява листата да умират. Преди две години няколко орхидеи така започнаха от едно листо, което пожълтяваше и умираше, и после и другите, и накрая цялата орхидея. Сега като видя, че някое листо започва да жълтее и го намазвам със сода и така спасих останалите ми орхидеи, че всичките имаха такъв проблем. Сега проблемни са само тези двете.  Другите са големи и здрави вече.

# 717
  • Мнения: 5 503
Тошева, градинската теменужка се гледа навън или в сандъче на балкона. На по-засенчено местенце и с редовно поливане. Студа не и пречи, но от силно слънце изгаря и спира да цъфти.
Нали не говориш за африканска теменужка, с кръгло мъхести листа? Те се гледат само вътре, не понасят студ.

# 718
  • Мнения: 14 153
Ето моите плумерии




И адениумите. Единият не го снимах.






Малките ще ги резна през април, колкото и да ми е жал. Като стане постоянно топло съм решила да ги изнеса на двора.

# 719
  • Бургас
  • Мнения: 16 447
Саксийката много ми хареса!

Общи условия

Активация на акаунт