Бебе и минимална заплата?

  • 4 587
  • 112
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 18 384
При мен кошарата беше залепена за леглото, та беше достатъчно близо да го чувам и виждам, но да е безопасно.
Малки са изключително крехки. Ако авторът пие една ракия и изморен заспи и в съня си затисне бебето? По-добре без рискове такива.

# 61
  • Мнения: 4 359
Между другото бъдещата мама няма как да плаща за 5 години назад. След като е на 22 години, тя има платени  здравни осигуровки до завършване на 12-ти клас. Ако е и работила на договор, също има платени осигуровки. И последно, ако е студентка, също има платени от държавата.

# 62
  • Мнения: 3 328
И аз не разбирам тези тревоги относно спането заедно. Аз по принцип спя много дълбоко, но докато кърмех спах много леко, всяко движение и лек шум ме събуждаше.
ММ не искаше детето да спи отделно, той ставаше постоянно да го гледа в кошарата дали диша, цяла нощ както спим и той изведнъж става рязко в паника да го провери. Най-накрая го взехме при нас, спеше в едно като бебешко гнездо, така хем то си имаше пространство, хем беше щастливо че е между нас. И почти не се будеше нощем. Всички спяхме в хармония.

# 63
  • Мнения: 19 252
Кошари, колички, дрехи и пр., които остават след други деца все ще се намери кой да ви даде, даже и непознати, ако се помолите. Това с тензухите ще е същия разход, като сметнеш препарата и разхода за ток за пералня, само дето ще има да пере постоянно, по-добре памперси. Стягай се и потърси да работиш и нещо допълнително. Приятелката ти е трябвало да се хване на работа с договор, за да има право да излезе в болничен. Как може всяка година деца да правите, а хич да не се подготвите поне малко? Ако състоянието ѝ не позволява, на нормална работа с договор никой няма да я кара да работи, ще излезе в болнипен и ще получава пари  Трябва да има личен лекар, трябва да е записана на женска консултацуя, да я следят редовно. В Стара Загора има и добри гинеколози по каса. Безумно е да си мислите, че от витамините за бременни е пометнала. На колко е години приятелката и за колко време не са плащани осигуровкки? Казваш че от 8 месеца не сте внасяли здравни, само за 8 месеца ли дължи? То и да се гледа 5 години назад, тя ако е била учашща през част от времето, ще е била осигурена от учебното заведение. През годината за която има трудов стаж, също трябва да е осигурявана. Разбирам, че едва ли си пуснал темата да получиш акъл, ама ще я карате много мизерно, ако ти не се стегнеш да изкарваш повече, и/или тя не се опита да започне някъде с договор и да получава майчинство, с разчитане на подаяния. Това за реална работа е трябвало да го направите още преди да забременяването, не е за пръв път да очаквате бебе, още миналия път би трябвало да сте се сблъскали с това, тъй като има в почти всички случаи изпитателен срок от 6 месеца, в който бременни не са защитени от уволнение. Молете се някой да я назначи в местните фб групи, очевидно разполагаш с интернет. Чувала съм, че има фирми и които срещу заплащане, процент от получаваното майчинство назначават такива, но не съм наясно.

# 64
  • Мнения: 217
Ще се справите с едно детенце. Имате собствен дом,а й ще се оглеждаш за друга работа тази е временна.♡ Иначе са ти дали правилни съвети.

# 65
  • София
  • Мнения: 35 326
Авторе, няма невъзможни неща.
Лятото се оглеждай по-интензивно за нещо допълнително и през уикендите, заделяйте за бъдещи разходи и непредвидени ситуации.
Оправете здравните осигуровки на момичето, защото е важно.

Не е срамно и да се обърнеш към родители в крайна сметка при крайна нужда, едва ли ще откажат.

Услугите с бременни никой не ще да прави вече. Това не е еднократен акт, а тригодишен ангажимент.

# 66
  • Мнения: 19 252
И престани да взимаш бързи кредити. Щом не работиш на договор, няма как да вземеш нормален кредит, но със 600+ лева чисто двама души, които не плащат наем, би трябвало да могат да преживяват. Ако нищо друго не направиш да изкарваш повече пари, поне с кредитите спри, че като се окажете с бебе, съвсем няма да ви стигат. Очевидно не ги харчите за медицински изследвания парите, останалите разходи на една бременна не са по-различни от на небременна.

# 67
  • Варна
  • Мнения: 3 249
Неприятна ситуация, но нещо не можах да разбера. Първо, авторът казва, че живее е собствено жилище. Второ "Дрешки имаме, останали от предишните собственници на къщата." Купили сте къщата, подарили са ви я, наследена?

Другото, което ме смущава е, че изглежда бременността е планирана (при влошена икономическа ситуация!), но не са направени никакви предварителни стъпки за да се подсигурят - осигуровки, работа, дори и записване в университет. Ако историята е вярна, вече е късно за това, но е много странно и безотговорно, още повече при втора бременност за такъв кратък срок.

Иначе се дадоха добри съвети. Дано се вземат някои предвид.

# 68
  • Мнения: 1 119
Той написа, че преди е имал работа, както и тя. Но поради пандемията е на минимална заплата. Точно това е питането: “Възможно ли е?” А тя е без работа, защото има загубено бебе и не иска да я тормози и стресира. Тоест преди сигурно бюджетът е бил 2,3 пъти повече.

Повечето дами дадоха много хубави съвети! Ще се справят! То децата не се раждат само при богатите. Аз съм родена през 1996-та. И памперси е нямало. От двама студенти. Изгледали са ме. Бебетата не разбират от лукс. След това тези млади хора имат цял живот да работят и да градят.

# 69
  • у дома...
  • Мнения: 3 101
Оставам с впечатлението, че нито един от двамата няма здравни и социални осигуровки. Явно работят на черно. Осведомете се и какви са условията за отпускане на еднократна помощ при раждане от общинският ви съвет. Не се ли замислихте за ситуацията при планирането на бебето?

# 70
  • Мнения: 12 558
Вярно, имаше и право на еднократна помощ преди раждането за тези 45 дни, но беше нещо минимално - 150лв, доколкото помня. Въпреки това е нещо пред никого.
Собствена къща може и да са купили във време, когато и двамата са били на работа и да са имали заделени пари. В малки градчета, особено тип село има на доста ниски цени, под 10 000лв. Може да е наследена от роднини, дори подарена. Има много хора, което са силно засегнати от ситуацията и които преди нея са се справяла прилично. Например в хотелиерството и ресторантьорството, пострадаха и магазините, особено тези в моловете. Да не мислите, че е нямало съкращения? А при това положение с много безработни и малко свободни места е доста трудно да се намери работа. Момчето може и в строителството да е.
А защо работодателите не искат да назначат бременна жена? Какъв ангажимент е за тях, ако бременната си плати първия месец осигуровките и излезе болничен? Болничният и майчинството не са от работодателя, а жената вече е осигурена от държавата за този период.

# 71
  • Мнения: 13
До март месец миналата година, взимах по 1900лв чисто. След съкращението не се занимавах с борси, а директно се хванах на тази работа с договор, държавна обща работа е, а и не гледах каква е целта беше да е работа- срамна няма. Благодаря, за съветите исках да разбера на някой случвало ли му се е. Трудно е, но ще се справим. След помятането (януари) казаха да изчакаме 3 месеца, но през цялото време тя просто се съсипваше, не ядеше, не спеше, криеше се за да плаче, не искаше да я виждам, от 76кг остана 38 и се решихме на това, по-добре така от колкото да умре пред очите ми. Къщата е закупена от възрастни хора, пратиха ги в дом. Дрешките са нови подарък, за тяхни внуци, които не искаха нищо да вземат от тук, но това е друга тъжна история.

# 72
  • Мнения: 1 119
Пандемията ще мине и ще намериш работа. Ще успееш да се грижиш и за жена си и за детето си.
Във вашият град са високи заплатите, а и ти ми звучиш като човек, който ще се справи. Simple Smile

# 73
  • у дома...
  • Мнения: 3 101
Ми най-малкото на това се казва източване на бюджета. Разбирам романтичната нагласа и страна - искаме дете, сега го искаме. Бащата не е на трудов договор, бъдещата майка пък с неплатени осигуровки. Щом им искат за 5 години назад, може би е и без средно образование. Най-вероятно бременността не се проследява, защото няма здравни осигуровки.

# 74
  • Варна
  • Мнения: 36 803
Бащата каза, че е на държавна обща работа. Защо пък да не е на договор? Майката, която се криела да реве и паднала на 38 кила няма да я коментирам. Чудя се как изобщо е забременяла...

Общи условия

Активация на акаунт