Бебе и минимална заплата?

  • 4 379
  • 112
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
Здравейте, чакаме бебе. Взимам минимална заплата ,заради пандемията ме съкратиха и хванах работа каквато и да е, за да не умрем от глад. Приятелката ми, ще е на социално майчинство (22г). Въпроса ми е някой минавал ли е през такъв период, възможно ли е?

# 1
  • Мнения: X
А приятелката ви няма ли трудов стаж, не работи ли? Поне ако е на договор и има стаж ще взима 650 лв. първата година. Ако сте в собствено жилище, може би ще е по-лесно, но ако плащате и наем ще ви е доста трудно.

# 2
  • Мнения: 3 325
На квартира ли сте? Ако може да получите помощ от близки, не отказвайте. Не отказвайте дрешки, играчки и пособия. Бъдете минималисти относно бебешките покупки, приятелката ти да направи всичко възможно за да кърми, да се свърже с консултанти по кърмене, да изчете форуми, защото АМ е огромен разход.
Относно памперсите, които са другия голям разход, препоръчвам българските (на Пипи мисля че бяха) доста по-евтини от другите, не миришат на химии и поне при нас и познати е нямало проблем с тях.

Най-важното е да внимавате да не се набълбукате с кредити.

# 3
  • Мнения: X
Всичко е възможно. Не съм минавала през такъв период, но в началото по бебето може почти да нямате разходи. Условия за това са жена Ви да роди в държавна болница, без избор на екип, да кърми бебето, защото адаптираното мляко е скъпо, да използвате пелени за многократна употреба, а не памперси, да вземете от някой дрехи, легло и количка за бебето. След 6тия месец става по-сложно откъм разходи, започва захранването и поне при мен много пари отиват в бебешки сухари за попара и плодови пюрета. Зеленчуковите неща му правя сама, но другото пак струва доста.

# 4
  • Мнения: 3 325
Пелените за многократна употреба са голяма първоначална инвестиция (изплаща се по-късно, но се иска една сума да започнеш). А той както обяснява едва ли имат тази сума налична. Ако няма и сушилня, а могат да си позволят малък сет за начало си е чист ужас зимата.

# 5
  • Мнения: 12 865
Предполагам, че се оглеждаш за по-добра работа, нали? Sad
Няма ли възможност да се преместите при родители, когато тя роди?

# 6
  • Мнения: 1 625
Не отказвайте помощ за дрешки и неща за бебето. За кърменето са ви казали, аз лично не се справих и отиват много пари там.
За памперсите, потърсете къде се продават на едро, по-евтино излизат.
Другото е за вас храна. Направете си примерно меню, но така че да остава за следващия ден. Най-добре прости ястия, които само се мятат да се готвят и забравяш. Но готвите малко повече, така че да имаш поне за обяд за теб и нея. . Все пак, основните разходи са за храна и памперси за самото бебе.
Ако нямате много пари ти препоръчвам да вземете кошара. Определено е по-удобно за майката, защото има по-високо ниво, отделно че после става за игра. Също, ако сте под наем се пренася лесно. Също така, за количка аз реших да не взимаме засега, използвам слинг. Ако няма да ражда лятото, а сега докато е още студено, си спестявате не само количката, но и по-дебелите дрешки.
Направете един хубав разчет какви пари ще влизат и за какво ще се използват. Плащате сметките, взимате каквото трябва за бебето и после пазарувате нещата за ядене.
Проверете дали общината в която сте дава бонус за бебе. В някой общини дават. Отделно има 250лв. за всяко живородено дете от самата държава. Проучете какви документи и къде да подадете.
Ще се справите. Само не се лъжи да теглите заеми и кредити, особено бързи. Малко по-трудно ще ви е, но не е невъзможно. Успех.

# 7
  • София
  • Мнения: 24 839
Пелените за многократна употреба са голяма първоначална инвестиция (изплаща се по-късно, но се иска една сума да започнеш). А той както обяснява едва ли имат тази сума налична. Ако няма и сушилня, а могат да си позволят малък сет за начало си е чист ужас зимата.
Ами, не са, ако се върнат назад във времето, когато нямаше памперси.
Тензухът е евтин,  2 лева 100/90 см.
Бархетът също не е скъп- 3 лева метъра.
Нарязват тензуха с онези ножици- зиг-заг.
Бархетътът поръбват на машина или на ръка- бод зад игла.
Правят се едни 10 комплекта и готово.

Сушат се на парното, на сушилника, а ако не стига времето- гладят се с ютията и те така........

# 8
  • Далече, далече
  • Мнения: 6 005
Има еднократна парична помощ за раждане на дете. Мисля, че документите се подават до 7-мия ден след раждането. Попитайте някой счетоводител за повече информация.

# 9
  • Мнения: 1 119
На 22, ако е студентка редовно има право на еднократна помощ в размер на 3000лв. и ежемесечна в размер на 100лв. (Така беше преди няколко години, може и да бъркам.)

Ако преди това в работила, ще взима повече майчинство.

Важното е какви са ви разходите? Плащате ли наем? Пандемията ще мине, ще си намерите по-добре платена работа.

В кой град сте?

В кой месец е жена Ви? Може да се наеме на ТД.

# 10
  • Мнения: 6 790
Дали е възможно - хората се преживели войни.

# 11
  • Мнения: 13
Има стаж 1г . След това се премести при мен и ходеше, където има работа- без договор. Да оглеждам се за друга работа, но немога да си позволя да мръдна за сега от тази. Вярно малко е, но пак е нещо, а без хич. Заеми взимам от приятели, за да не я лишавам- особенно в този момент. Живеем в  собственно жилище.

# 12
  • Мнения: X
Да, не съм се изразила правилно, имах предвид да ползват от тези, които преди 30-40 години нашите майки са ползвали за нас... Не тези модерните многократни сега. Майка ми е прала нон стоп и е гладила, без сушилня, тъй че мисля, че не е болка за умиране, особено с ограничени финанси.
Пелените за многократна употреба са голяма първоначална инвестиция (изплаща се по-късно, но се иска една сума да започнеш). А той както обяснява едва ли имат тази сума налична. Ако няма и сушилня, а могат да си позволят малък сет за начало си е чист ужас зимата.

# 13
  • Мнения: 1 119
Щом има 12м., намерете роднина/приятел с фирма, наемете я, платете осигуровките до излизане в майчинство. След това ще взима повече. В кой месец е?

# 14
  • Мнения: 13
Щом има 12м., намерете роднина/приятел с фирма, наемете я, платете осигуровките до излизане в майчинство. След това ще взима повече. В кой месец е?
   

Мислих го, няма съгласни. В 4ти месец е.

# 15
  • Мнения: 1 119
Щом има 12м., намерете роднина/приятел с фирма, наемете я, платете осигуровките до излизане в майчинство. След това ще взима повече. В кой месец е?
   

Мислих го, няма съгласни. В 4ти месец е.
.

Какви са тези хора? Нали Вие ще плащате? В кой град сте? Пиши ми на лично!

# 16
  • Далече, далече
  • Мнения: 6 005
Разгледайте разделите Социални помощи и Семейни помощи. Има парична помощ и при бременност.

https://pomosti.com/semeini-pomosti/rajdane/

# 17
  • Мнения: 15 619
Ще се оправите.
Първо оправяте сметки, храна и заделен някакъв финансов резерв за спешни случаи и лекарства, ако се наложи.
Първите месеци кърмене, памперси само през нощта и на разходка, пред останалото време на тензухена /памучна пелена/дрехи. Нужни са няколко комплекта за първите месеци.
Кажете още сега на близките си, че ще имате нужда от неща за бебето. Направете списък с най-належащото и гледайте да се движите по него. Може да прегледате обявите в ОЛХ за кошара, количка на прилична цена някъде близо до вас.
За прословутите подаръци които се правят при ходенето на бебе, поне на най-близките си може да кажете от какво имате нужда за него.
...

# 18
  • Мнения: 3 325
Според мен запази заемите от приятели за когато се появи бебето и може наистина да ви се наложи. Бременна в 4м млада девойка няма нужда от кой знае какви неща, че да я лишаваш.
Наистина напиши от кой град си, можем да помогнем с някои неща.

# 19
  • Далече, далече
  • Мнения: 6 005
Може да организирате бебешко парти. Хората би трябвало да ви дадат пари и/или подаръци.

# 20
  • София
  • Мнения: 24 839
У нас, бебешко парти за нероден Петко не се прави.
Прави се на 40 дни, което е по- добре, защото дотогава става ясно какво им е нужно на родителите и могат да го кажат на хората.

# 21
  • Мнения: 15 619
Идва лято. Щом е в четвърти месец момичето, има време още да поработи и  да спестите малко пари.

# 22
  • Мнения: 13
От Стара Загора сме. 

В близост до Стара Загора, извинявам се. Не искам да казвам точното име на градчето, разбирате ме.

# 23
  • Мнения: 18 668
Ако може някой  от региона да помогне а работа на жената е добре.Иначе - каквото сабя покаже, има наистина социални помощи ,при този доход, на трима, имате шанс за нещо.Живот и  здраве.Щом сте в собствен дом  има  възможност да се справите , от тук, от там по нещо.Важно е началото, да не затънете  в заеми както се спомена ,че трудно се излиза с ниски доходи  и заем.
Не  изпускайте помощите за отопление, този сезон мина , но нататък .

# 24
  • Мнения: 2 039
Трудно е с минимални доходи,но не невъзможно.Нямате ли родители,които да помогнат в началото?Трябва да направите таблица/има екселски/ със стриктен бюджет и да го спазвате.

# 25
  • Мнения: 13
Нямаме помощ, отделих се тъй като семейството ми я притесняваше. Общо взето махнахме почти всички уреди на ток, отопляваме се на дърва, ползваме хладилник, печка за готвене, телевизор и бойлер 2 пъти седмично. На ден взимам по 30лв, без събота и неделя и горе долу стигат, но е трудно. Тя иска да работи, но аз съм против, тъй като миналата година пометна в 5ти месец, може би след като роди, но и рядко назначават майки с малки деца.

# 26
  • Мнения: 18 333
Обикновено всички с деца имат излишни дрешки, играчки, ползвани количка/легълце може би, които са твърде запазени да изхвърлят, и гледат на кого да подарят. Тъй че кажете на познатите с деца, че такива неща ще са ви от полза. Сигурно ще получите много. Остава храната за детето и памперсите да осигурите. Ако има кърма, доста ще спестите наистина, но това е божа работа.

# 27
  • Мнения: 3 325
Аз съм от Стара Загора, с работа не мога да помогна, за жалост. Но за вещи мога, напускаме скоро страната със семейството ми и има много неща за дома и детето, които няма как да вземем с нас. Ако смяташ че имате нужда от нещо, остави един телефон на лично съобщение, аз когато прегледам тези седмици какво мога да събера ще ти се обадя Simple Smile
Все пак сте доста млади и едва ли блика около вас с приятели с деца. Но ако има- чудесно, те ще ви погнат.

Последна редакция: чт, 04 фев 2021, 20:28 от Glossycherry

# 28
  • Мнения: 6 787
Както са казали и дамите преди мен, няма невъзможни неща. Бебето иска любов и грижа, а не маркови дрехи и колички. Пазарът е богат, можете спокойно да купите най-необходими вещи и втора ръка. Ако нямате веднага възможност за кошара, може да се купи и по-нататък, все пак бебето може да спи и при вас. Колички дори нови, вече има на всякакви цени, доста приемливи. Дрешки можете да вземете от близки, има много майки, които подаряват бебешки дрехи, аз дрешките на моето дете ги подарих всички. Реално много зависи как ще се храни бебето, ако майката не кърми, ще имате един постоянен разход, който ще се увеличава, защото бебето с растежа хапва все повече мляко. Ако кърми, нито шишета, нито мляко ще ви трябват. Помпи за кърма има и по 20-40 лв и вършат добра работа, аз лично съм ползвала такава за 20 лв и нямаше разлика със скъпата Авентска..Другото са памперсите, но има доста изгодни марки, особено ако поръчвате по-големи количества от някоя бебе борса. Има вещи, които въобще не са нужни, примерно аз не съм ползвала повивалник, слагах я на спалнята, нито бебефон, надничах през вратата. Шезлонг също е по-скоро екстра, отколкото необходимост и т. Н.
Хубаво е, че имате собствено жилище и няма да имате разход за наем. Просто почнете от рано да купувате малко, по-малко, да не се струпа всичко наведнъж. Раждането в държавна болница е безплатно, ако не се ползва избор на конкретен лекар/екип. Бъдете здрави и се грижете един за друг, всичко друго ще се нареди ✌️

# 29
  • Мнения: 12 360
Здравей. Аз съм самотна майка на две деца. Осиновени са през 9м и двете майчинство ми се застъпиха. От каката нямах нищо, че беше на 4г като дойде бебето. За бебето купих от ОЛХ запазени количка и легло + кошница за бебето за пътуването до вкъщи. Количката беше комбинирана, не последен модел, но почти не ползвана. Малко по-тежко маневрена, но ми свърши работа първата година. Леглото беше малко по-скъпо. Общо трите ми излязоха 220лв. Нямах право на еднократна помощ и бях на майчинство 700лв. Тъй като бебето беше на антирефлуксно мляко, което е по-скъпо и нямаше как да кърмя, а и боледуваше повечето месеци отиваха до 300лв само за него. Но живеем в една домакинство с майка ми и успях да се справя. Дрешките му бяха основно от магазините за втора употреба. Сега има в града ни Пепко и там също са много евтини, а и дори пускат промоции.
Сметнете си чистия доход и огледайте внимателно разходите си. Сега с работата е трудно, но се оглеждайте дали някой няма да се съгласи да я назначи, а тя да излезе дълъг болничен. Работодателят плаща само първите три дена, но вие ще си ги поемете. От там нататък плаща държавата, стига да не е с прекъснати осигурителни права. Огледайте се дали няма работа в домовете за стари хора или ЦНСТ край вас, обикновено там не достига персонал.

# 30
  • Мнения: 23
Не е невъзможно. Във Фейсбук има много групи за подаряване. Можете да си набавите нещата дори напълно безплатно за бебето като количка, креватче и т н. Ако кърми, разходите за бебе реално не са кой-знае колко високи. Щом има 1г стаж, може да взима майчинство, стига да откриете фирма, която бия назначила, ако тя си плаща осигуровки. Ако е студентка, то няма да има и кой-знае какво за плащане. Бъдете силни, всичко ще се нареди. При раждане има еднократна помощ за дете, а може и общината също да дава (двете са различни, в някои общини ги има). Разходите за памперси не са особено големи, има доста марки на достъпни цени.

# 31
  • Мнения: 12 360
На мен ми отиваха по 50-70лв/ месец поне за памперси само. Това преди 6 години. Не можех да ползвам от най-най-евтините, че малкият правеше страшни инфекции от памперсите. Първо бяхме на "Памперс", после минах на "Молфикс". За съжаление чак на 2 годинки успяхме да ги махнем.
Обаче бебето ще ви е лятно. Това ще спести доста откъм дрешки. Моят юнак изкара лятото основно по бодита. Можете да си набавите някои неща едно по едно и предварително, в това число и дрешките, шишета, корито... С еднократната помощ може да си вземете легло и количка и от ОЛХ или други групи, ако нямате близки или приятели, които да ви дадат. Или пък опитайте всеки месец да заделяте някаква сума за бебето и нуждите му като се появи. По 20лв да отделяте, докато се роди ще се съберат 100лв. След раждането ще имате право на детски,, не са голяма сума, ама горе-долу ще плащат памперсите, а в края на годината от работодателя си ще ползвате данъчно облекчение, което тази година е в размер на 450лв от данъците, които сет внесъл през годината. Не е малка помощ посред зима.

Последна редакция: чт, 04 фев 2021, 22:48 от Mama Ru

# 32
  • София
  • Мнения: 2 483
Нямаме помощ, отделих се тъй като семейството ми я притесняваше. Общо взето махнахме почти всички уреди на ток, отопляваме се на дърва, ползваме хладилник, печка за готвене, телевизор и бойлер 2 пъти седмично. На ден взимам по 30лв, без събота и неделя и горе долу стигат, но е трудно. Тя иска да работи, но аз съм против, тъй като миналата година пометна в 5ти месец, може би след като роди, но и рядко назначават майки с малки деца.
Осигури топла вода на жена си. Бъди мъж. Лично мен, този пост ме притеснява, не само заради топлата вода. Тя има ли достъп до Интернет? Чете ли, интересува ли се? Има ли приятелки, родители?

# 33
  • Мнения: 12 360
Човекът се опитва да спести големият разход - ток. Ако не правят икономии по това перо ще гладуват. Ако е на трудов договор и минимална заплата чисто взема към 500лв. Ще им е много трудно да вържат двата края на минимална заплата + социално майчинство и детски.
Щом се топлят на дърва, то вероятно се подгряват и вода за ежедневни нужди.
Авторът, ако имаш шофьорска книжка и отговаряш на условията, защо не вземеш категория за тир и да пробваш там? Поне ще оправите финансовата дупка.

# 34
  • София
  • Мнения: 2 483
Човекът се опитва да спести големият разход - ток. Ако не правят икономии по това перо ще гладуват. Ако е на трудов договор и минимална заплата чисто взема към 500лв. Ще им е много трудно да вържат двата края на минимална заплата + социално майчинство и детски.
Щом се топлят на дърва, то вероятно се подгряват и вода за ежедневни нужди.
Авторът, ако имаш шофьорска книжка и отговаряш на условията, защо не вземеш категория за тир и да пробваш там? Поне ще оправите финансовата дупка.
Разбирам те, мама Ру, но не чувам гласа на жената. Аз съм била бременна 3 пъти, топла вода ми трябваше всеки ден. С бебетата, тоже.

# 35
  • Мнения: 1 119
Човекът е на тази работа, заради пандемията. Много останаха без работа. Пак е добре. Нещата ще се наредят. Докато роди, има още 5 месеца. Ще започне друго, ще спести пари.

В печката на дърва няма лошо, но не е много по-евтино.

# 36
  • Мнения: 12 360
Литъл Евил, така е, топлата вода е нужна, но ако са толкова зле финансово, може и да си подгряват вода на печката. Колкото и да е трудно така. Израснах в стара къща без баня. Неудобно е, ама не сме стояли мръсни. Бях в гимназията, когато се преместихме в апартамент и вече имахме баня и бойлер. Ако ползват печка на дърва, отгоре стои чайник или друг подходящ съд и винаги има гореща вода. Съгласна съм, че не е като баня на ТЕЦ или.поне бойлер, ама в тази ситуация просто не могат да си позволят сметката на ежедневно включен бойлер.
Жената едно, че е останала без работа и е работила на черно, където намери, ами и има и помятане. Нормално е да се пази повече.
Нека не подозираме веднага малтретиране или жена в риск.

# 37
  • Мнения: 18 333
Ами има бедни хора, които живеят зле. Изненадвате се май.

# 38
  • Мнения: 17 409
Какви са тези хора, които не се съгласяват да наемат момичето - пита Ксения. Преди години беше разпространена практика, но сега са други времена Simple Smile
Наскоро ме помолиха да помогна на едно семейство  и се свързах с познати - няма съгласни, но не мисля, че защото не са хора. По-скоро не разбират какво точно се очаква от тях и не искат да си създават усложнения, дори и да няма такива.
Пък и никой не е длъжен да помага точно по този начин.

# 39
  • Мнения: 1 307
По скоро хората с фирми се притесняват от проверки от НАП. И най- вероятно ще са с основание притеснени.

# 40
  • Мнения: 3 325
На човека сигурно лошо му е станало че е попитал тук.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 36 738
Защо да му е лошо, дадоха му много добри съвети. Може да надникне и във форум благотворителност тук, да напише нещо, със сигурност ще се отзоват майки с различни вещи.

# 42
  • Мнения: 12 360
Тази зима беше доста топла, но предстои още една, вече с бебе. Ще трябва да се погрижат за отоплението и да намерят алтернатива на скъпия ток, която да не изисква огромна инвестиция и да осигурят топлото на бебето. Големият ЗОП ще е следващата зима, когато нуждите на бебето ще растат. Като стане на годинка, майката ще може да го пусне на ясла и да почне работа. Дано да имат роднини, които да помогнат.

# 43
  • Мнения: 13
Благодаря ви, че отделихте време да прочетете. Бойлера не харчи особенно икономичен е, но за сега сме така тъй като изплащам печката (110лв), април приключвам. Отделихме се без нищо и нямаше как да не се вземе. Тя има роднини (майка и баща), но и те са зле заради пандемията и надали скоро ще намерят нещо, знаете колко трудно наемат възрастни на работа, а и са на 300+ км от нас. На месец взимам толова колкото изкарам, тоест 22 или 20 дни по 30лв не отдържат нищо. Дрешки имаме, останали от предишните собственници на къщата.

# 44
  • Мнения: 18 737
Втрещиха ме съветите за многократните пелени. Не си представям никоя съвременна майка да направи този подвиг... иначе сигурно е полезно, но моята майка ме е наплашила твърде много колко трудно е било това.

# 45
  • Мнения: 18 333
Памперсът попива, пелената ще е мокър плат. Нещо не си го представям...

# 46
  • Мнения: 3 755
Бебе до една годинка е най-евтиният период. Важното е да сте живи и здрави, няма място за страх.
 Социалните в тази държава са мит, но все пак. Аз също съм отглеждала дете със социално майчинство, форумът ми помогна повече от държавните институции, но карай, справихме се. И вие ще.

# 47
  • Мнения: 4 354
Втрещиха ме съветите за многократните пелени. Не си представям никоя съвременна майка да направи този подвиг... иначе сигурно е полезно, но моята майка ме е наплашила твърде много колко трудно е било това.
Няма начин. И на мен ми звучи трудно, но другият вариант е скъп. Те ще си преценят кой ще изберат.
Автор е, разбирам, че искате това дете, но защо ѝ пречиш да работи? Не споделяш какви са били причините да пометне, но ти поне знаеш ли ги? Не може ли да намерите работа в която да няма такива условия, предизвикали предният аборт? Ако може да си намери работа като продавач, да раздава флаери, да е секретар или да продава мартеници като нает продавач, направете го.
Може да работи и като детегледачка.

# 48
  • Мнения: 3 325
Втрещиха ме съветите за многократните пелени. Не си представям никоя съвременна майка да направи този подвиг... иначе сигурно е полезно, но моята майка ме е наплашила твърде много колко трудно е било това.
Не е подвиг, ако са съвременните пелени, даже е много лесно с тях и са много сладурски. Но една такава пелена всичко в едно е към 50лв до колкото си спомням, може да сметнеш колко излиза началният сет.
Аз използвах по бюджетен вариант - непромукаема пелена и вътре слагах точно тези евтините бахтерни и тем подобни и пак ми легна трицифрена сума оборудването.
Момчето е близо до Стара Загора, тук водата е ужасна, много твърда, и е много неприятно без сушилня. След пране пелените са твърди като камък и миришат на амоняк. В един момент ми писна и ги махнах, какви ли не препари и чудесии пробвах.
Аз го правих от екологична гледна точка, имахме възможност за памперси, но просто беше много неприятно изживяване.

# 49
  • Мнения: 1 288
Жена ти да направи всичко възможно да кърми, за да спестите разхода адаптирано мляко. Дали са съвет за подаряване на дрешки и нужните за бебето неща, които са най-големият първоначален разход - количка, кошара, ако има и кой да ви подари шезлонг, столче за хранене и играчки, ще е супер. Но винаги има евтини алтернативи или втора ръка от ОЛКС. Ако няма кой да ви подари, си вземете сгъваема кошара, количка и столче за кола от ОЛКС. Даже не ви трябва кой знае каква количка, само такава с кош за седене, който да има функция за пълно легнало положение.
Като дойде време за захранване, жена ти да приготвя всичко у дома. Нужни са й тенджера и пасатор. Купувате зарзават от бабите по селата. Пандемията ще поотшуми рано или късно и ще имаш възможност да си намериш по-добре заплатена работа.
Сега е важно жена ти да се храни добре, така че не я лишавай. Да си ходи държавно на женски консултации. В 20-22 седмица е добре да отидете на добър специалист по фетална морфология и там ще трябва да приготвите едни 100 лв. Това е най-важният преглед през цялата бременност и средства не щадете.
Първата година ще има разход и за витамин Д, лекарство евентуално за колики, пробиотик и нещо за зъбки освен памперсите. Дано да няма разболявания, че и там си е разход. Жена ти ако плете, може да оплете терлички, пелени, жилетчици, гащеризончета, шапчици за бебето. Виждала съм даже плетени космонавти. Може да купи плат и да ушие чаршафчета, сама да си ушие бархетни и тензухени пелени, които да използва като хавлия, за постилане, забърсване, завиване. Ще е трудно, но не и невъзможно.

Аз не разбрах къде са нейните роднини и приятели?

# 50
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 064
Втрещиха ме съветите за многократните пелени. Не си представям никоя съвременна майка да направи този подвиг... иначе сигурно е полезно, но моята майка ме е наплашила твърде много колко трудно е било това.
Няма начин. И на мен ми звучи трудно, но другият вариант е скъп. Те ще си преценят кой ще изберат.
Автор е, разбирам, че искате това дете, но защо ѝ пречиш да работи? Не споделяш какви са били причините да пометне, но ти поне знаеш ли ги? Не може ли да намерите работа в която да няма такива условия, предизвикали предният аборт? Ако може да си намери работа като продавач, да раздава флаери, да е секретар или да продава мартеници като нает продавач, направете го.
Може да работи и като детегледачка.
 
_Bianka__ , докато гледах моето, се запознах покрай детето с две майки, които ползваха многократни, махаш и переш вътрешната подложка, иначе горната част е шарена, и изглеждат сладки. Но пак си е вложение да купиш 10-15 комплекта, да имаш за смяна.  Това за София.
 Vicky_P В малко градче, ти гарантирам, че флаери не се раздават, секретар едва ли ( евентуално ако някои ходатайства за нея), и детегледачка пак трудно, защото опира до пари, хората ако ги нямат, няма и да наемат.
Аз съм родена и израстнала в 60 хиляден град, роднини на мъжа ми, с позиции още преди '89, образовани, като търсеха детегледачка за внука, имаха претенции за мед. сестра или педагог, пък да е на определна възраст, в колко часа да идва, да си тръгва, къде да ходят с детето, какво да правят... Ясно е, че си плащат, но лично на мен ми дожаля за бъдещата им детегледачка...

# 51
  • Варна
  • Мнения: 36 738
Каза, че родителите й живеят надалече и също са затруднени заради пандемията.

# 52
  • Мнения: 13
Втрещиха ме съветите за многократните пелени. Не си представям никоя съвременна майка да направи този подвиг... иначе сигурно е полезно, но моята майка ме е наплашила твърде много колко трудно е било това.
Няма начин. И на мен ми звучи трудно, но другият вариант е скъп. Те ще си преценят кой ще изберат.
Автор е, разбирам, че искате това дете, но защо ѝ пречиш да работи? Не споделяш какви са били причините да пометне, но ти поне знаеш ли ги? Не може ли да намерите работа в която да няма такива условия, предизвикали предният аборт? Ако може да си намери работа като продавач, да раздава флаери, да е секретар или да продава мартеници като нает продавач, направете го.
Може да работи и като детегледачка.
   

Нямаше причина, не си пиеше витамините ставаше и лошо от тях, може би за това.

# 53
  • Мнения: 15 619
Не се втрещявайте за пелените. Нито е сложно, нито вредно за бебето. Не предизвикват алергии, не спарват. Точно по този начин съм отгледала децата си. Рано се научиха и да разпознават позива за пишкане и акане.
Памперсите нонстоп са удобство за майките, но само за тях. При толкова ограничени финанси и когато иде реч за оцеляване, напълно логично е да се реже от разходите, без които може да се живее.

# 54
  • Мнения: 12 360
Едва ли това е причината. Вярно, аз бременна не съм била, но ако невземането на предписани от лекар витамини са причината, значи е имало защо да й ги предпишат.
Не е рядко неуспешна бременност да се чисти, но обърнете внимание на нужните изследвания и препоръки, както са ви посъветвали. Осигуровките й плащате ли ги? Много е важно да плащате редовно осигуровките й, поне за здравни и социални разходи. Май ги вдигнаха на 26лв/ месец, но аз точно от тях не бих пестила. Предстои раждане, жената е бременна. Ако не е осигурена ще трябва да плащате абсолютно всичко. Не може ли твоя работодател да я назначи колкото да излезе болничен и да може после да взема майчинство, а след две години ще напусне, ако нямат нужда от нея и ще излезе на борсата за 4 месеца. Минимално, но ще има право на обезщетение и възможност да си адаптирате детето спокойно в яслата. Пък и време да се огледа за това работа.
А и през тези две години може да пробва да запише нещо дистанционно/ задочно за по-добър шанс при търсене на работа след майчинството. Огледайте и край вас дали няма ЦПО?

# 55
  • Мнения: 13
Едва ли това е причината. Вярно, аз бременна не съм била, но ако невземането на предписани от лекар витамини са причината, значи е имало защо да й ги предпишат.
Не е рядко неуспешна бременност да се чисти, но обърнете внимание на нужните изследвания и препоръки, както са ви посъветвали. Осигуровките й плащате ли ги? Много е важно да плащате редовно осигуровките й, поне за здравни и социални разходи. Май ги вдигнаха на 26лв/ месец, но аз точно от тях не бих пестила. Предстои раждане, жената е бременна. Ако не е осигурена ще трябва да плащате абсолютно всичко. Не може ли твоя работодател да я назначи колкото да излезе болничен и да може после да взема майчинство, а след две години ще напусне, ако нямат нужда от нея и ще излезе на борсата за 4 месеца. Минимално, но ще има право на обезщетение и възможност да си адаптирате детето спокойно в яслата. Пък и време да се огледа за това работа.
А и през тези две години може да пробва да запише нещо дистанционно/ задочно за по-добър шанс при търсене на работа след майчинството. Огледайте и край вас дали няма ЦПО?
   

Осигуровките сме ги занемарили от 8 месеца пише,че трябва да ги плащаме 5г назад, незнам дали е вярно. От витамините и ставаше лошо не ги пиеше и беше добре, след това отиде на лекар и ѝ каза да започне отново, след започването няма и седмица стана най-лошото, за това предполагаме, че е от тях.

# 56
  • Мнения: 1 115
Първо - желая успех!

Второ, направете много внимателно сметка кои неща са ви абсолютно необходими - поне на първо време можете например да не купувате кошара  (защото тя върви с матрак, чаршафи,....) - детето може да спи при вас или дори в количката. 
Мислете в посока консултации за кърмене (има консултанти - доброволци, което е безплатно), защото спестява МНОГО пари.

Последно и най-важно - мислете за повишаване на доходите - надомна работа за нея например (попълване на анкети, шиене/правене на нещо), нещо малко по-добре платено за теб. 

Ще се справите!

# 57
  • Мнения: 18 333
Т. е. как при тях да спи, в тяхното легло? В никой случай! В съня си може да смачкат (задушат) новороденото, недейте им приказва такива неща!

# 58
  • Мнения: 4 354
Едва ли това е причината. Вярно, аз бременна не съм била, но ако невземането на предписани от лекар витамини са причината, значи е имало защо да й ги предпишат.
Не е рядко неуспешна бременност да се чисти, но обърнете внимание на нужните изследвания и препоръки, както са ви посъветвали. Осигуровките й плащате ли ги? Много е важно да плащате редовно осигуровките й, поне за здравни и социални разходи. Май ги вдигнаха на 26лв/ месец, но аз точно от тях не бих пестила. Предстои раждане, жената е бременна. Ако не е осигурена ще трябва да плащате абсолютно всичко. Не може ли твоя работодател да я назначи колкото да излезе болничен и да може после да взема майчинство, а след две години ще напусне, ако нямат нужда от нея и ще излезе на борсата за 4 месеца. Минимално, но ще има право на обезщетение и възможност да си адаптирате детето спокойно в яслата. Пък и време да се огледа за това работа.
А и през тези две години може да пробва да запише нещо дистанционно/ задочно за по-добър шанс при търсене на работа след майчинството. Огледайте и край вас дали няма ЦПО?
   

Осигуровките сме ги занемарили от 8 месеца пише,че трябва да ги плащаме 5г назад, незнам дали е вярно. От витамините и ставаше лошо не ги пиеше и беше добре, след това отиде на лекар и ѝ каза да започне отново, след започването няма и седмица стана най-лошото, за това предполагаме, че е от тях.
Значи първата ви грижа е да си уредите нещата с осигуровките. Първо - тя да отиде на място и да провери колко точно дължи. Проверката става в НАП. Издава се документ с дължимите здравни осигуровки по месеци и години. После намерете пари и платете. За Мин.година здравната е на месец 24.40.  от началото на тази станаха по 26 лв и стотинки за месец. Не се плашете от цифрите, те сами няма да се платят... Трябва да знаете точно колко дължите. Защото в момента на раждане всичко ще излезе ужасно скъпо. Отделно тя май е студентка, както разбрах, тогава може и да не дължи много пари.

Последна редакция: пт, 05 фев 2021, 10:22 от Vicky_P

# 59
  • София
  • Мнения: 4 358
Т. е. как при тях да спи, в тяхното легло? В никой случай! В съня си може да смачкат (задушат) новороденото, недейте им приказва такива неща!

Дъщеря ми от ден 1 спеше при мен (в началото между нас, след развода при мен). МН ого е удобно за кърменето - само я взимах и кърмех. Особено като поотрасна - само вдигах тениската и тя си цокаше.  Да не говорим чуването на дишането, температурата, ако е болничко или просто наблюдаването. Да не говорим за енергията, която получава, докато усеща мама до себе си - особено като е мъничко. То не знае на кой свят е, познава единствено гласът на мама и енергията ѝ от утробата, достатъчно са му новите не познати неща, коликите, новият свят - страхуват се. Майчинският инстинкт е нещо велико. Така почти безсънна нощ не съм имала - събуждах се за кърмето, взимах бебето, както е до мен и после пак, даже не ставах. А като по-голяма пък, както казах - само си вдигах тениската и даже си заспивах, докато кърмя. Моя приятелка 4 деца, всичките са така. Даже последните 2 май са заедно на спалнята Simple Smile
П.С. Имахме кошара  , но сме я използвали броени пъти и то през деня

# 60
  • Мнения: 18 333
При мен кошарата беше залепена за леглото, та беше достатъчно близо да го чувам и виждам, но да е безопасно.
Малки са изключително крехки. Ако авторът пие една ракия и изморен заспи и в съня си затисне бебето? По-добре без рискове такива.

# 61
  • Мнения: 4 354
Между другото бъдещата мама няма как да плаща за 5 години назад. След като е на 22 години, тя има платени  здравни осигуровки до завършване на 12-ти клас. Ако е и работила на договор, също има платени осигуровки. И последно, ако е студентка, също има платени от държавата.

# 62
  • Мнения: 3 325
И аз не разбирам тези тревоги относно спането заедно. Аз по принцип спя много дълбоко, но докато кърмех спах много леко, всяко движение и лек шум ме събуждаше.
ММ не искаше детето да спи отделно, той ставаше постоянно да го гледа в кошарата дали диша, цяла нощ както спим и той изведнъж става рязко в паника да го провери. Най-накрая го взехме при нас, спеше в едно като бебешко гнездо, така хем то си имаше пространство, хем беше щастливо че е между нас. И почти не се будеше нощем. Всички спяхме в хармония.

# 63
  • Мнения: 19 139
Кошари, колички, дрехи и пр., които остават след други деца все ще се намери кой да ви даде, даже и непознати, ако се помолите. Това с тензухите ще е същия разход, като сметнеш препарата и разхода за ток за пералня, само дето ще има да пере постоянно, по-добре памперси. Стягай се и потърси да работиш и нещо допълнително. Приятелката ти е трябвало да се хване на работа с договор, за да има право да излезе в болничен. Как може всяка година деца да правите, а хич да не се подготвите поне малко? Ако състоянието ѝ не позволява, на нормална работа с договор никой няма да я кара да работи, ще излезе в болнипен и ще получава пари  Трябва да има личен лекар, трябва да е записана на женска консултацуя, да я следят редовно. В Стара Загора има и добри гинеколози по каса. Безумно е да си мислите, че от витамините за бременни е пометнала. На колко е години приятелката и за колко време не са плащани осигуровкки? Казваш че от 8 месеца не сте внасяли здравни, само за 8 месеца ли дължи? То и да се гледа 5 години назад, тя ако е била учашща през част от времето, ще е била осигурена от учебното заведение. През годината за която има трудов стаж, също трябва да е осигурявана. Разбирам, че едва ли си пуснал темата да получиш акъл, ама ще я карате много мизерно, ако ти не се стегнеш да изкарваш повече, и/или тя не се опита да започне някъде с договор и да получава майчинство, с разчитане на подаяния. Това за реална работа е трябвало да го направите още преди да забременяването, не е за пръв път да очаквате бебе, още миналия път би трябвало да сте се сблъскали с това, тъй като има в почти всички случаи изпитателен срок от 6 месеца, в който бременни не са защитени от уволнение. Молете се някой да я назначи в местните фб групи, очевидно разполагаш с интернет. Чувала съм, че има фирми и които срещу заплащане, процент от получаваното майчинство назначават такива, но не съм наясно.

# 64
  • Мнения: 217
Ще се справите с едно детенце. Имате собствен дом,а й ще се оглеждаш за друга работа тази е временна.♡ Иначе са ти дали правилни съвети.

# 65
  • София
  • Мнения: 35 228
Авторе, няма невъзможни неща.
Лятото се оглеждай по-интензивно за нещо допълнително и през уикендите, заделяйте за бъдещи разходи и непредвидени ситуации.
Оправете здравните осигуровки на момичето, защото е важно.

Не е срамно и да се обърнеш към родители в крайна сметка при крайна нужда, едва ли ще откажат.

Услугите с бременни никой не ще да прави вече. Това не е еднократен акт, а тригодишен ангажимент.

# 66
  • Мнения: 19 139
И престани да взимаш бързи кредити. Щом не работиш на договор, няма как да вземеш нормален кредит, но със 600+ лева чисто двама души, които не плащат наем, би трябвало да могат да преживяват. Ако нищо друго не направиш да изкарваш повече пари, поне с кредитите спри, че като се окажете с бебе, съвсем няма да ви стигат. Очевидно не ги харчите за медицински изследвания парите, останалите разходи на една бременна не са по-различни от на небременна.

# 67
  • Варна
  • Мнения: 3 247
Неприятна ситуация, но нещо не можах да разбера. Първо, авторът казва, че живее е собствено жилище. Второ "Дрешки имаме, останали от предишните собственници на къщата." Купили сте къщата, подарили са ви я, наследена?

Другото, което ме смущава е, че изглежда бременността е планирана (при влошена икономическа ситуация!), но не са направени никакви предварителни стъпки за да се подсигурят - осигуровки, работа, дори и записване в университет. Ако историята е вярна, вече е късно за това, но е много странно и безотговорно, още повече при втора бременност за такъв кратък срок.

Иначе се дадоха добри съвети. Дано се вземат някои предвид.

# 68
  • Мнения: 1 119
Той написа, че преди е имал работа, както и тя. Но поради пандемията е на минимална заплата. Точно това е питането: “Възможно ли е?” А тя е без работа, защото има загубено бебе и не иска да я тормози и стресира. Тоест преди сигурно бюджетът е бил 2,3 пъти повече.

Повечето дами дадоха много хубави съвети! Ще се справят! То децата не се раждат само при богатите. Аз съм родена през 1996-та. И памперси е нямало. От двама студенти. Изгледали са ме. Бебетата не разбират от лукс. След това тези млади хора имат цял живот да работят и да градят.

# 69
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
Оставам с впечатлението, че нито един от двамата няма здравни и социални осигуровки. Явно работят на черно. Осведомете се и какви са условията за отпускане на еднократна помощ при раждане от общинският ви съвет. Не се ли замислихте за ситуацията при планирането на бебето?

# 70
  • Мнения: 12 360
Вярно, имаше и право на еднократна помощ преди раждането за тези 45 дни, но беше нещо минимално - 150лв, доколкото помня. Въпреки това е нещо пред никого.
Собствена къща може и да са купили във време, когато и двамата са били на работа и да са имали заделени пари. В малки градчета, особено тип село има на доста ниски цени, под 10 000лв. Може да е наследена от роднини, дори подарена. Има много хора, което са силно засегнати от ситуацията и които преди нея са се справяла прилично. Например в хотелиерството и ресторантьорството, пострадаха и магазините, особено тези в моловете. Да не мислите, че е нямало съкращения? А при това положение с много безработни и малко свободни места е доста трудно да се намери работа. Момчето може и в строителството да е.
А защо работодателите не искат да назначат бременна жена? Какъв ангажимент е за тях, ако бременната си плати първия месец осигуровките и излезе болничен? Болничният и майчинството не са от работодателя, а жената вече е осигурена от държавата за този период.

# 71
  • Мнения: 13
До март месец миналата година, взимах по 1900лв чисто. След съкращението не се занимавах с борси, а директно се хванах на тази работа с договор, държавна обща работа е, а и не гледах каква е целта беше да е работа- срамна няма. Благодаря, за съветите исках да разбера на някой случвало ли му се е. Трудно е, но ще се справим. След помятането (януари) казаха да изчакаме 3 месеца, но през цялото време тя просто се съсипваше, не ядеше, не спеше, криеше се за да плаче, не искаше да я виждам, от 76кг остана 38 и се решихме на това, по-добре така от колкото да умре пред очите ми. Къщата е закупена от възрастни хора, пратиха ги в дом. Дрешките са нови подарък, за тяхни внуци, които не искаха нищо да вземат от тук, но това е друга тъжна история.

# 72
  • Мнения: 1 119
Пандемията ще мине и ще намериш работа. Ще успееш да се грижиш и за жена си и за детето си.
Във вашият град са високи заплатите, а и ти ми звучиш като човек, който ще се справи. Simple Smile

# 73
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
Ми най-малкото на това се казва източване на бюджета. Разбирам романтичната нагласа и страна - искаме дете, сега го искаме. Бащата не е на трудов договор, бъдещата майка пък с неплатени осигуровки. Щом им искат за 5 години назад, може би е и без средно образование. Най-вероятно бременността не се проследява, защото няма здравни осигуровки.

# 74
  • Варна
  • Мнения: 36 738
Бащата каза, че е на държавна обща работа. Защо пък да не е на договор? Майката, която се криела да реве и паднала на 38 кила няма да я коментирам. Чудя се как изобщо е забременяла...

# 75
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 064
А защо работодателите не искат да назначат бременна жена? Какъв ангажимент е за тях, ако бременната си плати първия месец осигуровките и излезе болничен? Болничният и майчинството не са от работодателя, а жената вече е осигурена от държавата за този период.
Заради бумащината. А и си е измама. Като тръгнах да излизам по майчинство, счетоводителката ни много се притесняваше да не обърка нещо при подаване на декларации и документите. Втората година, имахме нов счетоводител, през месец беше обърквал декларацията, получавах майчинските от дъжд на вятър...

# 76
  • Мнения: 1 119
Счетоводителят трябва да си свърши работата. Иначе, не е нищо особено. Има ангажимент после майката да се върне на същата работа (мисля за месец). Не може да се уволни, но може да напусне по взаимно съгласие.
Разбира се, става дума за услуга и е на доверие. Но, ако е близък човек - няма проблем.
Братовчедка ми е бременна и я наехме. Ако я бяхме оставили, с нейната финансова култура и житейски опит, нищо нямаше да вземе от държавата.

# 77
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
Колко килограма е майката сега? И кога е бил аборта? Сега следи ли си бременността?

# 78
  • Мнения: 18 668
А може бие  трябвало на борса, повече пари да са били доход.
Трудно ще ви е.
Това отслабване от тъга ли  е със сигурност, или има по-голям проблем, сега как е , физически и психически.
Нормално да сте в тревога за нея, пожелавам да няма проблеми нататък със здравето и всичко да е наред.
Но здравните и осигуровки са от спешна нужда.
И все пак, близките и далече, нямат възможности да помогнат, но по човешки да я подкрепят със сигурност могат.Ако няма друга причина да ги избягва, поддържайте връзката.Те могат да вземат заем, за вас,(осигуровките) който да върнеш във времето.Дете им е ,нива да пордадат ,нещо да помогнат.Не много, но съществено за да оцелеете.
Тази пандемия съсипа маса животи.

# 79
  • Мнения: 13
Не  са искали за 5г назад, това го прочетох, че ако няма 3 платени вноски връщат назад. Осигуровките не са плащани 8 месеца, през цялото останало време е осигурена. Януари месец беше аборта, до юли падна на килограми, след това малко се оправи, водих я на лекар каза, че сама си го прави, няма здравословен проблем. Бременноста я следим 2 пъти месечно, 60кг е.

# 80
  • Мнения: 19 139
Бащата каза, че е на държавна обща работа. Защо пък да не е на договор? Майката, която се криела да реве и паднала на 38 кила няма да я коментирам. Чудя се как изобщо е забременяла...

А 30 лева на ден надница без събота и неделя звучи ли ти като да е на държавна работа с договор?

Или, при положение, че са имали месечен доход от около 2 хиляди, да са ходили на прегледи, където да са им казали, че от витамините за бременни е пометнала?

И 2 пъти седмично бойлер им е много в тази ситуация. На печката постоянно могат да си топлят вода за къпане. Ние през топлото време половин година бяхме с режим на водата през ден, от сутринта, до 9-10 часа вечерта нямаше вода и като имаше, не ставаше за пиене и къпане и съм ходила с количката, с бебето и с по две 11-литрови туби за вода на дръжките на количката да наливам вода и всеки ден я къпех и я миех след всяко наакване.

# 81
  • София
  • Мнения: 35 228
Толкова са парите по заетост по общински проекти, минимални.

# 82
  • Мнения: 13
Бащата каза, че е на държавна обща работа. Защо пък да не е на договор? Майката, която се криела да реве и паднала на 38 кила няма да я коментирам. Чудя се как изобщо е забременяла...

А 30 лева на ден надница без събота и неделя звучи ли ти като да е на държавна работа с договор?

Или, при положение, че са имали месечен доход от около 2 хиляди, да са ходили на прегледи, където да са им казали, че от витамините за бременни е пометнала?

И 2 пъти седмично бойлер им е много в тази ситуация. На печката постоянно могат да си топлят вода за къпане. Ние през топлото време половин година бяхме с режим на водата през ден, от сутринта, до 9-10 часа вечерта нямаше вода и като имаше, не ставаше за пиене и къпане и съм ходила с количката, с бебето и с по две 11-литрови туби за вода на дръжките на количката да наливам вода и всеки ден я къпех и я миех след всяко наакване.
   

Осигурен съм на 970лв, така пише в договора, но ни плащат на ръка за дните от месеца, в които сме били там 30лв на ден, ако отсъстваш нямаш тези 30лв, а и няма кой да се интересува защо в тази безизходица, хората са доволни и на толкова.

# 83
  • Мнения: 12 865
Не  са искали за 5г назад, това го прочетох, че ако няма 3 платени вноски връщат назад. Осигуровките не са плащани 8 месеца, през цялото останало време е осигурена. Януари месец беше аборта, до юли падна на килограми, след това малко се оправи, водих я на лекар каза, че сама си го прави, няма здравословен проблем. Бременноста я следим 2 пъти месечно, 60кг е.
Значи за осемте месеца ще платите осигуровки, няма пет години.
Това с фиктивното наемане от фирма, бях го проучвала и не изглеждаше като да няма задължения за фирмата-работодател.
Първо, не се знае тя дали ще получи тези болнични, за които се надява. Ако не ги получи и понеже съм уведомена, че е бременна, тя вече си има законова защита срещу уволнение.
А ако получи болничен, първите три дни са за сметка на работодателя.
Второ, ако едно лице е в болничен, все пак му се плащат здравните осигуровки.
Аз като работодател не бих се договаряла с работещ при мен за някакви нередни неща, той да внася нещо си, което не дължи по закон, защото ще се оплаче в Инспекцията по труда и после кой ще пере пешкира?
Ангажиментът ми ще е до 3 години на детето, а после какво, да я уволнявам тази жена, предизвестия, разправии, пак разходи - за какво ми е? Неин е проблемът, тя да си го решава.

Така че ако се хване на реална работа, хване, ако не, да се самоусигурява.

Последна редакция: пт, 05 фев 2021, 12:44 от Uncommon

# 84
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
Бащата каза, че е на държавна обща работа. Защо пък да не е на договор? Майката, която се криела да реве и паднала на 38 кила няма да я коментирам. Чудя се как изобщо е забременяла...

А 30 лева на ден надница без събота и неделя звучи ли ти като да е на държавна работа с договор?

Или, при положение, че са имали месечен доход от около 2 хиляди, да са ходили на прегледи, където да са им казали, че от витамините за бременни е пометнала?

И 2 пъти седмично бойлер им е много в тази ситуация. На печката постоянно могат да си топлят вода за къпане. Ние през топлото време половин година бяхме с режим на водата през ден, от сутринта, до 9-10 часа вечерта нямаше вода и като имаше, не ставаше за пиене и къпане и съм ходила с количката, с бебето и с по две 11-литрови туби за вода на дръжките на количката да наливам вода и всеки ден я къпех и я миех след всяко наакване.
   

Осигурен съм на 970лв, така пише в договора, но ни плащат на ръка за дните от месеца, в които сме били там 30лв на ден, ако отсъстваш нямаш тези 30лв, а и няма кой да се интересува защо в тази безизходица, хората са доволни и на толкова.
Това на държавна работа? Сериозно?

# 85
  • София
  • Мнения: 35 228
Да, в програмите по озеленяване, почистване, поддръжка плащат точно така в провинцията.

Последна редакция: пт, 05 фев 2021, 12:42 от Ms.Gorgeous

# 86
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
Да, в програмите по озеленяване, почистване, поддръжка плаща точно така в провинцията.
Това не е точно така. По една или друга причина имам пряк поглед върху точно такива програми.

# 87
  • Мнения: 19 139
Да, в програмите по озеленяване, почистване, поддръжка плаща точно така в провинцията.

Изобщо не го вярвам. Това са финансирани програми с бюджет и всичко на светло, и би трябвало се контролират строго. При сигнал свят ще им се завие на всички замесени. Те получават за всички назначени пари. А в началото на темата авторът май каза, че работи без договор. Погледнете, преди да е редактирал.

# 88
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
Да, в програмите по озеленяване, почистване, поддръжка плаща точно така в провинцията.

Изобщо не го вярвам. Това са финансирани програми с бюджет и всичко на светло, и би трябвало се контролират строго. При сигнал свят ще им се завие на всички замесени. Те получават за всички назначени пари. А в началото на темата авторът май каза, че работи без договор. Погледнете, преди да е редактирал.
Абсолютно си права! И без сигнал мониторинга е жесток.

# 89
  • София
  • Мнения: 35 228
Аз поглед нямам, но близка приятелка точно това ми сподели, че работи брат ѝ и точно така му плащат.

# 90
  • Мнения: 13
Да работя по поддръжка на влакови линии, плащат на ръка имаше недоволни- уволниха ги, ако искаш. Е аз нямам право на избор в момента.

# 91
  • Мнения: 15 619
Горджъс е права. За ниско квалифициран труд, по всякакви програми /за изкуствено снижаване на безработицата/ плащат на санитарния минимум.
Не виждам за какво спорите.

# 92
  • Мнения: 19 139
970 лева не е минимално заплащане.

# 93
  • Мнения: 15 619
970 лева не е минимално заплащане.
Толкова ли взема авторът?

# 94
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
А и 970 бруто е щата на служител на трудов договор в провинциална общинска администрация. По програма почти не е възможно да стигнат толкова. И обикновено тези програми са за по 6 месеца.

# 95
  • Мнения: 13
Да, в програмите по озеленяване, почистване, поддръжка плаща точно така в провинцията.

Изобщо не го вярвам. Това са финансирани програми с бюджет и всичко на светло, и би трябвало се контролират строго. При сигнал свят ще им се завие на всички замесени. Те получават за всички назначени пари. А в началото на темата авторът май каза, че работи без договор. Погледнете, преди да е редактирал.
   

Благодаря ти, развесели ме! Нямам причина да лъжа, да се крия и т.н.т защо да редактирам?(казах че тя е работила без договор). Благодаря и за съветите на всички, това с топлене на вода, на печката не сме се сетили. Исках само да разбера, на някой друг случвало ли му се е и как са минали през това.

# 96
  • Мнения: 19 139
Не, не ни се е случвало на повечето, защото гледаме, преди да правим деца, да осигурим някакъв минимум.

# 97
  • Мнения: 1 119
Авторе, получи отговори. По-добре поискай ключ, защото от сега нататък групата на няколкотте потребителки ще влезе да коментира и да се заяжда с теб. Ще те нападнат, като кокошки зърно.

# 98
  • Мнения: 2 886
А и 970 бруто е щата на служител на трудов договор в провинциална общинска администрация. По програма почти не е възможно да стигнат толкова. И обикновено тези програми са за по 6 месеца.
Има най-различни програми - до 30 месеца. И тази не е общинска, най-вероятно.

# 99
  • Мнения: 9 790
Съгласна съм с Ксения, че темата е за ключ.

# 100
  • Мнения: 15 619
А и 970 бруто е щата на служител на трудов договор в провинциална общинска администрация. По програма почти не е възможно да стигнат толкова. И обикновено тези програми са за по 6 месеца.
Някои от тях и това не стигат.
Авторе, отвори сайта на местната община, всички свободни позиции, включая по проектите, ги обявяват. Напълно възможно е да изскочи нещо за жена ти.

# 101
  • Мнения: 18 668
Може да не е така ,но знам за случай, някаква вземала разликата от заплатите на хората за себе си, била поръчител на един,не плаща , да не уточнявам, че знам ли, но със знание  или без знание на шефа, присвоявала от такава програма.
Но всичко е възможно у  нас.
Та не ми прилича да лъже човекът и  се е примирил, защото е такава ситуацията му, няма накъде да мърда.А наистина е някак съмнително това на ръка, но в момента не е в позиция да рови.
Молете нейните и твоите близки за помощ, заем, който в добри вермена да върнете.Да се надяваме на такива, да си плати осигуровките ,че ще трябват.Майчинството се плаща от Кметството ,колкото да е малко от там е нещо в повече.Въпросът е  да се стигне до това.

# 102
  • Мнения: 15 619
Сетих се още нещо.
Има практика за отпускане на еднократни помощи от Общините. Подава се молба, посещава ви човек за оценка, отпускат малка финансова помощ. Провери как точно стоят нещата в Общината по местоживеене. За раждането или след него може да пуснете молба за подкрепа. Ако девойката не си е сменила адреса, може би е време да го направи. Да ме поправят младите майки, ако греша, но молбите за детски и всякакъв вид помощи не е ли по адрес в ЛК...

# 103
  • Варна
  • Мнения: 36 738
Детските май са по настоящ адрес. В ЛК е постоянния.

# 104
  • у дома...
  • Мнения: 3 087
Детските и помощите от социалните служби са по настоящ адрес. Помощите от общината са съгласно приети от общински съвет правила. Може да имат различни критерии, затова трябва да се провери.
Майчинството, дори и социалното, не се изплаща от Кметството, а от държавата.

# 105
  • Мнения: 4 354
Имаше един ход при който бащата може да излезе вместо майката в майчински. Това ако неговата заплата е по-висока от нейната ( или тя няма такава). Т.е.той получава високи майчински ( над мин.раб.заплата- на база неговият доход последните 2 години). Той седи в къщи и гледа детето, а тя работи. Имаше нещо такова, но трябва по-запознат  да каже. Също така за втората година по програма на борсата може баба или друга роднина да стане детегледач и да получава пари от държавата. Това го знам, но не съм сигурна как стават нещата. Потърсете и ще намерите.
Също не забравяйте осигуровките. Плащайте по малко, по малко всеки месец - те ще се съберат сумите.

# 106
  • Мнения: 18 668
Правилно ,социални грижи изплащат, но нашите са в сградата на Кметството и за това съм се заблудила.

# 107
  • Мнения: 2 886
Имаше един ход при който бащата може да излезе вместо майката в майчински. Това ако неговата заплата е по-висока от нейната ( или тя няма такава). Т.е.той получава високи майчински ( над мин.раб.заплата- на база неговият доход последните 2 години). Той седи в къщи и гледа детето, а тя работи. Имаше нещо такова, но трябва по-запознат  да каже. Също така за втората година по програма на борсата може баба или друга роднина да стане детегледач и да получава пари от държавата. Това го знам, но не съм сигурна как стават нещата. Потърсете и ще намерите.
Също не забравяйте осигуровките. Плащайте по малко, по малко всеки месец - те ще се съберат сумите.
Тя няма работа, в по-малките населени места безработицата е огромна.

# 108
  • Мнения: 19 139
И в кое малко населено място дават 1900-левоеи заплати на хора, които очевидно са без образование и квалификация?

# 109
  • Мнения: 1 119
И в кое малко населено място дават 1900-левоеи заплати на хора, които очевидно са без образование и квалификация?

Стара Загора. Градът с най-високи заплати след София. Откъдето каза, че е авторът. 🥱

# 110
  • Мнения: 18 668
Може да е работил другаде, но да купи дом може да си позволи само в село.И нещата се променят.Може да пътува до работата си ,но сега я загубил, доста са така.Зя мен е добър мъж, загрижен за опциите пред тях и не е да проси тук.

# 111
  • Мнения: 19 139
Авторът каза, че е близо до Стара Загора, ама хайде да не е един път, че живее на място с възможност за 2 пъти средната заплата и втори път, че на същото място е толкова зле, с толкова огромна безработица, че не може да си намери човек работа с договор или където не го лъжат лъжат със заплащането. А и в Стара Загора ТЕЦ-ът вдига изкуствено нивото на заплатите за региона. Хора, които не работят в ТЕЦ и не извършват специализиран квалифициран труд, определени не ги взимат.

# 112
  • Мнения: 46 565
Заключвам по молба на автора.

Общи условия

Активация на акаунт