Бебе и минимална заплата?

  • 4 590
  • 112
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 18 384
Памперсът попива, пелената ще е мокър плат. Нещо не си го представям...

# 46
  • Мнения: 3 785
Бебе до една годинка е най-евтиният период. Важното е да сте живи и здрави, няма място за страх.
 Социалните в тази държава са мит, но все пак. Аз също съм отглеждала дете със социално майчинство, форумът ми помогна повече от държавните институции, но карай, справихме се. И вие ще.

# 47
  • Мнения: 4 359
Втрещиха ме съветите за многократните пелени. Не си представям никоя съвременна майка да направи този подвиг... иначе сигурно е полезно, но моята майка ме е наплашила твърде много колко трудно е било това.
Няма начин. И на мен ми звучи трудно, но другият вариант е скъп. Те ще си преценят кой ще изберат.
Автор е, разбирам, че искате това дете, но защо ѝ пречиш да работи? Не споделяш какви са били причините да пометне, но ти поне знаеш ли ги? Не може ли да намерите работа в която да няма такива условия, предизвикали предният аборт? Ако може да си намери работа като продавач, да раздава флаери, да е секретар или да продава мартеници като нает продавач, направете го.
Може да работи и като детегледачка.

# 48
  • Мнения: 3 328
Втрещиха ме съветите за многократните пелени. Не си представям никоя съвременна майка да направи този подвиг... иначе сигурно е полезно, но моята майка ме е наплашила твърде много колко трудно е било това.
Не е подвиг, ако са съвременните пелени, даже е много лесно с тях и са много сладурски. Но една такава пелена всичко в едно е към 50лв до колкото си спомням, може да сметнеш колко излиза началният сет.
Аз използвах по бюджетен вариант - непромукаема пелена и вътре слагах точно тези евтините бахтерни и тем подобни и пак ми легна трицифрена сума оборудването.
Момчето е близо до Стара Загора, тук водата е ужасна, много твърда, и е много неприятно без сушилня. След пране пелените са твърди като камък и миришат на амоняк. В един момент ми писна и ги махнах, какви ли не препари и чудесии пробвах.
Аз го правих от екологична гледна точка, имахме възможност за памперси, но просто беше много неприятно изживяване.

# 49
  • Мнения: 1 288
Жена ти да направи всичко възможно да кърми, за да спестите разхода адаптирано мляко. Дали са съвет за подаряване на дрешки и нужните за бебето неща, които са най-големият първоначален разход - количка, кошара, ако има и кой да ви подари шезлонг, столче за хранене и играчки, ще е супер. Но винаги има евтини алтернативи или втора ръка от ОЛКС. Ако няма кой да ви подари, си вземете сгъваема кошара, количка и столче за кола от ОЛКС. Даже не ви трябва кой знае каква количка, само такава с кош за седене, който да има функция за пълно легнало положение.
Като дойде време за захранване, жена ти да приготвя всичко у дома. Нужни са й тенджера и пасатор. Купувате зарзават от бабите по селата. Пандемията ще поотшуми рано или късно и ще имаш възможност да си намериш по-добре заплатена работа.
Сега е важно жена ти да се храни добре, така че не я лишавай. Да си ходи държавно на женски консултации. В 20-22 седмица е добре да отидете на добър специалист по фетална морфология и там ще трябва да приготвите едни 100 лв. Това е най-важният преглед през цялата бременност и средства не щадете.
Първата година ще има разход и за витамин Д, лекарство евентуално за колики, пробиотик и нещо за зъбки освен памперсите. Дано да няма разболявания, че и там си е разход. Жена ти ако плете, може да оплете терлички, пелени, жилетчици, гащеризончета, шапчици за бебето. Виждала съм даже плетени космонавти. Може да купи плат и да ушие чаршафчета, сама да си ушие бархетни и тензухени пелени, които да използва като хавлия, за постилане, забърсване, завиване. Ще е трудно, но не и невъзможно.

Аз не разбрах къде са нейните роднини и приятели?

# 50
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 126
Втрещиха ме съветите за многократните пелени. Не си представям никоя съвременна майка да направи този подвиг... иначе сигурно е полезно, но моята майка ме е наплашила твърде много колко трудно е било това.
Няма начин. И на мен ми звучи трудно, но другият вариант е скъп. Те ще си преценят кой ще изберат.
Автор е, разбирам, че искате това дете, но защо ѝ пречиш да работи? Не споделяш какви са били причините да пометне, но ти поне знаеш ли ги? Не може ли да намерите работа в която да няма такива условия, предизвикали предният аборт? Ако може да си намери работа като продавач, да раздава флаери, да е секретар или да продава мартеници като нает продавач, направете го.
Може да работи и като детегледачка.
 
_Bianka__ , докато гледах моето, се запознах покрай детето с две майки, които ползваха многократни, махаш и переш вътрешната подложка, иначе горната част е шарена, и изглеждат сладки. Но пак си е вложение да купиш 10-15 комплекта, да имаш за смяна.  Това за София.
 Vicky_P В малко градче, ти гарантирам, че флаери не се раздават, секретар едва ли ( евентуално ако някои ходатайства за нея), и детегледачка пак трудно, защото опира до пари, хората ако ги нямат, няма и да наемат.
Аз съм родена и израстнала в 60 хиляден град, роднини на мъжа ми, с позиции още преди '89, образовани, като търсеха детегледачка за внука, имаха претенции за мед. сестра или педагог, пък да е на определна възраст, в колко часа да идва, да си тръгва, къде да ходят с детето, какво да правят... Ясно е, че си плащат, но лично на мен ми дожаля за бъдещата им детегледачка...

# 51
  • Варна
  • Мнения: 36 807
Каза, че родителите й живеят надалече и също са затруднени заради пандемията.

# 52
  • Мнения: 13
Втрещиха ме съветите за многократните пелени. Не си представям никоя съвременна майка да направи този подвиг... иначе сигурно е полезно, но моята майка ме е наплашила твърде много колко трудно е било това.
Няма начин. И на мен ми звучи трудно, но другият вариант е скъп. Те ще си преценят кой ще изберат.
Автор е, разбирам, че искате това дете, но защо ѝ пречиш да работи? Не споделяш какви са били причините да пометне, но ти поне знаеш ли ги? Не може ли да намерите работа в която да няма такива условия, предизвикали предният аборт? Ако може да си намери работа като продавач, да раздава флаери, да е секретар или да продава мартеници като нает продавач, направете го.
Може да работи и като детегледачка.
   

Нямаше причина, не си пиеше витамините ставаше и лошо от тях, може би за това.

# 53
  • Мнения: 15 619
Не се втрещявайте за пелените. Нито е сложно, нито вредно за бебето. Не предизвикват алергии, не спарват. Точно по този начин съм отгледала децата си. Рано се научиха и да разпознават позива за пишкане и акане.
Памперсите нонстоп са удобство за майките, но само за тях. При толкова ограничени финанси и когато иде реч за оцеляване, напълно логично е да се реже от разходите, без които може да се живее.

# 54
  • Мнения: 12 563
Едва ли това е причината. Вярно, аз бременна не съм била, но ако невземането на предписани от лекар витамини са причината, значи е имало защо да й ги предпишат.
Не е рядко неуспешна бременност да се чисти, но обърнете внимание на нужните изследвания и препоръки, както са ви посъветвали. Осигуровките й плащате ли ги? Много е важно да плащате редовно осигуровките й, поне за здравни и социални разходи. Май ги вдигнаха на 26лв/ месец, но аз точно от тях не бих пестила. Предстои раждане, жената е бременна. Ако не е осигурена ще трябва да плащате абсолютно всичко. Не може ли твоя работодател да я назначи колкото да излезе болничен и да може после да взема майчинство, а след две години ще напусне, ако нямат нужда от нея и ще излезе на борсата за 4 месеца. Минимално, но ще има право на обезщетение и възможност да си адаптирате детето спокойно в яслата. Пък и време да се огледа за това работа.
А и през тези две години може да пробва да запише нещо дистанционно/ задочно за по-добър шанс при търсене на работа след майчинството. Огледайте и край вас дали няма ЦПО?

# 55
  • Мнения: 13
Едва ли това е причината. Вярно, аз бременна не съм била, но ако невземането на предписани от лекар витамини са причината, значи е имало защо да й ги предпишат.
Не е рядко неуспешна бременност да се чисти, но обърнете внимание на нужните изследвания и препоръки, както са ви посъветвали. Осигуровките й плащате ли ги? Много е важно да плащате редовно осигуровките й, поне за здравни и социални разходи. Май ги вдигнаха на 26лв/ месец, но аз точно от тях не бих пестила. Предстои раждане, жената е бременна. Ако не е осигурена ще трябва да плащате абсолютно всичко. Не може ли твоя работодател да я назначи колкото да излезе болничен и да може после да взема майчинство, а след две години ще напусне, ако нямат нужда от нея и ще излезе на борсата за 4 месеца. Минимално, но ще има право на обезщетение и възможност да си адаптирате детето спокойно в яслата. Пък и време да се огледа за това работа.
А и през тези две години може да пробва да запише нещо дистанционно/ задочно за по-добър шанс при търсене на работа след майчинството. Огледайте и край вас дали няма ЦПО?
   

Осигуровките сме ги занемарили от 8 месеца пише,че трябва да ги плащаме 5г назад, незнам дали е вярно. От витамините и ставаше лошо не ги пиеше и беше добре, след това отиде на лекар и ѝ каза да започне отново, след започването няма и седмица стана най-лошото, за това предполагаме, че е от тях.

# 56
  • Мнения: 1 116
Първо - желая успех!

Второ, направете много внимателно сметка кои неща са ви абсолютно необходими - поне на първо време можете например да не купувате кошара  (защото тя върви с матрак, чаршафи,....) - детето може да спи при вас или дори в количката. 
Мислете в посока консултации за кърмене (има консултанти - доброволци, което е безплатно), защото спестява МНОГО пари.

Последно и най-важно - мислете за повишаване на доходите - надомна работа за нея например (попълване на анкети, шиене/правене на нещо), нещо малко по-добре платено за теб. 

Ще се справите!

# 57
  • Мнения: 18 384
Т. е. как при тях да спи, в тяхното легло? В никой случай! В съня си може да смачкат (задушат) новороденото, недейте им приказва такива неща!

# 58
  • Мнения: 4 359
Едва ли това е причината. Вярно, аз бременна не съм била, но ако невземането на предписани от лекар витамини са причината, значи е имало защо да й ги предпишат.
Не е рядко неуспешна бременност да се чисти, но обърнете внимание на нужните изследвания и препоръки, както са ви посъветвали. Осигуровките й плащате ли ги? Много е важно да плащате редовно осигуровките й, поне за здравни и социални разходи. Май ги вдигнаха на 26лв/ месец, но аз точно от тях не бих пестила. Предстои раждане, жената е бременна. Ако не е осигурена ще трябва да плащате абсолютно всичко. Не може ли твоя работодател да я назначи колкото да излезе болничен и да може после да взема майчинство, а след две години ще напусне, ако нямат нужда от нея и ще излезе на борсата за 4 месеца. Минимално, но ще има право на обезщетение и възможност да си адаптирате детето спокойно в яслата. Пък и време да се огледа за това работа.
А и през тези две години може да пробва да запише нещо дистанционно/ задочно за по-добър шанс при търсене на работа след майчинството. Огледайте и край вас дали няма ЦПО?
   

Осигуровките сме ги занемарили от 8 месеца пише,че трябва да ги плащаме 5г назад, незнам дали е вярно. От витамините и ставаше лошо не ги пиеше и беше добре, след това отиде на лекар и ѝ каза да започне отново, след започването няма и седмица стана най-лошото, за това предполагаме, че е от тях.
Значи първата ви грижа е да си уредите нещата с осигуровките. Първо - тя да отиде на място и да провери колко точно дължи. Проверката става в НАП. Издава се документ с дължимите здравни осигуровки по месеци и години. После намерете пари и платете. За Мин.година здравната е на месец 24.40.  от началото на тази станаха по 26 лв и стотинки за месец. Не се плашете от цифрите, те сами няма да се платят... Трябва да знаете точно колко дължите. Защото в момента на раждане всичко ще излезе ужасно скъпо. Отделно тя май е студентка, както разбрах, тогава може и да не дължи много пари.

Последна редакция: пт, 05 фев 2021, 10:22 от Vicky_P

# 59
  • София
  • Мнения: 4 370
Т. е. как при тях да спи, в тяхното легло? В никой случай! В съня си може да смачкат (задушат) новороденото, недейте им приказва такива неща!

Дъщеря ми от ден 1 спеше при мен (в началото между нас, след развода при мен). МН ого е удобно за кърменето - само я взимах и кърмех. Особено като поотрасна - само вдигах тениската и тя си цокаше.  Да не говорим чуването на дишането, температурата, ако е болничко или просто наблюдаването. Да не говорим за енергията, която получава, докато усеща мама до себе си - особено като е мъничко. То не знае на кой свят е, познава единствено гласът на мама и енергията ѝ от утробата, достатъчно са му новите не познати неща, коликите, новият свят - страхуват се. Майчинският инстинкт е нещо велико. Така почти безсънна нощ не съм имала - събуждах се за кърмето, взимах бебето, както е до мен и после пак, даже не ставах. А като по-голяма пък, както казах - само си вдигах тениската и даже си заспивах, докато кърмя. Моя приятелка 4 деца, всичките са така. Даже последните 2 май са заедно на спалнята Simple Smile
П.С. Имахме кошара  , но сме я използвали броени пъти и то през деня

Общи условия

Активация на акаунт