"изберете българското" - важи ли при вас?

  • 2 487
  • 52
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 917
Аз напримр забелязах, че последните две години не съм купила нищо българско - просто го избягвам. Като се почне от мебели  и се стигне до хранителни стоки. За храна купувам само неща, които нямат вносна алтернатива. При вас как е?

Много рядко, дори в момента не сещам, купувам български стоки Rolling Eyes

# 16
  • Мнения: 1 172
Не, не важи. Това за качествените български дрехи и обувки за мен си е абсолютен мит. Има и качествени български стоки, но не всички са такива, само защото са български.  Както и не всичко с надпис Made in China е некачествено. Имаме много дрехи, произведени в Китай, но не са купени от Илиенци или от софийските базари, а от САЩ. И цените им далеч не са толкова ниски, каквито са цените на китайските стоки у нас. Е, не мога да си кривя душата и да твърдя, че са лоши. Според мен качеството си има цена, която се определя най-малко от цената на вложените качествени  материали. Не може да купуваш детски чорапи за 30 ст/чифта и да разчиташ на качество.
"Избирам ли българското" няма еднозначен отговор. Зависи какъв избор имам всъщност в съответната ценова категория.

# 17
  • Мнения: 2 401
Прави ми впечатление, че повечето писали сравняват българското с китайското, турското и т.н. Естествено, че бг е по-добро като цяло.  Обаче аз правя сравнение с по-доброто, не с по-лошото. А и  не внасяме само от споменатите страни. Идеята на питането ми изобщо не е да кажа "всичко ми е вносно", а да видя дали наистина и други забелязват, че българското качество наистина е МИТ  (има изключения разбира се, но те са толкова малко).

# 18
  • Мнения: 463
аз мисля, че има български продукти, които са много по-добри в съотношение качество-цена от всички вносни, а не само от китайските. особено пък ако т.нар."вносни" си ги купуваш от България. нямат нищо общо със същата марка, която се продава на запад.
аз лично много харесвам някои български козметични марки.

# 19
  • Мнения: 114
НЕ-категорично-против!!!вече избягвам българското- особено за хранителни продукти!докато няма никакъв контрол и цари пълна безотговорност съм решила да бойкотирам родната продукция!!!вижте на какво попаднах вчера:
Работя в .... - за щастие отскоро и за щастие не за дълго...
Сега ще ви светна на това как се приготвят "вкусотиите" им...
Информацията ми е, така да се каже, от кухнята, защото работя в цеха за приготвяне на салати.
Вие, бедните и заблудени потребители, виждате само крайния продукт. Купувате си от ... или друг голям магазин салатки или някаква кулинария - КАКВАТО и да е и си мислите: АХ, колко е ВКУСНО!. Може и така да е. Но този незабравим и неподправен вкус се получава по така наречената от нас, дребните служители, "земна технология". Т.е. каквото падне на земята, се взима от там/където преди това са стъпвали марковите маратонки на началник цеха или не дотам марковите галоши на някоя от чистачките-роми/ и се връща обратно в големия Кюп. Сега ще ви обясня поради какво се прави това. Дават ни примерно петдесет килограма картофи и двадесет майонеза, петнадесет-грах. Общо осемдесет и пет. От тях искат да направим, ако е възможно, СТО килограма руска салата. Възможно е, разбира се. Все пак имаме чешми наблизо, и нишесте. Но това е една друга тема. Та, ако не излезат определените килограми, ни се удържат парички от заплатите. И при обещана заплата четиристотин лева, като вземеш в продължение на три месеца не повече от осемдесет, почваш да се замисляш. Всичко ти идва от удръжки. И като изпуснеш някоя от големите баки и руската салата, респективно-снежанка, кьополу, бобена, панирани чушки и т.н. паднат на земята, би трябвало да се броят за брак. Но... Пред очите ми са се разсипвали готови салати и то, забележете, на земята пред цеха- там където бездомните кучета си правят чат в очакване на развалена продукция. Всичко се връща обратно барабар с пясък, камъчета, клонки и прочие. Споглеждаме се и си намигаме - майната им на потребителите. В цеха хигиената е под всякаква критика, но вие няма как да го установите, защото там "простосмъртни" не се допускат. Това дето го дават по телевизията - бели престилчици и шапчици за косата... ами, това си е само за по телевизията. Бас държа, че не един и двама от вас са намирали косъм. И живота си залагам, че са много повече тези, които са го изяждали без да го намират. Е, косъмът не е вреден освен ако човекът не е болен. и тук идва изненадата - повече от половината служители в цеховете нямат здравни книжки. Когато идват на проверка от ХЕИ въпросните нередовни служители напускат работните си места за половин-един час/колкото трае проверката/и се разцъкват из околните кафенета. Специален емисар от "редовните" после ги събира, като благ пастир - овчиците си. Нашият голям шеф и собственик......../арменец/ солидно цака подкупи на ХЕИ-то ежемесечно, за да може да му се врътне един телефон поне ден преди проверката и да бъде предупреден. Нарушенията в КЕНАР са много. ПИша толкова дълго, но и три пъти по толкова да пиша, пак няма да ми стигне
Не мислете, че съм някой бивш недоволен служител. ПОвярвайте, моите близки и роднини са предупредени отдавна за това да не купуват от .... И спазват предупреждението ми. Питайте колко хора са намирали конци в СНЕЖНАКАТА си, защото млякото за нея се прецежда ръчно, с тензух, по технологии от ранния осемнайсти век...
Но... замълчи сърце... "
П.С.имената на продукти и фирми аз съм махнала,за да не им се правио "реклама"

# 20
  • Мнения: 4 806
да, работи
ако има да се купува нещо - на първо място се гледа да е българско, стига да е с добро качество. А качествени български стоки има, определено. Детски дрехи и обувки. Наши дрехи. Печки (камини). Посуда за дома. Прибори за хранене. Кристал (Сливен). Керамични саксии. Видима - Идеал с цялата гама продукция. Храните да не говорим.

# 21
  • Мнения: 8 505
Lennie ги е написала много добре!
И аз държа на качеството.Има качествени БГ продукти,както и некачествени.С чуждите нещата стоят по същия начин.

# 22
  • Мнения: 397
Стига да е качествено и на разумна цена - го купувам, без значение дали е българско или вносно. Моето мнение е, че имаме много качествени български стоки и то не сравнени с китайските, а със западните. Имаме и много утвърдени български фирми, които произвеждат и изнасят, било то обувки, текстилни, керамични изделия или хранителни стоки. Разбира се всяко нещо си има и изключения както например можеш да намериш и качествени китайски или турски стоки!

# 23
  • София
  • Мнения: 726
Напоследък все по-често не. Явно попадам все на некачествени стоки, а и вече не вярвам на каквато и да била форма на контрол колкото и да ми се кълнат в това. Визирам скандала с детските пюрета с високонитратните моркови и 20 годишното ирландско месо.
Предпочитам да дам малко повече пари, но да знам че купувам качество, а не боклук.

# 24
  • Мнения: 510
Ако попадна на нещо качествено купувам с удоволствие. Има много хубави български продукти, но за съжаление цялостното ми впечатление е за ниско качество.

Предимно купувам български дрехи и обувки.

# 25
  • Мнения: 417
По темата-не не държа да е българско,зависи за какво става въпрос,но явно е ,че се превръща в мит...А относно турската и китайската стока,ще кажа ,че в първите години на масов внос от Турция се внасяхя най-некачествените дрехи,но сега не е така и въобще не може да се сравнява с китайската.Много търговци отбелязват,че стоката им е турска.
Всъщност предлагането зависи от търсенето.

# 26
  • Мнения: 417
За информация на  Асса : Видима Идеал е наполовина американска фирма.

# 27
  • Мнения: 463
Нарушенията в КЕНАР са много. ПИша толкова дълго, но и три пъти по толкова да пиша, пак няма да ми стигне
Не мислете, че съм някой бивш недоволен служител. ПОвярвайте, моите близки и роднини са предупредени отдавна за това да не купуват от .... И спазват предупреждението ми. Питайте колко хора са намирали конци в СНЕЖНАКАТА си, защото млякото за нея се прецежда ръчно, с тензух, по технологии от ранния осемнайсти век...
Но... замълчи сърце... "
П.С.имената на продукти и фирми аз съм махнала,за да не им се правио "реклама"



все пак си ги споменала на едно място кои са...

права си, ама какво да ядем? вносните храни пък са генно модифицирани и тъпкани с консерванти.

колкото до самата тема - мисля, че има и много хубави български продукти.

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 6 328
НЕ-категорично-против!!!...

Е*ти  Sick и ще влизаме в ЕС

Общо взето се радвам ,когато  купя нещо българско - хубаво и качествено,произведено под бг марка

# 29
  • Мнения: 489
      Стига да е с добро ка4ество и добър външен вид. По този начин подпомагаме  българската икономика:)

Общи условия

Активация на акаунт