Математически турнири 1-4 клас. Тема №58

  • 71 291
  • 740
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 21 455
Изпратиха ми скалата, споделих я. Не знам подробности.

# 76
  • Мнения: 112
Здравейте,
ПО-назад в темата намирам качени саморешенията на задачите от националния кръг, но не и самите държави. Извинявам се за този спам, но не ги намирам никъде. Дали има някой възможност да сподели задачите от първият кръг?
Много благодаря,
Цвети

# 77
  • Мнения: 29 341
Знам, че темата е за математически състезания, но ми се  струва най-подходящо да попитам относно състезанието по компютърно моделиране за ученици в IV клас. Как точно се организира и кои училища го провеждат? В нашето училище почти не се обявяват състезания и искам да знам за догодина къде и кого да питам.

# 78
  • Мнения: 511
Знам, че темата е за математически състезания, но ми се  струва най-подходящо да попитам относно състезанието по компютърно моделиране за ученици в IV клас. Как точно се организира и кои училища го провеждат? В нашето училище почти не се обявяват състезания и искам да знам за догодина къде и кого да питам.
Това е регламентът на състезанието https://www.mon.bg/upload/24319/regl_KM_28102020.pdf.
Тази година възникна казуса, че от училище се допускат само трима ученици до областен кръг.

# 79
  • Мнения: 21 455
Казусът вероятно е заложен в регламента, а регламентите се променят всяка година. 
Догодина я го има, я го няма това състезание. Не го мислете от сега.

# 80
  • Мнения: 29 341
Благодаря за отговорите. Аз прочетох регламента. Проблемът е, че както тази година не се обяви, вероятно и не е провеждано в нашето училище, така ще е и следващата година. Наистина е рано да мисля за догодина, но ми се иска да знам дали са длъжни да го провеждат от училището.....

# 81
  • Мнения: 511
Благодаря за отговорите. Аз прочетох регламента. Проблемът е, че както тази година не се обяви, вероятно и не е провеждано в нашето училище, така ще е и следващата година. Наистина е рано да мисля за догодина, но ми се иска да знам дали са длъжни да го провеждат от училището.....
По спомени от олимпиадата по информатика, ако има 5 желаещи ученици от едно училище, трябва да се проведе.
Намерих указанието за провеждане на общинския кръг за София - http://ruo-sofia-grad.com/wp-content/uploads/2020/11/Ukazanie_KM_1.pdf
--------
1. Със заповед на директора се определя училищна комисия за организиране и
провеждане на олимпиадата. Когато в училището има 5 или повече желаещи ученици
да участват в състезанието, трябва да бъдат определени и квестори, извън членовете на
комисията.
2. Училищната комисия подготвя необходимия брой работни места (компютри), според
броя желаещи за явяване, като на тях трябва да бъде инсталирано съответното
приложение.
--------
Ако желаещите са по-малко, би следвало да ги пренасочат в друго училище, както е на олимпиадата по информатика.
Вече ако от ръководството на училището решат да се скатаят или на учителите по КМ не им се занимава и не информират учениците за състезанието, е друг въпрос.
Аз бих писала писмо до страши експерта по информатика и ИТ в съответното РУО.

# 82
  • Мнения: 29 341
Засега смятам просто да питам госпожата по КМ, когато я срещна, за това състезание, дали изобщо имат информация, дали ще се проведе другата година и т.н. Ще видим какво ще ми отговори и тогава ще мисля. Благодаря на всички за включването по темата.

# 83
  • Мнения: 14
Здравейте, за първи път ще се явява на състезание - кенгуру за първи клас. Бихте ли препоръчал от къде да намерим материали и задачи от този род. Вече се снабдихме с тези от миналите години.
Благодаря!

# 84
  • Мнения: 29 341
Детето да решава тези от предишни години. Мисля, че е достатъчно. Не са никак лесни, а и са много. Един комплект е с около 25 задачи за час и половина, т.е. трябва и бързина. Състезанието е интересно.

# 85
  • Мнения: 413
Здравейте, искам да попитам дали някое от вашите деца се е явявало в 1 клас на ЕК? Дали състезанието пак е било през седмицата, в учебно време? Как издържа един първокласник 90 минути седнал на едно място?  
Тази година състезанието е в четвъртък, 18 март, от 12:00 до 13:30ч. Нашето дете има в четвъртък 5 часа, последният свършва в 12:05ч. Да речем, че  го освободят последния час, състезанието ще е в тяхното училище. Но детето нито ще си е починало поне малко от часовете, нито ще е обядвало, нито ще се е сетило да иде до тоалетна. Може и вода да не се сети да пие.

Как си представят организаторите тези малки деца да се концентрират гладни и уморени и да дадат най-доброто от себе си? Съдейки по начина на организиране, не се цели постигане на реални успехи.

Само да добавя - никой не ни е питал дали искаме детето да участва. Уведомиха ни, че е било записано и ни пратиха да подпишем декларации за съгласие. Да, можеше да откажем, но детето вече знаеше, че "трябва" да участва и би се почувствало аутсайдер, ако не иде с децата на състезание. Затова се съгласихме.

# 86
  • Мнения: 21 455
Ако не се лъжа, миналата година състезанието за пръв път щеше да проведе в четвъртък така, както се провежда в много страни по света.

# 87
  • Мнения: 1 193
2018 и 2019 се провеждаше в събота. За 2020 беше насрочено, ако не се лъжа, за четвъртък, но не се проведе заради обявеното извънредно положение. Дъщеря ми ходи в 1-ви клас, не е имала проблем с продължителността. Малко е неприятно сега, че ще се провежда след часовете, но мисля, че излишно си притеснявате. В крайна сметка всички деца ще са поставени при еднакви условия, просто в единия ден ще има малко повече часове и ще обядва малко по-късно, но мисля, че за децата това не е чак такъв проблем, какъвто е за нас, родителите.
П.П. С Дидева сме писали едновременно.

# 88
  • Където морето целува небето...
  • Мнения: 2 652
Миналата година беше насрочено за през седмицата също. Синът ми правиха "пробно" състезание, за да могат правилно да си разпределят времето (беше 1 клас). Задачите са много и с много текст.  За съжаление затвориха училищата точно преди състезанието и така и не можа да се проведе.

# 89
  • Мнения: 413
Благодаря, момичета! Притеснявам се защото му е за пръв път. Дори няма представа какво е състезание. Иначе решавахме вчера и днес задачите от 2017 и 2018. Разбира ги и ги решава, но някъде към 18-19 задача просто му писна и се разконцентрира. Страхувам се, че и на състезанието ще е същото. Но каквото - такова.

Приятелката ми е учителка в Германия. Тя сподели, че в деня на състезанието децата, които ще участват, са освободени от часове. Там състезанието се организира когато децата станат 3 клас и е с продължителност 75 минути. Затова се изненадах, че у нас още от 1 клас натоварват децата с 26 задачи и 90 минути.

Общи условия

Активация на акаунт