Градинарство - моето хоби 27

  • 33 953
  • 738
  •   1
Отговори
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Предишната тема - https://www.bg-mamma.com/?topic=1252677

Добре дошли! Сезонът започва! Купихте ли семена, правите ли вече разсади? Simple Smile
Можем да продължим темата за торенето, защото е актуална.
Пръскането с бордолезов разтвор май също е на дневен ред.

Да ви разкажа какви ги свърших миналата година. Снабдих се с хубав, угнил оборски тор. Закопах в зеленчуковта градина. Там е насип, с една песъчлива пръст - мъка... Няколко години хвърлях от волиерата тор от пауните, но знам, че тя е богата предимно на азот. Реших, че съм ударила шестица от тотото с тази. Е не зная къде сгреших, много ли хвърлих, обаче по-дребни и болни домати не съм имала друга година!!! Joy
Тази година си нахвърлих пак паунската Grinning

Другия ми неуспешен опит беше с биоземеделието. Накарах ММ, скова ми четири дъски за леха. Сложих на дъното мрежа, заради къртиците. Отгоре - поугнили листа, оборска тор. Пролетта насадих малко разсади там. Те първо бавно тръгнаха, второ - израснаха по-зле и от останалите. Имах само две завързали дребни доматчета. Заради органичния отпадък имаше много червеи. Къртиците не пропуснали да минат, под мрежата , както после видях, не е останало неразорано място.... Естествено, там корен не вирее. Та тази година ще си карам по традиционния начин Simple Smile

Последна редакция: нд, 14 фев 2021, 17:39 от Ljuboznatelna

# 1
  • Карлово
  • Мнения: 4 609
Благодаря за темата.
Откакто споделихте, че сте поръчали рози от Флоров, се каня да питам, кога е най=добре да ги поръчам и засадя. Харесаха ми някои храсти и място за засаждане съм открила вече.

# 2
  • Мнения: 190
Благодаря за новата тема! 🌷
Повтарям си и тук въпроса, защото съм го пуснала в старата без да видя, че има нова. 🤗
А някой ползвал ли е био тор от калифорнийски червеи? Понеже почвата при нас не е от най-хубавите. Зеленчуци трудно стават без торене, а ми се иска да е възможно най-екологично.

# 3
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 990
Благодаря за темата.
аз съм писала за опита си от предишни години, но ще обобщя.
на височина около 800 метра над морската прекрасно се развиват: манголд, патладжани, чушки, бамя, моркови, червено цвекло, дайкон (китайските бели репи), боб за зелен, боб за зрял, брюкселско зеле, тиквички, краставици, тикви.
 лятото не стига за дини, пъпеши, карфиол и броколи.
най-добри резултати от домати сме имали с черитата - всички цветове, тигирелата,  а тази година и с някакъв оранжев сорт, подарени семена са и не знам името му.
чубрицата и сминдуха искат слънце и поливане, а магданозът и копърът традиционно поникват там, където не са сяти.
Simple Smile 

# 4
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Благодаря за темата.
Откакто споделихте, че сте поръчали рози от Флоров, се каня да питам, кога е най=добре да ги поръчам и засадя. Харесаха ми някои храсти и място за засаждане съм открила вече.

Като се има предвид какви са му работниците на Флоров и колко са отговорни към това какво ще получи крайния потребител, най-добре да се купят цъфнали Grinning Иначе може да има изненади.

Здравейте, малка част от градината, която се намира близо до гаража ни е празна. Почвата е слаба и пълна с камъни. Гаражът прави голяма сянка, а има и две смокини.
Искам да засея нещо,защото ми е много празно така,  но не мога да измисля какво.
Моля за някакви идеи.

Може да опиташ с винка. Има различни сортове, винка мажор пуска ластуни, които не винаги се вкореняват лесно, но е с по-едри листа. Винка минор върви и се вкоренява. Има пъстролистни , има бяло и синкаво-лилаво цъфтящи. И са устойчиви на засушаване.
Скрит текст:

Последна редакция: нд, 14 фев 2021, 18:13 от Ljuboznatelna

# 5
  • Мнения: 12 703
Здравейте!
Аз съм чисто нова, начинаеща пишман-градинарка. Simple Smile
До сега съм отглеждала само цветя и нищо практично. Да, отглеждам ягоди много успешно, къпини, мушмула и годжи бери, салвия, но никакви зеленчуци.

Тази година правя смела стъпка и започвам с домати. Събрах семки от домати "комато". При нас надморската височина е 500 м, казаха ми да ги сея между първи и десети март, за да мога да ги пресадя навън не по-рано от 01. май.

Също искам да засея спанак, а след него нещо друго, за сега не знам какво. Чудя се дали пащернак е добре след спанак? С този пусти пащернак се пробвахме преди 5 години, нищо не стана - не поникна и едно растение.

# 6
  • София
  • Мнения: 24 839
Благодаря за новата тема! 🌷
Повтарям си и тук въпроса, защото съм го пуснала в старата без да видя, че има нова. 🤗
А някой ползвал ли е био тор от калифорнийски червеи? Понеже почвата при нас не е от най-хубавите. Зеленчуци трудно стават без торене, а ми се иска да е възможно най-екологично.

Хубаво е да се сложи, но лесно просъхва, затова е добре да се смеси хубаво с пръстта.
После, след засаждането на зеленчуците, можеш да ги поливаш с разтвор от хлебна мая и захар, за да ги подхранваш.
Важното е, да не слагаш изкуствена тор, за да не отравя земята.

# 7
  • Мнения: 190
Благодаря за новата тема! 🌷
Повтарям си и тук въпроса, защото съм го пуснала в старата без да видя, че има нова. 🤗
А някой ползвал ли е био тор от калифорнийски червеи? Понеже почвата при нас не е от най-хубавите. Зеленчуци трудно стават без торене, а ми се иска да е възможно най-екологично.


Хубаво е да се сложи, но лесно просъхва, затова е добре да се смеси хубаво с пръстта.
После, след засаждането на зеленчуците, можеш да ги поливаш с разтвор от хлебна мая и захар, за да ги подхранваш.
Важното е, да не слагаш изкуствена тор, за да не отравя земята.

Благодаря за съвета! Може ли малко повече информация за това с маята и захарта? До сега съм чувала само за торене на мушкато с хлебна мая, не знаех, че може и зеленчуци така да се подхранват. Колко често се полива, какво количество и съотношение, общо взето всяка подробност, ще ми е полезна. 😊

# 8
  • София
  • Мнения: 24 839
Ето рецептата:

Една седмица след засаждане на доматите- подхранване

В 3 литров буркан налейте 2.6- 2.7 литра вода без хлор/ престояла/, добавете 100 грама разтворени в топла вода дрожди и ½  чаша захар.
Покрийте с марля и дръжте буркана на топло място, докато ферментацията приключи, като разклащате от време на време.

Една чаша от разтвора се разрежда с 10 литра вода и се полива по 1 литър на растение.

Към вече описаната рецепта се слага и 1 бурканче дървесна пепел на 10 литра вода + 1 капка йод за всеки литър( 10 капки ). 
Резултатът: Здраво стъбло и много цвят... Това подхранване се прави 1 седмица след засаждане на доматите и при появата на първите бутончета.

# 9
  • София
  • Мнения: 12 220
Цитат
Напр на тревата през лятото се хвърля Амониева селитра (азот) всеки месец. Тя стимулира растежа и съответно наситения зелен цвят. Но реално с косенето в седмиците изрязваме Simple Smile постоянно внесената тор с листната маса, която е стимулирала да образува. Затворен кръг.
При нас косачката е с опция мулчиране, тоест нарязва наситно окосената трева, която пада обратно. По този начин не се губят толкова елементи, а ако съм сложила кошницата, тревата отива в компоста или за мулчиране.
Миналата седмица сложих вече доста семена да се рътят, а част ги насях, сега чакам да поникнат. Да видим тази година дали ще ми се получи разсада. Миналата година почти не вървеше вкъщи, но беше доста студено, няколко пъти го торих с течна тор от калифорнийски червей. Доматите тръгнаха едва след като ги насадих на двора. Едвам се подаваха от чашките и мъжът ми изобщо не вярваше, че ще стане нещо от тях.

# 10
  • София
  • Мнения: 24 839
Мисля си дали да не направя експеримент- едно към едно природно засяване и отглеждане на домати, краставици, тиквички, дори и пипер.
Без да копая, само да заровя семената, смесено и да не ги качвам нависоко.
Да пробвам с домати "Бонония", които са безколови, но и с някои от другите сортове, като им осигуря тревна постилка.

# 11
  • Мнения: 3 767
За сянката LaValetta ето някои идеи https://www.landscape-design-advice.com/shade-perennials.html#.YClh_V9HklQ
Хортензии, хойхера, хоста ...
Интернет предлага М ого литература Simple Smile

# 12
  • Мнения: 5 279
Благодаря за новата тема!
Нещо ми се вижда безумно сложно торенето.

# 13
  • Мнения: 3 767
Рецептата на AbsurT с маята става и за цветя.
Миналото лято ми казаха - разтворена Мая и поливам. Ще се възползвам от идеята и ще добавя и пепел! Имам достатъчно, ще си заделя Simple Smile

# 14
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
AbsurT, а колко мая се слага? Пакетче от прясната, или пакетче от сухата? (за различно количество хляб ги дават)
Аз накупих по-миналата година някакви предпазни биоторове, и торят и лекуват, но ми се досвидя количество за зеленчука, там поливах/пръсках само веднъж, по-лесно ги дозирах за саксийните цветя. Ами не знам имаше ли разлика, защото аз пък иначе ги торя с разтворена от бързоразтворимата тор. Правя си концентрат в една кофа, и слагам по чаша на лейката.
Реших поне въшките да пръскам био, и съм се заредила с масло от нийм.
Останаха ми три чувала от оборската угнила тор, ами сега, като ме е страх вече да торя с нея след злополучните домати? Joy Да взема да насипя сега като се разтопи снега около корените на розите. Така и така си има винаги за плевене, ще го преживея. Но пък се надявам да цъфтят повече. Ох.....

Общи условия

Активация на акаунт