Най-доброто отопление според нашия дом

  • 29 337
  • 483
  •   1
Отговори
# 450
  • Бургас
  • Мнения: 1 459
Ние се отопляваме с термопомпа с конвектори. Марката е Иннова. В някои помещения сме с подови и сме много доволни, но в коридорите и в 2 други помещения не сме доволни. В смисъл настроени са например на 25 градуса, но вътре не може да се вдигне повече температурата от 19 - 20 градуса. Някой отоплява ли се със стенни конвектори или някой съвет.

# 451
  • Мнения: 71
Здравейте, строим къща, 1 и 2 етаж общо са 270 кв.м.много мисля как да отоплявам, като помещенията са 2 дневни, 3 спални, 2 бани и голям гараж, който ще е и работилница. Имам остъкление близо 100 кв. метра, предвиждам хубава дограма и стъклопакети.изолация под 10 см фибран, външна изолация 15 см стиропор, вата на покрив. Изложение- изток-юг- запад. Мисля да е подово на 1 и 2 ет., но с какво да е захранването. Термопомпа е висока инвестиция, струва ли си, изплаща ли се. Дайте идеи. Във Варна сме.

# 452
  • София
  • Мнения: 245
Искам да попитам компетентните хора как се избира подходящият климатик като размер за помещението и ако се вземе по-мощен какви биха били негативите съответно?

# 453
  • Мнения: 41 035
Искам да попитам компетентните хора как се избира подходящият климатик като размер за помещението и ако се вземе по-мощен какви биха били негативите съответно?

Обърках се с аспиратор и писах за аспиратор. Но и за климатик малко по-мощен предполагам е по-добре.

Последна редакция: вт, 21 фев 2023, 23:38 от Черна станция

# 454
  • София
  • Мнения: 245
Искам да попитам компетентните хора как се избира подходящият климатик като размер за помещението и ако се вземе по-мощен какви биха били негативите съответно?

Няма негативи, колкото повече, толкова повече. Ще работи на ниска степен повечето време и всичко ще спи.
По принцип един аспиратор 700 кубика  ако работи на две ще тегли 300 кубика, но ще е по-тих от един аспиратор 300 кубика, работещ на макс. А ако нещо запуши яко имаш резерв.

Днес ми обясняваха, че когато помещението е по-малко климатикът постоянно щял да се пуска и спира и щял да хаби повече ток... тоест трябва да се изчисли парилно каква кубатура точно ще охлажда/топли.

# 455
  • Мнения: 41 035
Обърках се, писах за аспиратор, не за климатик.
Иначе това, което са ти казали, си е вярно, ама за прости климатици, работещи на ОН и ОФ. Един инверторен климатик обаче, ако е по-мощен, само ще дава лек полъх и ще работи тихо на ниски обороти, докато маломощният ще се напъва.

# 456
  • Пловдив
  • Мнения: 2 920
Инверторните климатици също работят в он -оф режим ,когато минималното им топлоотдаване е по-голямо от нужното ,както и при тези с по - ненадежден софтуер,който често си прави каквото си иска .
Човек ,който има реален поглед над работата над отделните климатици ,може да препоръча мощност за определен модел .
В сетком форума има такава тема ,в която се отговаря по въпросник за помещението и ще ви дадат наистина конкретни предложения.

Последна редакция: ср, 22 фев 2023, 06:45 от nelina_london

# 457
  • София
  • Мнения: 462
Искам да попитам компетентните хора как се избира подходящият климатик като размер за помещението и ако се вземе по-мощен какви биха били негативите съответно?
В гугъл има доста калкулатори, които според кубатурата на помещението изчисляват какъв е най-подходящият климатик. Ако сте на границаа между две големини и предвиждате повече мебели в помещението, изберете по-малкият климатик, но ако няма да имате много мебели, изберете по-големият. Аз лично избрах по-големият, тъй като бях по средата между 12ка и 18ка. Но има и значение, колко е изолирана стаята.... Като цяло е най-добре да се консултирате със специалист

# 458
  • Мнения: 1 414
55 лв и сметката ми за миналия месец. Отопляваме се с камина на водна риза,бойлерът работи на график от 23 до 05 часа, съдомиялната и пералнята се пускат на нощем режим и готвя на газ. През деня никой няма в нас. Имаме отделен фризер и хладилник.
Интересува ме някой с термопомпа, каква сметка имат.
Защото живеем в апартамент и скоро ще се преместим в самостоятелна къща и се чудя от към отопление в какво да инвестираме, че да нямаме високи сметки

# 459
  • Мнения: 471
Имам колега с термопомпа в апартамент. Сметките му за ток не са никак малки - 350-400 лв.

# 460
  • Мнения: 1 414
Благодаря titka2 Явно и термопомпите не са никак изгодни откъм отопление и охлаждане, само се водят иновативни и енергоспестяващи Sad

# 461
  • Sofia
  • Мнения: 2 368
Ако сметката е 350лв, то само на ток ще е 1400лв. Не знам какви са очакванията? Още по-малки?

# 462
  • Мнения: 471
Ами ако има алтернатива да се топлят на газ, на газ е по-евтино.
Същата квадратура апартамент, с термостати, най-високата сметка за газ, която сме плащали е 250 лв - като това включва и топлата вода.
От термопомпа до термопомпа има огромна разлика. Инвестицията не е малка - хубавите инсталации на термопомпи отиват 20 - 25к. От това също много зависи какво ще е потреблението на ток.
Ние също ги проучвахме в детайли, преди да решим да останем на газ.

# 463
  • Мнения: 1 414
Очакванията ми са да е по ниска сметката за ток в сравнение с климатици., както са обещанията

# 464
  • Германия
  • Мнения: 3 433
Ами това зависи от много неща - нова къща, стара къща, площ, изолация, прозорци стари или нови, подово или радиатори и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт