Най-доброто отопление според нашия дом

  • 29 467
  • 483
  •   1
Отговори
# 465
  • София
  • Мнения: 1 413
Очакванията ми са да е по ниска сметката за ток в сравнение с климатици., както са обещанията

Ако взимате решение за вид отопление на стара къща, има много, много фактори. Има в момента хора, които топлят 250 м2 къща с канални климатици, зимните месеци отоплението им излиза 70-80 лв. Не, не е грешка сумата, нито квадратурата. Но преди това има много фактори - архитектура, изолация, прозорци и др.
Ако желаете, подхванете строителната тема, поне десет назад и четете.... Също и тази за дограмата.

# 466
  • Sofia
  • Мнения: 2 373
Очакванията ми са да е по ниска сметката за ток в сравнение с климатици., както са обещанията
Няма как да са по-ниски - работят на същия принцип и вече в зависимост от конкретия модел и производител варират в някаква степен. Но може смело да се предположи, че е 4ри пъти по-евтино от само на ток.
А за газта - знаете каква е конюктурата. Тук имаше хора, кото си спряха газта, защото плащаха 1300лв, а на климатици 500лв.

За това, кой каква сметка на газ има за ДРУГ имот е без значение. Аз имам позната плащаща 30лв ток, ама живее като скот. Всеки си преценява колко точно ще харчи, пък ако ще двата имота да са близнаци.

# 467
  • Мнения: 6 315
Дискусията може да си я пренесете тук:
https://bg-mam.ma/t/1305202

# 468
  • Мнения: 2 781
Една къща е кръговрат от постоянна инвестиция.
За мен независимо от тип парно, климатиците в днешно време са наложителни, особено в южни географски ширини и топло лято.

# 469
  • Мнения: 10 599
55 лв и сметката ми за миналия месец. Отопляваме се с камина на водна риза,бойлерът работи на график от 23 до 05 часа, съдомиялната и пералнята се пускат на нощем режим и готвя на газ. През деня никой няма в нас. Имаме отделен фризер и хладилник.
Интересува ме някой с термопомпа, каква сметка имат.
Защото живеем в апартамент и скоро ще се преместим в самостоятелна къща и се чудя от към отопление в какво да инвестираме, че да нямаме високи сметки
Ако досега сте били с камина с водна риза и се преместите в къща с климатици, ще умрете от студ Simple Smile
Модата с термопомпите са ми като преди години конвекторите..

# 470
  • Мнения: 1 416
Апартаментът ни е малък 70кв. Къщата ще е 120 кв. ново строителство за това се чудим за вид отопление. Иначе за климатик знам, че топлината не е същата. Имаме един голям но го ползваме през лятото и много рядко за отопление. Предполагах, че термопомпата като е с радиатори и подово, поне ще е като камината с водна риза

# 471
  • Мнения: 10 599
То ще е, ама парно на ток... Къща се отоплява различно от апартамент. Не бих лично.

# 472
  • Германия
  • Мнения: 3 443
А защо с подово И радиатори? Няма много логика.

# 473
  • Мнения: 1 416
А защо с подово И радиатори? Няма много логика.
Защото в зависимост от термопомпата можели да работят на 2 режима: вода въздух, въздух-въздух. Като вода-въздух, ще е като камината с водна риза с изключение, че чрез ток ще се отоплява водата( радиаторите и подовото), лятото пък се охлажда чрез въздуха-конвекторите. Нещо подобно ми обясниха.
Вторият вид въздух-въздух май са като климатиците отопляват и охлаждат чрез въздух

# 474
  • Мнения: 6 322
55 лв и сметката ми за миналия месец. Отопляваме се с камина на водна риза,бойлерът работи на график от 23 до 05 часа, съдомиялната и пералнята се пускат на нощем режим и готвя на газ. През деня никой няма в нас. Имаме отделен фризер и хладилник.
Интересува ме някой с термопомпа, каква сметка имат.
Защото живеем в апартамент и скоро ще се преместим в самостоятелна къща и се чудя от към отопление в какво да инвестираме, че да нямаме високи сметки
Ако досега сте били с камина с водна риза и се преместите в къща с климатици, ще умрете от студ Simple Smile
Модата с термопомпите са ми като преди години конвекторите..
Хайде сега, как реши, че ще умрат от студ?! Топли си екстра. В две нови къщи с преход между тях, с тръби под земята. Само с подово сме (защото сме в планински район и не ни е нужно охлаждане през лятото) и най-високата сметка за ток ни е 360 лв. При пълен месец работа на ТП, с бойлер 300 л, който се подпомага от два слънчеви панела, които обаче греят само при слънчево време и в светлата част на деня. Има ли мъгла си действа само ТП. Това за обща квадратура около 110 кв. м. и всички обичайни домакински уреди. Температура в спалните 20 -21 градуса, а в холо-кухнята и студиото - 23 градуса. Отопляваме и три бани, коридор и антре.
Вкъщи сме били с камина с водна риза и да тогава преди 10 години ни излизаше доста евтино, но пък за сметка на това яко хамалуване и боядисване на хола, където е камината всяко лято. От 10 години насам сме с климатици, а камината се пуска само за разкош по Коледа. До миналата година най-висока сметка за ток 260 лв. за около 70 кв. отопляема площ, 150 л бойлер, обичайните уреди. Тази година сме с много ниски сметки, защото вече живеем само 2 човека и част от помещенията не ги отопляваме.
И ТП няма нищо общо с парно на ток! Принципът е съвсем друг.
ТП ни е въздух - чешмяна вода(не е със сондажна, но е напълнена с пропилен гликол, за да не замързва през зимата). Радиатори се слагат само ако искаш да ги ползваш и за охлаждане, иначе ТП работи най-ефективно с подово отопление.

# 475
  • Пловдив
  • Мнения: 2 925
Очакванията ми са да е по ниска сметката за ток в сравнение с климатици., както са обещанията

Ако взимате решение за вид отопление на стара къща, има много, много фактори. Има в момента хора, които топлят 250 м2 къща с канални климатици, зимните месеци отоплението им излиза 70-80 лв. Не, не е грешка сумата, нито квадратурата. Но преди това има много фактори - архитектура, изолация, прозорци и др.
Ако желаете, подхванете строителната тема, поне десет назад и четете.... Също и тази за дограмата.
Тази година е още по-евтино .От 30 до 50 лв са месечните сметки за отопление.
  Лошото е ,че хората обикновено не се интересуват от обща енергоефективност -как домът им да има минимални топлозагуби ,а търсят просто с кой вид отопление ще е най-евтино .

 На въпросът дали с термопомпа е по евтино отколкото с климатици ще отговоря в различни варианти
1. Радиатори (високотемпературта термопомпа) с/у климатици  - "не"
2 Конвектори с/у климатици - "не"
3.Подово спрямо климатици  - "зависи"

Ако къщата се нуждае и от охлаждане и държите на ТП ,вариантът е само с конвектори .
 А,относно сравнението ще споделя ,че колежка живее на 2 пресечки от нас .И двете сме с нови къщи с изолация  с южно изложение.И двете се отопляваме с климатици .За изминалия месец , тяхната сметка е около 180 лв за отопление на 3 стаи (70м2 на 22°) ,останалата част отопляват с газов калорифер .Нашата сметка е 30 лв за 260м2 на 24° .Нито тя , нито ние щяхме да плащаме по-малки суми с ТП ,защото COP нямаше да е различен .Просто топлозагубите ни са различни и от това зависи усещането за топлина -дали всички повърхности са с еднаква температура ,а не от това дали отоплението е с климатик или с радиатор .

# 476
  • Sofia
  • Мнения: 2 373
И двете сме с нови къщи с изолация  с южно изложение.И двете се отопляваме с климатици .За изминалия месец , тяхната сметка е около 180 лв за отопление на 3 стаи (70м2 на 22°) ,останалата част отопляват с газов калорифер .Нашата сметка е 30 лв за 260м2 на 24° .Нито тя , нито ние щяхме да плащаме по-малки суми с ТП ,защото COP нямаше да е различен .Просто топлозагубите ни са различни.
Не разбрах нищо от сравнението - уж всичко еднакво, пък те 180лв (че даже имат към товa отопление и газов калорифер - с който сметката общо може и да стане 250-300лв), пък вашата е 30лв. Т.е 10 пъти по-малка.
А как знаете, че ползва отоплението по същия начин?

При мен, има активна вентилация и на всеки 30 минути 1/2 от въздуха в стаята се обменя, в следващите 30 минути вентилацията се спира автоматично. Т.е. за едно денонощие въздуха в жилището се сменя 12 пъти. Последния месец имах сметка около 160лв. Ако не се правеше това упражнение сметката щеше да е на половина.

Кой знае и те какво правят - може и да държат прозорците непрекъснато отворени - виждал съм го това нещо много пъти - може и дори да не осъзнават какво се случва.

# 477
  • Пловдив
  • Мнения: 2 925
Сравнението бе за да покажа ,че "новата къща " ,за каквато пита потребителката може да има много различна сметка с един и същ вид отопление ,защото "нова къща" е обширно понятие .Изолацията може да е много различна и в комбинация с термомостовете да даде корено различен резултат ,дори от съседна къща .
Именно ,потреблението  може да е х10 .Все пак говорим за къща ,не апартамент .Колежката дори спира климатиците през нощта , и на сутринта у тях е 19° ,проветрява един път на ден .  Нашият  канален климатик е нон стоп включен и имаме рекуператор .Въздухът се обменя 4-5 пъти на денонощие в цялата къща .Препоръчително е въздухообменът да е с дебит  максимум 30% .При вас въздухът не е ли прекалено сух ?

Както е писала sofya - проектиране ,вид изолация ,изложение ,стъклопакет ...

# 478
  • Sofia
  • Мнения: 2 373
Не няма проблем - това е първа зима, в която я има вентилацията - влажността се движи между 50 и 60% през цялото време - аз също очаквах нещо около 35-40% или дори по-ниско (дълги и мнооого сутдени зими), но не се е случвало. Въздуха, който влиза в апартамента отвън се подгрява до около 18 градуса, но и този сезон е имало много малко дни с минусови температури, така, че влажността отвън не е била прекалено ниска. В момента е 59%. Самото отопление е на климатик.

Въздухообмена няма как да се фиксира на максимум 30%, тъй като целта е да се следи като параметър въглеродния диоксид. Всичко над 1000 единици изизква вентилацията да се включва, за да се поддържа здравословна среда. При 400-450 единици на практика еквивалентно на това да си навън и да спиш на открито.

В момента така работи, на този режим, за да се поддържа непрекъснато под 1000 единици. Ако няма вентилация и стаята е малка спалня, където спят двама души - за много кратко време (под 2 часа) въглеродния диоксид скача над 2000 единици. Не случайно хората, спящи в малки спални на сутринта се събуждат зле, недоспали и изморени. При стойностти над 2500-3000 - ще се събудиш с главоболие и замайване.

Т.е. това колко често се вентилира зависи от размера на стаята и колко хора стоят в нея. Ако няма никой може и дълго време да не се вентилира.

Последна редакция: сб, 25 мар 2023, 02:10 от julian

# 479
  • Пловдив
  • Мнения: 2 925
julian ,явно живееш в по-малко жилище ,за да постигаш такава влажност при такъв дебит .Всъщност с какъв дебит е вентилацията ?
Не разбирам от кой тип рекуператор имаш  и с какво се подгрява до 18° ?Обикновено рекуператорите си имат КПД ,а не фиксирана температура .Предполагам ,че визираш стенен във всяка стая ,защото те са на принципа включване /изключване .
   Умишлено не сложих датчици за CO2 .Къщата е едно цяло ,има нагнетателни и смукателни решетки ,  и въздухообменът между помещенията се осъществява в прорез под вратите. Така ,няма как в дадена стая да се вдигне значително CO2 ,при непрекъснатия режим на вентилация .Конкретно при нас  е 100м3/h при 600м3 обем (без стени) .

Общи условия

Активация на акаунт