Най-доброто отопление според нашия дом

  • 29 403
  • 483
  •   1
Отговори
# 90
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 010
Явно четете избирателно, но точно този въпрос беше зададен - "Ще препоръчате ли нещо, което да е икономично и да топли добре..." И аз на него отговорих според собствения си опит. Нито съм инженер, нито с токове се занимавам...

# 91
  • Мнения: 2 833
Да уточня. Става дума заспалня, в др стаи се отоплява на печка на дърва, но тази спалня няма как, а топлото не стига до нея при отворени врати. Ясно е че на ток не е ефективно и евтино, но по-скоро ме интересува какъв тип уред е най-удачно. Препоръчаха ми една ел печкас реотани които се изключват с термостат на определена темперстура и така поддържат темперстурата нонстоп. Като цяло в стаята ще се спи и може да се пусне нещо което да затопли преди лягане.

# 92
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 753
Според мен, си купете някакъв обикновен уред. Само недейте си купува някой смотан конвектор. Още си пазя една Диана от социалистическо време. Една зима си изкарах 20 дни с нея, защото климатика изгоря от токов удар. Много приятна топлина. Нея само втора ръка ще я намерите. Иначе това
https://www.emag.bg/maslen-radiator-zass-2600-w-13-rebra-regulir … earch-Action=view

# 93
  • Мнения: 13 120
Питането беше изрично за нещо което работи на ток, а че с камина е по-комфортно спор няма. Шеше да е хубаво ако бяха икономични, обаче те не са. Или е икономично, или топли добре, или е климатик ако на някого му се инвестира в такъв за да топли една спалня от време на време.

Щом е и само за спане, един маслен радиатор ми звучи най-добре, те също са с термостат. Иска повече време да затопли помещението, но ако не е проблем да се включи достатъчно рано, е по-добър вариант. По-малко сух ще се усеща въздухът с него. Пак е с термостат и си поддържа температурата в стаята като си я достигне и докато спите. С конвектор (също са с термостат) или друг тип с реотани става по-сух въздухът и не е толкова комфортно да се спи. Духалка не е опция според мен, за спалня отпада. Еднакво неикономични са изброените ама там няма какво да се направи.
Щом останалата част от вилата е отоплена, няма да харчи както ако отоплявате една стая от цяла студена къща, разликата не е малка.

# 94
  • Мнения: 2 919
Винаги много съм харесвала камина за селска къща- перфектно отопление за събота и неделя. Но когато сме ходили на такива места след това се налага да пера абсолютно всички дрехи, защото миришем на цигани. Все пак бих инвестирала в не скъп климатик. Масленият радиатор на час консумира 3kW, а когато е неотоплявано помещението ще му трябва доста време да го затопли.

# 95
  • Мнения: 6 311
Да уточня. Става дума заспалня, в др стаи се отоплява на печка на дърва, но тази спалня няма как, а топлото не стига до нея при отворени врати. Ясно е че на ток не е ефективно и евтино, но по-скоро ме интересува какъв тип уред е най-удачно. Препоръчаха ми една ел печкас реотани които се изключват с термостат на определена темперстура и така поддържат темперстурата нонстоп. Като цяло в стаята ще се спи и може да се пусне нещо което да затопли преди лягане.
За преди лягане най-бързо ще затоплите с духалка и може да я изключите после. За през ноща бих препоръчала да си вземете едно електрическо одеало. Така няма да се усеща никакъв студ. Друг вариант е да си оставите акумулиращата печка, за да отдава постоянно топлина и пак одеалото за комфортно спане. Не знам дали и колко ще е икономично, защото икономичен вариант на ток е само климатикът и то само ако е  инвенторен. Ако намерите някой по-стар модел може и да не излезе толкова голяма инвестицията, но пък текущите сметки ще са малки, ще имате равномерна топлина, а и няма да натоварва ел. мрежата.

# 96
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 753
Фаталина, не желая да обиждам но вашето мнение е малко на догадки.
Всеки климатик е по-икономичен от реотан.
Не всеки климатик който е конвенционален е по-енергоемък от инверторните. При години 2004-8 когато в България взеха да навлизат много инверторни машини, дойдоха инвертори на Мидеа и Хаиер с Коп 2,9 докато имаше конвенционални фуджита с коп 4,15. Е според вас дали този инвертор ще е по-икономичен?
Това за товаренето на мрежата, не зависи от климатика. Има 12ки които развъртват до 3200 вата, а маслените радиатори са 2600 повечето.
В България от няколко години няма конвенционални машини.

Последна редакция: ср, 10 ное 2021, 18:49 от Васил Василев

# 97
  • СИ
  • Мнения: 4 406

... Явно четете избирателно, но точно този въпрос беше зададен - "Ще препоръчате ли нещо, което да е икономично и да топли добре...


Със същия успех може да ни попитат къде се продават нови, хубави и евтини коли.   Wink

# 98
  • Мнения: 6 311
Фаталина, не желая да обиждам но вашето мнение е малко на догатки.
Всеки климатик е по-икономичен от реотан.
Не всеки климатик който е конвенционален е по-енергоемък от инверторните. При години 2004-8 когато в България взеха да навлизат много инверторни машини, дойдоха инвертори на Мидеа и Хаиер с Коп 2,9 докато имаше конвенционални фуджита с коп 4,15. Е според вас дали този инвертор ще е по-икономичен?
Това за товаренето на мрежата, не зависи от климатика. Има 12ки които развъртват до 3200 вата, а маслените радиатори са 2600 повечето.
В България от няколко години няма конвенционални машини.
Нещо не Ви разбрах расъжденията, но по принцип новите климатици са с малка енергоемкост. Когато обаче се гони и цена е ясно, че няма да купи нещо качествено. Не бих купила нито Мидея, нито Хайер. Нещо на Фуджицу, макар и по стар модел - да. Написала съм моето предложение, а който иска да си купува каквото реши. И мнението въбще не ми лежи на догатки. С качествени климатици се топлим повече от 10 години и от както сме ги поставили сметките ни намялаха драстично.

# 99
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 753
Напротив. Точно новите върхови модели от по 6000 лв развиват над 3 киловата, това за 12ка. Хич не обичам, налучквания. Напротив, на догадки е мнението ви.  Щом не знаете, как и по какъв начин работят климатиците, защо пишете за енергоемкост?
Иначе щяхте да знаете какво е висок максимум на климатика и как той може да има моментна консумация доста по-висока от маслен радиатор, как тогава констатирахте, че няма да натовари мрежата.

Последна редакция: ср, 10 ное 2021, 18:44 от Васил Василев

# 100
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 010
Тоест освен Васил Василев, никой не трябва да отговаря в темата?!

ПП Думата е "догадки".

# 101
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 753
Първо благодаря за критиката за правописната грешката.
Защо да не пишат други? Издразвам се от мнение което е крайно и определящо за нещо, ама не е вярно. Е като е грешно, защо да не се обори? Трябва ли потребителя да остава с грешно впечитление?

# 102
  • София
  • Мнения: 245
Здравейте, ще ремонтираме стара къща, която дори нямаше прекарана вода (съответно сме на сондаж). Като отоплителна система сме се насочили към варианта термопомпа вода-въздух с подово навсякъде (дори баните). Къщата ще бъде изолирана външно и под покрива, но не и вътрешно, тъй като стаите са малки (4 стаи по 12-13 кв + 2 бани и вътрешно стълбище). Ще сменяме и дограмата като ще слагаме троен стъклопакет 4 сезона+Бяло+К като най-енерго ефективно. Обмисляме солари/фотоволтаици след време. В момента къщата е на два етажа и сутерен (гараж+мази, но там няма да отопляваме). Реално ЧЖП на жилищните етажи е 80 кв, но вторият етаж е по-висок от стандартното (подпокривен скосен е, но мислим да го оставим на 2.70 поне да не кажа и повече), тоест по-голяма кубатура ще се отоплява, докато първият етаж пък е с по-нисък таван около 2.30 само. Другото специфично е, че по проект ще разширяваме къщата след време. Не знам дали сега още трябва да купим по-мощна термопомпа или след време да подменяме, защото това "след време" не се знае кога ще е и ако по-мощната термопомпа харчи повече може би няма да е разумно. Иначе пристрояването ще е +40 кв до 3-5 години (но с частично много висок таван като за два етажа) и още +40кв след 10-15 години може би. Извинявам се, че е толкова засукан нашият казус. За охлаждане първоначално мислихме конвектори към термопомпата, но се опасяваме, че ще оскъпи и затова сме склонни или с климатици, или без нищо понеже ако има хубава изолация и стените на къщата са дебели може и да няма нужда. Къщата се намира в полите на Витоша. Моля за съвети! Разбира се ще правим ОВК проект, но още не сме се спрели на проектант. Ако може да ме насочите. Може да ме насочите и към фирми изпълнители, от които сте доволни или поне марка термопомпа. Мъжът ми държи да е Мицубиши Електрик, но аз не съм убедена, че това е единственият добър вариант, но все пак не познавам пазара.

П.П. Забравих да уточня, че в първата пристройка (тази двуетажната) обмисляме да сложим камина на дърва (евентуално) за уют да се припалва от време на време.

Последна редакция: пт, 19 ное 2021, 03:21 от jalapeno

# 103
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 020
Има ли някой, който се отоплява с подово на термопомпа? Доволен ли е? Всякакви предимства и недостатъци биха ми били полезни. Наскоро закупихме неголям апартамент (95кв.) и обмисляме дали да не поставим термопомпа.

# 104
  • Мнения: 6 311
Има ли някой, който се отоплява с подово на термопомпа? Доволен ли е? Всякакви предимства и недостатъци биха ми били полезни. Наскоро закупихме неголям апартамент (95кв.) и обмисляме дали да не поставим термопомпа.
Ние сме с термопомпа, подово, 300 л. бойлер към системата и два слънчеви панела за подгряване на топлата вода в бойлера. С термостати във всяка стая за контролиране на стайната температура. Много сме доволни от всичко. Отопляваме две къщи с обща отопляема площ  около 100 кв.м. Ползваме къщите през укендите и през отпуските. През месец октомври сме ползвали отопление за: холо-кухнята, болерът, една спалня, две бани, коридор, антре за период от 2 пълни седмици и още една спалня през два от уикендите. Това е от петък вечер до понеделник сутрин. Сметката за октомври до 5 ноември включително ни е 125 лв. като всички уреди също са ми е на ток. През месец ноември сме били целият месец там. Ползвали сме нон-стоп холо-кухнята,1 спалня, бойлер, коридор, антре, 2 бани. През два от укендите сме ползвали и другите две спални, както и едно студио във втората къща + баня там.
Като ми дойде сметките за ноември ще мога да споделя за 1 пълен месец каква сума съм платила. Термопомпата не е подходяща за апартамент, защото има известен шум на външното тяло и леки вибрации. Това външно тяло следва да се монтира на балкона и ще си имате проблеми със съсъдите. Това е система подходяща за къщи. Освен това в апартамента няма как да инсталирате голям бойлер, а системата е енергийно ефективна при работа с големи бойлери - минимум от 300 л.

Последна редакция: ср, 01 дек 2021, 22:57 от fatalina

Общи условия

Активация на акаунт