Най-доброто отопление според нашия дом

  • 29 567
  • 483
  •   1
Отговори
# 105
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 763
Fatalina, извинявай,съгласен съм с теб, но е много неправилно, така общо да се казва за вибрациите. Ами не е вярно. Има много видове термопомпи. Повечето не се чуват. Отделно колко допълнителни апаратури има за неутрализиране на випрации

# 106
  • Мнения: 2 865
Фаталина - голяма ли е ползата от термопомпата или може и без нея? За голяма площ 300кв?

# 107
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 763
Фаталина - голяма ли е ползата от термопомпата или може и без нея? За голяма площ 300кв?
Как така голяма ли е ползата? Дали можело без нея? Ми това е отоплителна инсталация. Как да е без нея?

# 108
  • Мнения: 2 865
Имам предвид че може с котел плюс парна инсталация.

# 109
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 763
Имам предвид че може с котел плюс парна инсталация.
Ми, това е по-икономично.

# 110
  • Мнения: 2 865
Да, вероятно, но колко време се избива инвестицията?

# 111
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 763
Зависи от много неща. За 300 квадрата инвестицията ще е голяма. Но ще се избие от икономия (и комфорт)

# 112
  • Мнения: 6 349
Както казах супер сме доволни. Инвестицията си заслужава на 100%. Ами като не давам по 700 лв. на месец за пелети, дали няма да ми е по-изгодно и дали няма да си оправдая инвестицията. Дали и кога ще се избие тя е невъзможно да се предвиди, още повече при тези промени в цените на енергоноситилите. НО сме избрали комфорта. За инфо на г-н Василев - термопомпата е от най-доказаните на пазара - Мицубиши. И да, въпреки това си е шумничка. Не много, но си има шум и лека вибрация. Не бих сложила такова нещо на балкона на апратамента ни! При нас няма проблем, защото е на земята и е от страната на мазето, т.е. не пречи нито на спящите в спалните, нито на пребиваващите в другите общи помещения. Външното тяло е доста голямо, а за 300 кв. ще е направо огромно! Първо вече първоначалната инвестиция не с голяма разлика от тази с термопмпа. Второ не бих избрала вариант да хамалувам на чувалите с пелети. Трето месечните разходи за пелети, вече са сериозни 770 лв  на тон и то ако изобщо ги намерите. Хората чакат много за доставка. Не бих си причинила да мисля всяко лято кога и как да си доставя пелети. За къща от 300 кв. на сезон ще вървят миним по 6 - 7 тона. Да не говорим, че трябва да има голямо помещение, където да складират тези чували с пелети. Писила съм и преди. За да се вземе информирано решение е
необходимо да се изготви ОВК проект. Да се сравнят цените при варинати с различен вид топлинен източник, както и текущите разходи.

# 113
  • Мнения: 2 865
Ако не си на пелети а на газ?

# 114
  • Пловдив
  • Мнения: 2 925
Ако си на газ ,си зависим от нечии решения,определящи цената на суровината.Всички знаем,че в момента цената и е умопомрачителна,но идната зима може да е двойно по-ниска или отново двойно по-висока от тази.
Не,че и с тока не се следват определени директиви,често в наш ущърб,но понеже електричеството засяга всяко домакинство,си позволяват само плавни надценки за битовите потребители.

# 115
  • Мнения: 2 865
А ще ми разясните ли видовете термопомпи?

Въздух/въздух - като климатик, охлажда и отоплява, вода подгрява ли?
Възух/вода - отоплява чрез радиатори, подово, подгрява вода, охлажда ли?
Геотермална термопомпа - охлажда и отоплява, подгрява вода?

# 116
  • Пловдив
  • Мнения: 2 925
Въздух/въздух си е климатик,който сам по себе си също е термопомпа.
Всички термопомпи  и подгряват и охлаждат,когато се използват с конвектори.Ако са само с подово,само  отопляват.Може и комбинация от подово и конвектори.С радиатори имат по-ниско КПД
Въздух /вода-все едно климатик подгряващ вода
вода/вода-изисква 2 сондажа ,като този от който се източва,трябва да има достатъчен дебит
Земя/вода-заровена тръба топлообменик
Хибридна-газ и ток.

# 117
  • До морето
  • Мнения: 7 142
Включвам се в темата, защото доскоро умувахме, смятахме и се чудехме какво да правим с отоплението. Избрахме термопомпа и сметките показват, че е било правилно. Къща 400 квадрата, само с подово сме навсякъде, нямаме нито 1 радиатор. Последната ни сметка за ток е 320 лв. Като това включва целият ток, който хабим за домакинството- печка, пелалня, сушилня, хладилник, осветление и 1 климатик, който включваме понакога в 1 допълнително помещение, където няма подово. т.н. Чисто и топло. Няма драма, няма чистене на котли. Натискаш 1 копче и готово. Вкъщи ходим боси и по къс ръкав. Да, първоначалната инвестиция е по- голяма, но си заслужава.

Самоцитирам се. Въпросната сметка си остава най-високата ни до момента. Този месец платихме 140 лв. Термопомпата работи  от 02.10.

Пелетите не са ни били опция. Съседната къща-за да стоплят 120 квадрата им заминава по повече от половин тон на месец + 120 лв ток този месец. Къща, колкото нашата - повече от тон на месец + ток 100 и няколко лева. Имаме десетина примера около нас и постоянно сравняваме. Не, че тока не се вдига и той, но до момента няма драстични разлики.

# 118
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 763
Нелина, много хубаво е обяснила. Има обаче и комбинирани VRF системи с директно изпарение на фреон и затопляне на вода. С други думи, хем охлажда като климатик, хем осигурява подово отопление.
Вода вода може и с един сондаж.
П.С- има и термопомпи само за охлаждане. Хладилниците например 🙂

Климатика се казва термопомпа въздух/въздух защото топлообмена се извършва само във въздушна среда.
Какъв ще е разхода на машината зависи от изключително много неща.
Като се започне от местоположението и, температурите, големината на отопляемата площ, вида на машината и други.
Най-голямо влияние откъм сметка пък оказва монтажа и ако не е подбрана правилно сметките са ужасни. Още по-ужасни са с такива машини преправени от климатик.

Последна редакция: чт, 02 дек 2021, 06:37 от Васил Василев

# 119
  • Пловдив
  • Мнения: 2 925
Да,забравих VRF,а са много хубави машинки.Не знаех точния им метод на работа,но са доста разпространени в чужбина.
Вода-вода,може с един сондаж,разбира се,но отработената вода или се изхвърля в канализацията(кощунство) или в двора има условия за попивно поле.Освен това си има изискване от Басейна Дирекция по колко кубика сондажна вода може да ползваш на месец,а термопомпата е много голям консуматор.Ако си честен,ще се налага да плащаш и за сондажната вода на кубика.

Общи условия

Активация на акаунт