Най-доброто отопление според нашия дом

  • 29 281
  • 483
  •   1
Отговори
# 135
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Ясно,информирана сте.Ами тогава,отидете при един ОВК специалист да ви сметне термозагубите на апартамента ,да ви изчисли нужната мощност термопомпа и да ви направи разбивки месец по месец каква ще е консумацията  за вашето жилище.
И нашата къща от 200м2,изразходва 3 пъти по-малко от съседната,пак 200м2.Така,че дайте 200-300лв на специалист и ще имате най-коректната информация.

# 136
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 742
Обръщам се към питащата. Никой не може да ви каже какви ще ви са сметките дори и грубо даже. Никой няма да хфърля боб.
Нелина го каза.
Даниси от топлозагубите на жилището, вида и модела на термопомпата и други.
Ако някой си каже сметките, то той лъже.

# 137
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 017
Аз не искам някой да ми казва колко ще ми бъдат сметките, предполагам няма врачки във форума. Питането ми е към хора, които се отопляват по този начин, да споделят дали са доволни като цяло от това отпление и от сметките, които плащат, да споделят дали според тях е добра инвестиция. Явно не се разбира питането ми след като вече няколко пъти пояснявам какво е то. Може би само една дама по-назад го разбра  и отговори като ползваща такъв вид отопление.

# 138
  • Мнения: 6 295
Погледна ли изобщо страницата,преди първото ти мнение в темата.Съфорумката с мнение #117 е обяснявала не веднъж,както е видно

# 139
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 742
Сиси, не мога вдена,  как питате за сметки другите, като вашите могат да бъдат много различни, сетне се сърдите Това е най-комфортното и икономично отопление.

# 140
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Няма много дами,които да ви го споделят за апартамент,защото обикновено се ползва от потребителките в къща.
Поради всичко ,което ви изброих като изолации и залагане на подовото още при проектиране.Ако апартаментът ви е топъл,ще сте доволна от комфорта на подовото и то ще се избие в по-кратък срок,защото и мощността на машината ще е по-малка,ако е студен,няма да сте доволна,а може и изобщо да не успее да стопли,ако не изолиране допълнително.
Какво ще ви помогне ако ви кажа,че съм ползвала подово в друга държава,където температурата не е падала под нулата) и ми е било и комфортно и евтино ...Продължавам да се чудя на генералните ви въпроси,които няма да ви дадат никаква идея дали при вас ще е топличко и смислено инвестиционно.

# 141
  • Мнения: 6 298
Аз не искам някой да ми казва колко ще ми бъдат сметките, предполагам няма врачки във форума. Питането ми е към хора, които се отопляват по този начин, да споделят дали са доволни като цяло от това отпление и от сметките, които плащат, да споделят дали според тях е добра инвестиция. Явно не се разбира питането ми след като вече няколко пъти пояснявам какво е то. Може би само една дама по-назад го разбра  и отговори като ползваща такъв вид отопление.
Мисля, че доста подробно съм Ви отговорила по-назад в темата. Супер е отопление с  термопомпа с подово, НО НЕ СТАВА ЗА АПАРТАМЕНТ!  Няма къде до поместите всички уреди от инсталацията + огромният бойлер. Освен това външното тяло е голямо и има известен шум и леки вибрации. Ще си имате проблеми със съседите. Ако изкарате тръбите навън хем ще плащате здраво, хем ще имате сериозни загуби и трудно ще стоплите апартамента. Да не говорим, че може някой доброжелател да Ви резне тръбите
Идеята Ви изобщо не е добра. Да не говорим, че вече всички промени по фасадите, трябва да се съгласувят с етажната собственост и с общината. За да се уверите какъв шум издава външно тяло на термопомпа, то при желание може да отидете в някой магазин, който се отоплява с термопомпа и ще прецените, дали ако това тяло е на балкона Ви няма да ви създава проблеми. Газ с подово също става, но трябва блока и апартамента да са захранени с централна газ. Обърнете внимание, на написаното от Нелина, относно замазките и вдигането на нивото на пода, защото едва ли искате, като влизате от входната врата на апартамента да се спъвате или да прескачате праг от 10 - 15 см.

Последна редакция: чт, 02 дек 2021, 21:13 от fatalina

# 142
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 742
Така и не ми отговорихте аджеба, как съседите не правят проблеми за външните тела на климатиците? То си е термопомпа! Там е компресора, винтилатора!

# 143
  • Мнения: 6 295
Ние между външните тела  на климатиците и стойките им,сме сложили дебели парчета гума.Обират част от вибрациите,иначе ми беше трудно да спя(и двата са монтирани на стена на спалнята).Ако имахме и съседи,също чувствителни към вибрации,не ми се и мисли.

# 144
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 742
Ние между външните тела  на климатиците и стойките им,сме сложили дебели парчета гума.Обират част от вибрациите,иначе ми беше трудно да спя(и двата са монтирани на стена на спалнята).Ако имахме и съседи,също чувствителни към вибрации,не ми се и мисли.
Това ще да е тампони. Еми ето. Пример, че вибрациите се обират. То шума от компресора е единствено вибрация. Вентилатора е много тих. А компресора е толкова много увит във вата, че трудно се чува.

# 145
  • Мнения: 6 295
Не са специални тампони за тази цел,а дебела около 5-6мм може би гума. От същата са сложени парчета и под краката на пералнята (не е особено нова,и трудно се нивелира,така че да не се усеща при центрофугиране ).

# 146
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 742
А извинявайте. Подобни подложки готови за пералня има в технополиса. Ползвам я ако слагам климатик с подови стойки. Наистина заглушават много. Обаче на някои перални действат лошо.

# 147
  • София
  • Мнения: 245
Може ли съвет колко изолация под подовото и колко замазка над него е оптимално, за да мога да предвидя с колко ще се вдигне нивото на пода? Архитектът ни каза горе долу 10 см или 3(фибран)+2(тръби)+3(замазка)+2(за плочки)

За първи път чувам за термопомпа VRF. Тя вода-вода ли е или може въздух-вода? Какви пари върви - по-скъпа ли е? Може ли да охлажда без конвектори понеже ние не искаме да губим място в стаите (и без друго нямаме много място вътре остана и конвектори да сложим). Най-много някой климатик да окачим за охлаждане и помощ с отоплението, но ни се иска алтернативно отопление да имаме от различен източник. Нали термопомпата й трябва ток, та ако спре токът да имаме или газова печка, или камина на дърва колкото да не умрем от студ. Иначе залагаме на комфорта с подово и се надяваме това да е достатъчно да поддържа добра температура в стаята. Не обичаме прекалено топло, така че до 24-25 ако стига макс ни е добре.

Питах по-рано, но никой не ми отговори (получих само насока към кого да се обърна на лично). Виждам, че доста хора коментират други казуси тук. Ще се радвам и моят да изкоментирате. Чудим се много за термопомпа с подово за къща (изолирана + енергоефективен стъклопакет), но за охлаждане???

# 148
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 742
По-правилно за грубо изчисление сложете 15 см. Има и подложка.
Иначе VRF системите са комбинирани системи. Едновременно отоплява вода за парна инсталация, но може да охлажда с директно изпарение на фреон както правят климатиците. Те са по-скъпи но по-луксозни, икономични и функционални.

# 149
  • София
  • Мнения: 12 229
Може ли и аз да се обърна към вас с въпрос за отопление на стара къща, която в момента се укрепва и ремонтира?
Къщата е с вътрешна квадратура към 60 -65кв.м. На два етажа, плюс подпокривно. Стълбището е вътрешно.
На първи етаж има стая 17 кв, коридор, стълбище и още една стая 20 кв. Отзад на къщата долепена до нея има пристройка, която е с ширина 3 метра и да кажем дължина 14 метра. Разделена е на три, едната част е баня, другите две са като складови помещения.
Втори етаж има отделена 6 кв баня, коридор и стълбище и три стаи по 11 кв някъде.
Подпокривното е едно общо помещение около 65 кв.
Етажите са ниски към 2,3 метра. Подпокривното е по-високо в средата, но не знам то дали изобщо ще се ползва и колко често ще се ползва. За него може би някаква камина ще е най-подходящо.
Дограмата е пвц, четири камерна и двоен стъклопакет.
Стените на първият етаж са тухла 50 см, на втори и подпокривен са 25 см.
Засега няма изолация нито отвън, нито на покрива ,но се предвижда в бъдеще.
За момента къщата ще се използва само лятото, но тъй като сега ще се прави ел инсталация, ВИК и всичко отвътре е момента да планираме и отоплението.
Има моно и трифазен ток, вода, канализация и сондаж.
Първоначално бяхме решили да е с климатици. Термопомпата е прекалено голяма инвестиция и в нашият случай не мисля, че си заслужава. Климатиците ще се ползват само за отопление евентуално на първият етаж, може би може да има нужда от тях на втори и подпокривен етаж.
 Аз лично обаче се замислям за пелети и радиатори. Плюс слънчеви панели за бойлера, който да ползва и ток и котела също. Последните дни гледах вариант на пелети, както и на пелети произведени от слама, горелката е по-различна, но уж цената им е по-евтина.
Ще се прекарва газ в селото ,но предвид текущите цени и проблеми с газта, се отказах от варианта на газ.
Със сигурност ако се спра на нещо конкретно ще поискам проект и калкулация, но наистина все още не мога да реша, към кое да се насоча, а не ми се иска да сме направили под и стени и да се налага да къртя.
Ако реша да съм с пелети, мога ли да заложа мястото на котела и всичк останало и да прекарам само тръбите в стените, без да монтирам радиатори и котел за момента?
П.П В апартамента сме с климатик в хола и с адакс в детската. Първи жилищен етаж сме в блок без централна топлофикация. Миналата година така и не сме пускали адакса в спалнята, обичаме да спим на студено, на останалите места е макс 21 градуса.

Последна редакция: чт, 06 яну 2022, 15:53 от Aila

Общи условия

Активация на акаунт