Имот без улица

  • 2 647
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • гр. София
  • Мнения: 114
Имота ми е в регулация.а улицата която стига до имота по план я има и отделно съседа  е заградил част от нея( улицата) и за да се направи път който си го има на картата трябва да се махне незаконната ограда на съседа тя е от мрежа.

# 16
  • София
  • Мнения: 4 192
Махаш мрежата, никакво самоуправство не е. Ти не пипаш имота на съседа, а обществената улица.
Другият вариант седиш и чакаш Михаля

# 17
  • Мнения: 22 867
Но Общината би трябвало да съдейства за махането на мрежата, ако всичко друго е наред, за да не изглежда като самоуправство от страна на автора.

# 18
  • гр. София
  • Мнения: 114
Би трябвало да я махне, но засега ми излизат с номера, че не могат да открият собственика.

# 19
  • Мнения: 19 233
Имота ми е в регулация.а улицата която стига до имота по план я има и отделно съседа  е заградил част от нея( улицата) и за да се направи път който си го има на картата трябва да се махне незаконната ограда на съседа тя е от мрежа.

Ок, дай да видим. Има ли съществуваща улица? Какво разбираш под това да се направи път? Да асфалтират улицата ли? По закон (ЗУТ) ограда може да минава КЪМ улица, т.е. успоредно на осовата линия, по края на улицата, няма право да я прегражда. Имаш ли достъп до имота си от някоя страна, дори и да не е по улица, която отговаря на твоите представи за път? Там, където е заградил, единственото възможно място за преминаване ли е? Ако я има улицата на плана, но на практика не съществува и имотът не е отчужден, а все още е частна собственост, но имаш достъп през друга улица няма какво да направиш. Ако ти е преградил достъпът до имота, подаваш жалба до кмета за неподходяща по местонахождение и разположение ограда, която ти ограничава достъпа до имота и исках във връзка с чл. 195, ал. 5 от ЗУТ кметът да издаде заповед за премахването ѝ. Прилагаш към жалбата копие от скица на твоя имот или извадка от ПУП, където е твоят имот, плюс копие от геодезическото заснемане.

Остави го това с изграждането на път от Общината. Не се изграждат отделни улици от такъв нисък клас, взима се решение поне за едно каре/част от квартал, отпуска се бюджет и т.н. Може да се поинтересуваш дали на твои разноски не могат да ти разрешат да си асфалтираш участък за по-лесно ти обслужване на собствения ти имот.

# 20
  • гр. София
  • Мнения: 114
Искам да имам достъп до имота, няма значение какъв ще е пътя - не е необходимо да е с асфалт. Но това е единственият начин, по който мога да имам достъп до имота си, както и останалите 7 имота след моят. Аз вече съм подала жалба за нерегламентираната ограда, която ми ограничава достъпа и загражда нереализирания път, но ми отказаха, тъй като не могат да открият собственика и нямат пари за пътя.

Последна редакция: пт, 19 фев 2021, 13:58 от Jerich

# 21
  • Мнения: 22 867
Хубаво, де, те път няма да ти правят, като нямат пари, та дори и да се тръшкаш. Но незаконната ограда са длъжни да премахнат и да ти освободят т.нар. улица за достъп до твоя имот. Ти не можеш ли да го откриеш тоя съсед, нали и той, предполагам, плаща данъци на тая община, имат му някакви данни, не е възможно да не могат да го открият. Освен да е авер на кмета ви и той затова да увърта.

# 22
  • гр. София
  • Мнения: 114
Те са длъжни, но не желаят да съдействат това е проблемът и не знам как да процедирам. Съседът не знам кой е, но и според мен трябва да му имат данните.

# 23
  • Мнения: 22 867
Кажи им, че ще потърсиш помощ от медиите, може и да се размърдат. Simple Smile Не виждам на какво основание няма да действат при установено нарушение. Ти не искаш част от земята на съседа, искаш да освободят общинската улица, за да можеш да влезеш в собствения си имот.

# 24
  • Мнения: 19 233
Пак подаваш жалба, записваш си входящия номер, даже най-добре копие на жалбата да направиш, и пишеш, че държиш да получиш писмен отговор на жалбата. Само за премахването на оградата да е жалбата, без молби за правене на улицата. Ако получиш отказ, пускаш нова жалба, с копие от отговора на жалбата, със скицата и заснемането, до Областен управител.

В Общината по разписен лист могат да видят на кого се води имотът, също така могат и да издирят собственика, ако е в България, чрез други служби.

# 25
  • гр. София
  • Мнения: 114
Много благодаря на всички отзовали се.  И на мен ми се струва, че е невъзможно да не могат да ги открият. Ще ходя пак до Общината ще пусна жалба и ще ги заплаша с медиите.

# 26
  • Мнения: 19 233
Кметът трябва да задължи да се премахне оградата, като издаде заповед - предписание за премахването в определения срок. Изчакваш срока, не е ли премахната, пак жалба, като му треснат акт за плащане, ще прати и шуренайката си да маха мрежата, да не трябва да плаща още по-голяма сума.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 817
Дори и да има приет план за улична регулация, ако общината не е отчуждила мястото за път на съседа , той си е в абсолютно право. През моя двор трябва да преминава улица, но докато не отчуждят и не платят двора си е мой. Решение е единствено да поискате временен път  до имота. Но това също е свързано с доста пари.

# 28
  • Мнения: 168
Махаш мрежата, никакво самоуправство не е.
Пълни глупости, точно самоуправство е и може да си навлече много проблеми. А ако въпросната улица е частна собственост и собственика има документи? Такива казуси се решават от съда.

Щом са 7 имота, значи улицата е поне 4 метра широка. Толкова ли не може да се минава? Щом сте викали геодезист значи имате скица. Качете скицата да видим за какво става въпрос.
Общината ще ви изгради улица точни никога. То за главните улици няма пари, а какво остава за някакви си 10 имота. Кажете и за къде става въпрос.

# 29
  • Мнения: 12 510
Добре де, дори и да трябва да се отчужди, но още да не е направено понеже реално нямат намерение да започнат изграждането на истински път, то поне останалите имоти трябва да получат сервитутно право за преминаване до собствеността си. Няма как пътят да е частен и да не могат имотите след него да се доберат до собствеността си и да я ползват 🤔.
Предполагам става въпрос за нещо като вилна зона и черен път, но все пак. Щом е имало отделна продажба на някакви парцели, независимо за какво, то трябва да има и достъп до тях.

Общи условия

Активация на акаунт