Кандидатстване за работа - въпроси

  • 5 278
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 697
Уважаеми дами и господа се използва, когато не се обръщаш конкретно към някого.

Peace  Peace Peace
Джинджи, използвай този израз - действително далеч по-коректен е от "Уважаеми г-не/г-жо", Фукла много уместно е поправила и теб, и мен Hug

Джинджи, Фукла ти е дала прекрасни съвети. Повярвай и, много разбира от тези неща. Виждам обаче, че получаваш различни съвети дали да пишеш опита си като сервитьорка или не. Категорично не го пиши, защото работата с хора и работата в екип се доказват по много други начини, а това не е най-уместният в случая!
Успех!  Peace

Мисля, че до голяма степен зависи от подхода. Във фирмата, в която работя, подборът оценява не типа на конкретната длъжност (в случая - обслужващ персонал), а мястото на личността в нея. Ето защо, нормално е гледищата не винаги да съвпадат, а какво ще реши да напише Джинджи е въпрос на нейната свободна воля, тук само даваме съвети. Peace


# 16
  • Бургас
  • Мнения: 612
За двете предишни работи: реално погледнато "анкетьорстването" не ме научи на нищо, за разлика от "стажа" ми като сервитьорка - и да, определено говоря за
Цитат
способност да вършиш динамична работа, можеш да се справяш с натовареност
... Както и да е, ще помисля още какво точно да пиша. И ако все пак не спомена дадена работа в CV-то, как да аргументирам "умения за работа в екип"? ... което, така или иначе си звучи клиширано.
Фукла, за снимката и аз така мислех... Но сега се загледах, че формулярът за кандидатстване (обявата е от джобс.бг) позволява качването на три файла "CV", "Снимка" и "Друг файл". Та може би все пак отделно?  newsm78  И още нещо - нужен ли е текст за и-мейла или да пращам само прикачените файлове?
Благодаря ви, момичета! Наистина ми вдъхвате кураж... а определно имам нужда от него!
Поздрави!

ако ще подаваш документи през джобса, на превю ще видиш снимката прикачена на самото св под името ти, но реално в пощата си получателят има 2 отделни файла. малко глупаво са го нашравили. има опция да се изпрати на произволен майл, прати го до себе си и ще видиш какво се опитвам да обясня.

# 17
  • Мнения: 963
Позагубих се малко - нямах нет последните дни.
По-важното: пратих си документите и... утре съм на интервю. След малко сядам да чета де-що има предпоръки из нета... Но ще се радвам и вие да се включите (отново).
За първи път ще ходя на интервю (то и с подаването на документи беше същото, де Simple Smile ) И един глупав въпрос още от самото начало. Точно колко официално облечена? В костюм определено ще изглеждам неестествена... Нищо дънково, дори да е пола, нали?
А оттам нататък? Не само за външния вид - поведение, как се борите с притеснението... такива работи разни? Уфф, чакам помощ!
И сега... най-важното: Благодаря ви, момичета! Ама наистина! Ако не бяхте вие надали щях да се справя... Благодаря ви!   bouquet

# 18
  • Мнения: 6 993
Ох, аз от един месец ходя по интервюта, та ми свършиха официалните дрехи Mr. Green. Не казваш каква е работата, а от това много зависи как точно да си облечена.Така че, моля те, сподели това. Ние в университета имахме предмет за техники на професионалната комуникация,който се занимаваше точно с подобни въпроси, та може да те ориентирам по-лесно:) Успех ти желая!!!
А как се боря с притеснението? - Ами не се боря, свикнах вече. А първите пъти просто слушах внимателно какво ме питат и се стремях да отговарям адекватно. Аз много говоря и май по това си личи дали се притеснявам,защото като ми зададат въпрос и аз бълвам купища информация.  Laughing Иначе много се усмихвам обикновено, но то пък зависи кой те интервюира - трябва да си нагодиш поведението спрямо човека отсреща - ако е положителен, отворен - ти се усмихвай .Ако е по-нацупен, по-строг - отговаряй стриктно каквото те питат, без да се смееш много -много.
А за дрехите се сетих - не слагай нови току-що купени, както и нови неразтъпкани обувки - ще се притесняваш да не ти убиват , а дрехите може да са ти неудобни...

# 19
  • Мнения: 5 228
Не казваш каква е работата, а от това много зависи как точно да си облечена.Така че, моля те, сподели това

Да, от това зависи. И горе-долу каква е фирмата, в която кандидатстваш. Ако се чувстваш некомфортно в костюм, риза и панталон или по-строга пола ще свършат работа.
Още в началото кажи на интервюиращия, че това ти е първото интервю и се притесняваш. Проучи добре фирмата, за да можеш да отговориш на въпроси като "Какво знаете за нас" и т.н. Подготви си въпроси, които да зададеш. Бъди точна, усмихвай се и не се притеснявй.

# 20
  • Мнения: 2 697
Джинджи, моите поздравления за успеха на кандидатурата ти дотук! Hug Hug Hug
Съгласна съм с всички мнения дотук и особено много ми хареса това, което описва Еовин - да опиташ да бъдеш "огледало" на поведението на интервюиращия. Това, което е най-важното, е да запазиш доколкото можеш самообладание (нормално е да се притесняваш все пак) и да помниш нещо важно - успехът на документите ти и успехът, който неминуемо ти предстои на интервюто са изцяло твое дело. Ние имаме една много поддържаща роля, а заслугите са твои.  Peace

# 21
  • Мнения: 963
 Hug пак за вас!
Та значи: позицията е юридически асистент... но пък е в музикална компания и по (не много обемната) информация, която откривам за нея май не е наложително да съм твърде официална. Всъщност мога да отида с костюм, свикнала съм да нося... но ще се чувствам нелепо... Май се спрях вече на пола и риза/блуза... Ще видим утре.
Еовин, понеже те познавам, макар и задочно - да питам: каква е връзката между Френската филология и техниките на професионалната комуникация?  newsm78 Защо и ние не учим такива работи... Уча Икономика на интелектуалната собственост в УНСС - четвърти курс и много съм слушала за теб Wink
Още в началото кажи на интервюиращия, че това ти е първото интервю и се притесняваш.
И аз така мисля да направя... макар че зависи и от интервюиращия... По наблюденията ми от изпити в университета, това не винаги е добра стратегия... И все пак момичето, което ми се обади за да ме покани на интервю звучеше много приветливо... Ще видим. А фирмата не мога да проуча "много добре" за съжаление. Има информация за нея, но не чак толкова...
Шехина, пак благодаря за милите думи... И все пак нямаше да се справя без вас. Wink
Поздрави!
И стискайте палци утре следобяд! А дотогава - ако се сетите още нещо...
 Hug

# 22
  • Мнения: 2 697
Джинджи, привет отново...Щом позицията е юридически асистент, мисля, че ако си избрала вариант пола и риза, e добре да бъдат по-делови - такава е позицията ти. Известна свобода в облеклото се допуска при творчески професии и фирми, в които организационната култура го позволява, но мисля, че в твоя случай е по-добре е да не рискуваш. Hug
...Иначе за проучването - осъществяваш го, доколкото е възможно. Все пак никой не очаква да си прероден агент от ФБР и не се очаква от теб да знаеш повече, отколкото организацията е изнесла като информация за себе си Mr. Green
Убедена съм, че ще се справиш, ще стискам палци много силно утре следобед и очаквам подробен отчет Wink

# 23
Аз като кандидатствах за работа ве дин ресторант на златните и се появи една кандидатка,питат я в кви заведения е работила и каза,че само в квалитетни ресторанти била.След няколко дни се засичаме на друго интервю за работа,ама кръчме долнопробно  и тая вика аз само в скара,бира,картофки съм бачкала.

# 24
  • Мнения: 963
Шехина, съгласна Wink Юридически асистент предполага делово облекло. Мисълта ми беше, че попаднах на снимки на тяхна мениджърка някъде из нета - млада мацка, небрежарка (и все пак снимана "на работа"). Та ще съм делова... ама почти. Не мога да сменя имиджа изцяло... пък ще си нося последствията от решението.
А като каза подробен отчет, да си кажа дотук какво сътворих - снимката я сложих в CV-то, писах си и сервитьорския стаж и мотивационно писмо в стил "нищо не съм работила, ама имам желанието... пък и областта е млада и бързо развиваща се като мен"  Mr. Green
Та така. Утре вечер ще докладвам!

# 25
  • Мнения: 2 697
Не мога да сменя имиджа изцяло... пък ще си нося последствията от решението.

Peace Peace Peace

А като каза подробен отчет, да си кажа дотук какво сътворих - снимката я сложих в CV-то, писах си и сервитьорския стаж и мотивационно писмо в стил "нищо не съм работила, ама имам желанието... пък и областта е млада и бързо развиваща се като мен"Mr. Green
Та така. Утре вечер ще докладвам!


Този цитат от мотивационното писмо е много свеж, браво Heart Eyes (нямаш си представа какви клишета ни се налага да четем в мотивационните... Sick)
Очаквам само и единствено хубави новини утре Party  Hug

# 26
  • Мнения: 963
Хехе, то не е цитат е перефраза... малко по-цивилизовано го написах, но наистина в този дух. Simple Smile Тъй де!
Аз продължавам да съм с нагласата, че всичко го правя "за пробата" малко на шега... Но пак си се стресирам.
Така и така се разписах, та да питам:
$? Иначе казано каква заплата да искам? Бих предпочела да избегна въпроса, защото не знам какво да очаквам... и все пак - половин работен ден, имам си квалификация (т.е. уча точно това, което им трябва) и си търсят "асистент". Ако се наложи... какви цифри да съчинявам?
Друго... мъчи ме един въпрос за фирмата... но не съм убедена доколко би било уместно да го задам на интервюто. В един определен момент (преди 3-4 години) са имали много широко медийно отразяване - на каквито се сетиш изяви на организацията. Само дето после таз "медийна активност" е секнала. Всякакво инфо, което намерих е от периода 2002-2004... И се чудя защо така?
Уфф, спирам и отивам да спя!
До утре!

# 27
  • Мнения: 6 993
Еовин, понеже те познавам, макар и задочно - да питам: каква е връзката между Френската филология и техниките на професионалната комуникация?  newsm78 Защо и ние не учим такива работи... Уча Икономика на интелектуалната собственост в УНСС - четвърти курс и много съм слушала за теб Wink
Тъкмо се зачудих от къде ме познаваш, а то каква била цаката Mr. Green
А връзката е нулева, ама нали трябва да ни пълнят програмата. Едно от малкото полезни неща беше всъщност, на всички един ден ще ни се наложи да търсим работа. Предметът представляваше от основите - как да прецениш коя работа е подходяща, през писане на СВ и мотивационно писмо, до бизнес етикет - как да се държиш на интервю, как да се обличаш, такива неща. Общото с Френската филология беше, че ни го преподаваха на френски и ни даваха примери с СВта на французи Laughing
Стискам палци!!!
Така, най-ниската заплата за половин работен ден като асистент, която можеш да поискаш според мен е около 300 лв. За всеки случай на под 250 не се съгласявай, и ти си човек, и ти ядеш Crazy Аз за секретарка на половин ден казах 300...Не са ме взели още де, ама ще видим Laughing

# 28
  • Мнения: 2 697
Хехе, то не е цитат е перефраза... малко по-цивилизовано го написах, но наистина в този дух. Simple Smile Тъй де!
Аз продължавам да съм с нагласата, че всичко го правя "за пробата" малко на шега... Но пак си се стресирам.
Така и така се разписах, та да питам:
$? Иначе казано каква заплата да искам? Бих предпочела да избегна въпроса, защото не знам какво да очаквам... и все пак - половин работен ден, имам си квалификация (т.е. уча точно това, което им трябва) и си търсят "асистент". Ако се наложи... какви цифри да съчинявам?
Друго... мъчи ме един въпрос за фирмата... но не съм убедена доколко би било уместно да го задам на интервюто. В един определен момент (преди 3-4 години) са имали много широко медийно отразяване - на каквито се сетиш изяви на организацията. Само дето после таз "медийна активност" е секнала. Всякакво инфо, което намерих е от периода 2002-2004... И се чудя защо така?
Уфф, спирам и отивам да спя!
До утре!

Здравей отново, дано още не си се понесла към интервюто и отговорът ми ти е от полза. Wink Въпросът за заплатата - за заплата не се говори до момента, в който те попита интервюиращия. Помисли си какви са заплатите в тази сфера, прецени и ти каква би си определила - просто внимавай цифрата да не е много бомбастична, но и не бъди прекалено скромна, и двете крайности не са препоръчителни. Точна сума не мога да ти дам, все пак от теб се очаква да познаваш заплатите в този сектор Hug
А относно медийната активност - не мисля, че е удачно да го зададеш. Можеш обаче да вметнеш, че повечето информация, която си черпила е от периода 2002-2004, но се опитай да не задаваш въпрос с очите си в този момент Simple Smile. Интервюиращият ти може да направи коментар, който да отговори на въпроса ти или да не говори по темата, но при всички случаи ти няма да проявиш нездрав интерес. Wink
Много ми е вече любопитно какво става с теб.. Пиши, когато се върнеш. Hug Hug Hug

# 29
  • Мнения: 963
Уфф, разочарована съм честно казано... В смисъл... много симпатични хора, дружелюбни и т.н. Само дето бяха двама... и са екип... и вече са направили толкова интервюта за позицията, че си задаваха въпросите и си отговаряха сами... Безкрайно тъпо се чувствам... сигурно и липсата на опит си каза думата, но бях поставена в позиция да се съгласявам и кимам предимно... А:"Това, което ме притеснява е, че нямате никакъв практически опит..." Б:"Но пък като вземем млад човек той ще се учи и адаптира бързо" ... Някъде между тези реплики се опитвам да се вмъкна и аз... Ама много трудно... И т.н. до безкрай...
И освен ако целта на това интервю не е била да се придобият само някакви първи общи впечатления... то определено не съм наясно как смятат да научат нещо повече... Anyway, моите минуси си ги отчетох... Май не ме отхвърлиха напълно... До десет дни чакам включване...
Яд ме е малко, че щом така и така е малко вероятно да ме вземат, поне можеше да е по-полезно това интервю... Нейсе!

Общи условия

Активация на акаунт