Женското приятелство

  • 3 376
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 514
Здравейте,

Знам, че темата е стара като света, но имам нужда да чуя и трети мнения.
С една от най-добрите ми приятелки, ако може да се нарече така, доста се отчуждихме в последните години. Причината - аз имам сериозен приятел, а тя не. Разбирам, че може би е нормално вече да не ни съвпадат толкова интересите, тъй като тя все още няма сериозна връзка, излиза й се със сингъл приятелки по купони и т.н., а аз станах по-улегнала и не ми се излиза толкова, но смятам че не е нормално тотално да се отчуждим, да се чуваме един път на 2-3 месеца (в най-добрия случай) и да излизаме още по-рядко, като повечето пъти дори е про форма. Истината е, че съм я търсила първа аз доста пъти, но последните няколко месеца реших да престана, защото тя почти никога не инициира някакъв контакт с мен, камо ли пък да ме покани да се видим. Говорили сме по темата отдавна и думите й са :"не искам да те притеснявам", "знам, че си вечер с приятеля си и ми е неудобно да звъня" и подобни измислени оправдания, които не отговарят даже на истината. Винаги когато ме е търсила съм отделяла време за нея (говорим си по 1ч минимум). Всичко това ме навежда на мисълта, че вече просто не съм й интересна и няма желание да прекарва време с мен, т.е. приятелството ни е било по-скоро до интерес и след като вече тя няма такъв, спря да ме търси. В миналото съм забелязала други егоистични прояви, дори завист към мен, но съм си затваряла очите или сме намирали начин да изгладим проблема, но сега сякаш  нямам желание да говоря с нея дори, защото знам какво ще ми отговори и уж ще се "оправим" за малко, а след няколко месеца всичко ще е същото.
Знам, че в отношенията винаги има две страни на монетата, та, затова ми е интересно, вие били ли сте в подобна ситуация и как бихте постъпили на мое място?

# 1
  • Мнения: X
Нормално е, хората се променят, имат различни нужди, много приятелства просто се разкапват с времето. Фокусирай се върху хората, на които им е приятно да общуват с теб. Не бих "късала" категорично, не бих искала разговори и обяснения, няма смисъл да се горят мостове. Понякога хората се преоткриват след години. Тя може да ти е от най-добрите приятелки, но ти на нея не си - и това е ок, често се случва, не е приятно, но нищо не може да се направи.

# 2
  • Мнения: 5 300
Даже и в момента съм в такава, но аз съм на мястото на приятелката ти. Една от най-близките ми приятелки се омъжи, купиха си къща и т.н. Не сме се виждали от половин година, рядко се чуваме, но такъв ее живота, всеки си има приоритети. И да аз също не и звъня да не я притеснявам, като знам, че е била цял ден на работа, бива като се прибере да я занимавам по 1 час на телефона, някак си не върви. В момента и аз съм по-близка с необвързаните ми приятелки и с тях излизам повече, което не намирам за странно.

# 3
  • INFJ
  • Мнения: 9 358
Хората и техните интереси, потребности се променят с времето, Имам приятелки, с които се случи същото. Не сме си променили отношението една към друга, чуваме се, виждаме се, но доста по рядко. Нормално. Не правя драми и не влизам в ролята на жертва по този повод.

А често има и друга страна на нещата, това е вярно. Мога да дам пример отново със себе си и моето лично решение да се дръпна от приятелка/позната. В момент, в който нещата в моят личен живот не вървяха, сърцето ми беше разбито и т.н., въпросното момиче пък си беше намерило нов приятел и не знам защо точно мен си беше избрала за слушател на всичките им преживявания, драми и бъдещи планове...
Нямам нищо против, нека си е щастлива, но точно в този момент, за мен тези всекидневни разкази бяха натоварващи и нараняващи, а и остана в мен някакво разочарование, в смисъл толкова ли не се усети тая жена, че момента не е подходящ за мен? Не я търся вече.

Та, помисли дали тя не е в подобна ситуация и дали малко не си прекалила с разказите за новото гадже. Разбира се, това е просто една от много вероятности, но все пак, не е невъзможно.

Последна редакция: ср, 24 фев 2021, 12:37 от Elunaria

# 4
  • София
  • Мнения: 1 445
И мен много близки приятелки спряха да ме търсят, но защото си намериха сериозни приятели, разбира се те им станаха приоритет. Правила съм опити да се виждаме, но неуспешни тъй като си пазят мъжете да не избягат и не могат да излезнат за едно кафе. Разбирам ги, вече не сме на по 17 18, приоритетите и заниманията ни станаха съвсем други. Спрях да ги търся, ако някоя от тях ме потърси някога и имам време бих се видяла с нея, но наистина е тъжно в един момент имаш близки хора, на които винаги можеш да се опреш, а в следващия ги няма. Моят съвет е да не и се сърдиш и да не търсиш обяснения, за всяко нещо може да се намери оправдание и ще си изгубиш времето в спорове и излишни караници. Приеми ситуацията и ако те потърси някога и имаш желание излезте, ако не здраве да е фокусирай се върху близките ти хора и тези, които държат истински на теб.

# 5
  • Мнения: 12 473
Едно време доста драматизирах промяната в отношенията, сега се научих да ги приемам и управлявам в своя полза.

# 6
  • Мнения: 168
След като се омъжих, приятелките ми се поотдръпнаха, точно както при теб, още по гадно ми беше, че буквално си изтикваха от пръстите някакви ситуации в които без вина излизах виновна...

Веднъж ММ ме попита дали се чувам с тях, как са, аз му споделих точно както и ти, той не подцени ситуацията, изслуша ме внимателно и каза...

“Ти си имаш мен... Аз съм твоя мъж, човекът от който имаш най-голяма нужда, който най-добре те разбира и обича.”

Замислих се на спонтанно казаните му думи за да ме утеши и си казах, май ще се окаже прав.

# 7
  • Мнения: 15 619
В живота, обкръжението ти, това е най-постоянно случващото се - влизат хора и излизат "магарета". Колкото по-малко лични емоции им възлагаше да оправдават,толкова по-човечно, естествено излезли ще са. Т.е. човеци в твоите очи. И обратното, с колкото повече емоции спрямо тях се товариш, толкова по-разочарована ще си. Толкова по-големи магарета в твоите очи.  А по същество случващото се е едно и също. Идва някой, приемаме го, после си отива.  Приятелки, приятели, роднини, любими, нелюбими, колеги, партньори...

# 8
  • Мнения: 42
Била съм в такава ситуация и то неведнъж. Неприятно е, боли, особено, когато си държал много на въпросната приятелка.
За съжаление, щом интересите и ежедневието ви не съвпадат вече, е съвсем естествено общунето да намалее и дори да се прекрати с времето. Казвам общуване, а не приятелство, защото очевидно е било само едностранно.
А особено щом усещаш и проява на завист, то наистина би било добре да се отдъпнеш сама от тези отношения, колкото и да ти е гадно.

# 9
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 016
Живота продължава. Просто понякога хората, които смяташ за "приятели", не са чак толкова близки приятели. Близка съм с жена, 10 години по голяма от мен, моето дете е на шест, внука и на две години.
Познаваме се от повече от 15 години. Не живеем в един град вече, не може да се виждаме често, но се чуваме редовно по телефона, споделяме си разни неща...
 С други хора, които са на моята възраст, в последните години, брак, деца, отделечихме се, те не ни търсят, имат си нови приоритети, сближават се с приятелите и роднините на партньора.
 Жената на един познат е ужасно социална, кумове има бяха неина приятелка и съпруга и, събират се основно с неината фамилия, приятели, познатия ни май не се дърпа много, харесва му, че тя организира събирания и т.н.

# 10
  • Мнения: 514
Благодаря за мненията! Само искам да уточня, че нито мисля да правя драми, нито страдам много или влизам в ролята на жертва. Разбирам и нейната гледна точка, аз също съм била в такава ситуация и логично ми беше по-забавно да прекарвам времето си с необвързаните си приятелки, отколкото с обвързаните. Въпреки това обаче запазих контактите си с тях и ги търсих. Разбирам, че хората се променят, но такава крайна незаинтересованост ми е малко обидна, най-малкото защото сме приятелки от 10-12 години вече. Освен това съм наблюдавала и ситуации, в които едното момиче си има сериозна връзка, а другото е необвързано и пак запазват много добри близки отношения, но това може би е по-скоро изключение, не знам...

# 11
  • Мнения: 10 993
Имам може би 50 жени, които мога да нарека приятелки, а с някои от тях само си лайкваме снимките във фейса. Повечето ми приятелства са професионални, тоест обаждат ми се само за работа. Намирам го за нормално, не се чувствам използвана, никога не бих се разсърдила на жена, виж към мъжете имам повече очаквания...

# 12
  • Мнения: 12 770
...Всичко това ме навежда на мисълта, че вече просто не съм й интересна и няма желание да прекарва време с мен, т.е. приятелството ни е било по-скоро до интерес и след като вече тя няма такъв, спря да ме търси. В миналото съм забелязала други егоистични прояви, дори завист към мен, но съм си затваряла очите или сме намирали начин да изгладим проблема, но сега сякаш  нямам желание да говоря с нея дори, защото знам какво ще ми отговори и уж ще се "оправим" за малко, а след няколко месеца всичко ще е същото.
...
Ти вече си я осъдила, може да си права, може и да не си.
Ако е имала основания за завист, не е изключено да си е казвала - "е защо на Бел се подреждат нещата, аз ли съм най-големия карък!" Завистта не е хубаво чусвтво, сигурно и тя не се гордее с това, но си е човешко, и намирам за много приятелско поведение това, че ти си намерила в миналото начин да си запазите близките отношения.

А за интереса й - как няма интерес - какво имаш предвид? Тя какъв интерес е имала преди да сте приятелки, който сега няма? Ето, фактът е, че си говорите по един час. Значи има какво да си кажете и ви е интересно и на двете.

Това, че тя се старае да не се натрапва и е оставила ти да й се обаждаш, го намирам за напълно разбираемо. Ако ти се обаждаше час по час, ти щеше да си в правото си да негодуваш, че ти краде от времето с любимия. Намирам за много тактично от нейна страна, че не се натрапва.

И в заключение, ако не искаш да си приятелка с нея - не бъди, ти си решаваш. За съжаление след гимназията и студентството, приятелските връзки се завръзват доста по-трудно, така че едно приятелство, макар и в момента да е малко "на трупчета", може да се разгори отново, а това си е актив, който работи за теб.

# 13
  • INFJ
  • Мнения: 9 358
Защо просто не я питаш каква е причината да се отдръпне?

Разбира се, че приятелството между хора с различен семеен статус не е невъзможно. Но много зависи как се чувстват хората, когато прекарват време заедно. Ако срещата е някаква двучасова скука, в която необвързана или нераждала жена ще слуша само за новото гадже или сополиви носове и наакани памперси... нормално пътищата да се разделят.
Затова много уважавам приятелите си, които вече имат деца и жени/мъже. Разбират, че живота не се върти само около тези неща и запазиха себе си и като хора, които могат да говорят на повече от една тема.

# 14
  • Мнения: 1 073
Аз не виждам особен проблем...и някой от вас да е в грешка
Ние сме компания от  5 момичета. Едното създаде семейство много рано - на 21 години, роди й се детенце, улегна, приоритетите й станаха други. Другите 4 девойки малко я изолирахме, несъзнателно, тя все говореше за детенцето си, а ние бяхме на светлинни години от там. Виждахме се, говорихме си, но и тя самата виждаше, че й е скучно, докато ние разказваме пиянски случки, забивки... та така съвсем естествено все по-рядко се чувахме.
Дойде моментът и ние да зараждаме дечица и да създадем семейство, еми сети се къде се преориентирахме. Сега приятелката ни е с опит, помага ни, съветва ни, имаме хиляди общи теми, за които да говорим и ни вълнуват. Една приятелка остана купонджийката, мислиш ли, че се чува с нас често? Едно на ръка, че й е неудобно да ни занимава, второ, че й е скучно да говори с нас за сватби, семейни сбирки, памперси и тн.
Това е съвсем, съвсем нормално.
Нито нашата приятелка не ни се разсърди преди години, нито тази сега. Приятелството е изградено от общи интереси... ако си мислиш, че някой е с теб само защото си ти... не е така, заедно сте защото ви е забавно, защото има за какво да говорите, защото сте си от помощ. И когато има такъв период в отношенията трябва да проявиш търпение и да уважиш нуждите на близкия си. Ти сега си добре, имаш си мъж, който е най-добър приятел, любим и тн, и тн., а тя търси себе си и човекът с главно Ч, разбира се, че й е неудобно да ти звъни в 23 часа вечерта докато си с любимия и гледате филм, правите секс или там каквото ще друго. Не виждам причина да е несериозно оправдание

Общи условия

Активация на акаунт