Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 65

  • 38 855
  • 726
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 20 233
Дани, аз не съм си пускала изследвания, но направих консултация с Айдън Мустафов заради друг автоимунен проблем, като също са ми забранени доматите, жълтъка, цитруси, млечните, кафето и още много. Трябва да го спазвам три месеца и след това ще се свържа с него за да видим как ще процедираме по-нататък. Всичко от списъка спрях, само без пустото кафе не мога. Та така, малко по нататък ще мога да ти пиша как ще е. Предполагам, че ще се въвеждат някакси, нещо като АИП.

# 706
  • Мнения: 146
Здравейте! Дълго я умувах, порани финансови причини, но накрая си направих тест за хранителна непоносимост IGg антитела. Светят ми в червено яйца (жълтък и белтък), горчица и рапично семе. В червено ми е оцветен доматът. За яйцата ми се плаче. Те са в основата, както се казва .. млечните повече ги бях прежалила.Горчицата я прежалвам , ама до сега я консумирахме всяка вечер. Ще трябва да огранича домата, но поне е в жълто, няма да го зачерквам. Има ли сред вас пускали подобни тестове ? mibobo беше коментирала, че е правен на сина и ... След време, примерно година-две, въвеждате ли "забранените храни"? Пояснението към теста е, че не е диагноза за цял живот. Цитирам инфото под теста "Този тест дава възможност за положителна промяна в диетичния режим и терапията на различни заболявания, както и за добра профилактика и превенция на редица състояния. Хранителната непоносимост не е диагноза за цял живот. След правилен и системен диетологичен подход за постепенно преодоляване, адаптиране и лечение на тези хранителни нарушения, пациентите се връщат към обичайното си хранене на здрави хора. "

Може ли да споделите цена и лаборатория, където се прави теста? И как точно се казва?
От много време се чудя дали да си направя

# 707
  • Мнения: 476
Направих го в Бодимед 283 храни FOX се казва, 360 лв. Видях вчера очбаче същия тест в лаб Лина с цена 270 лв. В нашия град няма Лина, но пък може да проверите. То и при мен накрая ще стане нещо като АИП. Бързи въглехидрати не консумирам, глутена и млечните съм спряла... сега и яцата и горчицата. За доматите, т.като са ми в жълтата зона, нещо като рисковата, ще ги огранича сериозно, но се чудя август може и да си ги позволя в една страхотна салата .. Между другото шефката на лабораторията ме посъветва млечните да не ги бързам още .. Като ви чета, май няма да бързам.
mibobo ... браво на синът ти! Все още е момче, а толкова воля и упоритост. Браво! Няма да се жалвам! Сериозно, ще взема пример! Поздрави го!

# 708
  • Мнения: 11 894
..........
mibobo ... браво на синът ти! Все още е момче, а толкова воля и упоритост. Браво! Няма да се жалвам! Сериозно, ще взема пример! Поздрави го!

Благодаря! Ами свикна, но и често пита до кога ще е така, обаче е много отговорно дете и си спазва. В училище като го почерпят за рожден ден с бонбон и го прибира в раницата и го носи вкъщи. Мъчно ми е, че се налага така, защото аз признавам трудно бих спазвала такъв режим. До нагласа е при възрастните според мен, успех ти желая!

# 709
  • Мнения: 20 233
Дани, защо да не бързаш с млечните?
Аз като гледам по групите, първо с тях се почва, наред с глутена.

# 710
  • Мнения: 11 894
Даже в болницата ми казаха, че често млечните правят повече гадории от глутена

# 711
  • Мнения: 20 233
Аз не вярвах във вредата на млечните, но откакто ги спрях за месец преди време, и ми мина тазобедрената става, вече вярвам. : ))

# 712
  • Мнения: 476
Lemy ще позадържа. Аз реално не ги консумирам само от месец. За това не вярвамм резутатът за тях да е фалшив, но страх лозе пази. Ще пробвам да си намеря козе .. Мале ако знаете как го мразяяяяя.., но ще пробвам вкуса се възпитава. Интересното е, че при мен завишен е ТАТ. Търся проблем и в нос, уши, зъби. За сега уж вс е ок. mibobo при синът ти ТАТ или МАТ овладяхте с хр режим? Бях чела, че ТАТ стафилокок сте открили.

# 713
  • Мнения: X
Здравейте,не знаех точно къде да пиша, просто намерих тази тема за Хашимото.
Направих си изследвания на щитовидната жлеза – Т4, TSH, Anti TPO, които са ми в норма.Възможно ли е пак да имам проблем с жлезата, понеже не се чувстам много добре.Да не би временно да са били в норма и нужно ли е да си правя и другите изледвания като ТАТ И МАТ, за да се разбере нещо или тези са напълно достатъчни.Също така ми казаха, че в тази лаборатория, където си направих изледванията не били много точни.Вчера бях на едникринолог погледна ми жлезата на ехографа и еднокриноложката ми каза, че изглеждала чудесно жлезата, което не било повод за притеснения.Жлезата ако изглежда добре, възможно ли е пак да имам проблеми с нея ?

# 714
  • Мнения: 2 004
Здравейте,не знаех точно къде да пиша, просто намерих тази тема за Хашимото.
Направих си изследвания на щитовидната жлеза – Т4, TSH, Anti TPO, които са ми в норма.Възможно ли е пак да имам проблем с жлезата, понеже не се чувстам много добре.Да не би временно да са били в норма и нужно ли е да си правя и другите изледвания като ТАТ И МАТ, за да се разбере нещо или тези са напълно достатъчни.Също така ми казаха, че в тази лаборатория, където си направих изледванията не били много точни.Вчера бях на едникринолог погледна ми жлезата на ехографа и еднокриноложката ми каза, че изглеждала чудесно жлезата, което не било повод за притеснения.Жлезата ако изглежда добре, възможно ли е пак да имам проблеми с нея ?

А как точно си и защо търсиш проблеми в щитовидната? Какви са симптомите?
  От много други неща може да не се чувстваш добре.

Прегледах публикациите на poli2356 - в темата за Антидепресанти е дала следните резултати от изследвания:

ft4 - 1.030
tsh - 1.270
Anti TPO - 9.970

Няма гранични стойности, но ми се струва, че TSH-то й е ниско. Вие какво мислите?

# 715
  • Мнения: 1 523
Poli2356, напиши ги резултатите от тия нормални изследвания, за да коментираме върху нещо въпросите ти. Ако не искаш, на 1 стр има доста обяснения. Прочети и може и сама да откриеш отговори.

# 716
  • Мнения: X
t4 1.030
tsh 1.270
anti tpo 9.970

# 717
  • София
  • Мнения: 3 468
От вчера са ми назначени еутирокс 25.Днес едва си седя на краката.Ксто парцал съм  и супер заспала.Едва избутах работния ден Струва ми се невероятно това състояние да се дължи на еднократен прием на хормона.Ще се радвам на коментар ите ви .Все пак имате опит.Да продължа ли с приема.Плаша се ако ще съм все така.Идеята е да де подобря,а то -точнп обратното

# 718
  • Мнения: 11 894
Lemy ще позадържа. Аз реално не ги консумирам само от месец. За това не вярвамм резутатът за тях да е фалшив, но страх лозе пази. Ще пробвам да си намеря козе .. Мале ако знаете как го мразяяяяя.., но ще пробвам вкуса се възпитава. Интересното е, че при мен завишен е ТАТ. Търся проблем и в нос, уши, зъби. За сега уж вс е ок. mibobo при синът ти ТАТ или МАТ овладяхте с хр режим? Бях чела, че ТАТ стафилокок сте открили.

Да, ТАТ свалихме с лечение на стафилокока. Иначе от диетата се подобри осезаемо функцията на жлезата за около година и половина, но после вече влезе в пубертета и въпреки диетата хормоните подлудяха. И дефицитите му изчезнаха, той беше постоянно с тройна анемия - желязо, В12 и фолиева. Сега пак изпада понякога в дефицити разбира се но понякога и в по-леки форми. Докато преди това  постоянно наливах добавки и пак едвам се попълваха.

# 719
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Цитат на: curious_mum в пт, 07 май 2021, 15:31
Здравейте, може ли коментар за изследванията на дете на 2 години и 2 месеца. Видях, че има сравнителни таблици, но не успях да се ориентирам, пък референтите са за възрастни. Благодаря ви!


Това е хипофункция в много начален етап (при някои хора именно така започва с високо тсх и високо фт3), но при децата нещата са различни и промени от всякакво естество настъпват бързо.

А, кога ще ме посъветвате отново да проверя хормоните и какво друго да пусна за изследване на тази възраст?
Препоръката ми е отиване при детски ендокринолог, където да се следи състоянието, защото при децата в сравнение с възрастните има две основни разлики, първата е както казах,, че може да има по-резки промени заради израстването, и второто е, че за едно дете е по-трудно да обясни точно какво му е, и затова е нужен добър диагностик, по принцип следенето е на 6 месеца, друго нещо, което също е много препоръчително е да се изследват антителата, като липсата или наличието им при деца е от огромно значение, при деца без антитела със субклиничен хипотиреидизъм (тсх под 10 и нормални нива на фт4), е голям шанса (над 70%) за спонтанно нормализиране на тсх, промените в начина на живот и хранене, въпреки че не са релевантни от гледна точка на медицината (и заради това според мен се използват термини като спонтанност), всъщност са от огромно значение, като на първо място е обръщане внимание на млечните храни и по-специално прясното мляко. И вече се следи да няма затлъстяване, да няма отклонения в развитието на детето и т.н.


Здравейте, преди няколко месеца нямах никакви отклонения от резултатите. Вчера бях на ендокринолог каза ми да спра цигарите и стреса и според нея ще се нормализират Simple Smile .
Тоя съвет за спирането на стреса е страхотен, само дето ако стреса можеше така да се спре над половината от заболяванията просто нямаше да съществуват, вече спирането на една отрова като цигарите неминуемо ще подобри здравето на цялото тяло (част от което в крайна сметка е и щитовидната жлеза), но че точно това ще свали антитела е леко несериозно твърдение, въпреки че има доказателства, че тютюнопушенето вдига риска от отключване на грейвс при предразположеност. Строгите диети не са ок за щж. Ехография е много препоръчително да се направи.
Здравейте,не знаех точно къде да пиша, просто намерих тази тема за Хашимото.
Направих си изследвания на щитовидната жлеза – Т4, TSH, Anti TPO, които са ми в норма.Възможно ли е пак да имам проблем с жлезата, понеже не се чувстам много добре.Да не би временно да са били в норма и нужно ли е да си правя и другите изледвания като ТАТ И МАТ, за да се разбере нещо или тези са напълно достатъчни.Също така ми казаха, че в тази лаборатория, където си направих изледванията не били много точни.Вчера бях на едникринолог погледна ми жлезата на ехографа и еднокриноложката ми каза, че изглеждала чудесно жлезата, което не било повод за притеснения.Жлезата ако изглежда добре, възможно ли е пак да имам проблеми с нея ?
Въпреки, че на по-долните изследвания няма референтни граници (а винаги е хубаво да се слагат и те), ако са такива каквито предполагам не виждам проблем, може да се изследва и фт3, тъй като той е активния хормон, и при негови недобри стойности, човек може да не се чувства добре, дори и с перфектни тсх и фт4, друго което може да се изследва са витамин д, витамин б12 и фолиева киселина. Също и глюкоза, гликиран хемоглобин и инсулин .

Общи условия

Активация на акаунт