Парфюмни размисли и страсти (март 2021 г.) - 258

  • 111 973
  • 1 914
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 930
Благодаря за интересната тема! Не се сещам непосредствено за парфюм от филм или книга, но може и да се сетя...

# 31
  • Франция
  • Мнения: 898
Благодаря за новата тема, kovatcheva Flowers Rose
Темата е много интересна и сигурно мога да изпиша цял опус, но ще стане досадно Simple Smile
Само ще спомена една от първите книги, която съм запомнила, че се върти около парфюм: "Случай с дъх на Шанел" на Олджих Косек. Криминален роман, в който основната следа за извършено убийство е парфюм на Шанел. Не съм сигурна дали се споменаваше кой точно парфюм, вероятно щях да го запомня, по онова време бях впечатлително дете Simple Smile
Мисля, че е често срещано в книги и филми да се говори за парфюм само по марката. Спомням си по-скорошен случай, от сериала "Шерлок" на Би Би Си, в който детективът трябваше да намери връзката между група жени. Задаваше им различни въпроси. Когато попита какъв парфюм ползват, отговорите бяха: "Шанел", "Шанел", "Шанел", "Есте Лаудер" Joy
Не знам защо го правят това, на мен ми е безумно смешно, а и абсурдно в криминален контекст Simple Smile

# 32
  • Мнения: 434
Ковачевааа, колко ми трябва сега и да го потърся за проба. Пирамидата му е ток и жици Simple Smile, идеален за мен.

# 33
  • Мнения: 2 849
Аз за моя първи литературно-парфюмен трепет вече ви разказах - "Мицуко" - парфюмът на спомена от
Виктор Барух.
А сега се сетих за още една книга, която прочетох като малка - "Габриела, карамфил и канела" от
от Жоржи Амаду. В нея няма конкретен парфюм, но до днес си спомням приказните описания на аромати.
Има и филм https://filmisub.com/filmi/13107-gabriela-cravo-e-canela-gabriel … -kanela-1983.html.

# 34
  • Мнения: 21
Благодаря за темата! Flowers Hibiscus

Аз също не помня имена на хора, книги, актьори, филми...Animal See No Evil
Помня само "Аз преди теб" (понеже го гледах съвсем на скоро), и че стваше въпрос за L`Artisan.

По темата за викингите (съвременните) мога само да кажа,че както мъжете така и жените са много икономични при използването на парфюм. И това всъщност е от гледна точка на това "да не навлизаме в личното си пространство" Много, много рядко надушвам парфюмен шлейф. Харесват се предимно флорални, чисти и свежи аромати.
Момичета, мноого ми се ще нещо ново гурмандско сладко, ванилено, уютно, гушливо.. Спряла съм се на това https://www.fragrantica.com/perfume/Kenzo/Kenzo-Amour-664.html и това https://www.fragrantica.com/perfume/Guerlain/Shalimar-Souffle-Intense-46110.html, та може ли да помогнете с избора, или да ме насочите към нещо от сорта?
Шалимара го имам в ЕДТ вариант и много си го харесвам. За мен е топъл лимонов пай, но в момента не това което искам Grinning

# 35
  • Мнения: 2 971
Благодаря за новата, интересна тема 🌹
И аз направих препратка към нея с питанката си в предишната тема ....
“ спомняте ли си кой парфюм на L`Artisan Parfumeur Уил накара Луиза да отиде да пробва защото смяташе , че много би й отивал ?”
Та стана ясно , че това е La Chasse aux Papillons Extreme L'Artisan Parfumeur
В едно от криминалетата на Сидни Шелдън красива адвокатка използваше  Hermès 24 Faubourg  , беше отличителният й аромат ....
В друг роман героинята използваше  L'Heure Bleue Eau de Parfum Guerlain , историята разказваше , че парфюма се казва така в чест /не знам дали е чест това-хаха/, та прави се препратка към времето преди залез, когато Господата след работния ден посещавали любовниците си преди да се приберат в къщи при съпругите си....
Друг парфюм, който свързвам с филм, това Gucci Bloom , а филма “ 50 нюанса освободени “ / мисля, че така се казваше последната книга от трилогията/ ...Та главната героиня беше рекламно лице на парфюма....От тогава аромата на бели цветя и по- специално на тубероза го свързвам ....е сещате се с какво 😉

SOTD : Delina Exclusif.... как се влюбих в аромата, но не мога още да му привикна с цената 😁😁😁

Последна редакция: нд, 28 фев 2021, 13:11 от macadamia

# 36
  • Мнения: 2 408
Привет и от мен в прекрасната нова тема. Flowers Rose
От дете се вълнувам от споменаването на аромати в книга или филм - прекарвала съм часове във фантазиране на какво ли ухаят приказните дворци в които горят смоли и благовония и героите от романите, оставящи полъх от фини цветни води, способни да пробудят страст, нежност или респект - да те пренесат в друго измерение, да те откъснат от телесното и да те доближат до божественото.

Не помня всяко заглавие или име на герой - в паметта ми са се запечатали обеците на жена от Египет във форма на кошнички, обковани със скъпоценни камъни и пълни с парфюмно масло, които при всяко движение изливат по капка аромат върху раменете и, пурпурните платна на златния кораб на Клеопатра, напоени с тонове парфюм от смирна и канела, а ароматът му донесен от вятъра часове преди срещата и с Марк Антоний е част от легендата изградила мистичния образ на тази жена, запомнена като невероятна красавица, макар образът и останал върху монети да показва друго.

Обичаят на хората от културата Хейан за опушване дрехите със специално приготвени за тях рецепти от тамян с билки и така, чрез дрехите са парфюмирали телата си, всеки с личен аромат, разпознаваем дори в тъмнина.

Спомням си как безуспешно търсих сапун Огилви, заради прекрасната Габриел Ануар от "Усещане за жена" и как досега свързвам с тъга парфюмите с виолетки заради Яворовите " печални, бледни, болни теменуги", посветени на Дора Габе.

С усмивка си спомням сцената от "Похитители на изчезналия кивот", в която героинята с отвращение поливаше слона, който яздеше с парфюм и тази с Елизабет Шу в "Моли", в която пръскаше Томас Джейн в една парфюмерия с парфюм наречен " Забраненият плод" и му казваше:
" Мммм, миришеш на животно..."

Последна редакция: пн, 01 мар 2021, 05:58 от silver pearl

# 37
  • Мнения: 2 849
Извинявам се, че пиша през прост, но загледах филма "Мадам парфюмер" (Ковачева, благодаря ти, че го сподели) и се заливам от смях на сцената, в която героинята сменя хотелските чаршафите с лични. Joy
Скрит текст:
Като малка бях същият дзвер (по мама). Като ходехме някъде с преспиване, майка ми носеше, не цял комплект, но калъфка за възглавница задължително. Вечно нещо ми миришеше не както трябва и както искам. Grinning Веднъж беше забравила и след половинчасов рев (плюс два шамара за да има защо да рева), че няма да легна защото ми мирише на лошо, тя си съблече корсажа, с него облече възглавницата и ме зави с палтото си. Заспах доволна. Миришеше ми на мама. Сега поне е контролируемо до някъде. Но докато порасна е брала доста срам с мен и моите коментари относно аромати.

Последна редакция: нд, 28 фев 2021, 13:53 от Sysly

# 38
  • Варна/Лондон
  • Мнения: 1 441
Много интересна тема, и много хубави попадения за тук. Първата ми асоциация която ми изникна, като прочетох заглавието е за любимата ми книга навремето, в тинейджърските ми години. Тогава нямаше кой знае какъв избор на книги, подходящи за пораснали деца, и четях каквото има в семейната библиотека. От рано се запознах с Зола, Мопасан, Бокачо(да, Декамерона не беше прибран от нашите, даже и Мъжът и жената интимно 😁) и подобни класики. Най-любима, най-чувствена в този период ми беше Бел Ами на Мопасан. Така да бях влюбена в този мъж, толкова красив да ми се струваше, загадъчен, абе всичко, което може да роди фантазията на едно 16 годишно момиче. И картинката на корицата я помня и до днес.  Знам, че вече сте се сетили за въпросния парфюм https://www.fragrantica.com/perfume/Hermes/Bel-Ami-25.html. Нямам го, но е в списъка, и като гледам пирамидата, много точно отговаря за тогавашните ми представи за Жорж Дьороа. Споделете мнение, ако го имате, много ще ми е интересно вашите асоциации.

# 39
  • София
  • Мнения: 4 454
Друг парфюм, който свързвам с филм и не ведях да е споменат, е Liquid Gold Euphoria Calvin Klein - https://www.fragrantica.com/perfume/Calvin-Klein/Liquid-Gold-Euphoria-24786.html във филма In Darkness - https://m.imdb.com/title/tt5164184/.
Чудесна тема! Heart EyesFlowers Rose

# 40
  • Мнения: 2 408
Bel Ami стоеше на полицата в луксозната баня на Джордж Клуни в " Непоносима жесткост".

# 41
  • Мнения: 794
В "Кралете на бърбъна" на Дж. Р. Уорд се споменаваше https://www.fragrantica.com/perfume/Cartier/Must-de-Cartier-312.html, но неясно коя версия.
"Едуард се обърна и за миг просто остана смълчан. Сътън носеше червена рокля и бе вдигнала тъмната си коса на кок, парфюмът й, както винаги, бе Мъст на „Картие“."

и неясно кое COCO
"Половин час по-късно, вече беше облечена в червена рокля на Кристиан Диор, а тежката и хладна огърлица на Хари Уинстън опасваше врата ѝ. Парфюмът ѝ беше Коко на Шанел, класика, която тя реши, че може да използва като навърши трийсет."

# 42
  • Мнения: 13 292
В "Beyond Borders" героят на Клайв Оуен
към героинята на Анджелина Джоли
в една полева, мръсна болница в Африка -
"наистина ли сте с парфюм?" Confused

# 43
  • Мнения: 313
От парфюмите на Montale кой е подобен на soleil de capri? Или поне да е свеж аромат подходящ за пролета

# 44
  • Мнения: 794
Скоро бях гледала доста епизоди на Греъм Нортън и ми направи впечатление този:
https://twitter.com/i/status/1153650319676641285 , малко по-надолу е клипчето.
Поразрових и на много места описват Love, Don't be Shy на Килиан.

Общи условия

Активация на акаунт