Частни училища-информативно-дискусионна тема 46

  • 60 864
  • 956
  •   1
Отговори
# 915
  • София
  • Мнения: 30 209
Скрит текст:
Аз не се чудя, защото съм наясно с по-голямата част от мотивите и съм напълно ок с тях. Затова неведнъж съм казвала, че ако сега имах деца в училищна възраст или близки деца на такава възраст, и като зная на какво ниво е общото ниво в държавните училища, все повече бих настоявала за частно.
Но не кое да е и не какво да е.
Е, определено! То остава родителят да избере кое да е и какво да е училище. Отнася се и за ДУ. Едва ли някой родител праща детето си в кое да е училище.

Скрит текст:
При прием в Пук или 1 клас, дори с подбор, не е задължително да се отсеят само гении. Освен това има не малко братчета и сестричета.
В СМГ след 4 клас мога да кажа, че вече има сериозно сито. И въпреки това, не всички приети деца, успяват да изкарат на елементарното НВО резултат, който да им стигне да продължат там след 7 клас. Не е виновно училището, не мисля, че "вина" имат и децата. Някой път не ти е ден, понякога толкова си можеш. Много е депресиращо да се очакват непременно максимум резултати от едни деца. Нереално е всички ЧУ да са пълни с деца с по 100 т. на НВО. Както и някои ДУ.
Ситуацията в СМГ е "мода". Да, много добро училище. Да, дава прекрасна подготовка. Да, супер престижно е да се похвалиш, че детето ти е в СМГ. Разбирам всеки един родител, който има амбицията детето му да учи там. Дали обаче детето е за СМГ, е въпросът? Безброй деца постигат добри резултати и влизат в СМГ и се оказва, че не им понася средата. Там е наистина за деца със силна наклонност към математика, а не всеки родител има реална представа за детето си и ако има, то в не малко случаи не желае да приеме, че детето му не е математически гений и започва да търси причини в училището, системата, учителите и къде ли още не. Оттам идва голямата драма. Никой не е виновен в случая.

Последна редакция: пт, 02 юли 2021, 12:54 от missence

# 916
  • Мнения: 5 425
В СМГ след 4 клас мога да кажа, че вече има сериозно сито. И въпреки това, не всички приети деца, успяват да изкарат на елементарното НВО резултат, който да им стигне да продължат там след 7 клас. Не е виновно училището, не мисля, че "вина" имат и децата. Някой път не ти е ден, понякога толкова си можеш.
А някой път просто ти смъкват точки за "сгрешен чертеж", при положение че си загубил време да докажеш, че задачата е сгрешена и триъгълника е всъщност тъпоъгълен (като НВО-то) и затова така си го начертал. Също съм чувал за смъкнати точки за написано "по-голямо" вместо ">". Което разбира се определя кой е за СМГ и кой не. Заедно с максималните резултати по БЕЛ, където бюрократщината при оценяването е още по-изискваща частни уроци (или съответното затъпяващо преподаване в хард-кор ДУ).

# 917
  • Мнения: 5 933
Че кой говори за 100 точки?  СМГ след 7 клас е цел за деца, които наистина искат математика. Нещо, което не е така за СМГ след 4 клас. Та кой говори за 100 точки на двете НВО. За справка: таблицата постната от Тинки.

Последна редакция: пт, 02 юли 2021, 13:02 от Fancy

# 918
  • Мнения: 5 425
"На първо класиране минималните балове за прием в СМГ бяха следните: 492.750 точки за немските паралелки"
Три точки надолу за "сбъркан чертеж", умножени по 3 и вече не влизаш даже с максимален резултат по БЕЛ.
Ако имаш 100 точки на тъпоъгълните задачи, ти трябват минимум 93 точки по БЕЛ при пълно 6 диплома.

Последна редакция: пт, 02 юли 2021, 13:14 от Ezhko

# 919
  • Мнения: 5 648
Чак да се чудиш как го правят тия деца.

# 920
  • Мнения: 842
Чак да се чудиш как го правят тия деца.
С любов Simple Smile
В миналата седмокласна тема пишеше майка, чието дете в СМГ беше решило да не ходи на допълнителни уроци извън училище. И само с училищна подготовка изкара 100т. по МАТ и 99т. по БЕЛ

# 921
  • Мнения: 7 162
Абе само с любов не става. Единични случаи са това. Айде да не са единични, но са малко.
Аз имам три деца ( и тримата бяха в МГ 5-7 клас), но само едно от тях се справи на НВО с подобен резултат.

# 922
  • София
  • Мнения: 12 216
"На първо класиране минималните балове за прием в СМГ бяха следните: 492.750 точки за немските паралелки"
Три точки надолу за "сбъркан чертеж", умножени по 3 и вече не влизаш даже с максимален резултат по БЕЛ.
Ако имаш 100 точки на тъпоъгълните задачи, ти трябват минимум 93 точки по БЕЛ при пълно 6 диплома.
Това не е бала от годината на кандидатстване на твоя син, а от миналата година, когато нямаше какъв чертеж да объркаш.

# 923
  • София
  • Мнения: 62 595
Децата, които познавам са все с качества, братя и сестри често са с подобни характеристики, рядко има изключения, защото просто децата са от едно семейство и са възпитавани по сходен начин и генът си е ген. Веднъж като влязат не се притеснявам за тях, защото зная на какво са способни.

За държавните сега няма особен избор, защото ги районираха и ако се окажеш в неподходящия квартал или с малко точки, направо увисваш. Тогава вече търсиш или частно училище, или по други начини.

# 924
  • София
  • Мнения: 30 209
Дам, и сега родителите започват да мечтаят " след като детето на съфорумката може, значи и моето може" и ако моето дете не успее (недай Боже) да изкара същите точки (поне) без частни уроци и само с любов, значи проблемът е в училището, учителя, държавата, ББ и т.н. И така се стресират деца, сравнени с детето на Пенка. "Значи Пешо на Пенка успя, а ти?".

И знам, не говоря за детето на ССФ, тук все пак сме се събрали майки само на гении. Далеч съм от мисълта, че няма да се преборим със СМГ, АК или поне (дет' се вика) с 91 НЕГ, защото всичко останало е пълен провал.

# 925
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма такова нещо за провала. Не зная родител, който да не иска детето му да е от най-добрите, ако вижда, че това дете има подходящите качества. Винаги може да стане издънка, вярно е, изпити са все пак.

# 926
  • Мнения: 5 648
Не позна - има родители, които не изискват децата им да са “от най-добрите”, въпреки качествата за това.

# 927
  • София
  • Мнения: 62 595
"Изисквам" е различно от "искам". Аз мога да искам, но да не изисквам. Искам да имам мерцедес, но не изисквам някой да ми го осигури.

# 928
  • София
  • Мнения: 30 209
Няма такова нещо за провала. Не зная родител, който да не иска детето му да е от най-добрите, ако вижда, че това дете има подходящите качества. Винаги може да стане издънка, вярно е, изпити са все пак.
И колко родители ще кажат "не, моето дете НЯМА подходящите качества"?
Нека е най-добро в нещо, което наистина го влече и му се удава, но да сме набутани всички само в 3 училища в БГ, защото така е модерно и защото нашите трябва да кажат, че сме там, ми звучи малко като манията с чужбина преди време "Детето е в чужбина!".

# 929
  • София
  • Мнения: 12 216
А, преди време! Тази мания си е жива и процъфтява. Joy

Общи условия

Активация на акаунт