Прием на ученици в първи клас в общинските училища - София - 9

  • 28 221
  • 738
  •   2
Отговори
# 315
  • Мнения: 354
Няма как да се заяви уседналост, която няма. Всичко се проверява със системата на ГРАО.

# 316
  • Мнения: 211
И аз смятам, че не е възможно. Не само при определяне на групата, но и за допълнителните точки.

# 317
  • София
  • Мнения: 1 678
А кой проверява уседналостта? Simple Smile ако е в съответното училище дали няма да си затворят очите за някои “неизрядни”? Не ми се вярва да е автоматично или да се проверява от някой в последствие (инспекторат или някой различен от персонала на съответното училище)?

# 318
  • Мнения: 354
А кой проверява уседналостта? Simple Smile ако е в съответното училище дали няма да си затворят очите за някои “неизрядни”? Не ми се вярва да е автоматично или да се проверява от някой в последствие (инспекторат или някой различен от персонала на съответното училище)?
Всичко минава през системата. Училищата имат достъп само до списъка с класираните деца, където там ги отбелязват като записани/незаписани. Училищата нямат пръст в класирането както и проверката на документи. Цялата отговорност е поета от Столична община.

# 319
  • Мнения: 332
Тогава казусът е още по-интересен.

# 320
  • Мнения: 1 148
Нещо не разбрах. Уседналостта се проверява след като детето е класирано в училището, а не още преди това, така ли? Демек, аз сега мога да впиша какъвто си искам адрес и преди класирането никой няма да го провери, респ. кандидатурата ми да се обяви като невалидна?

# 321
  • Мнения: 354
Нещо не разбрах. Уседналостта се проверява след като детето е класирано в училището, а не още преди това, така ли? Демек, аз сега мога да впиша какъвто си искам адрес и преди класирането никой няма да го провери, респ. кандидатурата ми да се обяви като невалидна?
Не, проверяват се още на момента, понеже в системата е интегрирана и системата на ГРАО. Още при подаването на кандидатурата се прави проверка в самата система.

# 322
  • Мнения: 2
Здравейте! По ред причини ми се налага да се изнеса с детето ми от сегашния ми адрес. Отивам на квартира буквално на отсрещната страна на улицата. Това означава ли че с новата ми адресна регистрация откриваме автматично от първа в трета група? И даже и да се върна обратно си оставаме трета група?

# 323
  • Мнения: 354
Здравейте! По ред причини ми се налага да се изнеса с детето ми от сегашния ми адрес. Отивам на квартира буквално на отсрещната страна на улицата. Това означава ли че с новата ми адресна регистрация откриваме автматично от първа в трета група? И даже и да се върна обратно си оставаме трета група?
Ако промените адресната си регистрация - да, но ако в общината останете на същия си адрес - не.

# 324
  • Мнения: 1 822
Според правилата от миналата година ( които са същите като в електронната),ако промяната е в същия прилежащ район,тогава не си губите уседналостта. Прочетете внимателно наредбата. Най-добре е ако успеете да не си сменяте адреса до след класирането ..дори да ви се налага физически да го смените, докато вие не отидете да се отпишете в общината ,ще сте си на стария адрес ..никой не може да ви принуди да го смените насила, а от системата ще си го изтеглят автоматично ..тъй че не трябва и да носите нещо за доказване към датата на записване.

# 325
  • София
  • Мнения: 8 932
Нещо не разбрах. Уседналостта се проверява след като детето е класирано в училището, а не още преди това, така ли? Демек, аз сега мога да впиша какъвто си искам адрес и преди класирането никой няма да го провери, респ. кандидатурата ми да се обяви като невалидна?
Не, проверяват се още на момента, понеже в системата е интегрирана и системата на ГРАО. Още при подаването на кандидатурата се прави проверка в самата система.
Това сигурно ли е?  Защо тогава въвеждаме ръчно уседналостта?

# 326
  • Мнения: 1 822
Само да вметна че моят любимец д-р Чобанов е напуснал / напуснали са го днес.
Сега започват и хипотезите :
1) Системата за прием е толкова калпава и така ще се сгромоляса, че той придвидливо си е бил камшика за да го отнесе някой друг;
2) Системата е толкова калпава ,че трябваше някой да си тръгне ..и то на висока позиция;
3) Гласят го някъде в МОН , на някое (зам) министерско място сигурно ...като това не изклюва и точка 1 .
Та сега как да се зарадва човек на тази новина Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 327
  • Мнения: 2 701
Знаете ли, дали общината е задължена да увеличи местата за първи клас в училища, в които деца от първа, втора и трета група не са класирани на първо класиране? Има ли правило кога и как трябва да се случи това? Миналата година увеличиха паралалките от 24 на 28 деца в 55-то. Тази година ще бъде ли възможно пак да го направят?

# 328
  • Мнения: 1 822
В 55-то само увеличиха броя на ученици в паралелка , но в 8-мо мисля че откриха още 1. Директорът пуска искане към РИО да му разрешат ..това става обаче май след 1-во класиране и по усмотрение на директора. Т.е. ако той няма свободни стаи за повече паралелки, няма да открие такава ...и поне с 55-то съм сигурна , че няма да открият и със сигурност ще има деца , които не са приети от 3-та група.
Можете да пуснете запитване към РИО , да ви кажат дали прилежащото училище е длъжно да приема всчики деца от 1. , 2. и 3. група? Ако питаш директора , той със сигурност ще ти каже , че не са ...

# 329
  • Мнения: 354
Преди обявяването на местата от всяко училище, от районната администрация изпращат към училищата списък с общ брой деца, имащи право да кандидатстват и които са разпределени в тяхното училище. Въз основа на това училището обявява местата. При нас миналата година бяха обявени 22 във всяка паралелка, но ръководството видя на третата седмица от подаването на заявления, че има голям наплив към училището и предложиха на РУО за увеличаване на местата в паралелките с още 2, тоест по 24 ученици. Допълнителна паралелка може да се разкрие, само ако училището има материалната база за осъществяването й.

Общи условия

Активация на акаунт