Вярно ли е, че самотните майки плащат по-малка такса за ясла на децата?

  • 20 878
  • 285
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 4 176
Олеееееееее
Хайде кажете къде е тази наредба? Къде е написано определението що е то самотен родител и да ориключим, че всеки пише каквото му дойде на ум и не чете темата кой къде отговорил.  Блях

# 76
  • Мнения: 6 167
Олеееееееее
Хайде кажете къде е тази наредба? Къде е написано определението що е то самотен родител и да ориключим, че всеки пише каквото му дойде на ум и не чете темата кой къде отговорил.  Блях

не наредба, а правилник.
дадох линк преди 1 страница в темата Ти.
 Peace

В частта Допълнителни разпорадби, т. 3.
ето да ти пейстна:

3. (доп. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) "Самотен родител" е лице, което поради вдовство, развод или несключен граждански брак отглежда сам деца до 18-годишна възраст, както и навършилите пълнолетие лица, в случай че продължават да учат, до придобиване на средно общо или професионално образование, но не по-късно от навършване на 20-годишна възраст.

Последна редакция: пн, 02 окт 2006, 23:25 от Lennie

# 77
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Определено има много неомъжени, които не ползуват намалението на таксата, но има и такива, които хем искат да плащат 40 лв, а с месеци не се сещат да отидат до касата да си платят таксата. А има и такива, които при допълнителното събиране веднъж годишно суми за помагала и стотинка не са дали, а карат Мерцедеси.

А при моя стаж като родител в детска градина, дори имаше случай на разведен родител, без тя да иска започнаха да и взимат половин такса. Тя път даде сумата и повече под друга форма.

# 78
  • Мнения: 6 167
Mamica,

по дефиницията на закона за социално подпомагане, която може да е само и единствено в Правилника, и то само на този закон, Ти не си самотен родител. 

Не може да има друг закон или друг правилник, който да дава друга дефиниция на понятието 'самотен родител'
.

Затова ти не можеш  да плащаш яслата на детето ти на половин цена.


Друг е въпросът как общинска администрация и тн дава незаконно възможност на други в твоята ситуация да получават това облекчение и да бъдат третирани, като самотни родители в този случай.Затова може би трябва друг да отговори, как точно можеш да го направиш. Винаги можеш да прее...ш системата. Свържи се със себеподобни да те ориентират как става.



# 79
  • София
  • Мнения: 6 212
Разгорели са се спорове кой е самотен родител, кой сам си отглежда детето, кой без брак, но с бащата и т.н. Морално ли е, неморално ли е ...
А как мислите самотна майка ли е тази, чието дете не е припознато, не живее с бащата на детето си, НО живее с родителите си или брат, сестра и други - работещи и т.н.?

Точно по тези причини едно от исканията, които ние Сдружение Настоящи и бъдещи майки отправихме към правителството и парламента е да се дефинира ясно и точно понятието самотен родител и да се разграничат живеещите на семейни начала и пр.

# 80
  • Мнения: 6 167
....

Последна редакция: вт, 03 окт 2006, 10:10 от Lennie

# 81
  • София
  • Мнения: 2 210
Сори за OFF-а, използвам темата, 4е гледам има компетентни юристи-моля да кажат какво да равим:
Една от социално слабите майки , на които помагаме (Марина) (М/у другото наай-свестната и отговорната за мен) има брак с бащата на детето си (8м), който я зарязва в деветия месец. По default тя си е омъжена отвсякъде.Да де, ама бащата не си е видял детето. Тя живее на ръба на минимума, работи надомно, участва в разни козметични експерименти Sick, ризкува здравето си, за да си гледа детето. Иска да се разведе, но от шест месеца не може да издири т.нар си "съпруг", той няма нищо на негово име, регистриран е на адреса, на който тя живее под наем. Нали ви е ясно, че не получава и помощи??? Не искам да ви казвам с колко пари живее на месец. Интелигентна, разумна, правеща всичко за детето си жена. Маринка (знам 4е няма да го прочетеш, но Heart Eyes).
Кажете сега как да се разведе, за да си ползва помощите, от които наистина има нужда? Нейното детет в началото на годината също тръгва на ясла,тя  ще си плаща 40лв........-няма избор.

ИЗвиянвайте, не искам да пускам нова тема, момичето е достатъчно деликатно....

Иначе и аз нямам брак, и аз мислех да се въползвам от Наредбата и "спестените" 20лв да давам на децата в близкия дом7, но се отказах, тъй като директорката на нашата ясла малко е цербер и можеше да ми направи проблеми от дуго естество. И да ви кажа глупостта, че общината "додава" тези 20лв, с които видиш ли ние ощетяваме яслата е абсурдна- нали не мислите, 4е 40лв е реалната издръжка на децата ни за 3 дни хранене, гледане и всичко останало. Общината получава много по-голям бюджет за това. 40лв са нашето скромно самоучастие в "целата схема"

# 82
  • Мнения: 2 070
малко ОФФ темата - Воден дух, разби ме с това изказване - даржавата насърчава неморалните съжителства - ти в кой век живееш???!!!! въпроса не е в това дали хората са омъжени, а въпросния им статус да се регламентира, за да няма такива своеобразни тълкувания...

 Лени, НБМ нямаме предложение за дефиниция - просто в исканията си по въпроса сме отбелязали, че този статус тр се регламентира, затова и в темата за чужбина бяхме питали за конкубинат... Иначе за самотна майка живееща при родителите си - ако сама отглежда детето си в дома на родителите си, тоест без мъжа си - пак се води самотна според социалните, защото тя и детето и вече са отделно семейтво с отделни разходи, не разполагат със собствено жилище...

# 83
  • Мнения: 1 113
Еми, не съм юрист, но мисля че момичето може да подаде молба за развод, независимо че съпругът й го няма. Съдът би трябвало да пусне съобщение, че го издирва чрез ДВ и ако той не се яви, тя пак ще получи развод. Жалкото е, че докато тече процедурата нещата при нея ще са по същия начин (няма да може да получава помощи).
Мамица, защо не попиташ в градината на детето при какви условия се ползва 50 %-нто намаление на таксите?

# 84
  • Мнения: 1 000
Тъй като нямаме брак, а една позната каза, че тя като самотна майка е плащала половин такса за ДГ за детето си. Това обаче е било преди 3г. Сега как стоят нещата? Не искам да се минавам, а и никой не ми е искал свидетелство за брак и този въпрос не ми е поставян.

Никой няма да ти иска свидетелството за брак
Отиваш в служба ГРАО в общината и си вадиш документ за семейно положение.....ако нямаш брак.....семейство се водите ти и детето/децата ....това е .....документа от ГРАО го даваш в градината и ЧЕСТИТО......имаш 50% такса.
ЗА или ПРОТИВ.....ти си реши

Нападките в темата са много и няма да ги обсъждам...няма смисъл
Всеки има право да разсъждава както може, иска или му е удобно.

Аз плащам половин такса......живея на семейни начала....и имам 2 слънца.....директорката на градината ми каза че имам право на половин такса и аз се възползвам......какво лошо има.
Нямам право на детски поради високия ми доход....плащам зверски данъци на държавата...данъка който ми удържаха всеки месец искам не искам е два пъти колкото това което взимам сега.....а вече съм само на майчинството......това честно ли е.....стандарта ми на живот се срина 4 пъти.....това честно ли е....не е честно и да ходя на работа с бебето...не е честно спрямо него...ама ходя.....иначе ще затънем....
Темата е необятна.....има много за и против....всеки си преценява за себе си

# 85
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 243
Ето ви Наредбата на Столичния общински съвет:
Цитат
Раздел III
...Чл. 21.  (1)  (Изм. - Решение № 2 по Протокол № 50 от 24.03.2003 г., Решение № 11 по Протокол № 52 от 12.05.2003 г.) Таксата се заплаща с 50 на сто намаление за деца на самотни родители, деца, единият от родители на които са редовни студенти или отбиват редовната си военна служба.

            (2) Когато две деца от едно семейство са приети в едно или в различни детски заведения, таксата за второто дете се заплаща с 50 на сто намаление. Когато децата са повече от две, таксата се заплаща с 50 на сто намаление за първото и със 75 на сто за второто дете.

            Чл. 22.  (1) При ползване на преференциите по чл. 20 и 21 родителите или настойниците подават декларация до директора на заведението, придружена с необходимите документи.

            (2) Заплащането на намаления размер на таксата или освобождаването от таксата започва от началото на месеца, следващ месеца на подаване на декларация...

Пише само "самотни родители". Според мен това означава, че важи дефиниция в по-висш закон Peace

# 86
  • София
  • Мнения: 4 868
сори, СКЪПА, но ако при теб мисленето е процес, който се задейства на поискване, при мен той си се случва...непрекъснато...искаш или не искаш....
та законът беше цитиран, разтълкуван и пояснен - за да не се налага да търсиш кой да мисли вместо теб. става ясно обаче, че трябва и някой да прочете какво са ти отговорили - ще помолиш ли за това или ще разчиташ на интуицията си за откриване на келепира?

3. (доп. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) "Самотен родител" е лице, което поради вдовство, развод или несключен граждански брак отглежда сам деца до 18-годишна възраст, както и навършилите пълнолетие лица, в случай че продължават да учат, до придобиване на средно общо или професионално образование, но не по-късно от навършване на 20-годишна възраст.

# 87
  • Мнения: 6 167
...

Последна редакция: вт, 03 окт 2006, 10:10 от Lennie

# 88
  • Мнения: 4 176
Янита, извинявай, че си взела думите ми така навътре. Наистина питането ми беше какъв е закона ( наредба), а не да ми казваш личните си убеждения и да разсъжаваш дали одобряваш или не.
Ако исках размисли и страсти от теб и други, щях да назова темата си " одобрявате ли плащането на 50% на такса за ясла от самотни родители".
До тук оставам с убеждението, че мисловния процес за теб е проблем, след като се налага да ти разяснявам теиз неща сега.
Хайде със здраве и без лоши чувства и моля чети заглавията на темите. Не скачай като попарена. В крайна сметка толкова малко неща зависят от нас   Flutter

И все пак аз съм самотен родител. Е, какво да направя като не е точно регламентирано дали живеещите на семейни начала са семейство.

# 89
  • Мнения: 6 167
Янита, извинявай, че си взела думите ми така навътре. Наистина питането ми беше какъв е закона ( наредба), а не да ми казваш личните си убеждения и да разсържаваш дали одобряваш или не.
Ако исках размисли и страсти от теб и други, щях да назова темата си " одобрявате ли плащането на 50% на такса за ясла от самотни родители".
До тук оставам с убеждението, че мисловния процес за теб е проблем, след като се налага да ти разяснявам теиз неща сега.
Хайде със здраве и без лоши чувства и моля чети заглавията на темите. Не скачай като попарена. В крайна сметка толкова малко неща зависят от нас   Flutter

И все пак аз съм самотен родител. Е, какво да направя като не е точно регламентирано дали живеещите на семейни начала са семейство.


мамица, ти не си самотен родител.
престани да твърдиш несъществуващи неща.
темата стана 5 страници, аз изписах 1 тон мастило, закон ти копирам,
с големи букви, с малки букви...
иди и си попълни формуляра, но не заблуждавай хората, че не е точно регламентриано.
регламентирано е и още как.

Общи условия

Активация на акаунт