Клуб на храбрата шивачка - 23 тема

  • 46 506
  • 840
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 135
Аз да питам още нещо. Искам да отида на курс по шев и кройки или някой да ме обучава. Оказва се, че познатите шивачи нямат време, защото работят интензивно. Курсове пък няма много, а тези, които ги има, са веднъж в седмицата. А аз имам време и желание за нещо по-интензивно. Попаднах и на една друга оферта - два отделни курса за коряч и за шивач, на които се издава сертификат. И доста скъпи по моя преценка. Но пък можеш всеки ден да учиш по няколко часа. Всъщност интензивността човек сам си я определя. В някакви цехове се практикува. Мен сертификат не ме интересува, а реални умения. Какво мислите за тези курсове за професионална квалификация? Струват ли си парите? Става дума за 64 часа (астрономически) на цена 700 и нещо. В това влизат и изпитите и сертификатите. Ако човек не иска изпити и сертификати, цената не се променя.

Последна редакция: чт, 29 апр 2021, 09:45 от Eulalia

# 136
  • Sofia
  • Мнения: 26 193
Най-добре се учи в ателие.
Първо тропоски,копчета да шиеш,после цип,джоб,филетки, ревер...и след време до цяло изделие😁
Почти година се “обучавах” и съм безкрайно благодарна,че овладях занаята.
Даже и сами решиха да ми плащат по някое време🤑

# 137
  • Мнения: 135
Най-добре се учи в ателие.

Кой ще ме вземе мен в ателие?!

# 138
  • Sofia
  • Мнения: 26 193
Пробвай,има толкова много ателиета.
Обясни им ,че искаш да се научиш,че безплатно ще им помагаш и “кради”занаята 😉

# 139
  • Бургас
  • Мнения: 1 983
Наистина , най-добрият вариант е да отидш в ателие и да попиташ шивачката дали ще те наеме. Някои от познатите ми шивачки имат пенсионерки за помощнички, които понякога освобождават/през зимата/, ако намалее работата. Друг вариант е да потърсиш чрез познати, някоя пенсионерка-шивачка и да я помолиш за уроци. Ще се уговорите за 1-2 пъти седмично да ходиш у тях, тя ще ти предава всеки път по нещо, и на следващия път ще носиш домашното, тя ще ти прави забележки и ще ти предаде нов урок. Ако я убедиш, че имаш професия и си търсиш хоби- ще те вземе някоя. Аз така се научих някога да бродирам на машина. Успех

# 140
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Аз преди няколко месеца имах същата идея за курс и си харесах едно място, където предлагат и ми е сравнително близо - шивашки цех Натали. Така и не съм звъняла да видя какви са условията, защото все други неща имам на главата, но ако не си ги видяла  вече, може да ги провериш.

# 141
  • Мнения: 135
Момичета, много ви благодаря за информацията и за съветите! Ще разпитам първо познати шивачи към кого мога да се обърна. За съжаление пенсионирана шивачка май не познавам, но пък някой от познатите ми може да познава и да ме насочи. Ще питам и в ателиетата в квартала, ей така за всеки случай. И този цех Натали го намерих в интернет, ще звънна за да питам за условията. Светли празници на всички! И да не шете много по Великден, че егрях Simple Smile

# 142
  • Варна
  • Мнения: 1 119
Трябват ми десетина напълно еднакви черни тениски с качулка. Купих 10 метра плат черно трико, не знам колко ще излязат, колкото толкова, вероятно между 9 и 11 броя.
От личния ми опит не вярвам на ателиетата, че ще ги направят качествено. Големите шивашки фирми/цехове поне където завъртях, където е по-сигурно качеството, минималната им бройка е 100 броя, което не ме устройва.
Някой знае ли сигурно място във Варна където да ми ушият качествено 10 еднакви блузи/тениски с качулка с къс ръкав.
Дали ателие или шивашки цех няма значение, важно е да е качествено.?

# 143
  • Бургас
  • Мнения: 437
Христос Воскресе! Здраве, мир и спокойни дни ви пожелавам! Да се разпиша и аз с първо изделие 😀 Уших на племеничките си по една престилка за Великден. Тази е втората. Първата беше още по-плачевна, защото бях решила и с контрастен конец да я шия и всичките ми криви шевове да си личат. 🥴 Приемам критики и съвети. Много зор видя машината ми там където се струпваха много пластове плат. Разтропа се, огънах игла. Как да разбера кога иглата се е затъпила и трябва да се смени? Ползвах пластината за преминаване на дебели участъци, някой път се получаваше, друг път не съвсем. Карах я но много бавен ход, бод по бод, леко уж, дано не съм я потрошила.
Eulalia, аз хем и шивачка роднина имам и все не мога да я нацеля свободна да я питам разни неща. 😔

# 144
  • Sofia
  • Мнения: 26 193
Много е хубава престилкатa😍
Ако имате още от плата може едно джобче да ѝ пришиете🤔

# 145
  • София
  • Мнения: 4 543
Koгато иглата се затъпи, започва да къса влакна от долната страна на плата основно. Понякога се чува и характерен звук при влизането на иглата в плата. Ако се случи да нямам игла за смяна, запилвам леко с пилата за нокти. Има и по-яки игли - трудно се затъпяват, но и не могат да се острят, че пилата е по-мека явно. Simple Smile

# 146
  • Бургас
  • Мнения: 437
Doli много се чудех за джобче, но ги подарих вече на децата. Въобще не ми мина през ум да го направя с плата от яйцата, от който наистина ми остана... Мислих да е зелено, а пък ми се досвидя да режа от голямото парче плат 😔

# 147
  • Мнения: 1 851
Kojo, изтрит е постът ти, в който пишеш каква машина си купи. Нали не си поставила игла № 70? За да разбереш дали иглата все още става, я свали! Хвани я с едната си ръка така, че острата част да се опира в палеца, а горната част в показалеца! Завърти я с другата ръка и не трябва да се криви въобще. Ако не се криви, постави острата част на нокътя си и търкай по дължината му! Не трябва да ,,пише'' по нокътя, завъртяна по цялата си обиколка. Ако пише по нокътя, вземаш порцеланова купичка или чиния! Обръщаш я с дъното нагоре и започваш да търкаш върха на иглата по ръбчето, което не е гланцирано! Хем търкаш лекичко, хем завърташ иглата! Това е в случай, че нямаш резервна игла или си габровска пинтия. Ако ноктите са наскоро лакирани, или с ноктопластика, немедленно изпробваш на някой друг член от семейството! Явно няма да стане без купуване на краче за двоен транспорт (ходещо краче), за преминаване през трудните места. За машини с вертикален и хоризонтален грайфер, тези крачета са различни, а забравих каква машина имаш. Май няма никаква файда от скъпа машина, като ще се пазари на такива незначителни препятствия. Ама като хортувам да си купувате механични машини, никой не слуша.

# 148
  • Бургас
  • Мнения: 437
elektrichar благодаря, че се включи! Бернетка b37 в крайна сметка взех 😁 Иглата не беше баш 70, но пък не беше и 90 🥴, а 80-ти номер. Тъпа е, драска по нокътя, а и като я свалих видях, че е със заоблен връх в сравнение с новата. Аз краче за двоен транспорт си купих, но не съм го ползвала още, мислих че такъв малък участък ще го избутам и така с повече търпение и разни джиджафки. Не знам и дали, ако не бях увеличила дължината на бода на 3 мм, нямаше по-лесно да се придвижва плата. Просто забравих да го регулирам, а машината, като я изключиш и включиш си има за всяка програма настройки по подразбиране. 🙄 Прав си ти, но аз съм си инатлива 😁, докато не си блъсна главата сама, не увира. Сега се оглеждам за някое старо Юнионче по мазетата и таваните или да хвана майстора да видим ще реабилитира ли Чайката. Инак тази си я харесвам аз с всичките ѝ екстри, но май не е баш за нещата, които искам да правя 🙄

# 149
  • Мнения: 1 851
Не мога да видя колко гъст е тегела, но трябва да е поне 3,2 - 3,5 мм. Не виждам чак толкова много пластове, че да не може да ги зашие. Зъбите излизат ли поне един милиметър? Знам си, че на Бернетката не може да се разчита. Ами като започнеш да шиеш наистина дебело, тогава какво правим?

Общи условия

Активация на акаунт