Козунаци 2021-ва

  • 52 262
  • 857
  •   1
Отговори
# 285
  • In transit
  • Мнения: 11 819
Здравейте, включвам се с молба за рецепта, но със суха мая. Миналата година правих по моята рецепта, със жива, просто не ми бухна. Благодаря.
Ето и от мен три със суха мая:

Великденска козуначена плитка

Пухкав козунак на конци с дълго втасване

Торта Кранц

# 286
  • Мнения: 11 674
От коя суха мая сте доволни?

Аз използвах Юва, но повече от година по нашия край вече я няма. Иначе нямаше грешка с нея.
С д-р Йоткер винаги имам незадоволителен резултат, тя ми е крайна резерва.
Сега ще пробвам evmaya, една червена опаковка.

Винаги им чета грамажа и за какво количество брашно се ползва. Меся в хлебопекарна.

# 287
  • In transit
  • Мнения: 11 819
Руми, послените месеци ползвам изключително маята на д-р Йоткер. Всички козунаци, които съм направила и показала са с нея. Не се съобразявам какво пише на опаковката. Винаги слагам по-малко от колкото пише на опаковката. Не съм имала провали. Напротив супер си втасват козунаците и хлябовете ми.

# 288
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
И аз от години само с Йоткер правя печива и съм супер доволна. Последният козунак също беше с нея.

# 289
  • Мнения: 11 674
Аз често правя тесто да пица в хлебопекарната и с д-Йоткер ми става едно такова ... превтасало ли, не знам как да го опиша.
Майки , освен и да пробвам да сложа по-малко от нея. Общо взето съм я набедила тази мая, че е виновна за неуспехите. Пък то истината е, че на мен не винаги ми се получават манджите 😂😂😂
Но пък с Ювата нямах грешка.

Последна редакция: чт, 08 апр 2021, 22:12 от rummi_pl

# 290
  • In transit
  • Мнения: 11 819
Руми, според мен търси виновника другаде, не е маята, категорично. Пробвай да смениш и рецептата примерно. Специално пиците съм ги правила с най-различни видове суха мая, не съм имала проблеми.

# 291
  • Мнения: 11 674
Може и да си въобразявам.
В неделя съм решила да правя на Морена козунака с тънката коричка.
Ще му сложа д-р Й, пък ще видим 🙂

# 292
  • Мнения: 2 394
За мен най добрата суха мая е saf-instant. Това  е от опита ми в правене на хляб. Ползвах я и за козунаците, които правих по рецептата на Морена. 
Пробвайте я и мисля, че няма да съжалявате.

# 293
  • Мнения: 12 742
Хубава си е френската мая, дълги години все нея ползвам. Преди месех по-активно, сега само по поводи но пак такава вземам като ми потрябва. Между другото, те имат и вариант който е за сладки теста от рода на козунак, стана ми любопитно но не съм я пробвала. Тя е май само в големите пакети от половин кило и... много си е. Стандартната им мая си е супер и за това, не ми трябва отделна.

# 294
  • София
  • Мнения: 11 706
Да ви кажа ползвам мая каквато ми падне, но като че ли най-често  суха  френска мая с нея грешка никога няма, освен това, ако си е запечатана може да издържи с години, такива опити съм правила и не съм имала проблеми. Днес ползвах сухата  мая от Лидл в едни зелени пакетчета на Belbake, като е била  със срок  на годнос до 09. 2020 г
 нищо й нямаше представи се добре, но за всеки случай я активирах предварително, шупна за 7 - 8 минути, щеше да излезе от чашката, така че...сухата мая върши работа, а защо ползвах суха ли, защото не ми се излизаше до магазина за свежа мая в това гадно време и изобщо на мен ми е все едно какво ще ползвам.
От скука завъртях един козунак, сега ще го покажа на фото, с  фанта и стафиди, по рецепта на В.Джорджевич.. ми стана си прекрасен с тъничка леко хрупкава коричка, има си и конци, които винаги се търсят, на сладост е добре, но не е моята рецепта, защото няма плънка, а моята плънка е убийствено вкусна и няма за Великден този модел да го повторя, това беше една бърза проба. Ползвах си най-обикновено бяло брашно на СофияМел, не съм допълвала с Манитоба, с олио и масло, по рецепта е мас, но това няма да ми се случи никога да ползвам, това си е мой избор, и е само от 500 г брашно. Тестото се държеше чудесно.
  Важното е, че е мек отвътре и когато се захапе остава белег от захапката, значи е влажен, и не е сух, аз винаги това търся най-вече.

https://cookwithmarcheva.blogspot.com/

Последна редакция: чт, 08 апр 2021, 23:51 от marchеva14

# 295
  • Мнения: 2 474
Боже, плънка с Фанта и стафиди, може ли да погледна рецептата? Благодаря от сърце.

# 296
  • Sofia
  • Мнения: 21 632
Красавци, душа, личи им тънката коричка! Simple Smile

Боже, плънка с Фанта и стафиди, може ли да погледна рецептата?
Фантата не е плънка, а замества млякото или участва заедно с него.

Аз пък снощи мислех днес да забъркам козунак (нали пица брашното да видя), ама свежа мая нямам, та отложих за утре като си набавя такава за стартера. Simple Smile  Просто предочитам живата мая, а не че е по-добра. Суха мая обаче винаги имам и ползвам.  От сухите харесвам френската и юва, но от известно време  имам една (хвърлих ѝ опаковката и не ѝ помня името, но ако я видя ще я позная де), която бше в пакетче от 125г, от Фантастико.  И Йоткер се е случвало да ползвам. Нямам провали с мая, каквато и да е тя.

Да ви покажа и аз един, който правих преди време, ама моите го почнали преди да снимам (сякаш не знаят, че снимам... Wink), та нямам цяла снимка. Wink





Последна редакция: пт, 09 апр 2021, 09:39 от Morena

# 297
  • Мнения: 6 713
Не може на всички да им се получават хубави козунаци с втасване в хладилник, а на мен не 😂. Снощи започнах този на Морена с тънката коричка, спазих всичко точно, записвах си и точно какво правя по минути. И тази сутрин...о, чудо!!! Тестото беше станало двойно! 😀 Получи се много хубав козунак, с конци, влажен, с мека коричка. Месих на ръка, ползвах прясна мая от Лидл, брашно за баница на РС, Лидл. Нямах мас, ползвах олио и масло. И понеже съм на гости при майка ми, а тя няма подходяща форма, пекох без форма и малко се обезформи. Важното е, че майка ми и дъщерите го харесаха. Simple Smile Доволна съм.

# 298
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Фортунче, браво 😃
Колко време стоя изваден навън преди да печеш и ккава е Т в стаята? Че и аз съм го мислила тоя вариант, ама все остава студено тестото (не само козуначено), по 2 часа го чакам да се стопли и пак не...

# 299
  • Sofia
  • Мнения: 21 632
Лидълската жива мая харесвам и точно с нея ще се снабдя малко по-късно.  Simple Smile
Браво, Фортуна!  Simple Smile
Криси, аз настрийвам градусите на хладилнка на 7-10 градуса, като оставям тесто.  Сутринта изваждам и около час - час и половина  се стопля и надига още малко. Кунята ми е южна, топло е целогодишно. След това плета.  Ако имате студено помещение до към 15 градуса,  става и там да нощува и после по-бързо ще се стопля.

Последна редакция: пт, 09 апр 2021, 12:59 от Morena

Общи условия

Активация на акаунт