Рецепти за православни пости

  • 65 958
  • 904
  •   1
Отговори
# 90
  • пловдив
  • Мнения: 1 093
Здравейте.Вчера бях на супа от спанак и картофи за вечеря супа броколи.За десерт мекица със сладко.
Последните два дни също се улавям,че хапвам повече.Понякога не закусвам,което води до огладняване след това и сякаш компенсирам.

# 91
  • Мнения: 667
Аз днес ще съм на ориз с гъби, останал от вчера. Вчера прекалих- спагети с доматен сос и гъби за обяд(липсваше ми пармезана, съвсем друго е), бананИ с мед и ориз с гъби беше за вечеря.
Съни, не знам дали ще ти допадне, но аз на спагети си поръсвах преди хранителна мая, това по необходимост заради липса на В12, но наподобява вкус на сирене и си е полезна.
Допълвам се по темата:
Днес мусака със соева кайма, та да има и за още някой и друг ден напред. Вчера беше боб с кисело зеле, ами обичам си и си готвя, въпреки физиономиите на домакинството Joy Прави ми се спаначена супичка, но физиономиите са по-страшни от тези за зелето...

Последна редакция: нд, 28 мар 2021, 10:35 от Parfait

# 92
  • Мнения: 1 575
И аз харесвам салата "Винегрет".
Тези дни ще готвя:
Домати с ориз
Пълн.пиперки с ориз и гъби
Крем супа от тиквички и картофи
Тиквички на тиган с малко олио
От вчера имам още печени картофи соте и рататуи
Намерих рецепта за постни мекици, мисля да пробвам. По принцип не си позволявам много тестени, но сега ям хляб почти всеки път.

# 93
  • София
  • Мнения: 5 247
Днес имам суши от вчера  с авокадо и краставица
Салата ( настърган морков чиа домат краставица лук каламата червена чушка)
Препечени филийки със сусамов тахан
 Сварена елда и домашно печени чушки
Отделно  за добавяне ябълки, банани, сурови тиквени семки, постни овесени бисквити, овесено мляко, чай, фурми, мед.
Утре ще правя крем супа моркови.

# 94
  • Мнения: 4 859
Мекиците не са ли постни по принцип ?
Аз  ги правя най-често по бързата процедура -от готово тесто за пици и мекици ,от това в жълтите пликове .Стават вкусни.Ръся ги с пудра захар /шарена сол .

Някой има ли хубава рецепта за постни палачинки ?
Преди време правех и ставаха много добре ,но съм изгубила рецептата .

# 95
  • София
  • Мнения: 7 874
...
Някой има ли хубава рецепта за постни палачинки ?
Преди време правех и ставаха много добре ,но съм изгубила рецептата .
Значи заменяте яйцата и млякото с газирана вода и готово. В нета ще видите има рецепти.
Аз съм правил с овесено мляко и пак са се получавали.
У нас сега на мода е арабския хляб на тиган.

# 96
  • пловдив
  • Мнения: 1 093
Здравейте,може ли да споделите рецептата за арабския хляб?

# 97
  • София
  • Мнения: 7 874
Моята съм я избрал от нета. Има много. Различното е че се разточват тънко и се печат на нагорещена плоскост (аз на тиган).

# 98
  • Мнения: 356
Здравейте! Този пост е първи за мен. Чувствам се много добре до този момент. Споделям ви една храна, която не съм срещнала до сега из вашите писания, а мен ме спасява много често когато се прибера вкъщи гладна и трябеа да хапна нещо веднага. Става дума за хумуса. Кимион, чесън, сусамов тахан се разбиват с блендер, добавя се нахут заедно с водата (аз ползвам от консерва), отново се разбива и накрая се добавя лимон и сол. Аз не слагам зехтин. Става чудесно. Когато ми се хапва нещо сладко си правя шоколад - лешников тахан, мед и какао. Ще споделя и една рецепта за много вкусен и сполучлив постен кекс

# 99
  • София
  • Мнения: 6 182
Вчера беше боб с кисело зеле, ами обичам си и си готвя, въпреки физиономиите на домакинството
Как се прави боб с кисело зеле? Имам останала още една зелка, а времето се затопля. Като ще е постно това кисело зеле, го правех или с ориз или на постни зелеви сърми. Но взе да ми дотяга. И само аз и ММ си хапваме, децата и те само като го подушат и почват физиономиите.
Аз ще потърся из мрежата де, но друго си е от първоизточника Simple Smile

Аз пък готвих нещо средно между винен кебап и катофена яхния, като вместо месо сложих нарязани на кубчета картофчета, но подправките като за кебап. Ми изядох си го с кеф. Малко може да съм прегрешила с тази чаша червено вино в соса, ама...

Засега като ми се дояде сладичко хапвам малко тахан халва, ама още някоя и друга седмица и няма да издържа  и ще почна и аз с постните кексове и постни козунаци Blush

# 100
  • Мнения: 667
Моето боб със зеле е мега мързеливо Grinning Киселото зеле отцедено и на ситно, боб от буркан, олио, червен пипер и дафинов лист. Всичко заедно в глинен гювеч с мъничко вода и за 1 час във фурната. Не запържвам нищо, не добавям други продукти, mах едно разтворено зеленчуково бульонче. Има си в нета и по-стойностни рецепти, ама на мен и така простичко си ми харесва.

# 101
  • Мнения: 116
Здравейте да ви споделя малко опит до тук и аз (мъжки обаче Grinning)

това ми е втори пост след Коледния преди 2 години

Сутрин основно закусвам печени филийки намазани с хумус и маслинки. Също понякога циганска баница със зехтин вместо олио и пак маслинки.

Приготвих си една рецепта, която дълго отлагах - киселите патладжани на дядо Петко Славейков - стана уникално. Патладжаните обаче бяха испански. Все пак по това време на годината няма как

Авокадото опитах да го комбинирам в сандвичи с хумус и лютеница, ама все не ми се услажда и ми е гадно

Халва, фурми и малко локум са ми основните подсладители. Също и черен шокoлад без нищо млечно. Вафли Чайка са единствените постни вафли на пазара. Тези ми ги препоръча друг постещ и наистина няма нищо животинско в тях, но разбира се има яко палмово масло , така че правете си сметка Grinning

Постната пица на Dominos e отвратителна и не си я взимайте. Слагат някаква веган моцарела, която има отвратителен вкус.

Увеличил съм доста яденето на хляб за съжаление , но какво да се прави. Липсата на месо много ме мори.

Взел съм едно жито и ще го правя скоро като намеря време.

Последно от Фантастико си взех някаква Тофу смес с чушки в бурканче и това е нещо уникално вкусно. Първият ми опит с тофу беше на предния пост и това, което бях взел беше отвратително. Но сега останах много приятно изненадан.

Това е по-интересното до сега. Останалото са типичните постни храни, които всички ядем - така че няма смисъл да споделям Simple Smile

# 102
# 103
  • София
  • Мнения: 6 182
Предстои ми панахида за 40 дни на роднина. Прави ми впечатление, че последната година хората предпочитат да раздават/приемат пакетирана храна. Та освен постното жито и постната питка, подсетете ме какво друго (или пък по-подходящо за възрастни хора) бих могла да сложа в пликовете за "раздавка".

До сега съм измислила:
- плод (банан, ябълка или ако намеря все още читави мандарини);
- опаковка с ядки (лошото е че възрастните хора трудно ги дъвчат);
- дозичка нескафе;
- малка халвичка;
- веган пастетче;
- пакетче обикновени солети;

# 104
  • Мнения: 5 003
Локум, локумени вафли,пакетиран фасул,те да си го готвят,консерва риба,безалкохолно, кафе.Заради пандемията повечето хора предпочитат пакетираните,защото ги е страх да ядат приготвено.За да не го изхвърлят,по-добре дай пакетирано.

Общи условия

Активация на акаунт