Рецепти за православни пости

  • 63 851
  • 904
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 7 853
Ето календарът за тази година:



Темата за 2020г.
Календарът за 2021 г.

Последна редакция: ср, 16 ное 2022, 15:40 от Mamma

# 1
  • Мнения: 4 199
Има ли определен неща,които се раздават на Задушница?Жито и вино е ясно,но друго.Днес ни донесоха и яйца,те защо са ?

# 2
  • Мнения: 4 859
Дядо хаджия ,благодаря за календара ,няма да е същата темата без вас и съветите ви !

Морковел,за яйцата не съм наясно дали е по канон или традиция ,по-скоро второто,но и ние сме получавали и знаем за варени яйца,халва ,питка,баница,сирене,брашно,нещо за пиене.
На черешова съм чувала ,че се боядисват в червено варени яйца ,ние не сме го правили и получавали такива.
Някои хора прибавят и любима храна на починалите ,нашите много държат и го правим.

На трапезата е добре да присъстват хляб,вино и сладко жито .

# 3
  • Мнения: 1 914
Днес ще направя картофена крем супа. Имам също от вчера пържени патладжани и чушки с доматен сос.
Скоро ми казаха рецептата на една разядка с орехи: В стъклен буркан, в който може да влезе пасатор, се слагат 2 см обелени скилидки чесън, същото количество по обем изчистени орехови ядки и 2 см сух хляб, който е предварително накиснат и изстискан, долива се зехтин или олио да се покрие и също така се добавя сол на вкус. Всичко това се пасира до кремообразна смес. Подправя се с лимонов сок. Получи се като майонеза и има много приятен вкус.

# 4
  • Мнения: 4 859
Като скордаля го знам аз този сос,редовно го правя и към риба ,без да постя Hug
  http://brazilka.blogspot.com/2013/08/blog-post_3704.html?m=1

Има вариант и с картофи ,но ми харесва хлебната повече
http://zanaeblogcook.blogspot.com/2014/02/blog-post_19.html?m=1 

Припомням и чесновата майонеза на Биляна
"
  Чеснова майонеза


 Намерх рецептата в архива за чесновата майонеза, която съм я писала преди 2г.Ще я копирам.


   Първо счуквам или смилам чесъна.Поставям го в дълбок съм и прибавям  малко олио.Започвам да разбърквам с миксера като посоянно добавям по малко олио.Получава се смес подобна на майонеза.Гъстотата е по желание, може да носи много олио.На края се овкусява с оцет, сол и по желание малко копър.Но е добре да се направи поне един ден преди консумацията.Няма точни мерки Аз го правя с 5 глави чесън за да има за по-дълго време.С миксера се бърка, колкото повече разбиваш, толкова по-хубава майонезена консистенция се получава.След като си прибавила около 100мл. олио слагаш сол и оцет, опитваш на вкус и продължаваш да разбиваш.Пак ти казвам, може да стане с малко и с много олио. Самата смес си показва, като започне да става рядка и спираш.Сол и оцет също поглъща доста, но става страхотно ."

И доматен сос ,пак на Биляна

"Доматен сос(разядка)

    Ще напиша един сос (разядка), много подходящ за Бъдни вечер.Без чесновата майонеза(бях писала някъде рецептата) и без този сос, не сядаме целогодишно на масата Simple Smile

  2 глави кромид лук се запържват(задушават по желание) с 3-4 моркова.След като омекнат сипвам при тях две консерви домати.Оставам да поври сместта около 20 мин.След това слагам сол и 1с.л. без връх брашно за сгъстяване.Махам съда от котлона и слагам 1-2 глави чесън.След това пасирам сместта хубаво и връщам на котлона само да кипне.Като изстине леко се слага задължително 1 ч.л. захар.След това се овкусява по желание.Може да се добави още сол, черен пипер, желателно е и малко оцет.

 Всички които са опитали този сос се пристрястяват към него, дано ви хареса Simple SmileСлед като престои един ден в хладилника, става невероятен."



Тази седмица си ям и млечни и риба ще включа ,все още са позволени .

По отношение на докладването ,да ,случвало се е ,трили са ми пост ,който не е бил с нецензурни думи ,или не по темата ,нито с цел реклама ,не съм питала защо и как,неприятно е .
Дано да няма тук повече такива ситуации ,и Дядо хаджия  да се върне ,ето че без него и нова тема нямаме за 2021 Sad

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 989
Здравейте.
Съжалявам, че дядо Хаджия е обиден и не желае да пише тук. Дано да има начин да прости и да се върне...

Смятам да постя тази година. Имам нужда да поспра - да се смиря, да се замисля по друг начин за нещата, да укротя емоциите. И избрах да постя.

Никога не съм спазвала този режим затова се надявам на съвети от вас.

Моля за начало да ми помогнете със следните въпроси:
- как точно се прилага въздържанието от мазнина другата седмица? в хляба има олио, тоест да си направя сама хляб без олио ли? ядките също са мазнини, да ги изключа ли? изобщо съвети за първата седмица ще са ми много полезни
- има ли място - сайт, календар или нещо, където пише всеки ден какво се позволява. видях календара с оцветените квадратчета, благодаря за него, но съм чувала от редовно постещи - днес може вино, днес може друго....от къде разбират?

благодаря предварително

# 6
# 7
  • Мнения: 116
Здравейте,

Знаете ли дали се дава свето причастие в църквите? По време на великденския пост се взима причастие на Тодоровден, но покрай пандемията ми казаха, че го били забранили, но никъде не намирам официална информация. Излизат ми статии само от миналата година по същото време когато много хора бяха скочили срещу църквата , че давала причастия.

# 8
  • Мнения: 4 859
*ashley*, в хляба от магазина няма мазнина .Поне тези ,които купуваме със сигурност няма .
Ядки може,също маслини.Но не може примерно зехтин да се използва ,т.е.извлечени мазнини  в дните ,отбелязани без такива .

За виното ,когато не се приемат мазнини ,със сигурност и не се пие .Но и аз не употребявам по време на пости ,рядко за готвене,на това попаднах

# 9
  • Мнения: 4 371
Където е упоменато “олио и вино” - разрешени или не са? Простете невежеството.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 4 571
Където е упоменато “олио и вино” - разрешени или не са? Простете невежеството.

Означава, че са разрешени.

# 11
  • Мнения: 4 371
Където е упоменато “олио и вино” - разрешени или не са? Простете невежеството.

Означава, че са разрешени.
Благодаря!

# 12
  • София
  • Мнения: 5 247
Здравейте,

Знаете ли дали се дава свето причастие в църквите? По време на великденския пост се взима причастие на Тодоровден, но покрай пандемията ми казаха, че го били забранили, но никъде не намирам официална информация. Излизат ми статии само от миналата година по същото време когато много хора бяха скочили срещу църквата , че давала причастия.


Във всяка църква на Божествена литургия  може да се вземе причастие . Не е била спирана възможността за свето причастие.
Днес хапвам още кисело мляко. Имам и крем супа картофи и целина.  Салата авокадо с краставица, домат и лук, макарони.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 4 571
Днес е последния ден за млечни и яйца.
Заговяваме винаги с варено яйце, което си разменяме с думите “прощавай - простено да ти е”.
В родния ми край се палят огньове и се хвърлят бутурници - дървени стрели.
Вие имате ли обичаи и традиции за Сирни Заговезни?

# 14
  • София
  • Мнения: 7 853
...
В родния ми край се палят огньове и се хвърлят бутурници - дървени стрели.
...
Да не сте от новозагорския край?

Общи условия

Активация на акаунт