Рецепти за православни пости

  • 66 097
  • 904
  •   1
Отговори
# 105
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Как се прави боб с кисело зеле? Имам останала още една зелка, а времето се затопля. Като ще е постно това кисело зеле, го правех или с ориз или на постни зелеви сърми. Но взе да ми дотяга. И само аз и ММ си хапваме, децата и те само като го подушат и почват физиономиите.
Аз ще потърся из мрежата де, но друго си е от първоизточника Simple Smile

В неделя сварих боб - сервирах редичкото на домашните като чорба.
В понеделник посгъстих остатъка и вечеряхме яхния.
Във вторник нарязах кисело зеле, запържих го в олио с малко червен пипер , като се свари го добавих към останалия боб, леко да клокне да се смесят ароматите и ... това е - имахме трети вид манджа за вечеря Grinning

# 106
  • Пловдив
  • Мнения: 2 419
Някои бисквити Белвита и Орео са постни. Подходящи са за раздаване.

# 107
  • Мнения: 356
На Белвита има постни бисквити, да. И Хогаренас имат.

# 108
  • Мнения: 3 025
Бисквити Орео постни ли са? Това не го знаех, а толкова ги обичам. Дори имам у нас една кутия от тях.

# 109
  • Мнения: 4 859
С очудване проверих съдържанието на Орео бисквитки -пише 'може да съдържа мляко ',което на много опаковки съм го има,но в състава им не открих животински продукти.
Направих  палачинките Blush

Много нежни станаха,идеални за всякакви плънки и с минимум продукти .
Солените с пастет от намачкан варен картоф ,подправки,лютеница и праз,сладките с тахан,мед,канела и банан Blush

# 110
  • Мнения: 373
Чувала съм, че веганите ядат бисквити Орео. Хогареняс също.
Аз си направих някаква импровизирана манджичка от неща, които имах в хладилника. Гъби, чесън, домати, спанак, подправки, малко зехтин, накрая поръсих с пресен магданоз. Вкусно се получи, сосчето си го отопих с филийки хляб.

# 111
  • Мнения: 2 885
Предстои ми панахида за 40 дни на роднина. Прави ми впечатление, че последната година хората предпочитат да раздават/приемат пакетирана храна. Та освен постното жито и постната питка, подсетете ме какво друго (или пък по-подходящо за възрастни хора) бих могла да сложа в пликовете за "раздавка".
С оглед на пандемията определено е по- хигиенично нещата да са купешки.
Прави ми впечатление, че хората слагат вафли, кроасани, солети, лукчета, кафе и някакъв сезонен плод. При раздавките забелязвам, че старите хора слагат и кренвирши с филийка хляб.

# 112
  • София
  • Мнения: 7 880
Основното при помените, което не трябва да отсъства е хлябо, житото и виното. От там нататък всичко останао е според възможностите и желанието. В житалната на света Петка продават например различни постни сладкиши, но не съм уверен, че са на достъпни за всеки цени.

# 113
  • Мнения: 373
Здравейте, тези дни правих постно зеле на фурна, много ми се беше прияло. Иначе салати, хляб, маслини, ядки, плодове. Тази вечер изпекох тиквички, лук, моркови и чушки на грил тиган. За следващите дни още не съм мислила, но ми се е прияла някаква постна пица, може нещо такова да направя.

# 114
  • Мнения: 3 025
Аз днес бях на броколи и моркови на пара и понеже много обичам люто си взех някакъв чили сос, който използвах с пържени картофки и няколко филии хляб със същия сос и маслини. Общо взето- преядох, дори и по време на пости.

# 115
  • Мнения: 19
И аз преяждам понякога. Освен това имам зверски подут корем от известно време. Много голяма тежест в долната част на корема, следобед вече понаболява и дори малко да хапна като се пипна е все едно съм глътнала малка топка точно там. Тази дни правих един детокс режим за 5 дни. Със здравословна и балансирана храна. На стомаха ми е леко, хората също споделят, че летят от лекота. А аз никаква лекота не мога да усетя от моето балонче ...
Чудя се дали всичко това е причинено от поста ми и това, че допреди това не съм приемала по толкова въглехидрати, макар и от добро източници. Иначе нищо не ми липсва. Готвя постоянно и се старая да бъде вкусно, за да не търся нищо излишно. Правя много салати, плодове, всякакви манджички с леща, нахут, грах и от всякакви зеленчуци. Ядки от време на време. Паста още не съм яла, а хляб доста рядко по една филийка домашен, лимецов.

# 116
  • Пловдив
  • Мнения: 996
Michaela, и аз се чувствам по същия начин. Червата са ми подути и ме наболяват.
Интересното е, че съм пълна с енергия, ходя редовно до wc (а съм с хроничен запек от години), гледам да балансирам храненето - почнах да купувам вегански продукти. Но тоя подут корем...
Отдавам го на въглехидратите. Ям постоянно растителни белтъци, но явно организмът си търси баланса. Ще издържим още малко и после ще коригираме липсите. Важно е идеята за поста да не губим и да ни се получи Wink

# 117
  • София
  • Мнения: 7 880
Червата ви се подуват от газове и ферментация

# 118
  • Пловдив
  • Мнения: 996
Това е ясно, но нали животинската храна предизвиква повече тези процеси? Дори и поява на слуз, гниене... Би трябвало сега да им е по-добре на тея черва.

# 119
  • София
  • Мнения: 7 880
Това е ясно, но нали животинската храна предизвиква повече тези процеси? Дори и поява на слуз, гниене... Би трябвало сега да им е по-добре на тея черва.
Напротив зеленината предизвиква повече газове, загото по бързо ферментира, а пък ако е и нитратна ...

Общи условия

Активация на акаунт