Наследство на имоти

  • 5 327
  • 92
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 6 169
Те може и да са поддържали контакт, но защо трябва това да достига до братовчеди някакви си. Тия неща не се тръбят на всеослушание.

# 76
  • Мнения: 19 108
От личен опит в подобна ситуация, мога да предположа (и съм сигурна в това), че решението доколко да се поддържа контакт и връзка с деца от предишен брак не се взима едностранно. Принципно втората съпруга има решаваща дума... Не е коректно да се обвиняват въпросните хора, без да се знае как са решавани тези вътрешно семейни въпроси.

Не е едностранно означава, че двете страни, които са децата (плюс майка им) и баща им, решават нещо. Втората съпруга не че не е фактор, но не е отделна страна в тази конфигурация, а е от страната на бащата. Ако тя и бащата са взели решение да не поддържа той връзка с децата си, то това е точно едностранно решение, тъй като едната страна изобщо не е взела участие във вземането му.

# 77
  • Мнения: 920
Ако тя и бащата са взели решение да не поддържа той връзка с децата си, то това е точно едностранно решение, тъй като едната страна изобщо не е взела участие във вземането му.
Точно това е, което написах.
Под "хора" имах предвид децата му от първия брак.

# 78
  • Пловдив
  • Мнения: 14 626
А, да - за бой са бащата и евентуално втората съпруга, никой не е обвинил децата.

# 79
  • Мнения: X
.
Грешките на родителите, плащат децата, за съжаление

Последна редакция: чт, 25 мар 2021, 23:19 от Анонимен

# 80
  • София
  • Мнения: 1 304
Здравейте! Първо се извинявам, ако темата ми не е за този раздел, но не успях да преценя къде да я публикувам.

Ситуацията е много объркана.
Накратко - мой първи братовчед почина в началото на този месец. Той не беше женен и нямаше деца. Родителите му са починали. През последните дни от живота му за него се грижехме аз и сестра ми - негови първи братовчедки по майчина линия. Бяхме убедени, че ние сме най-близките му роднини и като такива ще наследим апартаментите му. Той имаше наследствен апартамент от родителите му и негов собствен апартамент - и двата в София. Когато започнахме да вадим документите след смъртта му - смъртен акт, удостоверение за наследници и т.н. ни беше заявено, че не сме единствени наследници и нямаме право да се разпореждаме с имотите. Оказва се, че бащата на братовчед ми /т.е. съпругът на леля ми/ е имал първи брак преди да се ожени за леля ми и от него братовчед ми има две полусестри и един полубрат (с които никога не е общувал, а ние до момента дори не знаехме за тяхното съществуване). Въпросните хора дори не знаят, че братовчед ми е починал.

Някой има ли представа кои са наследници на братовчед ми в тази ситуация и с какви наследствени квоти? Как можем да придвижим жилищните въпроси на неговите имоти /продажба и т.н./, при положение че изобщо не познаваме въпросните полусестри и полубрат и нямаме никакви координати с тях?

Сестра ми е ходила да подава молба да се издаде удостоверение за наследници в общината по последно местоживеене на братовчед ми и в молбата е записала мен и нея като известни наследници, но служителката в общината е казала, че има други наследници и е отказала да връчи на сестра ми удостоверението.

Голяма каша стана. Това ни се стовари като гръм от ясно небе. За съжаление братовчед ми почина неочаквано доста млад - на 48 години получи инсулт и си отиде за около една седмица и нямаше възможност да направи завещание. Всъщност дори не съм сигурна дали е знаел за съществуването на въпросните сестри и брат.

Някой сблъсквал ли се е с подобен казус? Да потърсим ли помощ от адвокат?
А като цяло как мога да разбера наследниците на даден имот? Аз не съм наследник, но се интересувам от имот, чийто собственик е починал. Как да намеря наследниците му?

# 81
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 005
В общината по партидата на имота. За друг начин не се сещам. В Имотен регистър, но само ако има някакво вписване евентуално, най-вероятно да няма.

Последна редакция: ср, 02 юни 2021, 22:49 от AIDA_N

# 82
  • Мнения: 10 559
Имам въпрос за наследство и по-скоро кои са наследниците в този случай. Малко латино..

Дядо ми и 2рата му жена починаха (имали са брак).
Той има само един син (баща ми, който също почина). Тя също има само една дъщеря (жива понастоящем).
Кой е наследник на дядо ми - наследниците на баща ми (аз и майка ми в случая) или И дъщерята, която реално не е дъщеря на дядо ми, но е дъщеря на жена му.

# 83
  • София
  • Мнения: 1 629
Кой е починал пръв от двамата, дядо ви или втората съпруга? Ако е той, жена му е станала негов наследник, а след нейната смърт наследява дъщеря ѝ - както наследството от дядото, така и личното имущество на майка си. Т.е. в този случай въпросната дъщеря ще има дял от наследството от дядото.

Ако съпругата му е починала първа, дядо ви и дъщеря ѝ са наследили нейното имущество, а впоследствие в  наследството от дядо ви (без значение негово лично, или частта, наследена от жена му) дъщерята няма повече дял.

# 84
  • Мнения: 10 559
Благодаря! Стана ми ясно. Ще проверя хронологията, защото е с няколко дни разлика, но наистина не знам точната дата на нейната смърт (преди или след него), само на дядо ми.

# 85
  • Мнения: 818
Имам въпрос за наследство и по-скоро кои са наследниците в този случай. Малко латино..

Дядо ми и 2рата му жена починаха (имали са брак).
Той има само един син (баща ми, който също почина). Тя също има само една дъщеря (жива понастоящем).
Кой е наследник на дядо ми - наследниците на баща ми (аз и майка ми в случая) или И дъщерята, която реално не е дъщеря на дядо ми, но е дъщеря на жена му.
Вашата майка не би трябвало да има наследствен дял в никакъв случай. Тя може да е наследник на баща Ви, но не е наследник на дядо Ви защото се прилага принципа наследство по заместване, а право на заместване имат само деца, внуци и правнуци. С други думи - ако дядо Ви не е имал други деца освен баща Ви и ако баща Ви не е имал други деца освен вас, наследник в случая сте само Вие заедно с втората жена на дядото и евентуално след нейната смърт - дъщерята на тази жена. Вече дяловете зависят от поредността на смъртта на дядото и жена му, както и дали имотът е СИО или собственост само на единия от двамата.

Това в случай, че дядото е починал след бащата. Ако беше обратното майка Ви щеше също да наследи. Много е важно да уточните кой след кой е починал.

# 86
  • Мнения: 10 559
Това не го знаех, за заместване, деца, внуци. Да, единствена внучка съм му.
А мога ли да си извадя удостоверение за наследници за него? По местоживеене негово ли трябва да е?

# 87
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 005
По населеното място, където е починал.
Най-добре наистина си изкарайте удостоверение за наследници. Или дайте данни кой кога е починал, баща Ви преди дядо Ви, или обратно, и съпругата на дядо Ви разбира се. Всичко това има значение относно наследяването.

# 88
  • Мнения: 10 559
Много сложно това с наследствата било...
Имам и по-сложно.
Полубрат на баща ми (от една майка са) почива 2017.  Баща ми се отказва пред съда от наследство 2м. след смъртта му. Този ми чичо т.нар. няма други живи наследници по това време (видно от удостоверение за наследници). Майка, баща, братя, полубратя, всички са починали, не е бил женен.
Баща ми почина преди месец.
Аз наследник ли съм му на тоз ми чичо? А майка ми?
Ако баща ми се е отказал от наследство към него, не значи ли, че нямаме нищо общо с въпросния?

# 89
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 005
Да, това значи, нямате нищо общо с въпросния. Все едно баща Ви не е съществувал.

Общи условия

Активация на акаунт