Къща чрез ЧСИ. Заслужава ли си?

  • 3 978
  • 29
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 701
Здравейте, момичета! 😊
С мъжа ми обмисляме да си вземем къща като един от вариантите, който обмисляме да се доверим на обявите на ЧСИ. Тези от вас, които са минали през подобна процедура (или са наясно с нея) може ли да ми кажете дали си заслужава, какви са уловките, за какво да следим, доколко документите са изрядни, трябва ли да се съмняваме ако даден прималив имот се предлага изключително ниска цена, какво да проверим като задължения, документи, какво още и къде...
Благодаря предварително на всички, които отговорят! ❤️

# 1
  • Мнения: 741
Аз имам личен опит с покупка на къща от ЧСИ. Добре е документите за имота да ги огледа адвокат. Има риск от обжалване от страна на предишния собственик, което да забави въвода във владение. В нашия случай от датата на търга до влизането ни във владение минаха 5 месеца и половина поради обжалване по всички законово допустими начини и способи. Не мисля, че има риск по отношение на тежестите и възбраните на имота. С пълното изплащане на цената и съпътстващите сделката разходи купувачът получава имот без тежести.
По-специфичното при този вид покупка е, че има двуседмичен срок за плащане на цялата цена по сметка на ЧСИ, всички данъци и такси по прехвърляне на имота. И явяващият се на търг практически трябва да разполага с цялата необходима сума. И след това може поради обжалване да се стигне до забавяне във влизане във владение, и няма способ да се откаже човек и да си получи парите обратно. Има риск предишният собственик да нанесе повреди в имота преди да го напусне.
В нашия случай се сблъскахме със силно агресивно негативно отношение от предишния собственик- обиди, вербални нападки, псувни и клетви. Идваше на работното ми място или ме причакваше след работа и вдигаше скандали почти ежедневно в продължение на месеци. Писах няколко пъти жалби в полицията, предупреждаваха го и следваше около седмица почивка и пак отново. На мен близо година ми трябваше да преодолея този стрес всеки път когато се натъкнех на него /а човекът целенасочено търсеше да ме срещне/ да започва да бълва обидни думи и клетви по мой адрес. Ситуацията се повтаряше дори когато бях с деца и виждаше колко се плашат от цялата му агресия.

Последна редакция: вт, 16 мар 2021, 15:42 от Планинско цвете

# 2
  • София
  • Мнения: 5 166
Лично не съм, но позната купи апартамент през ЧСИ. Тя е притеснителна натура изначално и имаше същите като вашите мисли дълго време. В крайна сметка всичко мина по вода и е много доволна. Цената бе под средната пазарна за района. Тук има значение дали е първи или последващ търг - следващ е с по-ниска цена. Документално се съмнявам да има проблеми, за да се стигне до ЧСИ, то документите трябва да са наред. на вашя място не бих имал притеснения, но ще обърна много внимание на огледа - особено за къщи, където строежите често са на приятелски начала. Попитайте ЧСИ за технически паспорт ( дори да не е задължителен по закон за конкретния обект, ще ви даде някаква информация )

# 3
  • Мнения: 2 489
Не е едномесечен срокът за плащане!!! В срок от седем (календарни) дни купувачът трябва да внесе цялата сума. В противен случай губи задатъка и вторият след него се обявява за купувач.

# 4
  • Мнения: 741
Не е едномесечен срокът за плащане!!! В срок от седем (календарни) дни купувачът трябва да внесе цялата сума. В противен случай губи задатъка и вторият след него се обявява за купувач.

От 2017 година има промяна- срокът е двуседмичен. /чл. 492, ал. 3 от ГПК/

# 5
  • Мнения: 2 489
Не знаех, че има промяна. Коригирам се. Двуседмичен е срокът за плащане, не едномесечен!

# 6
  • Мнения: 2 638
Двуседмичен е. Някой може ли да помогне с питане, относно данъци със задна дата, на имот от ЧСИ? Ако не са плащани няколко години, след минаване на собствеността, ще може ли да се заплащат само за текуща година?

# 7
  • София
  • Мнения: 701
Много ви благодаря, момичета! Бяхте ми много полезни. 😘
Много неприятно, Планинско цвете. Дано вече всичко да е наред. Умът ми не побира как може някой да се държи така, при положение, че вие нямате никаква вина.

RebelHeart, какво представлява този технически паспорт?

# 8
  • София
  • Мнения: 5 166

RebelHeart, какво представлява този технически паспорт?

https://www.ka6tata.com/технически-паспорт-на-сграда-news3910.html

Прочетете тук, на разбираем език е описано. Копи/пейст на линка - поради някаква причина не излезе директно.

# 9
  • Мнения: 6 767
Купихме къща миналата година от ЧСИ като участвахме в тръжна процедура с явно наддаване. Условие за нас беше имота да не е населен, тоест да не взимаме къщата на хора, които живеят там, но са го загубили заради влошаване на икономическото си състояние. Точно, за да избегнем неприятности с предишни собственици. Вече са дали съвет за адвокат, подкрепям. С тръжната документация, отидете при адвокат, ще съдейства да се провери за допълнителни ипотеки или вещни права (например правото на някой да пребивава в имота пожизнено, което при нов собственик не отпада).
Чрез нашия адвокат, се свързахме с предния собственик, който разписа документ, че няма претенции към имущество (което нямаше в къщата) или нещо друго в имота. Това беше след като приключихме сделката, отделно ни предостави предишна документация за имота.
Имай предвид, ако спечелите, имате двуседмичен срок да платите цялата сума и такси към ЧСИ. Отделно ЧСИ следва да уведоми предния собственик, че имота е продаден като има 14 дневен срок, в който този предишен собственик може да си погаси ипотеката или да оспорва търга. Също, ако е извънредно положение, срокове НЕ текат и сделката може да се проточи. При нас се случи точно това, платихме парите, започна да тече срока, в който предишния собственик може да има претенция и обявиха извънредно положение. Така нямаше как да се приключи сделката и чакахме 2 месеца.
Като изключим забавянето, нямаше никакви драми. Купихме страхотна къща с 2 дка двор на цена, на която няма как да купим иначе.
Просто проверете за тежести и участвайте ако имота ви допада. Успех.

# 10
  • София
  • Мнения: 701
Купихме къща миналата година от ЧСИ като участвахме в тръжна процедура с явно наддаване. Условие за нас беше имота да не е населен, тоест да не взимаме къщата на хора, които живеят там, но са го загубили заради влошаване на икономическото си състояние. Точно, за да избегнем неприятности с предишни собственици. Вече са дали съвет за адвокат, подкрепям. С тръжната документация, отидете при адвокат, ще съдейства да се провери за допълнителни ипотеки или вещни права (например правото на някой да пребивава в имота пожизнено, което при нов собственик не отпада).
Чрез нашия адвокат, се свързахме с предния собственик, който разписа документ, че няма претенции към имущество (което нямаше в къщата) или нещо друго в имота. Това беше след като приключихме сделката, отделно ни предостави предишна документация за имота.
Имай предвид, ако спечелите, имате двуседмичен срок да платите цялата сума и такси към ЧСИ. Отделно ЧСИ следва да уведоми предния собственик, че имота е продаден като има 14 дневен срок, в който този предишен собственик може да си погаси ипотеката или да оспорва търга. Също, ако е извънредно положение, срокове НЕ текат и сделката може да се проточи. При нас се случи точно това, платихме парите, започна да тече срока, в който предишния собственик може да има претенция и обявиха извънредно положение. Така нямаше как да се приключи сделката и чакахме 2 месеца.
Като изключим забавянето, нямаше никакви драми. Купихме страхотна къща с 2 дка двор на цена, на която няма как да купим иначе.
Просто проверете за тежести и участвайте ако имота ви допада. Успех.

Много благодаря за информацията! Изключително полезна.

Някой може ли да ми даде координати на адвокат, с който е работил по този въпрос и е останал доволен? За София става въпрос. И горе-долу колко излиза хонорара му?

Последна редакция: ср, 17 мар 2021, 13:18 от baby@girl

# 11
  • Мнения: 6 767
Не съм от София, мога да дам препоръка за Варна.
Иначе първоначалната консултация беше 80 лв. За съставянето на документа, който подписа стария собственик и оформяне на формалности по сделката платихме около 300 лв.

# 12
  • Мнения: 2 489
Хонорарът на адвоката зависи от работата, която ще свърши. Дали само ще разгледа документите на имота, дали ще напише наддавателното предложение или ще ви представлява на търга.

# 13
  • Мнения: 271
Не съм от София, мога да дам препоръка за Варна.
Иначе първоначалната консултация беше 80 лв. За съставянето на документа, който подписа стария собственик и оформяне на формалности по сделката платихме около 300 лв.

Здравейте, може ли препоръка за Варна?

# 14
  • Мнения: 6 767
Може, това е адвокатската къща: https://yanevtomovandco.com/, адвокат Александър Томов.

Общи условия

Активация на акаунт