Къща чрез ЧСИ. Заслужава ли си?

  • 3 974
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 12 725
Многополезна тема! Адмирации за консултиращите.

# 16
  • Мнения: 4 578
Моят отговор на въпроса : Не не си заслужава да се придобие дом на фона на чуждо нещастие.

# 17
  • София
  • Мнения: 5 072
Моят отговор на въпроса : Не не си заслужава да се придобие дом на фона на чуждо нещастие.

Уважавам мнения, но вашето е странно. Вероятно имате причина това да е така, но всеки има някакви свои причини. И работа ли няма да започнете, ако е уволнен човек на това работно място преди вас и е нещастен от това? И половинка няма да имате, защото някога е оставил някоя и тя е нещастна от това?
Една стотинка заем нямам през живота си, една стотинка не дължа някому, вилица на изплащане не бих купил. Защото така съм си подредил - за да се случи, обаче, трябва да се възползвате от шансове, които се показват пред вас. И да купите имот, на цена под пазарна, е точно такъв шанс.

# 18
  • Мнения: 2 486
Моят отговор на въпроса : Не не си заслужава да се придобие дом на фона на чуждо нещастие.
Дали ще съм аз или някой друг имотът така или иначе ще се продаде. Купувачът не е виновен, че собственикът е направил дългове, които после не може да върне. Освен това, колкото по-дълго време стои имотът непродаден, на собственика продължават да му се трупат лихви и задължения. От тази гледна точка, собственикът има интерес бързо да се продаде имота, за да си изчисти задълженията (или поне да ги намали).

# 19
  • Мнения: 6 764
Не винаги говорим за хора, губещи единствения си дом и оставащи на улицата. Подобни случаи са единици. Повечето пъти се касае за недообмислени инвестиции.
В нашия случай, човека беше купил 7-8 къщи, за да прави бизнес с къщи за гости. После обаче размислил и спряло да му пука, че имотите са ипотекирани. Той нямаше абсолютно никакъв сантимент към имота, дори беше облегчен че се оттървава от поредния, защото имал още по селата.

# 20
  • София
  • Мнения: 701
Моят отговор на въпроса : Не не си заслужава да се придобие дом на фона на чуждо нещастие.

Съгласна съм с вас. В случая обаче става дума за изоставена къща на фирма, като дори не могат да намерят собственика, за да уредят дълговете с него.

# 21
  • Мнения: 4 578
По принцип сте прави със сравненията и да наистина е така както казвате. То и вече нямат право да продават, ако дома е единствен. Ама аз и от заложна къща не бих купила нищо. Ако  е на фона на някое житейско нещастие не бих се чувствала добре в такъв дом.

# 22
  • Мнения: 142
Здравейте, да съживя малко темата - бихте ли препоръчали адвокат за София? Благодаря

# 23
  • Мнения: 207
Здравейте, бях на оглед на апартамент, който много ми хареса като локация.
Собственика на имота го е купил преди повече от година от ЧСИ.
Апартамента в празен, а аз по принцип ще купувам чрез ипотечен заем.
Питането ми тук към знаещите е има ли риск с такава сделка и дали юриста на банката ще е достатъчен?
Четох за всякакви възбрани или претенции от трети лица, но ако от банката кажет, че е чист имот дали това е достатъчно?!
Благпдаря.

# 24
  • Мнения: 8 774
Tod Tod
аз бих си взела адвокат, адвокатът на банката изобщо нищо  няма да ти обяснява на тебе, даже няма да го видиш. Ако кредитът ти е примерно 60000 лева, банката ще се интересува само да може да си върне тези пари, в случай, че се наложи. Искам да кажа, адвокатът  на банката си гледа интереса на банката. Е, той по някакъв начин съвпада и с твоя интерес. Simple Smile
При положение, че ще плащаш хиляди, да икономисаш 100 лева за една консултация поне, е несериозно. Може да е чист имота, все пак минал е през съд, но може и да има някакви проблеми.
Мисля, че ще ти е интересно да научиш как е минал търга, какви цени са обявени, вещото лице каква оценка е направило, все важни неща за бъдещия собственик. Всяка покупка е конкретна, няма рецепти.

# 25
  • Мнения: 2 486
По принцип новият собственик (този, който го е купил от ЧСИ) би трябвало да си вдигне забраните, за да може да го продаде. Но все пак консултацията с адвокат е задължителна.

# 26
  • Мнения: 207
Благодаря на всички, определено ще се врържа с адвокат, но освен НА друго какво ще е нужно на адвоката за такава проверка?
Относно дали е длъжен собственика да си вдигне забраните четох, че ако са възбрани, които не могат да се вдигнат лесно, това не пречи да го продаде с тях.
Затова ми е притеснението и ще питам адвоката.
Но си мисля, че и самата банка няма да кредитира имот с възбрани.

# 27
  • Мнения: 6 764
Много имоти с възбрани се продават. На банката не й пречи да продава имот, върху който има доживотни вещни права, които няма как да бъдат вдигнати. Например правото на лице на живее в имота до смъртта си. Ако има такова вещно право, продажбата не го отменя. Също трябва да се проверят ипотеките, дали е само една, която вие ще изплатите или като нов собственик се сдобивате и с други, които тепърва ще станат изискуеми. Наемете си адвокат, този на банката иска да съдейства на банката и да продаде имота, не да гледа вашия интерес.

# 28
  • Мнения: 207
Значи апартамента е продаден от ЧСИ преди повече от година и От тогава хората са се изнесли барабар с всички мебели и т.н.
Има документ, че ипотеките са заличени, но аз имам притиснения за евентуално бъдещи такива възбрани.
Дадох документите на юриста на банката и на нотариуса да извади тежести и ще преценявам след това как да действам.
Като цяло повече се чудя дали Ако към момента имота е чист, то в бъдеще може да се появи някаква възбрана?!

# 29
  • София
  • Мнения: 9 911
Лично не съм, но позната купи апартамент през ЧСИ. Тя е притеснителна натура изначално и имаше същите като вашите мисли дълго време. В крайна сметка всичко мина по вода и е много доволна. Цената бе под средната пазарна за района. Тук има значение дали е първи или последващ търг - следващ е с по-ниска цена.
Как се разбира ако тепърва почваш - дали е последващ търга?
ПП: Има ли опасност ако отиваш на търг с проучвателна цел (с начална под 70-80хил.  лв) - да го спечелиш? Едва ли, предполагам особено за София има желаещи. Освен ако не е някаква тотална греда, която се установява след проучване от адвокат...

Общи условия

Активация на акаунт