(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 44)

  • 38 272
  • 798
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 5 190
Бобът се сее по-дълбоко (примерно от пипер) и прави по-едри корени, мисля, че кутията от сок трябва да е от 2 литра Simple Smile Тази на снимката е от 1л, нали?

# 271
  • Мнения: 5 997
Ефибуш защо ще правиш разсад на боба?
Тази сутрин навън не беше приятно. -1 в средата на април... Снимки направих след като всичко се размрази
Вече всичко започва да расте.

# 272
  • Мнения: 19 296
JMM, как поливате при тези лехи? Не изтича ли водата по пътеките? Винаги съм се чудила защо някъде се сее в повдигнатото, а не във вади.

# 273
  • Мнения: 5 997
Дъждец цялата градина е с капково, но след тези дъждове,  не остава време да се върже. Основните тръби с кранчетата са поставени и само остава да изсъхнат пътеките и ще ги подредим. Реално с два бидона от един кубик в двата края на двора успяваме лесно да поливаме. От лехите тече само при проливни дъждове. То тази част от двора не е много зле и на лехи може, но в долния край, където е ниско ако оставим с лехи трябва само ориз да планирам.

# 274
  • Мнения: 1 076
JMM много хубава градина! Как се оформят тези лехи, има ли специална техника? Един съсед по градина също ги оформя така. Все се чудя да опитам ли и аз. Какви са предимствата? Вероятно е малко по-топла почвата и не става пренапояване. 🤔

# 275
  • Мнения: 19 296
И мен ми е любопитно дали от вид почва зависи дали  лехите са повдигнати или на вади? И при нас е с капково, но винаги садя/сея на вади. Едно време баба ми поливаше по цяла нощ доматите. Пускаше на едно място маркуча и водата се движеше по вадите.
Гледам обаче, че съседката в сегашното ни село сади на повдигнати.

# 276
  • Мнения: 5 997
Ние сме новаторите в селото, всички са с вади, само младежа с шафрана го нареди на лехи. Мъжът ми минава с фрезата и след това с мотиката оформя лехите и вече с греблото ги подравняваме. 
Първата година бяха много широки, установих,че е трудно да почиства и намали ширината. Минавам и почиствам първо лехите и с малката мотичка ако има много и трудна за почистване трева почиствам пътеките, но реално мотика почти не ползвам, смеят ми се съседите че съм била  като къртица все в градината заровена.

# 277
  • Мнения: 5 379
Хе, че и аз съм все заровена в градината, а даже не гледам зеленчуци, а предимно цветя. Явно твоите съседи не са чували, че градинарството освен тежък къртовски труд, може да е и просто хоби Stuck Out Tongue Winking Eye

Някой има ли идея, от колко градуса мога да вадя доматите навън? Официално е след сланите, но ако ги завивам вечер? Миналата година едните, по-рано извадени и завити, бяха много по-здрави от останалите. Само че не помня, кога ги извадих, нито съм си записала....

# 278
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 073
За боба пишеше в брошурката му да се почне разсад в малки саксийки на 4см дълбочина. Пише че ставал за 10 седмици, идеята беше ако го стартирам вътре да спестя някоя и друга седмица, иначе много трябва да чакам да дойде време за навън, че искал топло. Пък и ми е някакси по-сигурно че ще поникнат ако е разсад. Накарахте ме да се замисля. Може да го разделя половината вън, половината разсад, имам 20 семенца Thinking Сега ще се върна да видя какво бяхте писали по-назад... Може да не пада къртовски труд за хобито, но пък пада къртовско четене Satisfied

Ей, супер лехи! Подреденичко Hug

# 279
  • София
  • Мнения: 12 229
Най-накрая почти сложихме найлона на оранжерията. Остава само вратите да направим. Както и как да се вдига широката страна за проветрение.
Иска ми се още утре да насадя няколко корена домати, но ме притесняват две неща.
Първо да не измръзнат през ноща и второ да не се сварят през деня..
Под найлона остана спанака, салатите, репичките, лук  и чесън. Те си вирееха много добре и навън, сега спанака ме притеснява да не изкласи и да цъфне набързо, като е по-топло. Последните два дни набрах килограм и половина, като раздавам, защото нe можем да изядем всичко.
Днес при отворени малки страни, вътре стигна до 35 градуса, ако затворя изцяло не ми се мисли. Ако оставя отворени вратите пък се притеснявам през ноща да не падне много температурата. Оставих днес един термометър, който запазва минимални и максимални температури, вътре и вън и утре ще проверя какво е положението.
Оранжерия, 5 на 12 метра.
Скрит текст:

Последна редакция: нд, 11 апр 2021, 00:45 от Aila

# 280
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Оранжерията ви е много голяма. Честито! Но и трудно ще се проветрява. Нашата е 4 х4 и пак вдига същите температури, но нощем е студено и ние и снощи си прибрахме касетките с  разсадите у дома. Мисля, че е по-безопасно да не бързаш със засаждането на доматите. Те ще са си добре в кофичките и когато и да ги сложиш в земята, няма да боледуват от прехвърлянето. Не си струва треперенето ще оцелеят ли  или- не. Всяка сутрин намирам тенджерката на кучетата с 10 см вода, превърната в лед. Нямам идея как за броени часове става такъв студ и на сутринта " ама от къде се взе този студ?"
Моят мъж реши есента като сменим найлона да направи и прозорчета на оранжерията. Тя, мойта работа е малко като "Татко каза, че ще ми купи колело. Ама друг път..."

# 281
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 049
ефибуш, миналата година в темата за учениците някой писа, че имали задача да запишат развитието на боб, а майката нямаше бобчета, или нямаше време... не помня точно.
от любопитство заложих смилянски боб, като си направих експеримент с бобчета, държани една седмица във фризера и бобчета направо от кухненския буркан.
бобчетата от фризера покълнаха много бързо, порастнаха здрави и без проблеми и после в саксията се развиваха добре. докарах ги до цъфтеж на балкона. тези направо от буркана не всички успяха да пробият кожата на бобчето, растяха слаби и немощни и след това само едно оцеля в саксията.
та моят съвет е да сложиш няколко зрънца във фризера и да видиш разликата. Simple Smile
аз го бях заложила върху мокра салфетка и ги пресадих когато стигнаха десетина сантиметра височина, защото вече не можеха да стоят прави в кутийката.

като разсад мисля, че няма да е удачно, защото всички, които образуват нещо като централен корен с по-тънки разклонения не понасят добре пресаждането. но нищо не пречи да опиташ. Simple Smile

# 282
  • София
  • Мнения: 12 229
armeria мерси за съвета и аз засега така реших. Термометъра показа, максимална 32 градуса, минимална -2,4 градуса. Това при незатворена врата. Дори да я затворя изцяло и минималните да са над нулата, то температурната разлика ще е огромна и отделно през деня ще става прекалено топло. Ще изчакам още малко, така че да не се налага всичко да е затворено и да няма минусови температури.
Днес фрезовахме двора, насадихме малко картофи, фрезовахме и вътре в оранжерията. Местих киселец, защото се беше самонасял на неподходящо място, ужасно много и ми беше жал да го махна целият.
Ето и снимки на оражнерията отвътре. Утре ще слагаме и вратите.
Скрит текст:

Отново на места грахът е поникнал, на места не.
Ягодите се чувстват добре и почват активно да растат, имам доста този път и се надявам да можем да хапнем повече.
Не съм сигурна, къде да насадя царевицата и все ми се струва, че нямам достатъчно място за всичко, което искам да насадя.
Мисля догодина да убедя половинката да изорем още малко от двора и да го присъединим към зеленчуковата градина.

# 283
  • Мнения: 3 927
но пък пада къртовско четене Satisfied
И къртовско зяпане в ютюб  Wink
Предишният път, когато писах как насях бобеца, веднага бях атакувана със следното клипче, което изгледах с любопитство. То ми изглежда достоверно:
https://www.youtube.com/watch?v=3qW7i7X91XE

Aila, не се изказах онзи ден, но сега ще кажа браво, че сте решили да покриете колкото може повече. Имам визуални наблюдения от 2010 насам как растенията навън изглеждат с всяка година по-зле. Не знам каква е причината - киселинни дъждове, слънцето ли става по-вредно, или американците пръскат със самолети Wink, но в нашия горещ пловдивски район отглеждането на открито става все по-трудно. Дори да не са оранжерии, някои хора в махалата правят просто конструкция с колове и покрив, без стени, явно има защо...Само не знам как ще я оставяте на самоотглеждане, освен ниски или високи Т, растенията не обичат резките смени, поне от моя скромен опит.

Грахчетата растат, но кълновете са още под земята. Сравнявам с плевелите в магданозената леха, които едва последните 3-4 дни почнаха да се показват, а магданоза го сях на 7.03. Студено им е дори на тях...

Ето в такъв парник правим разсад ние, покрит с найлон и няколко слоя памперс, инсталация с реотани и реле...селска работа, но се получава. Семките никнат бързо, особено рътените.
Скрит текст:

Последна редакция: пн, 12 апр 2021, 11:42 от Nothinger

# 284
  • София
  • Мнения: 5 190
Някой хареса ли си метода за ранни краставици в парник, чрез засаждане в черна "кофа" над почвата?
Много ми хареса, но откъде да купя черен безвреден чувал, подходящ за целта? Или черни кофи да издънвам?

Общи условия

Активация на акаунт