(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 44)

  • 38 272
  • 798
  •   1
Отговори
# 780
  • Мнения: 272
Здравейте ,може ли да ми помогнете да  разбера сорта на тези домати/снимката  е  от нета/.Посях си семена за розови домати и се получиха тези  ,съседката  има розови и каза,че не  са като нейните.Благодаря Ви!
https://www.agrofen.bg/images/virtuemart/product/Razsadi_domati_Matev8.jpg

# 781
  • Мнения: 10 384
Е то розови домати има сигурно 105 вида ... Докато не ти излезе доматче, не знам как можеш по листа само да разбереш.. освен, ако не е някой специалист, които само с домати се занимава.

# 782
  • Русе
  • Мнения: 2 605
Аз залагам на Ръгби , естествено шансовете ми са едно към 105, но моето е Ръгби и изглежда така.
Онзи ден си купих семена за някакво домати като Рома,но розово, дано не е късно вече за него, че с тоя дъжд не мога да стигна до градинката и да ги сложа.
Иначе другите неща вървят добре, имам бебета  домати и краставички, тиквичката също върви добре. Но със сигурност ще напръскам с Бордолезов разтвор след дъжда, че от три дни все вали, а следобед и слънчице се показва, тъкмо за радост на маната Simple Smile

# 783
  • Мнения: 10 384
Аз слагах разсад от 12 вида домати, на няколко пъти.
На всички листата им до една педя изглеждаха точно по един начин Blush
В момента имам и два сорта купешки - порастнали са поне 60 см - еми 1:1 еднакви са все още. Купувани са от различни места.
Та не знам наистина как се определя сорт преди да има плод ...

# 784
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 049
и аз съм на мнение, че не може да се познаят само по листа, но след като доктор само на слушалка и е определил щама от който е боледувала снахата (жената на брат ми), вече нищо не може да ме учуди. Wink

# 785
  • Мнения: 10 384
Абе за можене може, но не мисля, че точно любителско-форумско познаване ще ни се получи.
Имам позната, професор по доматите, с това се занимаваше тук преди години в агрономическия в Пловдив - после я дръпнаха в щатите и сега това й е супер тясна специализация - селекции, гмо-та ала бала Simple Smile Предполагам, че такива хора може да познаят щама и по семето, и по листата Simple Smile

Аз си заръчах няколко корена малини. От същата надморска височина.. да си облагородя малко крайоградното пространство.
И си краднах един пълзящ до нас орлов нокът да се опитвам да го вкоренявам хаха Simple Smile

# 786
  • Мнения: 1 786
Аз колорадския бръмбар го чистя на ръка - бръмбърите събирам и мачкам, а листата, на които има снесени яйца, направо късам и пак мачкам. Да ви кажа има голям ефект. Първия ден събрах към 15 бръмбара, втория - 10-ина, третия - 5-6... и така... обаче зависи колко са картофите де, за цяло поле картофи тоя метод не може да се приложи... Много е важно да се махат яйцата, отдолу под листата са, едни оранжеви, цели купчини... много са гадни Sad

Последна редакция: вт, 01 юни 2021, 16:41 от Змей Горянски

# 787
  • София
  • Мнения: 12 229
И аз съм почти убедена, че няма как по вида на този домат да познаем сорта или пък цвета. Има огромно разнообразие. Аз садих тази година към 40 сорта домати и единствено различавам класическите домати, има и едни с по-тесни листа и най-голямата разлика тези с картофен тип листа. Добре, че това с картофеният тип листа го играх и миналата година и все пак родиха домати, че до последно се чудех какво точно отглеждам. Тогава бяха само жълтите чери Тайко, сега имам доста повече домати с подобни листа. Различават се и малко като пораснат безколовите домати, те са едни трътлести и набити, много са ми симпатични, но пак няма как да позная цвета им и там.
За колорадският бръмбар и аз така действам тази година. Обирам от домати, патладжани и картофи и мачкам яйца. На един домат дори се бяха излюпили вече. Забелязвам, че където са на сянка картофите почти няма да не кажа няма колорадски бръмбар. И при мен в началото бяха много, сега почти няма.

# 788
  • Мнения: 10 384
Колорадски бръмбари нямам.. обаче е бъкано с миризливки. Отвратителни са Sad

# 789
  • Мнения: 1 205
И аз събирах на ръка. Дори мислех, че съм се оттървала от него докато не видях, млади току що излюпили се колорадски бръмбърчета. Реших да използвам маслото.

# 790
  • Мнения: 3 927
За маслото от Нийм чета от години. През май купих и оливах доста време две хризантеми с въшки на терасата с него за проба. Никакъв ефект. Лошото е, че от различни места чувам, че Амитица разрежда веществото, което внася от Германия и дозата от 200 или 300 мл на декар както е по описание е слаба. Трябвало да се слага повече и да се пръска по-често. Не знам...
Много искам да съм био..... и с коприва съм омирисвала целия двор и плоски хвощ кисна и поливам, и тагетис сях даже повече от нужното, и колорадски бръмбари и миризливки събирах и ги давех и т.н. и т.н. Но за да дам 169 лв за един литър Нимазал трябва да съм малко по-убедена в силата му и много искам да видя градина, гледана само био...

Съжалявам, че коментирам препарати, макар че от тази пролет почвам да ги уча по-сериозно.
Но съм чувала от хора как се получават сертификати за Био и не вярвам на Био-то в България. Но за Германия вярвам повече Simple Smile

# 791
  • sofia
  • Мнения: 8 937
В събота бях на среща на випуска....няма да казвам колко години са минали.. та едни съученик бил дистрибутор на разни препарати за био производство. Та, според разни европейски регламенти, био-то е био по етикет като се употребява само определен %, количество и вид химия. Няма как да произвеждаш масово без третиране с химия.
То и бордолезовия разтвор е химия.
Общо взето затвърди мнението ми, че биото в магазините просто е по-малко химия. Не знам защо хората си представят нещо нетретирано с нищо... няма как да се изкара подобна продукция.

# 792
  • София
  • Мнения: 12 229
Nothinger аз си поръчвам чисто масло от нийм, не е нимазал, мога да си забъркам каквато искам концентрация, но нямам голям резултат дотук.  То и не съм го пробвала на много неща миналата година, тази само на въшките на розите.
Аз лично миналата година не пръсках с абсолютно нищо и имах доста прилична продукция. Дворът обаче не е гледан и обработван поне няколко години и може би това спомогна. Категорично ако ще се трепя да произвеждам нещо, което после ще ям, няма да пръскам, пръскани неща мога да си купя спокойно от магазина. Масовите производители поне пръскат с минималната ефективна доза, защото това си им е разход, докато голяма част от хората по селата оливат с различни отрови растенията.
Засега и тази година ни се получават нещата, миналата се наложи само няколко корена домати да изскубя. Засега единствено няколко корена тиквички и пипер са прегризани и няколко ягоди изядени, но си има и за нас.

# 793
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 073
Не знам защо хората си представят нещо нетретирано с нищо... няма как да се изкара подобна продукция.
E тука нали за домашната градинка беше. Зависи си от разни благотворни фактори като размер на терена и чисти съседи, най-вече второто Flowers Tomato И от комбиниране на насажденията, начина на обработката на почвата за гадовете дето живеят там и прочее. Естествено, ако имаш три калинки и три милиона гадинки няма да стане, нито една леха невен ще оправи целия парцел. То си е цяла наука и трябва да се действа по всички параграфи, не на парче. Но бих казала, че доста помага и да си намериш съмишленици като калинки, птици и не знам какви още пълзящо-летящи приятели дето го е уредила биологията по естествен път. Ние тази година завъдихме жаби в езерцето, ще видим дали ще очистят голите охлюви, ако птиците не ги изядат жабчетата първи Smiley

Бордолезовия аз го виждам като ако не съвсем, то доста близък до биото, нали са естествени неща, варовик, мед и т.н. Неща които са ги ползвали още римляните ги водя био. Не е като Раундъпа дето е само пластмаса.

# 794
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 049
не пръскаме, не торим, както се шегува половинката - и не копаем.
поливаме с капково, скубем тревата и до там.
винаги има продукция повече, отколкото можем да изядем. раздаваме я.
домата не е по килограм на брой, чушките не са по метър, но са наши, чисти и хубави.
Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт