(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 44)

  • 38 254
  • 798
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 3 927
Ние не се справяме. Близките ни съседи също. Вредителят е молец от Южна Америка, преселил се в оранжериите в Испания, после в Гърция и от 10 г вече е и в България - тута абсолюта. В нета има много за нея. Най-големият икономически вредител по доматите последните години. Снася в домата, гризе стъблата и листата, малки червейчета и големи молци оглозгват всичко! Мисля, че обикновените стопани градинари явно няма достатъчно знания за растителна защита в този случай. Има и такива, които пръскат с прапарати от Турция, но в тях има ДДТ. Нашите препарати са набедени, че ги разреждат и не действат на гадинките. Изобщо дълга тема.
Скоро си купих домати от петричките - оставям ги 2-3 дни на плота до доузреят. Взимам да ги режа и от дръжката на единия излита малък молец - излюпил се е в моята кухня...

Явно не им е година на бобчетата Simple Smile

# 766
  • Мнения: 6 447
Боб на колове/вейки сея на гнезда, по 6-7 бобчета в гнездо,  гнездата са в редичка през 30 см.
Безколов боб сея на вади, през 5 см по едно бобче. 40 см.разстояние между вадите.

# 767
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Скрит текст:
Ние не се справяме. Близките ни съседи също. Вредителят е молец от Южна Америка, преселил се в оранжериите в Испания, после в Гърция и от 10 г вече е и в България - тута абсолюта. В нета има много за нея. Най-големият икономически вредител по доматите последните години. Снася в домата, гризе стъблата и листата, малки червейчета и големи молци оглозгват всичко! Мисля, че обикновените стопани градинари явно няма достатъчно знания за растителна защита в този случай. Има и такива, които пръскат с прапарати от Турция, но в тях има ДДТ. Нашите препарати са набедени, че ги разреждат и не действат на гадинките. Изобщо дълга тема.
Скоро си купих домати от петричките - оставям ги 2-3 дни на плота до доузреят. Взимам да ги режа и от дръжката на единия излита малък молец - излюпил се е в моята кухня...
Cold Sweat
Все повече се замислям върху забраните в миналото за презграничен пренос на различни видове растения и животни. Имали са хората опасения, че това ще създаде проблеми. Ето че се потвърждават тези опасения.... Молците по чимшира, доматите, рапаните в морето, гларусите по крайбрежието.....Сигурно има още много примери за видове, внесени по невнимание, които нямат естествен враг и завземат все по-големи територии.

# 768
  • Мнения: 19 296
Леле, и при нас имаше тута една година. Наложи се да обера зелени доматчета и да направя сладко.

# 769
  • Мнения: 1 107
Аз си мисля дали пък този аспержовия боб не трябва да се сади на плитко. Гледах някакво видео за бамята, че вече три пъти садя и нищо, че се сади съвсем на повърхността. При мен за сега няма нито едно растение, а при първия опит рътих семената и на бамята първи изкараха и след това, край, нищо. Та обмислям още веднъж да пробвам тези дни, само да купя и ще сложа, половината рътени или не, но със сигурност ще са на повърхността, без да правя дупка и тнт

# 770
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
магданозът се сее на повърхността. и петуниите, теменужките... за друго не мога да се сетя.
бамята си я сея като боба, краставиците, тиквите и тиквичките - на сантиметър-два под земята. аз пускам семенцата и после посипвам пръст, та не съм сигурна за точната дълбочина.

# 771
  • Мнения: 3 927
Вещица, абсолютно същото споделях преди време и аз и пак обсъждахме вредителите:
старо мнение

На опаковката на моя аспержов и много важен боб Wink пишеше дълбочина 2- 2,5 см и аз я спазих. От общо 60 дупки с по 2 бобчета през една педя на един ред с капково имам оцелели около 36-38 дупки, другото е празно, ще слагам босилек.
Ако ни хареса на вкус, догодина, живот и здраве, ще си направя разсад. Най-качественият, който отгледах тази пролет (освен този в парника на село) беше на грамофончета в черупки от яйца - дебел, силен и здрав. Не е капризно растение, знам, но в малките черупчици стана голяма красота:

Скрит текст:

Последна редакция: пн, 31 май 2021, 15:45 от Nothinger

# 772
  • Мнения: 1 204
Аз сях грах през февруари. Вече е прибран, мястото почистено и засято с дини. Сях го както пишеше на опаковката. През 5см в реда и 15см. между редовете. От едно пакетче прибрах 9 пакета по  400гр във фризера, готвих и раздавах доволно.
Фасула на притки  /вейки/ ми е много хубав за  сега. Пешака хич не го бива. Мислех, че е болен, но сега след дъждовете се е оправил, изглежда свеж, листата му не са като крастава жаба, явно не му е достигала вода, макар, че е поливан редовно.

Не мога да кача нищо. Не ми разрешава. Снимките са големи.

Последна редакция: пн, 31 май 2021, 16:52 от morskibriz

# 773
  • Мнения: 1 601
За молеца има много подходящи лепящи уловки, закачат се покрай растенията.
Ако действително са толкова много, че са уморили всички растения напръскайте еднократно с айкън, за да ги унещожите, после изкубете, почистете и контлолирайте с уловките.
Ако се изпусне момента да се унищожат възрастните гадини преди да сниесат става адски трудно борбата.

# 774
  • София
  • Мнения: 5 188
Спешно ни трябва нова тема! Няма я rorik, за да ни се скара:)

Аз обезвреждам всички пеперуди,  а паяците охранявам. Правилен ли е такъв подход?

# 775
  • Мнения: 1 204
Мога да пусна нова тема, но тъй като не съм влизала отдавна , не съм на ясно с новата информация.

Прави ми впечатление, че свободно се говори/пише  за пръскане с химия в био градинката. Аз за 2 -3 поста по повод къдравостта при прасковата получих бан преди време. Сега нищо не е същото, не само тук.
Производителите на село вървят с пръскачката  химия нон стоп. За себе си гледат зеленчуци на друг парцел без химия.
Напръсках колорадският бръмбар  с масло от нийм. Не вярвам да помогне. Заваля час два след това. В почивните дни пак ще пръскаме, ако си отидем.

# 776
  • София
  • Мнения: 12 229
Напръсках колорадският бръмбар  с масло от нийм. Не вярвам да помогне. Заваля час два след това. В почивните дни пак ще пръскаме, ако си отидем.
Миналата година пръсках картофа поне 2-3 пъти с нийм и нищо. А не валеше. Сега се опитвам да спася едни рози, но мравките са по-упорити и си връщат въшките. Отново няма резултат от нийма, следващият път ще пробвам с веро.. Нещо ми се струва, че не ми върши особена работа това масло, но с друго няма да пръскам, пък каквото стане.
Имам чувството, че времето само чакаше да бутнем покрива на къщата и не е спирало да вали от тогава...

# 777
  • София
  • Мнения: 5 188
Айла, в топла вода ли го бъркаш маслото нийм? Със сапун и зехтин? И трябва много често пръскане.

С какво да подхраня пипера, расте изключително бавно!

# 778
  • София
  • Мнения: 12 229
Айла, в топла вода ли го бъркаш маслото нийм? Със сапун и зехтин? И трябва много често пръскане.

С какво да подхраня пипера, расте изключително бавно!
Мда, разбивам първо зехтинов сапун течен с маслото и после с топла вода, специално бързовар си купих за целта.
Пипера просто трябва да стане по-топло за да расте, този в оранжерията си расте, но навън оцелелият не, същото и за патладжаните..

# 779
  • Мнения: 1 204
Пипера ми жълтее, патладжаните се възстановяват след като някаква гадина им изяде листата. Не е колорадският бръмбар, защото по това време нямаше в двора

Общи условия

Активация на акаунт