В момента чета ... 69

  • 42 888
  • 742
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 960
Прочетох Зулейха отваря очи. Хубава книга, написана от жена.
Изпъстрена с емоционални моменти, героите са прекрасно описани.
Темата е за разкулачването , т.е. национализацията  в Русия.
Изземването на имуществото на по-заможните в полза на държавата и изпращането на хиляди хора в сибирската пустош. Това е техния нов дом,който трябва да построят почти без инструменти. С голи ръце и подръчни материали. Захвърлени в нечовешки условия и изправени пред тежки изпитания, опитващи се да съхранят надеждата и вярата си в бъдещето. А такова почти няма за тях. Една любов, която се гради върху нещастие. И винаги в такъв случай идва и трудния избор. Дали си струва жертвата, която правиш.
Имаше отвлечени моменти, но те бяха малко.

Започвам Макове през октомври.

# 676
  • Мнения: 8 247
Започнах най-сетне "Мълчанието на Белия град". Увлече ме още от самото начало и снощи отметнах няколко глави.
И понеже се заговорихме за цени и труда, който стои зад издаването на една книга. В тези страници, които прочетох снощи, изобилстваше от грешки и то такива, които бодат очите. Отделно градът беше изписан ту Виктория, ту Витория. Погледнах отзад, има посочени имена на коректор, двама редактори. Те вършили ли са някаква работа или имената им са сложени за украса?

# 677
  • Мнения: 6 346
Градът е Витория. Но е истина, че точно етапът редактиране често се претупва.

# 678
  • Мнения: 5 416
Има и по-фрапиращи случаи - Бетховен още на първата страница на "Легион" на Брандън Сандерсън.

# 679
  • в кукувиче гнездо
  • Мнения: 3 187
Чета в момента Светлината, която не виждаме. Роман за ВСВ, Париж и едно момиченце, които губи зрението си, но започва да вижда света по различен начин. Страхотен роман. Книга за борбата, силата да оцелееш поставен в невероятно трудна ситуация, волята на духа...

# 680
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 767
Чета в момента Светлината, която не виждаме. Роман за ВСВ, Париж и едно момиченце, които губи зрението си, но започва да вижда света по различен начин. Страхотен роман. Книга за борбата, силата да оцелееш поставен в невероятно трудна ситуация, волята на духа...
Толкова отдавна я имам, а още не съм я прочела. Наскоро я преиздадоха. Simple Smile

# 681
  • Мнения: 5 974
Има и по-фрапиращи случаи - Бетховен още на първата страница на "Легион" на Брандън Сандерсън.

Преди доста години определено се произнасяше Бетховен. После стана Бетовен. В Уикипедия са го изписали Бетховен. Не се наемам да споря как трябва да се произнася, макар че с Х вече не ми звучи. . Докато с прословутото МиЕле положението е ясно.

# 682
  • Мнения: 8 247
Аз нямаше да се сърдя, ако името на града в "Мълчанието на Белия град" беше изписано Виктория, дори и да не е коректно напълно. Не живея в Испания, Виктория, Витория, все тая. Ама да се бяха спрели на едно от двете изписвания и да си карат с него, не да ги менкат на всяка страница. Чудя се, повечето грешки са такива, че една програма за проверка на правопис ще ги хване и коригира за нула време - липсващи букви или допълнителни букви, грешно пренасяне.  Нали имат целия преведен текст и на файл. Да речем, че редакторът или коректорът, нямам представа кой проверява за правопис, е блял, то все пак има компютърни програми.

# 683
  • Мнения: 3 640
Светлината, която не виждаме за мен е много странна книга. Още когато излезе преди години я четох на български. Имаше нещо смущаващо и не успях да разгранича в превода ли е проблемът или в стила на автора.
Не ме впечатли и не бих я препоръчала, въпреки че много читатели я описват като чудесна.

# 684
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 488
За мен пък е от книгите, които "трябва да прочета"! Много ме докосна, много ме развълнува и веднага щом я завърших, исках пак да я прочета.

# 685
  • София
  • Мнения: 2 008
Приключих втората книга за инспектор Далглиш. Хареса ми, но като че ли малко по-малко от предишната.
За сметка на това новата книга, която започнах е трепач Smiley "Огледално зло" на Джеймс Патерсън и Джонатан Баркър. Започна с гръм и трясък - убийство, мистерия, преследване, заплетена семейна история, сложни роднински връзки...  Не усетих как е станало 2 часа сутринта. Дано не ме разочарова до края.

# 686
  • Мнения: 1 618
"Тайният живот на писателите" не ми хареса особено, но и не я намирам за тотална щета, както я определят други читатели на Гийом Мюсо. За трилър е напълно о.к. Историите на този автор са увлекателни за четене, защото ги измисля и после ги разказва отзад напред, така че във всеки монент има нещо, което не можеш да предвидиш и ти държи интереса до последно, аз поне досега не съм успявала да разгадая края на нито една от неговите книги, затова и го чета. Не му най-добрата книга, може би е най-лошата, но въпреки това не е зле.
Споделяте много мнения за М. Атууд и май е време да прочета и аз нещо от тази писателка, "Разказът на прислужницата" съм взела и макар отдавна да съм приготвила "Сняг" на Орхан Памук, ще я оставя за още по-натам.

# 687
  • Мнения: 5 416
За Маргарет Атууд ще ти трябват нерви, за да свикнеш със стила и повествованието, защото началото е доста тегаво.

# 688
  • Мнения: 5 974
Дали и свикнах, или защото книгата е писана по-късно, "Заветите" се четат по-лесно от "Прислужницата". По-увлекателна е.

Последна редакция: чт, 13 май 2021, 06:47 от W

# 689
  • Мнения: 6 346
Да, "Заветите" е писана съвсем наскоро, стилът на Маргарет Атууд може да се е променил междувременно.

А аз загледах поредицата "Полдарк", любопитна ми се стори. Планирах я и нея.

Общи условия

Активация на акаунт